Snowden i Assange - los zużytych agentów

Obrazek użytkownika elig
Świat

Pierwszego listopada 2013 w dzienniku "Die Welt" ukazał się artykuł Guenthera Lachmanna o aferze podsłuchowej ujawnionej przez Snowdena, /niemiecki oryginał - / http://www.welt.de/debatte/kommentare/article121459636/Merkels-Handygate-ist-Putins-bislang-groesster-Coup.html /. Następnego dnia fragmenty tego tekstu przedrukowały i omówiły polskie portale, n.p. Onet.pl / http://wiadomosci.onet.pl/swiat/die-welt-skandal-z-podsluchami-to-najwiekszy-sukces-putina/bj5y0 /, ale ze wzgledu na Zaduszki nikt nie zwrócił na to uwagi. A szkoda. Mozna się było dowiedzieć, że:

"Handygate, czyli skandal związany z rzekomym podsłuchiwaniem przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) telefonu komórkowego kanclerz Angeli Merkel, posiada oprócz aspektu naruszania przez służby praw człowieka drugie dno, którym jest polityczna walka o wpływy (...)Autor komentarza przypomina, że źródłem informacji dotyczących działalności amerykańskich służb wywiadowczych jest ich były pracownik Edward Snowden, któremu Rosja przyznała roczny azyl. Przypuszczenie, że Putin udzielił zdrajcy schronienia kierując się względami altruistycznymi, graniczy z naiwnością - pisze niemiecki dziennikarz, dodając, że nie tylko służby USA, ale i rosyjska FSB pogardza zdrajcami.

"Amerykański gość może liczyć na gościnność rosyjskiego prezydenta (...) tylko tak długo, jak długo będzie w stanie płacić za tolerowanie go przez Rosjan" - czytamy w komentarzu. "Cena ustalana jest z pewnością nie w rublach czy dolarach, lecz w plikach, które mogą być dla Rosji przydatne (...) Rosja od dawna chce wbić klin w transatlantycki sojusz i zwiększyć w ten sposób swoje polityczne znaczenie, utracone w wyniku rozpadu bloku wschodniego (...) Afera podsłuchowa jest zręczną inscenizacją Kremla. (...) Handygate z Merkel jest bez wątpienia największym dotychczasowym sukcesem Putina".

Wyglada to na sukces Putina , ale może się on okazać bardzo krótkotrwały. Piotr Cywiński w swym artykule "Akcja wał ochronny" w najnowszym numerze "W Sieci" /nr 44/2013/ przypomina, iż w latach sześćdziesiątych do Rosji uciekli kryptolodzy NSA William Martin Bernon Mitchell, którzy ujawnili metody pracy NSA, m. in. przegladanie korespondencji i podsłuchy. Na stronę Moskwy przeszedł takze analityk Victor Hamilton,opisujacy w sowieckiej pracie inwigilowanie przez NSA służb dyplomatycznych i ONZ. To wszystko nie miało jednak większego wpływu na politykę światową. Cywiński prorokuje:

"I co dalej? Nic. bowiem dla wspólpracy Europy i Ameryki nie ma alternatywy. Sprawa z czasem przycichnie, tak jak w innych podobnych przypadkach. Snowden nie był pierwszym zbiegiem z USA;".

Wspomniany wyżej artykuł z "Die Welt" jest najlepszą wskazówką, że tak właśnie się stanie. Wyraźnie widać, iż najgorzej na takich numerach wychodzą sami agenci. Piotr Cywiński pisze:

"zdrajca Martin ubiegał się po latach o przywrócenie amerykańskiego obywatelstwa, którego nie dostał i zmarł w 1987 r. w Meksyku, A Mitchell osiedł w Leningradzie, gdzie umarł w 2001 r, ju z po przywróceniu temu miastu dawnej nazwy Petersburg. (...) [Victor Hamilton] skończył w w podmoskiewskim szpitalu psychiatrycznym, z diagnozą manii prześladowczej.".

Los Snowdena nie zapowiada się lepiej. Po jego ucieczce do Rosji najpierw przetrzymywano go tygodniami w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo, a potem dano "z łaski" azyl na rok. Co potem - nie wiadomo. Wczoraj dowiedzieliśmy się / http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-nie-bedzie-prawa-laski-dla-snowdena,nId,1052144 /, że:

"Biały Dom i liderzy komisji ds. wywiadu w amerykańskim Kongresie odrzucili prośbę byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena o złagodzenie kary. "Pan Snowden złamał prawo Stanów Zjednoczonych. Powinien wrócić do USA i ponieść konsekwencje” - oświadczył w niedzielę doradca Białego Domu Dan Pfeiffer. (...) W piątek ujawniono, że wystąpił o prawo łaski za pośrednictwem listu przekazanemu w Moskwie niemieckiemu politykowi. W piśmie zwraca się o złagodzenie kary za ujawnienie mediom tajnych informacji.Mówienie prawdy nie jest przestępstwem- napisał.

Przy tej okazji warto przypomnieć, co stało się z Julianem Assange, szefem WikiLeaks, za którym też stały rosyjskie służby specjalne /patrz - / http://bezdekretu.blogspot.com/2012/03/rosyjskie-narracje-wikileaks.html / i / http://niepoprawni.pl/blog/6206/koniec-mitu-wikileaks //. Od szesnastu miesięcy przebywa on w ambasadzie Ekwadoru, w którym udzielono mu azylu. Nie moze opuścić terenu tej placówki dyplomatycznej, bo aresztują go Brytyjczycy i odeślą do Szwecji, skad grozi mu ekstradycja do USA. Jego wspólnik Bradley Manning otrzymał wyrok 35 lat wiezienia i siedzi w amerykańskim kryminale. Sam Assange znajduje się w rodzaju aresztu domowego. Ma do dyspozycji tylko jedno pietro budynku, w którym mieści się ambasada Ekwadoru. Najnowsze informacje na ten temat znalazłam w Russia Today / http://rt.com/news/ecuador-uk-assange-commission-abandoned-581/ /.

Widać stąd jasno, iż los "zużytych" agentów Rosji nie jest łatwy. Murzyn zrobił swoje - Murzyn może odejść.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Siedź cicho, bierz pensję, jak ci płacą, a jak widzisz kryminalnę działalność niezgodną z konstytucją, zapomnij o swoich obywatelskich powinnościach, bo cię własny kraj okrzyczy zdrajcą i wsadzi do więzienia, a inne co najwyżej wykorzystają i potem zrobią to samo.
Jedynka

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#388644

elig: Ten komentarz nie ma nic wspólnego z moją notką.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#388655

Owszem ma i to bardzo wiele. Nie opisywalam tresci notki, ale wnioski, jakie sie z niej nasuwaja.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#388663

Nie rozumiem, jak dochodzi Pan/Pani do tego wniosku.

Jest zasadnicza różnica pomiędzy

pracownikiem agendy rządowej, który nagłaśnia jej nieprawidłowe działania publicznie na terenie własnego kraju - polskiego terminu raczej nie ma (ang. whistleblower)

a

pracownikiem agendy rządowej świadomie handlującym tajnymi informacjami z wrogiem/potencjalnym wrogiem a potem stosującym różne wybiegi by ucieć konsekwencjom - po prostu zdrajcą (ang. traitor).

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#388662

Snowden jest mlodym, zdolnym czlowiekiem, ktory mial narzeczona i cale zycie przed soba. Ponadto mial $200 000 rocznie pensji, o ktorej nawet wiele starszych od niego osob moze tylko pomarzyc. Zostawil to wszystko, bo nie chcial dluzej pracowac dla tyranii, ktora wbrew konstytucji szpieguje obywateli 24 godziny na dobe, zapisuje ich cala korespondencje i kazda rozmowe telefoniczna. Moze w Polsce niektorzy o tym nie wiedza, ale w wolnym kraju obywatele nie powinni byc szpiegowani, bo kazdy ma swiete prawo do prywatnosci i wolnosci osobistej. Jak widac na przykladzie Manninga, ktory bedzie gnil w wiezieniu przez nastepne 35 lat, Snowden nie mogl oglosic we wlasnym kraju tego co wie, bo natychmiast spotkaloby go to samo, aczkolwiek, powinien byc chroniony przez wladze, a nie wieziony, gdyby Republika byla nadal Republika a nie tyrania. Snowden doskonale zdawal sobie sprawe, jaki los go czeka za cene mowienia prawdy. Wiedzial i nadal wie, ze prawdopodobnie bedzie scigany do konca zycia, a takze, ze jego zycie moze nie potrwac dlugo. To, ze patriota, odwazny i uczciwy czlowiek, jakim jest Snowden, jest nazywany zdrajca i zuzytym agentem swiadczy najlepiej o mentalnosci uzywajacych tego typu epitetow. Nie wszyscy, na szczescie, maja ochote na to, aby zyc w tyranii i jej sluzyc, niektorzy wybieraja wolnosc i uczciwosc, nawet za cene zycia.
Czy Snowden sprzedaje Rosji wiedze, ktora posiada, wie tylko Rosja i Snowden, a reszta to domysly niemieckich pismakow i brukowcow, takich jak Onet. Musialby byc bardzo glupi, aby sprzedawac Rosji jakies istotne informacje, a jak wiadomo, glupi nie jest.
Jest w Rosji na rok, a co dalej, nie wiadomo. Nie ma zbyt wiele chetnych krajow do dawania mu azylu, bo wszyscy sie boja USA a Rosja jakos nie, poza tym Rosja ma okazje zrobic sobie swietna reklame. Rzad USA traktuje go jako zdrajce, chociaz sam zdradza swoich obywateli i konstytucje USA na kazdym kroku. Z pewnoscia jest szansa, ze przyjmie go ktorys z krajow Ameryki Poludniowej. Jest tez szansa, ze w Rosji nie podstawia mu falszywej ofiary gwaltu, ktory rzekomo popelnil, tak jak to zrobiono w Szwecji z Assange.
Wlasnie nie dalej jak dzis sluchalam audycji, w ktorej napomknieto o powszechnej nagonce nienawisci w stosunku do osoby Snowdena.
Mowil Orwell prawde, ze w czasach tyranii mowienie prawdy jest aktem odwagi; i to nie lada odwagi. Opluja cie nawet ci, ktorzy za te prawde powinni byc najbardziej wdzieczni.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#388664

śmiem wątpić w ten naiwny ideologiczny podkład dla Snowdena. Skoro tak mu zależało na "uczciwym życiu", mógł zostać sprzedawcą w supermarkecie. Rosja ma stałe kilkusetletnie zwyczaje dotyczące takich ludzi wywodzące się ze Związku Sowieckiego i z carstwa. Dostał azyl za zdradę który kupił za swoją wiedzę. To mu gwarantuje rok życia. Potem informacja o nim zaniknie, ale nie sądzę żeby przeżył drugi rok. Zabije go jego własna wiedza, a konkretnie Rosjanie, żeby Amerykanie ewentualnie nie dowiedzieli się co Rosjanie wiedzą od niego. W przedwojennej Polsce byli tacy, nie tylko komuniści (na przykład literaci), którzy naiwnie sądzili że Związek Sowiecki to kraina szczęśliwości i wyjechali tam. Słuch po nich zaginął. A Snowden to szkolony specjalista, Ruscy go wykorzystają jak będą tylko mogli, ale go już nie wypuszczą... Sam sobie winien.
Chyba, że tak naprawdę był sowieckim/ruskim agentem i taką drogę ewakuacji wybrał. Coś jak as PRL-owskiego wywiadu, kapitan Andrzej Czechowicz którego osobę ujawniono publicznie w 1971 jak pamiętam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#388681

Nie rozumiesz? To jest tak:

NWO - jak najbardziej!

Chemitrails - oczywiście!

Przymus szczepień - jasne!

Ruski agent - no, skądże!

Niektórzy po prostu nie mają ochoty dostrzec różnicy pomiędzy Markiem Feltem, a Robertem Snowdenem. To kwestia uwarunkowań ;-)!

Pozdrawiam

PS. Zwróć też uwagę na ciekawą - choć zapewne czysto przypadkową - zbieżność poglądów na osobę Snowdena, prezentowanych przez Komentatorkę i i prof. Romana Kuźniara ;-)))!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#388673

postacią tragiczną, wewnętrznie rozdartą, przez co godną najcieplejszych ludzkich uczuć. Świat, a nawet Polska pełne są takich nie-jednoznacznych, nie-ruskich i nie-bolszewickich agentosów (np. Ketman-Maleszka, Jaruzelski).

HdeS

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

HdeS

#388674

Zgadzam się całkowicie z tym poglądem. Snowden jest tragicznie rozdarty, jak ta sosna u Żeromskiego. Albo jak Kim Philby ;-)!

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#388675

Snowden zmarnował sobie życie. Sobie i swoim bliskim. Powinien dokładnie przeanalizować zdjęcie Tuska i Putina wykonane w dniu zamachu. Putina wzrok z wielka dokładnością określa jego stosunek do zdrajców.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#388679

... ważny jest kierunek, w którym się ucieka.
Na wschód wieją tylko "pożyteczni" idioci albo agenci obawiający się zdemaskowania.
W gruncie rzeczy nie ma między nimi jakiejś większej różnicy:):):)
Idealista, obrońca wolności, chroniący się pod skrzydłami KB-isty???
Nagroda Darwina w najlepszym razie się należy:):):)
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#388680

@elig

Przekładając na naszą sytuację krajową - która jest w wielu punktach podobna do pokazywanej przez Snowdena w USA, choć zapewne znacznie gorsza - jak Pani widzi możliwość ruchu nie będącego zdradą, gdy skorumpowane są wszystkie trzy filary władzy ustawowej oraz praktycznie cały aparat administracyjny ORAZ zdecydowana większość mediów publicznych, a nawet tym, które nie są jawnie skorumpowane nie można ufać, a mimo wyraźnych objawów ciągłego pograszania sytuacji zdecydowana większość społeczeństwa wcale nie pragnie jej uzdrowienia (a raczej pragnie uzdrowienia, byle nie kosztem własnej zdolności korumpowania)?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#388682

elig: Można walczyć ze skorumpowanym rządem. Przecież my właśnie staramy się to robić.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#388699

Jak się bardzo staracie to robić na przykładzie tego wpisu i komentarzy. Wszystko na co was stać to kpiny i pogarda.

Z pewnością wasza walka zakośczy się sukcesem.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#388728

http://wpolityce.pl/artykuly/66287-bohater-na-nasze-czasy-swiatowe-lewactwo-potrzebuje-nowej-milosci-ta-miloscia-jest-snowden-kandydat-idealny

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#388690

elig: Dobry artykuł. Dziękuję za link.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#388701