Rekolekcje ze wspólnotą Saruel - Krypno

Obrazek użytkownika reign_77
Kraj

W dniach 4 - 6 stycznia wspólnota Saruel z Białegostoku zorganizowała swoje kolejne rekolekcje - tym razem w Krypnie. Czym jest ten czas? I czym w ogóle jest wspólnota Saruel?

SARUEL - czyli Salezjański Ruch Ewangelizacyjny - jest bardzo ciekawą wspólnotą. W zeszłym roku obchodził swoją 'osiemnastkę', gdyż za początek jego istnienia uznać można lipiec '94. Obecnie ma charakter Odnowy w Duchu Świętym z dodatkowym charyzmatem salezjańskim. W zdecydowanej większości Saruel tworzą studenci. Są jednak także osoby w szkołach średnich, jak i pracujące, będący już w stanie małżeńskim. Od strony duchownej opiekę sprawuje kilku księży salezjanów.

Wspólnota Saruel działa obecnie w Warszawie, Białymstoku, Nidzicy, Ostródzie i Krakowie. W lipcu właśnie wszystkie na raz spotykają się na rekolekcjach w Różanymstoku, które to podzielone są na różne stopnie formacyjne.

W pierwszy weekend tego roku Białostocki Saruel odbył swoje rekolekcje. Zwykle wspólnota ta organizuje rekolekcje adwentowe oraz wielkopostne, choć tym razem odbyły się później.

Co było na rekolekcjach? Oczywiście modlitwa. Rano, wieczorem, w dzień, przy posiłku.. Ale także i coś dla umysłu. Ks. Sławomir Piotrowski sdb. przez te trzy dni prowadził konferencje. Jednocześnie jako jedyny obecny na rekolekcjach ksiądz, dzielnie dawał radę udzielać sakramentu spowiedzi wszystkim chętnym.

Spowiedź też nie wygląda 'typowo' - nie ma konfesjonału, krótkiej formułki i 'następny'. Założenie jest takie, żeby można było porozmawiać, spróbować pójść głębiej w problemach każdego penitenta. Może też zauważyć czy zwrócić na coś uwagę, co umknęło wcześniej? Z moich obserwacji osoby korzystające z sakramentu pojednania 'zmieniały się' co ok. 10 - 15 minut. Na co dzień nie ma takich możliwości.

Dzisiaj prezentuję pierwszą część reportażu. Poniżej kilka migawek z rekolekcji oraz wywiad z Sylwią:

Zaś tutaj wywiad z Agnieszką

A za kilka dni jeszcze coś w temacie..

​bloger jest dziennikarzem Nowego Ekranu

Brak głosów