Kryzys wolnego rynku

Obrazek użytkownika Kuki
Artykuł

Trzeba zrozumieć jedno. To nie jest tylko kryzys finansowy, który można rozwiązać za pomocą kilku prostych posunięć. To jest kryzys ideologii wolnego rynku. Przypadek Francji dowodzi tego niezbicie - wyraźny spadek popytu nie wynikał z pęknięcia bańki kredytów subbprime, on występował już wcześniej. Dlaczego tak się stało? Ponieważ wolny rynek przynosi zyski coraz mniejszej cząstce populacji. Większość biednieje. Powstaje nowa klasa średnia, która ma coraz wyższe wykształcenie i coraz mniej zarabia. Do czasu, gdy jedynie dawna klasa robotnicza traciła na wolnej wymianie, systemy społeczne były stabilne. Teraz, gdy degradacja dosięga także klasy średniej, niestabilność społeczna wzrasta. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby przez Europę przetoczyła się fala buntów i zamieszek. Grecja to nie był żaden wyjątek.

http://www.dziennik.pl/dziennik/europa/article285984/Europa_nie_rozumie_kryzysu.html

Ocena polecanki: 
Brak głosów

Komentarze

ręcznego sterowania gospodarką to na bank, ale nie wolnego rynku. Mówienie, że to wolny rynek wygenerował kryzys świadczy o niewiedzy.

Kryzys wygenerował Greenspan, obniżając stopy procentowe. A takie numery tak się kończą zawsze. Tak było i w 1929 roku.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#403220

uważasz, że rozwarstwienie (chodzi zwłaszcza o powolną degradację najbardziej wykształconej klasy średniej) spowodowane jest ręcznym sterowaniem, możesz to udowodnić? ja uważam, że przyczyna tkwi w neoliberalnej ekonomii, tzn. braku sensownej polityki społecznej.

a wyimaginowany, totalny "wolny rynek" (który nie zaistnieje, bo jest mrzonką) prowadzi wprost do rewolucji i z tego powodu jest lewacki.

pozdrawiam 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#403221

[quote="Kuki"]uważasz, że rozwarstwienie (chodzi zwłaszcza o powolną degradację najbardziej wykształconej klasy średniej) spowodowane jest ręcznym sterowaniem, możesz to udowodnić? ja uważam, że przyczyna tkwi w neoliberalnej ekonomii, tzn. braku sensownej polityki społecznej.[/quote]

Rozwarstwienie ludzi zawsze było i to we wszystkich kryteriach. Zawsze byli piękni i brzydcy, mądrzy i głupi, bogaci i biedni itd. Jakich byśmy kryteriów nie brali, czy też ich kombinacji. Ludzie są po prostu różni. Z tego wynika z jednej strony autorytarna hierarchia społeczna jak i kapitalizm. Kapitalizm to po prostu superpozycja ludzkich posunięć.

A dlaczego klasa średnia nie ma dobrze. A jak jest 300 koncesji, co wystarczyłoby około 10, to jak ma być. Jak się narzuca regulacje typu płaca minimalna, to jak ma być? Po prostu robi się dobrze międzynarodowym korporacjom. Pisałem o tym dawno w tekście:

http://kirker-zoologicznieprawicowy.blogspot.com/2008/08/mit-wielkich-korporacji.html

A czy przyczyna tkwi w neoliberalnej ekonomii? A co to za neoliberalizm, kiedy dodrukowuje się pieniądze od tak. To keynesizm, a nie liberalny monetaryzm.

[quote="Kuki"]a wyimaginowany, totalny "wolny rynek" (który nie zaistnieje, bo jest mrzonką) prowadzi wprost do rewolucji i z tego powodu jest lewacki.[/quote]

Jak spontaniczna alokacja zasobów ma prowadzić do rewolucji?

To raczej socjalizm prowadzi do takich numerów. Gdyby nie socjalizm, nie byłoby rewolucji '68 roku i całego zepsucia jakie jest w zachodniej Europie.

No i jak wolny rynek jest lewacki? To czy jestem zatem lewakiem?

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#403223

1. rozwarstwienie zawsze było i będzie, ale niewolników już nie ma i nie będzie. może być za to rewolucja.

2. może zatem wolny rynek nie potrzebuje stóp procentowych? jesteś anarchokapitalistą? a to lewactwo jak każdy anarchizm. obecny kryzys wynika z nadmiernej regulacji czy nadmiernej deregulacji?

socjalizm jest następstwem kapitalizmu i nic na to nie poradzisz. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#403224