Największa afera skutecznie "przykryta"

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  A przecież już w marcu 2012 Cezary Gmyz kończył swój artykuł w "Rzeczpospolitej" /TUTAJ/ słowami: "Szef MSW Jacek Cichocki i Paweł Wojtunik, szef CBA, są zgodni: mamy do czynienia z największą aferą korupcyjną w administracji publicznej.". Z tekstu można się było dowiedzieć, że: " Budżet w ciągu ostatnich kilku lat mógł stracić na tym nawet do 10 proc. wartości publicznych zamówień informatycznych wartych w ostatnich latach kilkadziesiąt miliardów złotych. Co gorsza, Polska może być teraz zmuszona do zwrotu Unii pieniędzy otrzymanych na informatyzację.". I rzeczywiście w kwietniu KE wstrzymała finansowanie projektów informatycznych w Polsce. Dalsze jej decyzje spodziewane są na jesieni.

  O sprawie ponownie zrobiło sie głośno w maju, gdy aresztowano naczelnika w Komendzie Głównej Policji oraz kilku szefów firm komputerowych. Dokładniejsze informacje są w Niezaleznej.pl /TUTAJ/. Można się tam dowiedzieć, że wszystko zaczęło się w październiku 2011 od aresztowania b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M., jego żony oraz Janusza J., szefa firmy podejrzanego o wręczenie mu łapówki za wygraną w przetargu dotyczącym informatyzacji resortu. Ja napisałam notkę "Afera większa od FOZZ - czy zamiotą ją pod dywan?" /TUTAJ/, w której cytowałam Cezarego Gmyza: "W mojej ocenie to może być afera porównywalna z aferą FOZZ. Być może skala jest nawet większa. Rozmiar korupcji przy tej okazji jest gigantyczny. Obecnie największa łapówka, jaką udowodniono, wynosi pięć milionów złotych.".

  Szum w mediach wokól tej sprawy trwał około dwóch tygodni, do 29 maja. Potem wszystko ucichło. Sprawa została nie tyle "przykryta", czy "zamieciona pod dywan", ile wręcz przysypana kolejnymi wydarzeniami, takimi jak sprawa ustawy emerytalnej, raport Macierewicza o Smoleńsku, Euro 2012, Olimpiada w Londynie, ustawa o zgromadzeniach, wizyta Cyryla I, czy też na koniec, afera Amber Gold.

  Nie znaczy to wcale, iż nic się przez ten czas nie działo. W dniu 1 sierpnia 2012 portal Polskatimes.pl podał /TUTAJ/, że: "CBA zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez byłego i obecnych funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji. Sprawa dotyczy możliwych nieprawidłowości w związku z rozstrzygnięciem przetargu na zakup usługi Help Desk. ".

  Ciekawie układają się losy wspomnianego wyżej Andrzeja M. W dniu 30.07 dowiedzieliśmy się z portalu Dziennik.pl /TUTAJ/, że: "Podejrzany o przyjęcie największej w historii łapówki były dyrektor Centrum Projektów Informatycznych Andrzej M. spędzi kolejne miesiące za kratami aresztu tymczasowego" , gdyż sąd przedłużył areszt do końca września.

  Jednak 24 sierpnia Gazetaprawna.pl /TUTAJ/. podała, iż: "Informację, że były dyrektor Centrum Projektów Informatycznych (CPI) Andrzej M. mury aresztu tymczasowego opuścił w miniony wtorek, potwierdziliśmy w wydziale przestępczości zorganizowanej i korupcji warszawskiej prokuratury apelacyjnej. – To nasza decyzja. Andrzej M. będzie tzw. małym świadkiem koronnym – wyjaśnił jeden z oskarżycieli. Zgodnie z art. 60 kodeksu karnego oznacza to, że gdy trafi do sądu akt oskarżenia, prokuratorzy wskażą dowody na pozytywną rolę Andrzeja M. w wyjaśnianiu przestępstw i sąd będzie mógł zdecydować o niskim wymiarze kary lub wręcz odstąpieniu od niej.". Wspomniane wyżej publikacje nie przebiły się jednak do szerszej opinii publicznej. Były w nich także wzmianki o tym, że śledczy koncentrują się na wyjasnieniu roli byłego wiceministra Wiesława Drożdża w całej aferze. Mowa jest też o Grzegorzu Schetynie

  Widać jednak, iż afera informatyczna nie wywołała wcale "politycznego trzęsienia ziemi", na co miał nadzieję m.in. Cezary Gmyz.

Brak głosów

Komentarze

Poczekajmy do jesieni. Gdy UE podejmie kolejne decyzje.

Vote up!
0
Vote down!
0

amica

#285922

spodziewajmy się, że większe przekręty ogłosi... polską racją
stanu.

Pozdrawiam.
contessa

_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com/watch?v=Zssi

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#285923

elig; Tusk jest zdolny do wszystkiego, by się wykręcić od odpowiedzialności.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#285929

elig: Można zgadnąć, co postanowi. Poza wszystkim oni muszą oszczędzać pieniądze.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#285928

Jakoś nie wierzę, w koncepcję krycia konkretnej afery czy skandalu inną konkretną aferą czy skandalem. Czego się nie tknąć - śmierdzi. Co chwila okazuje się możliwe coś, co przed paroma miesiącami nie mieściło się w głowie. To ciągła, systemowa eskalacja znieczulicy, w efekcie której niedługo ogół będzie bezsilnie akceptował, każde zachowanie wybrańców - nie tylko złodziejstwo, ale i zbrodnie (już tak jest, ale na razie jeszcze nie jawnie). Dlatego mówienie o "największej aferze", jakoś do mnie nie trafia - wszystko dookoła, to jedne wielkie oszustwo
ukłony

Vote up!
0
Vote down!
0
#285924

elig: Prawda jest jednak taka, że od końca maja większość mediów o tej aferze nie mówi. A jest ona największa z dotychczas wykrytych. Stwierdzenie "wszystko to jedno wielkie oszustwo" nie pomaga w wykrywaniu sprawców.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#285930

...za to bardzo ułatwi pociągnięcie do odpowiedzialności, z tytułu sprawstwa kierowniczego
ukłony.

Vote up!
0
Vote down!
0
#285934

elig: Niby czemu ma tak być?

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#285969

parodiowanie Papieza Jana Pawla II w Kaliszu, Jedwabne, Polskie obozy, przygniatanie JPII glazem pesudo sztuka -artyzm, afera korupcyjna za afera, afery ustawowe -Hazardowa, Miroslawiec, Smolensk, wtykanie polskiej flagi w psie -trzeba pisac doslownie - gowno. Wreszcie glosne mowienie o likwidacji Polski Sikorski "zrzeczenie sie suwerennosci na rzecz Niemiec, ostatnio Palikot zliwkidowanie panstwa polskiego najlepszym wyjsciem dla UE. Na tyle narod polski POzwala - zdrajcom -zaborcom-okupantom. Nie dziwi nic, najwazniejsze dla Polakow - w TVN wchodzi na ekrany we wrzesniu DWA  ( 2) nowe seriale. "Czemus biedny bos glupi -, czemus glupi bos biedny".

Vote up!
0
Vote down!
0
#285932

elig: Takie seriale lecą nieustannie i to nie tylko w TVN :))).

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#285971

ale teraz to mamy raczej wysyp syfu jaki rząd nam POrobił. Za Kaczora media biły się o pielęgniarki a teraz ci sami ludzie mówią że jak ktoś zaufał w reklamy amber gold przez nich emitowane to frajer. W cywilizowanym kraju takie medium wraz z ludźmi je tworzącymi znikło by raz na zawsze ale Polska to dziki kraj jeszcze. Są tacy co za pieniądze drukują reklamy podejrzanych interesów prowadzonych przez złodziei i wygląda że robią to całkiem świadomie bo się do tego przyznają mówiąc że frajer ten co na to poszedł i w reklamę uwierzył. Sparszywienie do potęgi n-tej.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#285947

elig: Co prawda, to prawda.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#285973

Wszystko wskazuje na to, że naród polski powinien powołać komisję śledczą, ale dotyczącą przekrętu w Magdalence, oraz tzw. transformacji ze wskazaniem na powody braku lustracji we WSZYSTKICH środowiskach. Odłączyć zdrajców od reszty społeczeństwa.

Vote up!
0
Vote down!
0
#285989

prof Rycho Tojest kolejny przykład...działan słuzb,bezkarnych. I nic nie zostanie wyjaśniona dopóki pomagdalenkowska IIIRP istnieje.

Vote up!
0
Vote down!
0

prof Rycho

#285994