Czy Dolny Śląsk obudzi Polskę całą?

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Solidarnościowcy postanowili protestować we Wrocławiu, stawiając miasteczko namiotowe pod Urzędem Wojewódzkim. Jak zwykle radykalniejszy Górny Śląsk, kilka miesięcy temu przeprowadził strajk ostrzegawczy. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zamierza do 15 czerwca przeprowadzić referendum w sprawie metod i form prowadzenia ogólnopolskiego protestu. Nic bym o tym nie wiedziała, gdy nie fakt, że funkcję rzecznika prasowego Akcji Protestacyjnej, pełni Janusz Wolniak - Wiceprezes Ruchu Edukacji Narodowej i uczestnik zeszłorocznej sztafetowej głodówki „W obronie polskiej szkoły”. Czyżby była prowadzona przez media solidarna akcja „na zamilczenie”. Ponoć jedynie „Teleekspress” pokazał 20 sekundową migawkę – nie wiem, nie widziałam. Na wszystkich portalach cisza. Warszawo-centryzm czy jakie licho? Weszłam na stronę ZR NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu: http://www.solidarnosc.wroc.pl/ a tam pełna dokumentacja, komunikaty, relacje filmowe, zdjęcia. Wśród postulatów „Solidarności” jest: niezgoda na uelastycznienia czasu pracy oraz następujące żądania: zaniechania likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługującym pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze, uchwalenia przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych, zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego, podwyższenia wysokości płacy minimalnej, stworzenia ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, odstąpienia od kolejnej liberalizacji kodeksu pracy, zwiększenia środków na walkę z bezrobociem, przystąpienia do rzetelnego dialogu, a nie jego pozorowanie.

Szkoda, że nie dopisano niezrealizowanych punktów Porozumień Sierpniowych z 1980r. Ale może jeszcze nic straconego? Wypada się tylko cieszyć, że są ludzie, którzy postanowili protestować przeciwko dalszej destrukcji państwa. Dzisiaj, w piątek 24 maja, sekcja edukacji przejmie swoją pałeczkę w proteście. Jak kolejne reformy skutecznie obniżyły poziom nauczania, zdokumentował młodzieżowy portal CzyliSatyra przepytując gimnazjalistów,: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TiaP_v28wQU

No cóż, kiedyś większą wiedzą szczyciły się chyba nawet przedszkolaki. Nic to, „postęp” jest najważniejszy a edukacja gender ma zastąpić myślenie. Nie daje mi jednak spokoju fakt „zamilczania” protestu. To, że media głównego nurtu milczą tylko uwiarygodnia protest. Gorzej, że na niezależnych portalach też cisza. Mam nadzieję, że nie jest to walka o schedę po PO. Myślenie typu - czy Duda może zagrozić Kaczyńskiemu jest po prostu głupie. Sytuacja w kraju jest taka, że konieczna jest jak najszersza koalicja wszystkich sił propaństwowych. Nie czas na walki podjazdowe, oburzanie się, niezdrowe konkurencje. Nadeszła chyba pora na szczerą rozmowę, porozumienie wszystkich środowisk „archipelagu polskości”. Już Wikingowie wiedzieli, że jak sztorm i burza zagraża statkowi, to należy wydać komendę „wszystkie ręce na pokład”.

Przypominam, że nawet patriotyczne partie polityczne i ruchy społeczne nie są celem same w sobie, a jedynie narzędziem i metodą do osiągnięcia celu, jakim jest ocalenie i służba dla Polski, która na naszych oczach osuwa się w niebyt. Trzeba chyba pogrozić pasem politykom, aby wreszcie wyszli z piaskownicy. Złoszczą mnie ich ciągłe dyskusje, kto komu zabrał łopatkę, a kto wiaderko. Lemingi też mogą zawrócić z brzegu oceanu, wystarczy, że przetrą oczy. Może protest wrocławski wspierany przez przywódców „Solidarności” z lat 80., takich jak Eugeniusz Szumiejko, obudzi Polaków z letargu? Daj Panie Boże! Jadwiga Chmielowska

http://www.www.sdp.pl/czy-dolny-slask-obudzi-polske-cala-felieton-jadwiga-chmielowska

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

o którym nie wiedzą nie tylko media głównego ścieku, ale także mieszkańcy miasta, pod urzędem, którego się on odbywa! Nie wiem ,czy organizatorom akcji brakuje pijarowców ,czy odwagi informowania o proteście mieszkańców miasta.Głośno było we Wrocławiu na studenckich Juvenaliach, głośno na majowych koncertach z okazji swiat przeróżnych, natomiast o proteście Solidarności, w imię dobra ludzi pracy, jakoś cichutko, dyskretnie! Sądzę, że gdyby nie oflagowanie Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego, co widoczne jest z okien komunikacji masowej, nikt by o tym nie wiedział. To raczej proteścik niż protest, w którym wątłym głosikiem solidarnościowcy starają się wyartykułować,jakże ważne dla nas, pracownicze, sprawy!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mika54

#359509

Coraz trudniej uwierzyć w możliwość realnej zmiany na lepsze.

Ci co mogliby to zrobić wyjechali za granicę.

Jako chrześcijanie powinniśmy być optymistami i spodziewać się  rychłego  końca świata.

 

Kazek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kazek

#359544

  Jak bedzie trzeba to przyjedziemy.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359570

  Jak bedzie trzeba to przyjedziemy.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359571

 ...dopisal bym tadzia Swierczewskiego,Romka Lazarowicza.

Mysle,ze powinien ostro wkroczyc K.Morawiecki ,Wojtek Myslecki i wielu innych

z preznego Wroclawia i Dolnego Slaska.

A wiec do dziela

Pozdrawiam serdecznie

polonus

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#359568

Armagedon nie pozostawi nikogo neutralnym... .
Nie nawoływałbym więc do bierności. Ani teraz ani podczas niego.
Obowiązkiem każdego chrześcijanina a katolika w szczególności jest dbać o siebie , swych najbliższych oraz powierzone dobra.
Dotyczy to również losów ojczyzny. Ale to w wypadku np Świadków Jehowy nie ma tak kategorycznego zastosowania.
Prawda Kazek?
P.S> Że o przeciwstawianiu się złu nawet nie wspomnę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Nie jestem pewien czy podążam we właściwym kierunku , więc na wszelki wypadek nie zbaczam z kursu.

#359617