Oświadczenie Joanny i Andrzeja Gwiazdów nt. reakcji " świata" na zmiany dokonujące się na Węgrzech.

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Świat

Oświadczenie

Naród Węgierski i naród Polski przez 1000 lat historii musiały walczyć o wolność i niepodległość. Nader często walczyliśmy z tym samym wrogiem, lecz nigdy nie walczyliśmy przeciwko sobie. To zbudowało trwałą sympatię między naszymi narodami.
W 1989 r. popełniliśmy takie same błędy: uznaliśmy, że sama zmiana nazwy partii komunistycznej, gnębiącej nasze narody od 1945 r, wystarczy, by zapewnić nam wolność i niepodległość. Na żądanie tej przemianowanej partii pozwoliliśmy zniszczyć gospodarki naszych państw.
Liczne dowody świadczą, że przystąpienie krajów Europy Środkowej do Unii Europejskiej było zaplanowane zanim rozpoczęto proces „transformacji”. Zatem niszczenie gospodarki pod pozorem „prywatyzacji” było kontrolowane przez Unię Europejską oraz Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne konsorcja finansowe. Zniszczenie wewnętrznych źródeł finansowania zmuszało Węgry do przyjęcia ofiarowywanych pożyczek. Obywatele Węgier nie ponoszą za to odpowiedzialności: nikt ich nie pytał o formę transfor-macji. Nikt ich nie pytał o zgodę na zadłużenie. Obywatele Węgier nie mogli się porozumiewać, gdyż niemal wszystkie środki komunikacji społecznej zostały sprzedane koncernom, zainteresowanym finansowym uzależnieniem Węgier.
Gdy Węgrzy postanowili ratować swój kraj, nastąpił propagandowy atak ze strony Unii Europejskiej, BŚ i MFW. ”The Economist”, „Financial Times”, ”Wall Street Journal” zamieszczają artykuły pełne gróźb, ataku finansowego oraz żądań o charakterze ultimatum. Instytucje finansowe żądają: dymisji demokratycznie wybranego rządu, zmiany uchwalonej konstytucji.

Nie zamierzamy opiniować konkretnych decyzji rządu premiera Viktora Orbana. W takich opiniach zapewne znacznie byśmy się różnili. Jednak jesteśmy zgodni, że wolni obywatele, niepodległych Węgier mają prawo:

- Uchwalić konstytucję według własnego uznania.

- Wybrać taki rząd, jaki uznają za potrzebny.

Od wieków próbowano odbierać nam wolność i dobytek przy użyciu maczug, mieczy, czołgów i bomb. Dzisiaj, zamiast prymitywnych narzędzi używa się banków.
Finansowy atak na Węgry będziemy traktować tak samo, jak agresję zbrojną.

Andrzej Gwiazda
Joanna Duda-Gwiazda

Gdańsk. 15 stycznia 2012

Brak głosów

Komentarze

"Polak - Węgier  - dwa bratanki..."

Nawet więcej, jak dwaj bracia i to...bliźniacy. "ŻYCIORYSY" naszych Narodów są prawie identyczne.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#216303

Węgry wybijają się na niepodległość.
Nam, którzyśmy chcieli to zrobić w czerwcu '92, nie dane było, bo nas spacyfikowano "nocną zmianą". Dziesięć lat później skutecznie wyeliminowano prezydenta, który chciał prowadzić niezależną i suwerenną politykę zagraniczną.

Wtedy przegraliśmy z wielokrotnie silniejszym i skonsolidowanym wrogiem. Jeśli teraz nie udzielimy poparcia Węgrom i pozwolimy, by ich aspiracje zdławiono, to będziemy współwinni ich klęski.
Polacy powinni zmazać hańbę z '56 roku, kiedy polskie wojsko wraz z "bratnimi armiami" okupacyjnymi ujażmiło węgierskiego ducha wolności.

Pozdrowienia.Ursa Minor

PS.
"Jak dwaj bracia i to... bliźniacy"

Ładne porównanie - dycha!

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216491

Nie przesadzajmy z tym samooczernianiem. W 1956 nie tylko nie braliśmy udzialu w tlumieniu powstania węgierskiego, co wręcz pomagalismy Węgrom.

Wydarzenia na Węgrzech spotkały się z bardzo żywiołową reakcją w Polsce. Po inwazji radzieckiej pomoc okazywana przez Polaków "Węgierskim Bratankom" przybrała olbrzymią skalę. Do 12 listopada w całym kraju zgłosiło się 11.196 honorowych krwiodawców, tak że wobec trudności z ich obsłużeniem uruchomiono dodatkowe punkty krwiodawstwa. W całym kraju powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Statystyki PCK wskazują, że samym transportem lotniczym (15 samolotów) dostarczono na Węgry 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Pomoc wysyłana przy użyciu transportu drogowego i kolejowego była znacznie większa. Polską pomoc szacuje się na wartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich.
Wikipedia

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż społecznie, oddolnie zorganizowana pomoc materialna przysłana z Polski była znacznie większa niż udzielona przez rząd USA.

___________________________________

Pozdrawiam każdym słowem

Vote up!
0
Vote down!
0

___________________________________

Pozdrawiam każdym słowem

#216612

"Nie przesadzajmy z tym samooczernianiem. W 1956 nie tylko nie braliśmy udzialu w tlumieniu powstania węgierskiego, co wręcz pomagalismy Węgrom."

Jedni pomagali, oddając krew - inni tłumili na rozkaz generałów sowieckich.
Kiedyś, dawno temu w Budapeszcie słuchałam pretensji Węgrów i jako żywo podobne były do gorzkich słów kierowanych przez Czechów nt. "bratniej pomocy" LWP w tłumieniu Praskiej Wiosny.
Jakiś czas potem zdarzyło mi się słuchać opowieści byłych żołnierzy LWP, krórzy brali w tym udział. Nie były to dobre wspomnienia.

Daleka jestem od oczerniania swoich rodaków, ale prawda jest taka, że LWP miało też swój haniebny wkład. Inna sprawa, że żołnierze jechali tam nie znając prawdy i przecież nie z własnej woli, ale na rozkaz.
Nie winię żołnierzy, odpowiedzialni są ci - dotąd nie osądzeni, pobierający wysokie apanaże na generalskich emeryturach. Ich należy obarczyć całym odium hańby, a tego dotąd nie zrobiono, dlatego tę hańbę musimy dzielić wszyscy, póki nie odetniemy się od PRL i nie rozliczymy tamtych czasów - do końca.

Polecam też ważne oświadczenie Stow. Twórców dla Rp.

http://www.niepoprawni.pl/blog/1147/stow-tworcow-dla-rp-antywegierska-histerie-i-kampanie-propagandowa-traktujemy-jako-wymierz

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216614

Ani jeden żołnierz LWP - tego komuszego wojska niby polskiego nie brał udziału w agresji na Węgry.
Szkodniki takimi komentarzami wpisuje się w podobną już prowadzoną narrację o "polskich obozach zagłady".
Jeśli już idzie o fakty historyczne,a także kto przyzwolił na masakrę Węgrów, to są to ci sami i te same kraj, które dziś dążą do zniewolenia Węgrów środkami finansowego i politycznego nacisku podobnie jak uczyniło to ZSRR w 1956 roku czołgami.

[quote]7 listopada do Budapesztu przybywa rząd Kadara i przejmuje władzę. Zostaje on oficjalnie uznany przez państwa zachodnie.

Przed powstaniem i w jego czasie nadzorowana przez oficerów amerykańskich sekcja węgierska Radio Wolna Europa obiecywała Węgrom militarną pomoc Zachodu, zachęcając ich do zbrojnego wystąpienia i instruując wojskowo (np. uczono sporządzania koktajli Mołotowa). Obietnica ta nie została jednakże dotrzymana. Amerykański sekretarz stanu John Foster Dulles miał powiedzieć: „Nie traktujemy tego kraju [Węgier] jako naszego potencjalnego sojusznika wojskowego”. Jedynym krajem, który chciał udzielić pomocy militarnej Węgrom, była Hiszpania pod rządami generała Francisco Franco[5].

Słynny „pułkownik Bell” przekonywał przez radio, iż powstańcy mogą i powinni pokonać armię radziecką – udzielał im tez praktycznych rad, jak tego dokonać[6][7].

USA interesowały się jednak znacznie bardziej kryzysem na Kanale Sueskim – najważniejszej drodze morskiej świata i rozpoczętą 30 października francusko-brytyjską inwazją na Egipt. Allen Dulles, szef CIA, przekonywał prezydenta USA, że poświęcenie Węgier korzystne jest dla realizacji strategicznego celu – skłócenia ZSRR z Chinami i Jugosławią. 29 października polecenie zakomunikowania władzom ZSRR braku zainteresowania USA sytuacją Węgier oraz informacji, iż Węgry nie są militarnym sojusznikiem USA otrzymał ambasador amerykański w Moskwie Charles Bohlen – uczynił to następnego dnia.[/quote]

Proszę przeczytać chociaż tę wiedzę BULA ze zrozumieniem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_w%C4%99gierskie_1956

Oraz to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Praska_wiosna

Bo widzę, że mylą się i wydarzenia i fakty.

Pisanie w swoim pierwszym komentarzu nieprawdy o tym, że LWP uczestniczyło w tłumieniu Rewolucji Węgierskiej w 1956 roku, i późniejsze trwanie w błędzie uważam za nieuprawnione i szkodzące, bo celowo wprowadza w błąd opinię publiczną co do faktów, które wyglądały wówczas zgoła inaczej niż miało to miejsce przy napaści wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku.

Jeszcze raz wzywam do zaprzestania pisania kłamstw o Polskim udziale w zbrojnym tłumieniu Powstania Węgierskiego w 1956 roku.

Obibok na własny koszt

======================================================

Nunquam sapiens irascitur.

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#267925

Tak właśnie się ci unijni pajace wiją: kasa, kasa i jeszcze raz kasa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#216317

Kasa to dzisiejsza maczuga, którą wymachują "unijni pajace".
Niestety, dość skuteczna.

Ale kto ma ducha walki, wolność we krwi i prawdziwych przyjaciół, ten powinien się obronić.

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216494

kosa62
Właśnie dzisiaj demonstrowaliśmy w tej sprawie w Warszawie.Więcej takich głosów, takich akcji. Wyrażajmy wszelkimi mmożlwymi sposobmi naszą solidarność z Wgrami. To jedyni nasi prawdziwi przyjaciele w Europie.

Jeszcze Polska nie zginęła... Isten aldd meg a magyart...

Vote up!
0
Vote down!
0

kosa62

#216373

Mogło być więcej ludzi. Uważam, że to było za mało nagłaśniane. Ja przeczytałam o tym na Niepoprawnych (jedna notka kilka dni temu), a poza tym dopiero dzisiaj rano było w Radio Wnet i RM.

Przecież na notkę mogłam nie natrafić (natrafiłam), a komunikat w dniu pikiety to za późno. Następne trzeba lepiej rozpropagować.

Vote up!
0
Vote down!
0
#216395

To prawda, słabo nagłośniona.

Info o demonstracji zamieściłam wczoraj w Polecankach

http://www.niepoprawni.pl/content/jutro-pikieta-w-obronie-wegier-przyjdz-i-okaz-swoja-solidarnosc-z-odwaznym-narodzem-wegiersk

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216513

"Więcej takich głosów, takich akcji."

Powinniśmy demonstrować i w innych miastach pod węgierskimi konsulatami. Solidarność - prawdziwa Solidarność.

Jeśli ulegną Węgrzy, to kto zostanie wolny w tym lewackim kołchozie ?!

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216495

Czesi mają Vaclava Klausa, i szczerze zazdroszczę IM prezydenta i człowieka tak dużego kalibru. Węgrzy mają premiera Orbana i też jest czego zazdrościć ! A Polacy niestety nawet porządnej prawicy mówiącej jednym głosem, media polskojęzyczne od rana do nocy świetnie wykonują staranną przepierkę mózgów z wirowaniem. A po drugiej stronie tylko bidniutkie telewizyjki niezalezne i radyjko Maryja bez telewizyjki....... i dupa zbita !!

Vote up!
0
Vote down!
0

Można czasami okłamać parę osób albo od czasu do czasu oszukać wszystkich wokół, ale nie da się oszukiwać wszystkich bez przerwy. Abraham LINCOLN Nikt nie jest beznadziejniej zniewolony, Niż ci którzy błędnie wierzą iż są wolni. Johann Goethe

#216383

gość z drogi

powodzenia w drodze do wolności

Jeszcze Polska nie zginęła/Isten aldd meg a Magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#216388

Jak to mówią: na bezrybiu i rak ryba.

Nie taka zbita ta d...pa.

Te "bidniutkie telewizyjki niezależne" i to "radyjko Maryja bez telewizyjki" mają swoją siłę i nie należy jej umniejszać, ale mocno wspierać.

Nie siać defetyzmu - to przede wszystkim.

Pozdrowienia.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216497

******************************************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#216401

Isten, aldd meg a Magyart!

Serdeczności, Sybillo.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216501

I oburącz podpisuję się pod tym oświadczeniem.
Pozdrówka

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#216445

Jako i ja, tudzież wielu innych, Rospinie.

Solidarność w takich wypadkach jest papierkiem lakmusowym przyzwoitości.

Pozdrawiam serdecznie.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216506

jednego z najwiekszych poetów węgierskich, który walczył jako adiutant gen. Józefa Bema i poległ w bitwie pod Segesvárem w wieku zaledwie 26 lat. Wiersz zatytułowany:

"Pieśń narodowa" ( "Nemzeti dal")

Który, jak się wydaje, lepiej oddaje charakter ( rytmikę i treść) hymnu polskiego zestawianego często ze słowami hymnu węgierskiego, będącego także modlitwą: "Isten, áldd meg a magyart" ("Boże, pobłogosław Węgrów") napisaną w 1823 roku przez Ferenca Kölcseya.

Pierwsza strofa "Pieśni narodowej" brzmi nastepująco:

"Talpra magyar, hí a haza!
Itt az idő, most vagy soha!
Rabok legyünk vagy szabadok?
Ez a kérdés, válasszatok! –
A magyarok istenére
Esküszünk,
Esküszünk, hogy rabok tovább
Nem leszünk![...]"

Co tak oto zostało przetłumaczone przez Juliana Wołoszynowskiego na język polski:

"Pora, Węgrzy! Czas, narodzie!
Dziś lub nigdy! Powstawajcie!
Żyć w niewoli czy w swobodzie?
Albo – Albo? Wybierajcie!
Przysięgamy! Ty nad nami
Boże sam!
Nigdy już niewolnikami
Nie być nam![...]"

Z najlepszymi pozdrowieniami dla wszystkich, którym na sercu leży los naszych przyjaciół

Vote up!
0
Vote down!
0
#216521

"Pora, Węgrzy! Czas, narodzie!
Dziś lub nigdy! Powstawajcie!
Żyć w niewoli czy w swobodzie?
Albo – Albo? Wybierajcie!
Przysięgamy! Ty nad nami
Boże sam!
Nigdy już niewolnikami
Nie być nam![...]"

Kraków ma ulicę imienia Sandora Petöfiego, nie jest może bardzo eksponowana, ale jest!

Dzięki za słowa tej pieśni.

"Nigdy już niewolnikami nie być nam!"

Pozdrawiam. Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216537

Serdecznie dziękuję za zamieszczenie tego oświadczenia.

Osobiście z wielką radością podpisuję się pod tym tekstem. Nadmienię, iż z wielką uwagą wysłuchałem wczoraj wiele ciepłych słów pod adresem premiera Orbana, Węgrów i zmian jakie obecnie dokonują się w tym kraju, wypowiedzianych przez prof. Jerzego Roberta Nowaka , na antenie Radia Maryja w audycji "aktualności dnia".

http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=29098

Z racji ograniczonego czasu, nie śledzę dokładnie wszystkich wpisów więc może coś mi umknęło i może taki pomysł już ktoś zaproponował.

Zainteresowanie i wyrazy poparcia dla obecnego rządu premiera Orbana jest dość znaczne, w związku z tym proponuje drogą internetową utworzyć (nie znam sie na tym i tutaj ukłon w stronę adminów) stronę w języku węgierskim z wyrazami poparcia dla Węgrów, pod którą można by się podpisać i tym samym wyrazić solidarność i poparcie Polaków dla narodu węgierskiego. Coś w rodzaju oświadczenia Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy ws. przeciwko promocji satanizmu w TVP.

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
0
Vote down!
0
#216559

Witaj, Oporniku45.

Twój pomysł godny ze wszech miar przekucia w czyn. Zatem może PT Redakcja podchwyci i wcieli w życie?

Na przykład : NIEPOPRAWNI.PL dla NIEPOPRAWNYCH.HU?

(tylko nie wiem, jak przetłumaczyć na węgierski słowo "niepoprawni")

Co Ty na to, PT Redakcjo? :-)

Pozdrawiam rónież.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216606

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#216599

Jestem za tym, aby gwiazda, sierp i młot - wszystkie zarówno znalazły się na śmietniku historii.

Mam nadzieję, że chwila ta, tak długo oczekiwana już wkrótce nadejdzie.

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216607

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
Honic

Vote up!
0
Vote down!
0
#216604

W prawdziwej Solidarności zawsze była, jest i będzie siła!

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216608

Pozdrawiam PS

Vote up!
0
Vote down!
0
#216611

A kto go tam wie...
Jeśli już, to najpewniej z "ludźmi honoru". I Urbanem, oczywiście.

Polecam też ważen oświadczenie Stow.Twórców dla Rp.

http://www.niepoprawni.pl/blog/1147/stow-tworcow-dla-rp-antywegierska-histerie-i-kampanie-propagandowa-traktujemy-jako-wymierz

Pozdrawiam również.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#216613

markowa

co można konkretnie zrobić?

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#267898