Kryzys w Fukushimie wymaga natychmiastowej, światowej interwencji.

Obrazek użytkownika ciociababcia
Świat

Harvey Wasserman, commondreams.org

W związku z uszkodzeniem czwartego bloku elektrowni, za dwa miesiące, może dojść do katastrofy na skale globalną. Firma Tepco (Tokyo Electric) - właściciel elektrowni, mówi, że w ciągu najbliższych 60 dni zmuszona będzie zacząć usuwanie ponad 1300 pokładów zużytego paliwa atomowego (1300 spent fuel rods) z uszkodzonego zbiornika. Położenie tego zbiornika grozi jego zawaleniem przy najbliższym trzęsieniu ziemi lub nawet samoistnie, w każdym momencie. Wówczas 400 ton paliwa atomowego ma potencjał spowodować skażenie radioaktywne 15 000 razy większe od tego, które miało miejsce podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroshimie. Jedno jest pewne - Tepco ze strony specjalistów: inżynierów i naukowców - nie posługuje się ŻADNYMI, wiarygodnymi źródłami wiedzy ani informacji. Nie posiada ich także rząd Japoński. Sytuacja wymaga wspólnej światowej interwencji specjalistów o najwyższych kompetencjach i wiedzy.

Dlaczego jest ona tak poważna? Tysiące ton ciężko skażonej wody ze zbiorników już wlały się do Pacyfiku. Skażony tuńczyk właśnie został zlokalizowany u wybrzeży Kalifornii, USA. Ale najgorsze może dopiero nadejść. Tepco musi już teraz nieustannie schładzać wodą trzy stopione rdzenie reaktorów. Wydobywająca się para wodna wskazuje, że rozszczepianie atomów wciąż trwa, ale nikt nie wie gdzie dokładnie znajdują się te rdzenie. Część zużytej wody znajduję się w tysiącach olbrzymich kontenerów zmontowanych "na prędce" tuż po wybuchu, nie są one bezpieczne, większość już przecieka. Woda podmywająca teren, zagraża dalszym uszkodzeniom nadwątlonych już pozostałości konstrukcji Fukushimy, w tym zagraża też konstrukcji która utrzymuje zużyte paliwo w bloku czwartym.

Ponad 6,000 rdzeni paliwowych znajduje się obecnie w głównym zbiorniku, 50 metrów od bloku czwartego. Większość zawiera pluton. Zbiornik nie ma zabezpieczeń na wypadek: zawalenia się budynków wokół, zatrzymania chłodzenia, następnego trzęsienia ziemi czy tsunami. Według eksperta Roberta Alvareza dawka śmiertelnego pierwiastka cez przekracza 85 razy dawkę jaka wydobyła się z reaktora w Czarnobylu. Punkty podwyższonego promieniowania radioaktywnego rejestrowane są na terenie całej Japonii. U dzieci już występują problemy z tarczycą. Jedynym rozwiązaniem problemu jest natychmiastowe bezpieczne usunięcie ładunku zużytego paliwa atomowego z bloku czwartego.

[...] Zużyte rdzenie paliwowe muszą być trzymane stale pod wodą. Stop cyrkonu i kladu (clad in zirconium alloy) zapalają się natychmiast w kontakcie z powietrzem, paląc się wyjątkowo silnym i gorącym płomieniem. Taki wybuch może zmusić całą załogę do ewakuacji i pozostawienia urządzeń

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rcc1xS8wQA4

Każdy pręt paliwowy emituje radiacje wystarczającą by zabić człowieka stojącego w pobliżu w przeciągu minut. Według inżyniera Arnie Gundersena specjalisty zajmującego się prętami paliwowymi, pręty w bloku czwartym są tak uszkodzone: skruszałe i powyginane - że są one w stanie rozpadu. Kamery na miejscu ukazują groźną ilość resztek w zbiorniku paliwa, który sam jest uszkodzony. Rokowania aby zbiornik opróżnić w bezpieczny sposób są bardzo słabe, zarazem musi to być przeprowadzone w sytuacji stu procentowego bezpieczeństwa. Jeśli ta próba się nie uda, pręty z paliwem mogą sie zapalić powodując przedostanie się ogromnej ilości radioaktywności do atmosfery. Roztrzaskanie/zawalenie zbiornika grozi wybuchem i emisją radioaktywną grożącą nam wszystkim.

http://www.youtube.com/watch?v=LF1zZM9wASk&feature=player_embedded

Śmiercionośne skażenie planety może trwać wieki. To już nie są żarty - to kwestia przetrwania ludzkości na Planecie. Mamy dwa miesiące czasu na działanie i interwencje. Petycja o zebranie światowej społeczności specjalistów wysłana została do prezydenta Baracka Obamy. Grozi nam nadchodząca GLOBALNA katastrofa.

Tłumaczenie: Magda Czarnocka

Link do oryginalnego artykułu: LINK https://www.commondreams.org/view/2013/09/20-1

http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/kryzys_w_fukushimie_wymaga,p1285979351

Brak głosów

Komentarze

"...ponad 1300 pokładów zużytego paliwa atomowego (1300 spent fuel rods) z uszkodzonego zbiornika."

Spent fuel rods = zużyte pręty paliwowe

(clad in zirconium alloy)= w koszulkach ze stopu cyrkonu

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zircaloy

Co to niby miałby być "klad" ;-)???

Vote up!
0
Vote down!
0
#383432

że w Wikipedii nie ma...
***************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#383442

No, nie ma. Więc pytam po raz drugi: Co to miałby być "klad"?

Vote up!
0
Vote down!
0
#383443

 http://www.thefreedictionary.com/clad

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#383447

To wiem bez twojego linku.

Vote up!
0
Vote down!
0
#383451

Tą kwestię mógłby rozwiązać tłumacz (nazwisko podane), lub przeczytać w tekście źródłowym.
Czemu ciągle masz do mnie zarzuty? (nie zawsze przyjemne).

*********************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#383448

Zarzuty? Ciągle? Gdzie i kiedy ostatnio? Obsesja jakaś?

Zamiast podziękowań za poprawienie idiotycznego tłumaczenia, pretensje? Ciekawe...

Powtarzam:

Spent fuel rods = zużyte pręty paliwowe. Nie "pokłady"!

Clad in zirconium alloy = w koszulkach ze stopu cyrkonu. Nie ze stopu cyrkonu z kladem. Coś takiego jak klad nie istnieje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#383458

Masz absolutną rację.

Pozdrawiam Niepoprawnie

krisp

Vote up!
0
Vote down!
0
#383483

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika wilk na kacapy nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

niby dzialalnoscia czlowieka tego zgrozenia nie widzi,ale to proste tu by trzeba wydac pieniadze na ratowanie ziemi,a na klamstwie ocieplenia, sie zarabia i dyryguje globalnie gospodrka swiata.
W dodatku kiedy JEN jest prywatna waluta Rothschilda i przy takiej katastrofie jaka dotknela Japonie na gieldzie prawie nie drgnal.
Przeciez ten kto postawil ta elektrownie w tym miejscu to zrobil to z premedytacja to byla typowa bomba z opoznionym zaplonem.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#383494

Ciekawy artykuł

Ciekawa sprzedaż mieszkań Grodzisk w dobrych cenach.

Vote up!
0
Vote down!
0

Ciekawa sprzedaż mieszkań Grodzisk w dobrych cenach.

#384063