Tydzień według Dyplomacji vol. 2

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Pierwszy tydzień marca przyniósł wiele interesujących wydarzeń, jak chociażby upadek rządu Julii Tymoszenko na Ukrainie, czy ostre tarcia na linii Ankara-Waszyngton po przyjęciu przez Komisję Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów rezolucji potępiającej Turcję za ludobójstwo Ormian w trakcie I wojny światowej. Do tego drugiego wydarzenia powrócimy jeszcze w podsumowaniu tygodnia, czyli przypomnieniu najciekawszych artykułów i innych materiałów, które codziennie wyszykuję dla Czytelników w Dyplomacji na Facebooku .

Zapraszam do dołączenia do społeczności Dyplomacji , aby być na bieżąco ze sprawami międzynarodowymi. Każdego dnia przygotowuję wybór tekstów, które po prostu trzeba przeczytać. Można także odnieść się do każdego wpisu, dyskutować na temat wszystkich poleconych materiałów i kwestii, które zostały w nich poruszone. Jeśli posiadacie profil na Facebooku , wystarczy jedno kliknięcie, aby zostać fanem Dyplomacji . Jeśli nie posiadacie profilu, zawsze możecie go założyć. Jeśli natomiast nie widzicie potrzeby rejestrowania się na portalu, Dyplomacja jest dostępna pod adresem http://www.facebook.com/dyplomacja . Ostatnia opcja zakłada wyłącznie odwiedzanie bloga, gdzie co tydzień dokonuję prezentacji najciekawszych moim zdaniem artykułów z ostatnich siedmiu dni.

1. Szwedzki think-tank Stockholm International Peace Research Institute opublikował raport dotyczący chińskiej polityki arktycznej. Chińczycy, choć nie posiadają ani centymetra wybrzeża Morza Arktycznego, intensywnie pracują nad tym, aby uczestniczyć w podziale surowców Arktyki oraz wykorzystać możliwość skrócenia drogi transportu własnego przemysłu dzięki wykorzystaniu przejścia północnego, wzdłuż wybrzeża Rosji. Oba tematy pojawiły się w obliczu topnięjącego lodu - a proces ten ma w następnych latach postępować. O raporcie szerzej we wpisie Polityka arktyczna Chin .

2. Brytyjskie BBC informuje o wydaniu fatwy wymierzonej w terroryzm . Osiadły w Londynie pakistański duchowny przygotował 600-stronicową fatwę, w której udowadnia, że islam potępia terror i terrorystów, których czeka piekło i potępienie. Wysadzający się w powietrze z imieniem Allaha na ustach nie są więc żadnymi męczennikami i nie czeka na nich kilkadziesiąt dziewic.

3. Na łamach amerykańskiego Politico jeden z demokratycznych senatorów pisze o możliwości modyfikacji reguły filibuster . W Waszyngtonie trwa teraz sabat nad filibusterem, który pozwala mniejszości republikańskiej w Senacie blokować sztandarowe propozycje legislacyjne prezydenta Obamy i demokratycznej większości. Ironicznie można powiedzieć, że Republikanie dysponują większością w 100-osobowym Senacie, posiadając 41 mandatów . Artykuł wyjaśnia, czym był i czym powinien być filibuster, a także jak można go zmodyfikować. Dla porządku należy dodać, że gdy w opozycji byli Demokraci, również wielokrotnie uciekali się do filibustera.

4. Na blogu Stephena Walta na łamach Foreign Policy, tym razem gościnny występ Seana Kaya, realisty z Ohio Wesleyan University. Kay pisze o realistycznej wizji przyszłości NATO i nie jest to wizja, która powinna nas cieszyć. Autor uważa, że konieczne są istotne cięcia wydatków obronnych USA oraz ograniczenie roli NATO, które ma być wyłącznie typowym sojuszem obronnym. Nowe zagrożenia, jak terroryzm czy cyberataki skuteczniej można zwalczać w inny sposób, chociażby współpracę z Unią Europejską. I to właśnie UE powinna być przez Amerykę wzmacniana , aby przejęła odpowiedzialność za bezpieczeństwo na Starym Kontynencie.

5. Internetowa gazeta Asia Times rozwija temat amerykańskiej bazy na Okinawie , o którą toczy się spór pomiędzy administracją Obamy a rządem Yukio Hatoyamy z Demokratycznej Partii Japonii. Amerykanie twardo obstają przy dotrzymaniu przez Japonię zawartego kilka lat wcześnie porozumienia, wedle Japończycy mieli pokryć koszty relokacji bazy i przeniesienia części stacjonujących na Okinawie żołnierzy do amerykańskiej bazy na wyspie Guam. W artykule możemy przeczytać, że Amerykanie traktują sprawę Okinawy tak pryncypialnie, gdyż obawiają się, że utrata innych baz będzie kwestią czasu, a japońska wyspa będzie pierwszym kostką domina.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku . Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja .

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów