Bunt stadionów, majówka i Sławomir Skrzypek - na Foksal

Obrazek użytkownika elig
Kraj

W dniu 6.05.2013 spędziłam cale popołudnie i wieczór w Domu Dziennikarza na Foksal. Oto, jak do tego doszło: poprzedniego dnia przeczytałam w Salonie24 notkę Eski omawiającą z entuzjazmem film dokumentalny "Bunt stadionów" / http://lubczasopismo.salon24.pl/kasandra/post/505230,bunt-stadionow /. Gdy więc ujrzałam w portalu Niezalezna.pl informację o pokazie tego obrazu na Foksal, postanowiłam pójść tam i zobaczyć go. Dodatkowo odkryłam w najnowszym numerze "Sieci" /nr 18/2013/ obszerne omówienie "Buntu stadionów" pióra Krzysztofa Kłopotowskiego p. t. "Lepsza strona kibiców".

O godzinie 17:00 w sali zgromadziło się ok. 80-90 osób. Pojawił się Krzysztof Skowroński i przedstawił autora filmu, Mariusza Pilisa. Wygłosił kilka słów wprowadzenia, po czym Pilis opowiedział o swojej pracy nad "Buntem stadionów". Zaczęła się ona w 2011 po sprowokowanych zajściach w Bydgoszczy podczas Pucharu Polski. Wtedy to Donald Tusk wypowiedział wojnę "kibolom". Pilis opowiedział o tym jak władze traktują fanów futbolu. Stwierdził m in., że obecnie w Warszawie siedzi w aresztach 40 z nich z nieudowodnionymi do końca zarzutami. Zdradził też, że film nakręcił sam, za własne pieniądze.

Największym problemem w pracy nad "Buntem stadionów" było pozyskanie zaufania kibiców i skłonienie ich do współpracy. Są oni bowiem nieufni wobec wszelkich mediów. Spowodowały to media mainstreamu, od lat przedstawiające kibiców, jako bezmyślną tłuszczę, chuliganów i bandytów. Mariusz Pilis postanowił przełamać ten stereotyp i pokazać jasną stronę ruchu kibicowskiego. Po tym wstępie o 17:15 rozpoczęto projekcję. Trwała ona prawie godzinę.

Zaczęła się od pokazania pielgrzymki kibiców do Częstochowy i wywiadu z ich duszpasterzem, ks. Jarosławem Wąsowiczem z Gdańska. Pokazano jak podczas pielgrzymki kibice zbierają pieniądze na pomoc Polakom we Lwowie, oraz polskiemu klubowi piłkarskiemu Pogoń Lwów. Potem widzimy patriotyczne i antykomunistyczne oprawy meczów /ogromne transparenty/. Co ciekawe, po meczu są one palone.

Wywiadów udzielali liczni przedstawiciele stowarzyszeń kibiców Lecha Poznań , Lechii Gdynia i Legii Warszawa, z Piotrem Staruchowiczem włącznie. Były tez materiały z okresu stanu wojennego ilustrujące ówczesną walkę kibiców z komunizmem. W filmie wypowiadali się tez eksperci m.in. Barbara Fedyszak-Radziejewska. Po filmie była czterdziestominutowa dyskusja z Mariuszem Pilisem. Ja zapytałam o aktualną sytuacje i czy to, że Boniek został szefem PZPN coś zmieniło. Pilis odparł, że w Warszawie atmosfera się poprawiła, zwłaszcza po zmianach w ITI, ale na prowincji jest tak jak przedtem. Jedna z pań zasugerowała, iż film powinien zostać pokazany w ośrodkach akademickich. Reżyser powiedział, że otrzymał już trzy propozycja z ich strony.

Jeden z panów oświadczył, że protesty kibiców maja wyłącznie podłoże ekonomiczne, a on dojeżdżał koleją do Warszawy i uważa, ze kibice to bydło. Pilis nie zgodził się z nim i podał przykłady charytatywnej działalności stowarzyszeń kibicowskich.

Po dyskusji było dziesięć minut przerwy, po czym przyszła pora na przegląd wydarzeń tygodnia w Klubie Ronina. Zaczął się on o 19:00 od minuty ciszy, którą uczczono pamięć zmarłego 1.05.2013 blogera i publicysty Seawolfa /Tomasza Mierzwińskiego/. Potem Rafał Ziemkiewicz, Joanna Lichocka i Michał Karnowski omawiali przede wszystkim przebieg świąt 1 Maja, 2 Maja i 3 Maja.

Rafał Ziemkiewicz nie pozostawił suchej nitki na akcji "Orzeł może" znęcając się zwłaszcza nad Tomaszem Nałęczem, Joanna Lichocka zauważyła , że podczas swego wystąpienia na 1 Maja Leszek Miller nie był w stanie powiedzieć "Niech się święci Pierwszy Maja" bez pomocy suflera. Michał Karnowski zajął się analizą przemówienia Komorowskiego i stwierdził. iż dokonał on odwrócenia znaczeń, nazywając siebie oraz PO "obozem patriotycznym", a opozycję "Targowicą".

Omawiano też wywiady w "Rzeczpospolitej" z Laskiem i Rogalskim, dotyczące Smoleńska. Zwłaszcza nagła wolta Rogalskiego wszystkich zadziwiła. Po latach snucia teorii na temat "sztucznej mgły" i "helu", Rogalski oświadczył nagle, że wszystkiemu winni byli polscy piloci. Wystąpił przy tym przeciwko swym byłym klientom, łamiąc zasady etyki adwokackiej. Nie jest jasne, co go do tego skłoniło. Jeśli chodzi o Laska, to ten wykręcał się jak wąż. Stwierdził tylko, iż lot do Smoleńska był lotem wojskowym, zaprzeczając tym samym słowom Donalda Tuska.

Po kilku pytaniach z sali i krótkiej przerwie ok. 20:30 zaczęła się trzecia i ostatnia część imprezy, a mianowicie prezentacja książki Sebastiana Reńcy "Skrzypek - jeden z pokolenia niepokornych". Omówiono w niej opozycyjną działalność Sławomira Skrzypka w latach 80-tych /Reńca omówił ją też / http://stowarzyszenie.pokolenie.salon24.pl/408507,slawomir-skrzypek-nie-uznawal-polsrodkow //, jego dalszą drogę życiową, aż do objęcia stanowiska prezesa NBP. Prezentację prowadził Michał Karnowski, a udział wzięli: Bohdan Urbankowski, Józef Ruszer i oczywiście autor książki. Dzieło to wydał Instytut Historyczny im Ostoi-Owsianego.

Na sali obecna była wdowa po Sławomirze Skrzypku, pani Dorota Skrzypek. Michał Karnowski podkreślał szczególnie rolę Sławomira Skrzypka z zwalczaniu skutków kryzysu finansowego w roku 2008. Muszę się tu pochwalić, ze ja pisałam o niej już w lutym 2010 / http://piwnica.tkm.cc/arch/elig3/155919,kto-tak-naprawde-zwalczal-kryzys-w-polsce.html /. Prezentacja zakończyła się o 21:30, po czym autor zaczął podpisywać książkę.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Xenia
tu link:

http://www.infoekspres.pl/news.php?item.3360.165

jest też na powyższym portalu film Stenogram o żydach i film "Odkryć Prawdę", polecam, to powinien oglądnąć każy Polak.
Dlatego TVP nigdy tego filmu nie wyemituje dokąd ten nierząd będzie przy korycie, a zwłaszcza Dworak.

Vote up!
0
Vote down!
0

Xenia

#355695

"Czarna lista"?

Oczywiście p. Piotr Moskwa może sobie wypisywać co chce i gdzie chce. I tworzyć swoją wydumaną czarną listę lekarzy, mediów, polityków, urzędników, prawników i księży w Polsce. Mam ograniczone zaufanie do tego typu działań. Nie znam tego pana, kim on jest bo poza informacją wytworzoną przez niego samego, wyszukiwarka milczy. Na jego stronie znajduję dziwnie znajome tony:

Ja Wam mówię: Lech Kaczyński był nieuczciwym Żydem. Jaroslaw jest Żydem. Bracia Kaczyńscy zręcznie manipulowali narodem polskim przez lata razem z Adamem Michnikiem, Jackiem Kuroniem, Bronisławem Geremkiem, Tadeuszem Mazowieckim, Donaldem Tuskiem, z uczestnikami „Okrągłego Stołu”, kolegami z Tygodnika Powszechnego – udającego Pismo Katolickie, z kolegami z KORu, z Unii Demokratycznej i Unii Wolności – dziś tworzącej Platformę Obywatelską. Oni wszyscy razem wzięci, razem z Sbekami – dziś rządzą Wami Polakami.”

http://www.infoekspres.pl/news.php?item.6283

Vote up!
0
Vote down!
0
#355714

Xenia
przeczytałam tylko link, który był na niezależnej odnośnie p. Rogalskiego i to mnie interesowało. Nie czytałam nic więcej na podanej stronie, nie miałam czasu. Zwracam honor jak kogoś uraziłam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Xenia

#356029