Nord Stream i trzy pieczenie

Obrazek użytkownika Kuki
Kraj

Nie jestem kapitanem ż.w., ale coś tam wiem o żegludze i dlatego wtrącę swoje trzy grosze

nt. toru podejściowego do Świnoujścia w aspekcie gazociągu Nord Stream.

Nie mogę potwierdzić informacji, że rura w miejscu toru północnego będzie położona na dnie. Wszystko wskazuje na to, że zostanie ona zakopana na głębokość 2,5 m (poduszka bezpieczeństwa). Maksymalna głębokość toru będzie wynosiła 13,5 m (tak jak dotychczas) i ona ograniczy maksymalne zanurzenie statków wchodzących do zespołu portów Szczecin-Świnoujście teraz i w przyszłości.

Pogłębienie toru np. do 15 m będzie możliwe po uprzednim wkopaniu rury w grunt. Wątpię w możliwość wyegzekwowania tego w przyszłości. Kto hipotetycznie może skorzystać na zablokowaniu naszych portów dla statków o większym zanurzeniu? Oczywiście, że porty niemieckie np. Rostock. To pierwsza pieczeń.

Przy okazji kontrowersji przejścia gazociągu Nord Stream przez wody Zatoki Pomorskiej znowu pojawiły się wypowiedzi po stronie niemieckiej, jakoby wody obejmujące północny tor podejściowy były niemieckimi wodami terytorialnymi.

To jest druga pieczeń, którą nasi sąsiedzi będą chcieli piec przy okazji położenia rurociągu. W 1989 roku NRD podpisało z Polską umowę, a zjednoczone Niemcy ją potwierdziły w 1991 roku, na mocy której cały akwen podejściowy do Świnoujścia wraz z kotwicowiskami należy do naszych wód terytorialnych albo leży na otwartym morzu. W 1995 roku RFN wbrew tej umowie włączyła sporny akwen do swojej strefy ekonomicznej.
Teraz Niemcom chodzi o zachowanie ciągłości faktów dokonanych. Najpierw położą rurę tak jak chcą, a potem już jej nie ruszą.

A trzecia pieczeń? Każdy, kto obserwuje rozwój wypadków ten powinien ją znać - to możliwość przykręcania kurka przez Rosję na Gazociągu Jamalskim bez powodowania zakłóceń w dostawach gazu do Niemiec i dalej do Europy Zachodniej. By utrzymać tę pieczeń na ogniu niemiecki koncern E.ON doprowadził do fiaska projektu gazociągu norweskiego. Podobno E.ON oferuje nam teraz rosyjski gaz, ale nie ma go jak przesłać. Jak dogada się w tej sprawie z Gazpromem (w co nie wierzę, bo umowa Rosja-Polska na stole), kontrolującym już ukraińską rurę, to zarobi i on.

Bardzo interesujące są komentarze użytkownika bxl pod notką seamana Radek, Guido i Gazoport, które wskazują na problemy natury ekologicznej i ekonomicznej przy zagłębianiu rury dla głębokości toru 15 m
http://niepoprawni.pl/blog/1489/radek-guido-i-gazoport#comment-99727
http://niepoprawni.pl/blog/1489/radek-guido-i-gazoport#comment-99790
http://niepoprawni.pl/blog/1489/radek-guido-i-gazoport#comment-99800
http://niepoprawni.pl/blog/1489/radek-guido-i-gazoport#comment-100107

Zatoka niepokoju - Mariusz Muszyński Profesor na Wydziale Prawa UKSW, przewodniczący zarządu fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Krzysztof Rak Filozof, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Szef Nord Stream: Polsce nie uda się zmienić trasy gazociągu
Sikorski: Niemcy uwzględniły nasze postulaty ws. Nord Stream
Porty morskie skarżą się na Nord Stream
Gazociąg z Norwegii nie dojdzie do Polski

Rosja o "nieoczekiwanym żądaniu Polski"

Brak głosów

Komentarze

rurę!
Bo na rząd Tuska i UE nie ma co liczyć!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#88016

Ruskie okręty na Bałtyku w szyku torowym -

Vote up!
0
Vote down!
0
#88077