Ważne słowa na "p"

Obrazek użytkownika Rewizor
Kraj

Zdumiewa mnie zafiksowanie naszych autorów na zjawiskach raczej drugoplanowych i z pewnością nie najważniejszych dla losów Polski.

O czym to świadczy, jeśli kilkanaście komentarzy na dzisiejszej stronie Niepoprawni.pl dotyczy mordu dokonanego przez talibów na polskim geologu? Nie bagatelizuję tej zbrodni, ale dziwię się, że zepchnęła w cień tyle innych ważnych dla Polski problemów. Moim zdaniem wielu naszych autorów zaraziło się od Platformy myśleniem o polityce w kategoriach „pijaru”. Zgubili z oczu prawdziwe zagrożenia, przed jakimi stoi Polska.

Pozwolę sobie zadać brutalnie proste pytanie – czy zabójstwo polskiego geologa może w jakiś sposób wpłynąć na rozwój wydarzeń w kraju? Odpwiem bez ogródek: raczej nie, a nawet na pewno nie. Każda zbrodnia bulwersuje, ale przecież mord geologa jest incydentem, o którym w ogóle nie będzie się mówić już za tydzień, wrócą natomiast inne, ważne tematy

Zastanówmy się,co w takim razie jest ważnym tematem? Sądzę, że sprawą nr 1 jest dziś, tak jak zawsze sytuacja społeczno-gospodarcza. Mówię o obszarze, w którym coraz wyraźniej widać nadciągającą katastrofę.

Coraz więcej polskich firm nie płaci w porę swoim pracownikom – informuje dzisiejszy Dziennik. - Nie tylko przybywa skarg na nie wypłacanie pieniędzy, ale też zaległości są coraz większe – alarmują inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Przepisy o wypłacie wynagrodzenia za pracę naruszyło w 2008 roku 2,6 tysiąca przedsiębiorstw, czyli co czwarty skontrolowany pracodawca.

Przyczyną kłopotów jest kryzys w krajach, do których polskie firmy eksportowały swoją produkcję. Spadek produkcji wywołał zatory płatnicze w wielu przedsiębiorstwach, co odbija się na razie na wypłatach pieniędzy za urlopy wypoczynkowe, na wynagrodzeniach za pracę w godzinach nadliczbowych i na dodatkach płacowych, ale eksperci podkreślają, że może to być tylko zapowiedzią niewypłacania samych pensji. Jeremi Mordasewicz z korporacji przedsiębiorców „Lewiatan” mówi, że najbliższe dwa lata mogą być bardzo ciężkie dla pracowników. „Trudno oszacować, ile osób będzie dostawało pensje z opóźnieniem lub wcale, ale na pewno będzie to powszechny problem."

Warto zwrócić uwagę na słowa Mordasewicza: na pewno będzie to powszechny problem . Oznaczają one zapowiedź wzrostu fali pracowniczych protestów i nieuchronny spadek notowań partii, która obiecywała Polakom „drugą Irlandię.” Platforma dotrzymała słowa – Polska zaczyna gonić Irlandię, gdzie bezrobocie już osiągnęło poziom najwyższy od 15 lat.

W grudniu 2008 r. bezrobocie w Polsce podskoczyło do 9,5 proc. i nadal wzrasta. Bez pracy jest w tej chwili blisko 1,5 mln osób. Szczególnie niepokoi zmniejszanie się liczby oferowanych posad. Do urzędów pracy zgłoszono aż o 23,5 proc. mniej ofert pracy niż przed miesiącem. Eksperci szacują, że w końcu 2009 roku stopa bezrobocia w Polsce może wzrosnąć do 12,9 proc., a liczba bezrobotnych zapewne zbliży się do 1,8 mln, przy czym kryzys na Zachodzie zmniejszy szanse zatrudnienia polskich bezrobotnych za granicą. Kilka milionów polskich rodzin będzie nie tylko żyło w niedostatku, ale i we frustrującym poczuciu niepewności jutra.

Apeluję do kolegów blogerów: rejestrujmy zjawiska, które domagają się od nas moralnego sprzeciwu, ale nie zapominajmy o proporcjach.

Losy Polski zależą od zachowań milionów Polaków, dla których lista najważniejszych spraw wcale nie zaczyna się od litery „A” (Afganistan), ale od litery „P” (praca, płaca, przyszłość, perspektywy własne i rodziny).

Ci, którzy uczyli mnie dziennikarstwa, wbijali mi w głowę: „zawsze pamiętaj, skąd wyrastają nogi”. Od siebie dodam do tego jeszcze pół zdania: „...i pamiętaj, że nogi muszą mocno stać na ziemi”.

Brak głosów

Komentarze

Bankierzy nie muszą mieć wyroku sądu aby na dłużnika nasłać komornika.
Politycy polscy w większości są czerwoni, tak niby dbają o człowieka pracy, przywileje pracownicze, walczą z bezrobociem, a jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że w ogonku wierzycieli pracownicy stoją dłuuuuugo, długo za bankierami.

Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#13158

sprawa geologa w najjaskrawszy sposób pokazuje to, co pomału zaczyna być przeraźliwie widoczne: państwo polskie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom w kraju (Olewnikowie) i za granicą (geolog). Jeśli połączyć to z dwoma dzisiejszymi newsami: pierwszym, o tym, ze w związku z oszczędnościami na policyjny radiowóz przypada paliwo na 1km dziennie; drugim - o spłonięciu w Sopocie knajpy od lat zwalczanej przez władze miasta, widac z całą zgrozą, że państwo polskie przestało pełnić jakiekolwiek funkcje i przeradza się na naszych oczach w państwo mafijne z fasadowym rządem, który sam zależny jest od różnych szemranych postaci. Jeśli sprawa geologa jest najbardziej medialna, należy ją nagłaśniać, bo być może to komuś otworzy oczy na powyższe fakty. Zawalenie się gospodarki to jedno, patologia państwa jako takiego, to drugie, nie mniej ważne. Miałem jutro napisac to wszystko w nowej notce, ale widzę, że trzeba było napisać to tutaj, w komentarzu, najwyżej stanie się to szkicem do późniejszego, dłuższego tekstu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#13160

To jest niebezpieczne!

Swoją drogą to zaczynamy przypominać Trzeci Świat!

Vote up!
0
Vote down!
0
#13169

Ja też mam podobne przemyślenia. Polska coraz bardziej przypomina kraik z Ameryki Środkowej, a coraz mniej "członka UE". Smutne to, ale prawdziwe.
Pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#13174

Przypomina właśnie członka UE - WŁOCHY...

www.abcnet.com.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

-------
http://jaszczur09.blogspot.com/

#13185

ludzie pójdą do tego, kto zapewni i pieniądze, i poczucie bezpieczeństwa

Vote up!
0
Vote down!
0
#13187

http://niepoprawni.pl/blog/2/wariant-wloski

Vote up!
0
Vote down!
0
#13192

...

Vote up!
0
Vote down!
0
#13199

Tak jak z tego dowcipu, że dobry Tusk zrobi z Polski "wyspę szczęśliwości", ale Irlandia pomyliła mu się z Sycylią. Resztę dopisało życie.
Pozdro.;)

p.s.
Co do Włoch (zwłaszcza południa) to masz całkowitą rację.

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#13195

sam nie zamierzam tej sprawy dalej ciągnąć. Ale w sytuacji, gdy padają durnowate oskarżenia w stylu "Macierewicz ma krew na rękach" to mam siedzieć cicho...?

Vote up!
0
Vote down!
0
#13165

czasu, pierwszy raz zerknąłem na wiadomości jakiejś skompromitowanej stacji telewizyjnej. Gdy usłyszałem w materiale ze słów "eksperta", że to wina Wassermana i Macierewicza to się we mnie zagotowało. Profesjonalne materiały WSIowych stacji.

Vote up!
0
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#13198

Pewnie, ze tak. Tak jest od dawna. Udzial na ladnej stronie w internecie nie daje immunitetu na uleganie tym, ktorzy sa fachmanami od zludzen.
Ja bym walnal cala serie tematow, ktore maja rzeczywiscie znaczenie dla nas, dzis, jutro, za tydzien i do konca zycia. Rzuce na rybke jeden z tematow:
Komu wlasciwie sluza tzw. "stimulus packages" tak chetnie serwowane przez rozne rzady swiata, z rzadem swietego Obamy na czele. No przeciez nie gospodarce i nie dzieciom, ani wnukom. Czyz nie lepiej zacisnac pasa przez pare lat, pocierpiec i wyjsc na prosta? A zaciaganie dlugow na coraz wyzsze procenty poglebia tylko kryzys.

Vote up!
0
Vote down!
0
#13212

Tak przynajmniej twierdzi Glenn Beck na Foxie, trzeba przyznać, że ma rację. Ameryka zmierza ku socjalizmowi i to w dość szybkim tempie.
Pozdrawiam.

http://www.glennbeck.com/

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#13213

Jak się Wam podoba nowy numer Newsweeka?

http://www.glennbeck.com/

"Teraz wszyscy jesteśmy socjalistami"

Czyż nie cudowne?

Spełnia się dowcip o socjalistycznej Hameryce, teraz kolej na drugą część dowcipu, ciekawe kiedy to Polska będzie graniczyć z Chinami?

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#13215

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#13233

Jeśli rozkład instytucji państwa (vide Budyń) jest dla Pana czymś marginalnym, to gratuluję skali ważności zdarzeń, jaką Pan operuje. Można Pana post łatwo wyszydzić pytając np. dlaczego zajmuje się Pan takimi duperelami jak kryzys gospodarczy, gdy Ziemi-czyli całej ludzkości- grozi zagłada ze strony jakiejś planetoidy. Tyle, że sprowadzanie argumentacji ad absurdum nikogo nie przekona, co najwyżej obrazi.
Może do ważności sprawy geologa, nie tylko w skali Polski - bo w końcu mediokracja nie jest tylko naszym problemem,- przekona Pana zdanie Dyzia z S24:" Świat pijaru nie jest realem w którym żyją talibowie". A my w tym realu żyjemy i np. wygląd kołnierzyka premiera,ma dla ogółu większe znaczenie niż zamknięcie 10 fabryk. I będzie tak, dopóty ludzie nie zaczną głodować, czy nie daj Boże być masowo mordowani. Wtedy skala wartości się zmieni.
ukłony

Vote up!
0
Vote down!
0
#13216

media bedą jeszcze temat porwanego tłukły,póki znajda inny temacik zastępczy,bo parasolik nad Tusiem trza trzymać,póki się da,byle nie do końca świata ,mam taka nadzije,pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#13232