Spokój na morzu

Obrazek użytkownika Kuki
Kraj

Premier "szuka nadal rozwiązań", a szef MSZ uspokaja.

Uspokaja, ale bardzo chytrze - nie twierdzi bowiem, że sprawa jest załatwiona po naszej myśli, ale, że z przekazanych mu informacji wynika...
...po wybudowaniu Nord Stream wszystkie statki wpływające na Bałtyk przez Cieśniny Duńskie, nadal będą mogły wpływać do portów w Szczecinie i Świnoujściu.
...port będzie mógł działać normalnie, a w szczególności będą mogły do niego wpływać wszystkie gazowce z gazem płynnym z Kataru.

Położenie gazociagu na 17 metrach zapewnia względnie bezpieczną żeglugę dla zanurzenia 13,5 metra przy dobrej pogodzie. Nikt nie będzie podejmował ryzyka przejścia nad rurą bez marginesu bezpieczeństwa (ca 2 metry). Sam tor północny wg danych hydrograficznych ma głębokość 14,3 metra, a na kotwicowisku jest miejsce dla statków o zanurzeniu nawet do 15 metrów. Zdarzało się, że takie jednostki były odlichtowywane (odciążane) na redzie.

Nie ma tu ani jednego słowa o przyszłości zespołu portów, o zablokowaniu możliwości ich pogłębienia do 14,5 m. Takie plany w dalszej perspektywie są realne. Zapewnienia ministra dotyczą jedynie stanu obecnego, a i tak nie spełniają dotychczasowych warunków, co wykazałem wyżej. Sikorski wspomina nawet o Katarze, ale nie dodaje, że przewidywane zanurzenie gazowców to około 12,5 metra.

Na uwagę zasługują słowa kpt. ż.w. Waldemara Jaworowskiego, który wskazał na samoistne spłycanie się toru w miejscu poprzecznej przeszkody (rury) oraz problemy z odmulaniem toru w jej pobliżu. Kapitan wskazał też rozwiązanie, a mianowicie przesunięcie gazociągu o 3 km (sic!) na północ, na głębokość 20 m.

...dzięki staraniom polskiej strony na odcinku podejściowym do portu w Świnoujściu gazociąg będzie zakopany pod dnem morskim.
Sikorski nie mówi na którym odcinku, a zatem te słowa to czysty PR.

Ministerstwo Infrastruktury i porty apelują o wkopanie odcinka gazociągu Nord Stream
PiS: zmiana trasy Gazociągu Północnego albo Trybunał Stanu
Trybunał Stanu za gazociąg

Brak głosów

Komentarze

Wypowiedź rzeczonego urzędnika można by polecić do programu "Sztuka informacji" prowadzonego onegdaj w "telewizorni" jako przykład jak zakomunikować złe wiadomości by słuchający (czytający) był przekonany że to były dobre wiadomości. Jak przypuszczam kolejny wykładowa dla kuźni dziennikarstwa jest już gotowy i ma tam zaklepaną fuchę po zakończeniu urzędowania ;)
W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#92321

Aż strach pomyśleć... Z drugiej strony musi stać się coś by do zachłannych bezmózgowców cokolwiek dotarło.
Pozdrawiam.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#92329

Witaj

A czy niedawna katastrofa ekologiczna platformy nieopodal USA coś zmieniła ?
To ludzie niereformowalni w swej zachłanności.

pozdrawiam smętnie
W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#92331

ot zwykli tchorze i zachłanni na wadzę i  kesz ludziska

bez wyobrazni,bez honoru,bez rozumu.........

a fakt ze byc moze trasa gazociągu narusza zasady UE,dla nich nie istnieje......

Wszak najwazniejsze,ze nie narusza interesow "somsiadow" czyli Niemiec i Rosji

ostatecznie PO coś ich wybrano a POco ?....to juz wiemy....

marzy sie wniosek do Trybunału Stanu w tej sprawie....moze ktoś to wreszcie zrobi......ci ludzie szkodzą własnemu panstwu....

dycha za artykuł

 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#92337

Świetnie, że trzymasz rękę na pulsie. Od siebie dodałbym to, co poprzednio - u źródeł problemu leży nierozwiązana kwestia granicy i niemieckiej strefy ekonomicznej w rejonie Zatoki Pomorskiej. I "w tym temacie" oficjalne czynniki konsekwentnie milczą.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#92371