Popularne treści blogera

Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Gospodarka

Patrząc na dzisiejsze problemy Grecji można zastanowić się, jak ci sami Grecy mogli stworzyć imponującą cywilizację, która do dziś stanowi istotny element tożsamości europejskiej, a szerzej - zachodniej. Oczywiście takie stwierdzenie to ogromne uproszczenie, jednak ostatnie trzy dekady to dla Greków czas, który chluby im nie przynosi. W szczególności w ekonomii.

Paradoksalnie, po...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Wkrótce minie osiem lat od inwazji Stanów Zjednoczonych na Afganistan. Mimo ogromnych pieniędzy i wysiłku wojskowych, sytuacja w tym kraju nieustannie się pogarsza. Niedawne wybory prezydenckie trudno uznać za sukces, skoro panuje przekonanie o ich sfałszowaniu. Skorumpowane "władze" w Kabulu zapewniły sobie przedłużenie kadencji, a konkretniej możliwość czerpania osobistych korzyści z pieniędzy...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Pakistańska armia i służby specjalne wykreowały większość radykalnych ruchów i organizacji, które od wielu miesięcy prowadzą kampanię terroru w całym Pakistanie. Niegdysiejsze wygodne narzędzia, za pomocą których Islamabad realizował własne interesy stały się dziś źródłem ogromnych kłopotów i wielkiego ambarasu dla całości pakistańskich elit rządzących (w tym oczywiście wojskowych).

Rozmaite...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Nieformalny szczyt szefów państw i rządów państw Unii Europejskiej skończył się niczym. Zza kurtuazyjnej wymiany uprzejmości i typowego brukselskiego pustosłowia wyziera pustka oznaczająca brak decyzji, w którym kierunku należy podążać. Im więcej słyszymy o jedności unii i solidarności jej członków, tym mniej ma to wspólnego z rzeczywistością.

Każde państwo UE ma swój własny sposób na radzenie...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Wsiadając do samochodu mojego ojca, odbierającego mnie ze szkoły w dniu 11 września 2001 roku zostałem powitany stwierdzeniem: "zaatakowali Amerykę". Zaśmiałem się i spojrzałem na ojca z rozbawieniem odpowiadając, żeby nie robił sobie żartów. - "Kto byłby na tyle głupi, żeby atakować najpotężniejsze państwo na świecie?!". Wydające się być retorycznym pytanie pozostało bez odpowiedzi, jednak atak...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Zbigniew Brzeziński, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy'ego Cartera, to bez wątpienia wybitny umysł politologiczny. Szkoda, że w Polsce tak rzadko się go słucha, a gdy udziela wywiadu, przemyka on niezauważony przez media, polityków i decydentów. Nie można na to pozwolić.

W " Rzeczpospolitej " z dn. 31 października Big Zbig, jak mówi się o Brzezińskim, powiedział...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Bez dwóch zdań książka Jeremy'ego Scahilla pt. " Blackwater. The rise of the world's most powerful mercenary army " ( Blackwater. Powstanie najpotężniejszej na świecie armii najemników ) to lektura arcyciekawa i fascynująca. Chociaż media na całym świecie wielokrotnie pisały o wykorzystaniu "prywatnych ochroniarzy" w Iraku czy Afganistanie, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w samym Iraku...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Słusznie skupiamy uwagę na pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie , ale warto spojrzeć także za ocean, do Ameryki Południowej, a konkretnie do Chile. W drugiej turze wyborów prezydenckich zwyciężył tam bowiem Sebastian Pinera. Pierwszy raz od końca rządów generała Augusto Pinocheta, czyli roku 1990, władzę w Santiago de Chile przejmie prawica.

Sebastian Pinera, biznesmen,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Przeczołganie Gruzji i oderwanie od Tbilisi Abchazji i Osetii Południowej mogą być ostatnimi "sukcesami" Rosji w najbliższym czasie. Kryzys finansowy uderzył w Moskwę niczym Lennox Lewis w Andrzeja Gołotę, wysyłając ją na deski tak samo, jak Amerykanin posłał polskiego pięściarza, wiecznego pretendenta do tytułu mistrza świata wagi ciężkiej.

Rosja także pretendowała do takiej roli, a...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Wczorajsza wypowiedź prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego o tarczy antyrakietowej została powszechnie odebrana jako tryumf Moskwy. "Rozmieszczenie systemu antyrakietowego nie wniesie niczego do bezpieczeństwa... skomplikuje tylko sprawy" - powiedział Sarko w obecności szefa Komisji Europejskiej Barroso i prezydenta Rosji Miedwiediewa.

Sarkozy wyprosił wstrzymanie dyslokacji rakiet...

0
Brak głosów

Strony