Sąd w USA przyznał gigantyczne odszkodowanie dla oszukanych udziałowców Kraków Business Park

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Sąd w USA przyznał gigantyczne odszkodowanie dla oszukanych udziałowców Kraków Business Park.

276 mln dolarów dla Andrew Kozlowskiego i 137 mln dolarów dla Jana Domanusa, mniejszościowych udziałowców spółki, która jest właścicielem sieci biurowców w podkrakowskim Zabierzowie, ma zapłacić m.in. Adam Ś., znany krakowski biznesmen i większościowy udziałowiec spółki KBP z Zabierzowa – tak uznał 31 maja sąd amerykańskiego stanu Illinois.

– Zdajemy sobie sprawę, że to raczej zwycięstwo moralne, bo takich kwot nigdy nie odzyskamy. Z naszej spółki latami wyprowadzano pieniądze, do dziś nie ustalono, gdzie się w dużej części rozpłynęły. Czeka nas prywatne wieloletnie śledztwo w różnych krajach, by je choć w części odnaleźć i o nie wystąpić na mocy tego wyroku – mówi „Rz" Kozlowski.

Udziałowcy czekają na uprawomocnienie się wyroku, a kiedy to nastąpi, wystąpią z wnioskiem o uznanie wyroku sądu zagranicznego w Polsce.

Sąd zgodził się na maksymalną sumę roszczeń, o jakie wystąpili Domanus i Kozlowski wobec Ś., jego brata Ryszarda (poszukiwany listem gończym w całej Europie) oraz Dereka L., udziałowca powiązanych z KBP spółek, przez które transferowano pieniądze.

Dlaczego suma zasądzonego odszkodowania jest tak wysoka (w przeliczeniu na złote sięga 1,3 miliarda)?(...)

http://www.rp.pl/artykul/92106,1016420-Miliard-zlotych-za-afere.html

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (1 głos)

Komentarze

 miesiąc temu Sąd Apelacyjny w Krakowie zdecydował, że Kraków Business Park zostanie zlikwidowany, a majątek sprzedany. Spółką kieruje obecnie likwidator. Z nieoficjalnych informacji „Rz" wynika, że spółka ma majątek w pawilonach, ale nie ma pieniędzy na kontach. Według Kozlowskiego, budynki na rynku mają wartość 60–70 mln euro (ponad ćwierć miliarda złotych).

Przychody Kraków Business Parki rozchodziły się na zlecenia kierowane do rozlicznych spółek – Conection, Business Center Solutions, Creation, SMAL03, które były – według prokuratury i skarbówki – słupami. Wspólnikami i członkami zarządów tych spółek są osoby powiązane rodzinnie (m.in. córki) lub towarzysko z Adamem Ś.

W spółkach-słupach Ś. zatrudniał krakowskich polityków, m.in. Pawła Sularza, radnego i byłego już szef krakowskiej PO, a także starostę krakowskiego Józefa K.

W spółkach-córkach Adam Świech zatrudniał krakowskich polityków z PO, m.in. Pawła Sularza, radnego i byłego już szefa krakowskiej PO oraz starostę Józefa Krzyworzekę byłego już członka PO oskarżonego o niedopełnienia obowiązków i utajenie swoich dochodów.

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/649955,starosta-krakowski-stanal-przed-sadem,id,t.html?cookie=1

Vote up!
0
Vote down!
0
#414329

Oto zdanie goscia, ktory od 4 lat siedzi za podobno 12tys zl

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/552363,wielka-wojna-o-business-park-w-zabierzowie,id,t.html

Siedziec za 12tys cztery lata bez wyroku?
To troche dziwne ale wlasnie obrazuje "nasze panstwo prawa"

"Do wielkiego biznesu Adam Świech wszedł, kiedy jego mieszkający od lat w USA brat Ryszard skontaktował go z polonusami, wśród nich prawnikiem Andrew Kozlowskim, którzy chcieli wybudować centrum biurowe koło lotniska w Balicach. Ostatecznie projekt trafił do sąsiedniego Zabierzowa. Z czasem jego głównymi udziałowcami zostali Święch, Kozlowski i Domanus. Ten pierwszy miał dofinansowywać przedsięwzięcie własnymi pieniędzmi, więc jego udział rósł aż do 74 proc. "

W sumie swietnie polozone tereny - skrzyzowanie autostrady A4 z droga kolejowa Krakow -Katowice, w polowie miedzy CK Krakow a lotniskiem Balice.
Jedno jest pewne 15 lat temu byly tam szczere pola[!],
a dzis wielki przekret i nie wiadomo kto kogo wykiwal ale z 74% udzialow spasc do zera i siedziec - zaiste "Ziemie obiecana" z przekretami....

Vote up!
0
Vote down!
0
#414331