USA, UK, … zbombardują Syrię

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Wygląda na to, że po 3 latach wojny w Syrii, która zrujnowała kraj, zmusiła miliony do emigracji, zabiła ponad 100 tys. ludzi, w większości cywilów, zdecydowano o wsparciu lotniczym dla rebeliantów. Dawno temu określona przez Obamę czerwona linia została przekroczona – użyto broni chemicznej. Przedtem robiono to wielokrotnie, ale na mniejszą skalę.
@polsishsoldier1 na Twitterze - moim zdaniem najlepszy polski spec od Syrii twierdzi, że są 3 możliwe warianty interwencji: 1. symboliczny tzn. parędziesiąt rakiet 2. 2-3 dniowy i zniszczenie Scudów, broni chemicznej (B2 i drony) 3. 2-3 tygodniowy - duża ilość samolotów, zniszczenie sił lotniczych Assada, i wyrzutni rakiet - jak się ruszy lotniskowiec De Gaulle z Tulonu, to mamy 3 ci wariant.

Powinno to przyspieszyć zakończenie wojny, upadek dyktatora, zmniejszyć ilość ofiar cywilnych, ginących teraz głównie pod bombami. Tylko odejście Assada może umożliwić rozmowy pokojowe. Przy czym wydaje mi się, że tak czy siak, dojdzie do „libanizacji” tego kraju, czyli walk wszystkich, ze wszystkimi a potem jakiejś formy stabilizacji. Już mamy tego pierwsze objawy. Przejęcie pod kontrolę Kurdów terenów przez nich zamieszkałych, walki z islamistami, pierwsze konflikty islamiści - FSA. Konflikt powoli rozszerza się też na Liban.

W Libanie 15 lat, do 2005 rządziła Syria, poprzednie 15 była stroną wojny domowej - podobny układ jak z PRL i ZSRR. Został po niej Hezbollah współrządzący tam. Teraz straci oparcie, choć jako jedyna libańska milicja jest uzbrojony. Głowę już podnoszą sunnici - było parę zamachów w obie strony. Chrześcijan osłabienie Hezbollahu na pewno nie zmartwi, to ich stary wróg. Natomiast Izrael po pokonaniu przez rebeliantów Assada, pewnie postara się go dobić, a przynajmniej osłabić.

Dla nas zaostrzenie stosunków pomiędzy Rosją wspierającą dyktatora a USA, Wielką Brytanią jest niewątpliwie pozytywne. Niemcy niestety nie będą brać udziału w tej operacji. Wygląda na to, że zdecydowano się na rozwiązanie militarne. Na Cyprze lądują angielskie samoloty. Do Libanu uciekają zwolennicy Assada. Być może dojdzie do ataków sił specjalnych w celu zabezpieczenia, przejęcia, zniszczenia broni chemicznej. Bezpieczne dotąd bunkry w bazach wojskowych, gdzie wydawano rozkazy bombardowań własnych miast, stają się najniebezpieczniejszymi miejscami w tym kraju.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

  Z Onetu czy z TVP? A może CNN albo FOX?

Proponuję zmienić źródło, bo wystarczy, że media głównego ścieku robią ludziom papkę z mózgów, Niepoprawni nie muszą się dokładać.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#377822

Głównie z Twittera, chyba wyraźnie napisane.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#377841

Z takimi specami nie trzeba ignorantów.

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#378472

Autor nie potrafił bez kilku błędów przepisać nicka, na którego autorytet się powołuje.
To wybitne niechlujstwo jest!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#377824

Zmęczenie, sorry w nocy pisane.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#377844

sadzisz ,ze wojna w takim kraju jak Syria skonczy sie w 2 dni do 3 tyg?
Mysle ze to dosc naiwne.
1/ gdy USA weszlo do Iraku - w tym wieku -tam nadal sa niepokoje

2/ Lepszym przykladem jest jednak Afganistan do ktorego
"z pomoca wezwany przez lokalnych komunistow"
wszdl Brezniew ze swoim wojskiem - AD 1979.
Brezniew dawno zdechl ( 82' )
a afgancy nadal sie tluka a to miedzy soba a to przeciw innym "pomagajacym stabilizowac " lub "scigajacym terrorystow"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#377840

Oni wlatują nie wchodzą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#377843