15 lipca 1410. Grunwald- polskie rycerstwo z sojusznikami z Bogurodzicą na ustach uciszyła ten ichny Tan tara dei

Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Wielkie zwycięstwo polskiego rycerstwa nie do końca wykorzystane. Moi przodkowie od strony mamy śpiewali wtedy na polach Grunwaldu Bogurodzicę jak potwierdzały to zapisy ksiąg parafialnych.#
Majstersztyk na owe czasy od strony logistycznej!

Niesamowity owoczesny wysiłek finansowy, technologiczny, organizacyjny polskiego królestwa zakończony zwycięstwem. Ta wojna była nieuchronna. W królestwie polskim czyniono już ostatnie przygotowania; wszystkie zawody miały pełne ręce roboty! Zamówienia było przeogromne tak od strony dworu jak poszczególnych szlacheckich rodów!
Na porządne wyekwipowanie rycerza na tę wyprawę trzeba było poświęcić minimum dwie duże, zasobne wsie.
Taka była cena pełnego porządnego uzbrojenia, koni, pachołka (ów) -giermka.
Podwody; jedzenie-solone mięsiwo, napoje, jakieś medykamenty, piernaty.
Za nim wyruszono niejeden szlachcic ostro się zadłużył.
Niejeden musiał sprzedać swoją majętność.
Wyprawa wielkiego ryzyka z jednej strony!
Z drugiej zaś w razie zwycięstwa łupy wszystko wynagradzały z olbrzymia nawiązką!
Dzisiejszym językiem rzecz ujmując w razie zwycięstwa .....rentowność kolosalna. Po wielokroć wszystkie wydatki, nakłady się zwrócą w skali wręcz kosmicznej!
Mój pra, nasz pra po kądzieli wtedy już herbowy ( zanim do tego doszło łupił przygraniczne tereny polskich książat mazowieckich, ziemie ruskie i wielkoruskie, nawet po dolny Dniepr, potem ochrzczony - ucywilizował się , spolszczył się jak wielu jemu podobnych i PRZYLGNĄŁ do owoczesnej cywilizacjichrześcijańskiej, społeczności polskiej!
Tak więc szykował się na tę wojnę z królem Jagiełłą jako ciężkozbrojny, doskonale wyekwipowany rycerz.
Aby tak się stało musiał sprzedać dwie du że zamożne wsie.(# jeszcze przed II wojna był tego ślad w księgach ziemskich i parafialnych, po 17wrzesnia 39 sowieci wywiezli oraz zniszczyli bardzo wiele polskich archiwalnych, wiekowych zapisów na Kresach. tak więc nie wiem, czy dziś cokolwiek jeszcze tam się zachowałosi).

Od strony logistycznej był to majstersztyk króla polskiego. Jego doradcy, stratedzy w najdrobniejszych szczegółach dopracowali drogę, przemarsz wojsk królewskich oraz sojuszników.
Trzeba było zebrać te wielkie siły w kilku punktach zbornych, przeprawić je przez rzeki i dotrzeć na pole bitwy!
I tym zaskoczył pol;ski król Krzyżaków, niespodziewających się, że tak sprawnie polskie wojska dotrą na miejsce decydującego starcia.
Przeprawić tyle tysięcy zbrojnych i podwody przez rzeki, szczególnie zaś przez Wisłę, to była nie lada sztuka!
Od strony przygotowań, zabezpieczenia przejścia, przeprawy szczególnie przez Wisłę cyt.: "30 czerwca gościńcem na Sochaczew i przeprawiwszy się przez Bzurę pomknął drogą nadrzeczną krańcem puszczy ku Wiśle. Minął po drodze oddziały i tabory chorągwi wielkopolskich, które, idąc poprzez Gąbino i Iłowo w ziemi gostyńskiej, zdążały ku Czerwińsku"
W tym czasie cyt.:nad Narwią, pod biskupim Pułtuskiem stanął brat stryjeczny Jagiełły, wielki książę litewski Witold wiodąc około sześciu tysięcy rycerstwa z Litwy i Rusi. Z Pułtuska podążył Witold z wojskiem i taborem na Nasielsk, pod Cieksynem i Borukowem, które należały wtedy do Junoszyców, Przeprawił się przez rzekę Wkrę i stamtąd ruszył na Południe ku Czerwińskowi. "
Król stanął na pobrzeżu Wisły z orszakiem rycerskim, cyt. : " ca wojsko rozłożyło się na błoniach dwóch wsi - książęcej podówczas Śladowa i opackiej Kromnowa."
I tam oto zastosowano cud techniki na owe czasy most pontonowy-łyżwowy.cyt." Poprzez Wisłę, nieco w górę rzeki, naprzeciw starego dojazdu do miasta rozpostarło się dziwo dotąd na Mazowszu nie widziane, długi most łyżwowy na łodziach. Podziwiano jego wielkość, jak również to, że tak nagle, jakby za dotknięciem różdżki czarodziejskiej wyłonił się z wiślanych fal."
Ileż pracy i dokładności saperzy owocześni musieli w to włożyć. Jaki kunszt techniczny!
cyt." Całą zimę pracował nad nim mistrz Jarosław na Kozienicach biegły w rzemiośle wojennym. Ogromne puszcze Kozienickie dostarczyły drzewa, król sporo kóp groszy krakowksch wysypał, a pan starosta radomski Dobrogost Czarny z Odrzywołu herbu Nałęcz miał pieczę nad budową. Spuszczono go Wisłą pod koniec czerwca z Kozienic do Czerwińska
Tym sposobem połączone zostały wybrzeża dwóch księstw - Januszowego, który władał ziemią wyszogrodzką i zakroczymską oraz Ziemowitowego, do którego Sochaczew i Gostynino należały."
Bad przeprwą czuwał sam Jagiełó cyt." król pilnował przeprawy. Wyznaczył zbrojne oddziały aby nie dopuścić natłoku i nieporządku – wchodziło wojsko na most w ścieśnionych i równych szykach."
A było tych wojsk mrowie. cyt." Nad Wisłę ściągnęły wszystkie siły zbrojne królestwa polskiego jak i zaciężne cudzoziemskie poczty a także obaj książęta mazowieccy ze swoim rycerstwem. Na polach i błoniach pod Czerwieńśkiem, aż po biskupią Wolę, Gawarzec, Sedlec, Parlino, Wilkowyje i Zarębino rozłożyły się wojska obozem. Jeszcze tego dnia w poniedziałek nadciągnął spoza Narwi wielki książę litewski Witold, ze swoim rycerstwem z Litwy i Rusi. Król wyjechał mu na spotkanie i do obozów swych zaprowadził. Przybył i biskup płocki Jakub ze swoimi prałatami, kanonikami, kapelanami o dworem, wśród którego dumnie nosili się marszałek biskupi i starosta pułtuskiego grodu. Nigdy jeszcze Czerwieńsko i okolice jego tak świetnych gości i takiego mnóstwa rycerzy nie oglądały. Rozbrzmiewały przeróżne języki – polski, czeski, litewski, ruski, dalekich Galów i Burgundów oraz oczywiście uniwersalny czyli łacina. Opat Stanisław podejmował dostojników w konwencie kanoników regularnych. Blisko cztery dni spędził król Władysław z księciem Witoldem w Czerwińsku, dopóki nie pościągały chorągwie wszystkich ziem Królestwa i nie przeprawiły się przez Wisłę."
Jednak wielki mistrz wątpił w sprawną przerprawę! szpiegów i tak ją skomentował cyt.: „Bajki to są wierutne, ... przybyli do Torunia godni wiary szpiegowie nasi i opowiadają, jako król polski na Nadwiślu błąka się i nie może przeprawić przez Wisłę i że wielu już z jego rycerstwa szukając brodów potonęło. Wiemy także, iż książę Witold stoi nad Narwią, lecz nie ma odwagi przekroczyć jej!”
Nie dał wiary, bo wyczyn, bo ten logistyczny wprost cud był nie do wiary nawet dla takich wielkich rycerzy jak wielki mistrz!
To w historii bitew, dziejów wojskowości nadal niedoceniany, nieopisywany i celowo przemilczany niesamowity wysiłek logistyczny!"
Zanim wojska polskiego króla i jego sprzymierzeńców dotarły na pole bitwy musieli pokonać jeszcze niejedna nieznana rzekę, szli przez nieprzebyte bory.
Przewodnicy polskiego wojska doskonale orientowali się na nowo pokonywanych terenach jakże odległych od ziem królestwa.
Cały ekwipunek oraz żywność wiezli ze sobą aby nie grabić mijanych terenów, taka była wola króla.
Zbliżali się do granicy. cyt." Na linii granicznej Krzyżacy byli mocno umocnieni – jedynie między Brodnicą a Lidzbarkiem, koło miasta biskupiego Górzna był łatwy przystęp do Ziemi Chełmińskiej z Mazowsza, bo szło się suchą nogą. Tam zmierzał Władysław Jagiełło z Czerwińska."

Do Grunwaldu, pod Grunwald było jeszcze daleko!
I na tym zakończę!
Bo resztę powinien znać każdy Polak, chyba, że to cięzkie przypadki typu Rózia von coś tam Tan Tara dei i Tuska und Grasia!?, ktorym polskość, nasze dzieje, nasza wielkość tak uwiera! Choć i panu Bronkowi zbyt dużej wiedzy o naszych chlubnej przeszłośći nie przypisuję pamiętając o jego ...genialnej!! pracy mgr napisanej w ... dwa tyg. do spółki ze swym ubeckim teściem, jak to sam nie wiedzieć czemu publicznie opowiadał!

pzdr
cytaty z:" Przez Mazowsze pod Grunwald 1410 r. Szkice historyczno – regionalne, ks. Władysław Mąkowski, Dyrektor Biblioteki Seminarium Duchownego i Archiwum Diecezjalnego w Płocku,Wydawnictwo B-ci DETRYCHÓW w Płocku, 1934 r"

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:7)

Komentarze

Bogurodzica

 

O Nieskalana Panienko

Coś Bogurodzicą została

Mocą Świętego Ducha

Coś Zbawiciela nam dała

 

Tyś sobie Ziemię Polską

Na królestwo swe wybrała

Po wszystkie już wieki

Żeś się Królową nam stała

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1431385

wpis na "3". To niepojęte, ja daję "5".

Przdałoby się jeszcze wspomnieć o ilości naszych sprzymierzonych wojsk i nazwiskach najważniejszych rycerzy.

Np. Zyndram z Maszkowic,

..."Zyndram z Maszkowic (?-1414), miecznik krakowski od 1388. Jeden ze znakomitych rycerzy polskich. 1390 uczestnik wyprawy Władysława II Jagiełły przeciw Witoldowi i Krzyżakom. Dowodził załogą zdobytego w czasie tej kampanii Kamieńca Litewskiego. 1410 brał udział w bitwie pod Grunwaldem jako oboźny wojsk polskich i dowódca chorągwi krakowskiej...."

Źródło:

http://portalwiedzy.onet.pl/868,,,,zyndram_z_maszkowic,haslo.html

Pozdrawiam autora.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1431396

Pierwsza w wzmianka o moich przodkach jest 20 lat starsza od Grunwaldu, a zapis z ksiąg parafialnych pochodzi z 1430 roku. Może wiesz z jaką wojną związane było oddanie w zastaw plebanowi z pobliskiej wsi kilku hektarów pola uprawnego? Taki zapis został uwieczniony w księdze parafialnej. Może chodziło o wojnę trzynastoletnią? 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1431514

pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#1431590

prawdopodobnie chodziło o usunięcie księcia litewskiego Świdrygiełły, albo o zwalczanie husytów, którzy napadli w tym czasie na Jasną Górę i południową Polskę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1431515