Przywróćmy słowom ich znaczenie.

Obrazek użytkownika jwp
Blog

Lecz nade wszystko - słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość - sprawiedliwość. - Julian Tuwim  „Modlitwa”.
Iluż z nas jeszcze mówi po polsku, ma w zasobniku podręcznym prawdziwe polskie słowa, zna ich znaczenie i wagę ? Gdy przekręcone tysiące razy słowo, niechlujność i brak dbałości o czystość języka stają się słownikową normą, to gdzie nam myśleć o Polsce. Bo u podstaw leży codzienna higiena, nie tylko języka. Gdy czasu brakuje na wszystko, co wspólne i najważniejsze. Rankiem w pośpiechu i wieczorem, gdy padamy na twarz, o ile w ogóle wracamy w przerwie między pracą, a dodatkową fuchą marnie opłacaną garścią kolorowych koralików przez kolonizatorów.

Słowa, to nie imaginacja, są jak ziemia. Mają kolor, zapach, strukturę i treść. Czujesz je w ręce i na języku. Goszczą wśród nas, tak ważkie jak grzech i dobry uczynek. Jest w nich cały świat. Gdy je ważysz, wtedy nabierają prawdziwego znaczenia, nie są jak strzał na wiwat. Mają godzić celnie lub przytulać do serca. Nieść dobro, albo też być orężem w obronie wartości. Nie można nimi bezkarnie kuglować, ni kupczyć. Wracają do nas miłością lub pomstą. Gdy już wzięliśmy je na swoje barki, tedy musimy je dźwigać z pokorą i rozwagą. By nie brzmiały jak dzwon bez serca.

Potrafią ulecieć skrzydłami do Nieba, a innym razem przygnieść nas boleśnie do Ziemi. Otrzeźwić, zauroczyć i zwieść. Prowadzą nas prostą drogą, a nierzadko wodzą nas na manowce. Pokrętny język, rozdwojony jak u żmii kąsa udając miłosiernego samarytanina. Wielkie i te najprostsze, zawsze ważne, bez względu na porę dnia i czasy w jakich żyjemy. Na przywitanie i pożegnanie, w podzięce i w złości. Gdy wmawia się nam, że miłość może istnieć bez nienawiści, to pytam, co może czuć, choć przez chwilę, gdy ból przeważa, matka zabitego dziecka. Nigdy już nie będzie mogła go przytulić i powiedzieć mu na Dobranoc - Śnij Pięknie. Zabrano jej nie tylko cząstkę serca, marzenia i każdy poranek, wieczór. Pozbawiono jej każdego dnia, w którym mogło być tyle pięknych i prawdziwych słów. Z serca matczynego płynących. Bo słowa towarzyszą nam od kołyski.

Gdy młodzi ludzie mówią do siebie Cześć, to czy ją sobie oddają, czy też przybijają bezmyślnie żółwika, czyżby naszego polskiego ? Czy też bardziej Yo Man ! A serwus ktoś jeszcze pamięta. Kiedy zakonnice przemykają się pod ścianami, by miast usłyszeć - Szczęść Boże, słyszą - Te Pingwin !, gdzie popierdalasz, to ciśnie się na usta jedno pytanie. Czy to my pławamy się ( od staropolskiego pławać ) w rynsztoku, czy też tam leży nasz polski język. Piękny i bogaty jak mało który. Język w którym źle postawiony znak interpunkcyjny lub przestawiony szyk zdania czyni z myśli niezrozumiały bełkot, lub trafia kulą w płot. Albo co gorsza zaburza przekaz werbalny. I wysłany sygnał nie trafia do odbiorcy pierwotnym znaczeniem i treścią. To jak paczka wysłana Pocztą Polską. Nie dość, że nie przyjdzie na czas, to jeszcze zamiast kryształu do adresata trafia stłuczka. A i czasem owoce, które słowem wysyłamy zgniją po drodze. I co wtedy o nas i o naszym darze myśli ich odbiorca. Ano nic dobrego.

Tak działają media, politycy i eksperci. Wtrącają się w nasze rozmowy, by je podmienić na swój przekaz. Tak po bolszewicku. Piękno, Wiarę, Tradycję i Patriotyzm zamieniają we własne lęki. Strach przed ich wagą i siłą. A listonoszy im nie brakuje. Tych na pełnych etatach i dobrowolszczików. Dyżurne redaktory, co ledwo sobie radzą z naszym językiem, tak łatwo rzucają słowa na wiatr, jak i „demokratyczna władza”. I ością im w gardle nie stają najgorsze pomówienia i ohydne kłamstwa. Nie mogą się przecież uderzyć w piersi, bo tam serca nie ma. Jest za to gołosłowność i żarty niewybredne. Frazesy i komunały z Notatnika Partyjnego Lektora. Jedno im trzeba przyznać, ich język nie zmienia się od lat. To swoisty znak holograficzny. Jak już poszli w zaparte i poszło w świat, to nie możemy oczekiwać, że kacap się zmieni. Bo jakże to tak, mają stracić dobrze płatną robotę i kolejne pokolenia czerwonej zarazy pozostawić bez przyszłości.

Towarzysze kiedyś szli na łów i w bój, a teraz się nam tylko źle kojarzy to słowo. Braterska Przyjaźń była zanim sowieci ją sprostytuowali. W Rodzinie hierarchia była obłożona zwrotami Panie Ojcze, Pani Matko, Moja Córko, Synu. Był Wujek i Stryj oraz Stryjenka. A w ZSRR wszyscy byli wujkami i ciociami, a w tym czasie Pawka Morozow pękał z dumy widząc swoich nieprawomyślnych rodziców, szpionów, przed plutonem egzekucyjnym. W Polsce strudzony wędrowiec na przywitanie Błogosławił Gościnny Dom, a u sowietów pionier był Wsiegda Gotow. Na zdradę najbliższych, a w ustach nie miał słów, tylko „Nowomowę”. Tam meldunki, a u Nas Dobre Słowo. Na Drogę, przy obiedzie - Boże Pobłogosław Te Dary i Niech Cię Bóg Prowadzi. Kupujemy chińskie talerze w marketach, a nie statki. Rusycyzmy prowadzą nas Na Pole, nie W Pole. Jestem na Robocie, gdzie się pytam i na jakiej ? Chyba przy ruskim gazociągu. Gdzie Polskie Kwiaty, Kwiaty Polskiej Mowy. Spolegliwy teraz znaczy Uległy. Drzewiej - Godny Zaufania.

Jaki jest cel tych działań w „Wolnej Polsce”. Bez zaborców i okupantów. Bardzo prosty, powolne wypieranie z naszego języka znaczenia i wagi słów, a co za tym idzie wspólnej komunikacji. Istna Wieża Babel. Wmawia się nam, że najważniejsza jest znajomość języków obcych, gdy polski leży odłogiem. A bez własnego języka, ani się nie jesteśmy w stanie zrozumiale porozumieć, ni też przetrwać w Eurokołchozie. Swoją drogą, czy ktoś jeszcze bada pochodzenie swojego nazwiska, czy przykłada wagę do słów. Tak proste słowo i tak ważne, jak „porozumieć” nie dość, że bardziej się kojarzy z połączeniem bezprzewodowym między komputerami lub komórkami, to jeszcze wadzi wielu. Bo priorytetem jest byśmy się nie mogli porozumieć. Użyć rozumu, sprząc dwa umysły troszcząc się, by nikt tej transmisji i komunikatu nie zaburzył i nie odwrócił przeciwko nam i Polsce. Tak pięknie opisanej i zaklętej w słowach poetów, jak i nieobecnym już języku Polskiego Domu.

W cieple i niezwykłej sile naszego języka, dzięki któremu przetrwaliśmy najgorsze dziejowe zawieruchy. Bronił nas przed rusyfikacją i germanizacją. By teraz odejść do moherowego lamusa ? Te wszystkie - szy, -czy, to dla nich wielka przeszkoda. Bo nie wystarczy jak papuga nas naśladować, język polski płynie nie zawsze wartko. Zawsze jednak z Naszej Polskiej Duszy i Serca. To Nasze Korzenie, Mowa Naszych Przodków. Dla najeźdźców zawsze niezrozumiała i obca, nade wszystko bardzo niebezpieczna. Zaklęta w starych drukach i Bogarodzicy. W słowach utraconych na własne życzenie i tych wyklętych ja Żołnierze… Oni pełni pogardy dla wszystkiego co tak Polskie. Nasza Pogarda dla Wrogów, Oprawców i Zdrajców, to według nich „Mowa Nienawiści”. Tak przecież bliska ich „Czarnym Podniebieniom”. Za Prezydenta mamy Imć Bronka, ostoję „języka polskiego”. Czasem aż słów brakuje by oddać ten „BUL”. Który i nam się udziela.

Budujemy stadiony, bo zgodnie ze starą rzymską maksymą „Władzy Ludowej”, która jak zwykle uważa, iż nam wystarczą „Igrzyska i ich chleb”. W których już nie ma Polskiego Smaku, tylko bolszewicki jad. Smaku i smaczkach, takich jak: Waćpanno, Bracie, Na Miły Bóg, Kłaniam się po polsku do samej ziemi. I wielu innych, które nas Żywią i Bronią. Są Solą Naszej Ziemi, a dla innych solą w oku. Które czujnie patrzy, czy My już bez mowy, czy nam język jak Jurandowi ze Spychowa wyrwano, by Prawdy nie mógł rzec. By wynarodowić nas, tak jak próbowano przez wieki naszych braci Słowian. Czy też Gruzinów z ich kultury i języka własnego, bynajmniej nie z Rusi. Nie od Święta, w każdej chwili, która Nasza jest, przywróćmy to co najważniejsze od czasu „wynalezienia ognia”. Język, bo bez niego nawet Bóg by do nas nie przemówił, a co dopiero Siostra i Brat. Nie dajmy go sobie wyrwać, ni też zamienić na potok słów bez żadnego znaczenia. Brońmy go jak Macierzy. Bo to Ona właśnie.

Bo nie wystarczy mieć Spektrum, należy jeszcze mieć grunt pod nogami i solidny Polski Dom. Polską Ziemię i Język Ojczysty. A nie znalezione w sieci. Tylko to co nam w Sercu i Duszy gra.
A teraz Trolle do dzieła.
I Jak zwykle z innej beczki.

Ocena wpisu: 
2
Twoja ocena: Brak Średnio: 2 (1 głos)

Komentarze

Natura nasza (polska) Pani a my jej poddani. Pozdrawiam.

Faber

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zach Faber

#220442

Witam,
świat się zmienia z naszym udziałem, lub przy naszej bezczynności. Zmiana nie zawsze oznacza na lepsze.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220512

Daani :)

Jakies podskorne frustracje wyczuwam w Twoim tekscie i uzurpatorskie zapedy.,a takze sklonnosc do nalepiania etykietek.Spokojnie, wszystko da sie okreslic bez irytacji lamaniem zasad polszczyzny /unikaj sam literowek, bo masz je w swoim tekscie/ ..Belka w oku wlasnym czasami moze byc mniej dokuczliwa niz zdzblo w oku brata twego. Tak" stoi" w PISMIE SW.

Mam wierszyk:

Uzurpator to swej kleski kreator

A pozoranci to szatana ministranci !

fajne, nie?Odnosnie swiata polityki...Trzymaj sie ,wyluzuj...

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Daani :)

#220453

O co chodzi? Na pewno nie o literówki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220455

Witaj,
Daani zapewne pyta ( pamiętasz zapewne to powiedzenie ) - O ten tramwaj co nie chodzi.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220514

/..., jednak o co chodzi?/

Komu jak komu, ale Tobie imaginacji nie powinno brakować.:) Szwendasz się po blogach pod pachę z Maleńczukiem i Lorsjanem, a potem dziwisz, że nie kumasz czaczy, może towarzystwo powinieneś zmienić? Przemyśl.

A propos wierszyka:
Skoro już bawicie się w wierszokletów to i ja spróbuję:

Pomyślał Daani będę cenzorem
Chlapnę coś jemu smutnym jęzorem
I tak naprężył intelekt srodze
Że wyszła z tego "kaka" na nodze

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#220467

Jesteś niesamowita!
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#220635

pytasz :
//Piekny ciag myslowy....,jednak o co chodzi? //
..............................
..nie, nie da rady - tego nie kumniesz -nigdy.
Trza było wybrać Dobrą Szkołę a nie kursy o Imaginacji.
ps.
.... byłem pewny i miałem nadzieję,że zmieni się na lepsze.. a. tu -po staremu - koprofagia !!
"szwadronik" się powiększył.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220476

witam porannie Pana Kawalerzystę:)

Pozdrawiam Serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#220482

Witaj,..... tak by się chciało napisać "MojaśTy "....
ale już klamka zapadła.. po tej jasnej ,cudnej, szczerej deklaracji ... tego Twojego , Jedynego
zostaje mi ..only :

bardzo Was Kocham
Marek
......................................
może jeszcze TO !

Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220510

Witaj, to zapewne szczególna odmiana koprofagii - cekotrofia - link.

Takie Daania lubią.

Spuśćmy jednak kurtynę miłosierdzia na przyziemność ludzkiej fizjologii i zajmijmy się swoimi sprawami.

Pozdrawia Serdecznie Marku

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?

Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220525

Nie zwykłem kopać leżącego, ani też nie zajmuję się przetykaniem intelektualnych "kałociągów".
Korektą moich literówek zajmują się "dający jedynki".
I wątpię szczerze, czy podDaani królowej Imaginacji byli w stanie wydusić coś z siebie po północy po polsku, że o Inwokacji nie wspomnę.
Ja tu karmy do ich paśnika nie dostarczam. A tym bardziej nie udzielam korepetycji z czytania ze zrozumieniem.
Korespondencyjny kurs polskiego to o wiele za mało by zacząć czuć, myśleć i mówić po polsku.
Zalecam zatem kurację U Wód Murmańskich.
Ja nie gram tu dla strunowców niższego rzędu.

Od luzowania to jest drób.

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220513

Pięknieś to wyłożył, Waćpanie. Smutne to istotnie, kiedy się słyszy celebrytów (pożal się Boże), dla których język ojczysty stał się już najwyraźniej jakby obcy. A ludzie, bombardowani potokiem słów plugawych lub zakłamanych i równie paskudnych obrazów, wtłaczanych bezustannie przez środki musowego przykazu, głupieją coraz bardziej. I po jakimś czasie wystarcza im tylko wskazać: tu micha (pusta, ale co tam!) a tu wróg, dorżnąć watahę. Trzeba wierzyć, że zacytowana na początku Modlitwa Tuwima zostanie wysłuchana, ale nie wystarczy wierzyć, trzeba działać, dbać o polszczyznę, czytać dzieciom i wnukom dobre książki, pokazywać, że słowa mogą być piękne i szlachetne. Łatwo jednak nie będzie!

pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220456

"Gdy zniknęły pierwsze słowa, nikt na to nie zwrócił uwagi." Tak rozpoczyna się zabawne opowiadanko francuskiego pisarza Roberta Escarpit o "słowozaurze", potworze pożerającym słowa. Współczesne słowozaury - polityka, reklama, showbiz, internet (tak, tak - internet!), etc. - niezauważalnie pożerają słowa, przeżuwają je, trawią i...defekują. A lemingi to koprofagi. Naprawdę - można to sprawdzić w jakiejś encyklopedii, a nawet w ... wikipedii ;-)!

Pozdrawiam.

PS. Mam nadzieję, że wybaczysz mi ten lekki ton...ale już widzę pewne zainteresowanie konsumpcyjne Twoim tekstem...;-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220458

Witaj Bracie i Przyjacielu .
Dzisiaj rano przeczytałem Twój post. To co utrwaliłeś na tej "kartce" mojego, styranego PC-eta - to nagroda za naszą przyjażń.
Drogi Jarku.. naprawdę nie wiem jak napisać i wyrazić moje podziękowanie za to,że ", wypunktowałeś" nasz , rodzimy grzech zaniechania. Ja dopiero teraz dostrzegam ile zła zostało uczynione.
Już teraz należy sięgnąć i preferować wypróbowane wzorce
współisnienia społeczeństwa.
Wiem,że pisząc te słowa, kierowałeś się nadzieją... ?
Ale, obawiam się,że Nadzieja to piękne uczucie, a komu matkuje?
pozdrawiam + Miłego Dnia - dla Was !!
Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220484

Ja wiem, że nadzieją jest matką głupich, lepiej jednak mieć matkę, niźli być sierotą.

Na szczęście mamy z czego czerpać, krynica naszej kultury i języka choć skażona, to jej strumień jeszcze bije.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220555

napisałeś :
//Ja wiem, że nadzieją jest matką głupich, lepiej jednak mieć matkę, niźli być sierotą..//
................................
..bez obaw Jarku... to też moja Matka.
Nadzieja jest po to, by wierzyć ,że Dobry Bóg wysłucha nas, gdy modlimy się o sprawy ponadludzkie ... / o zdrowie, o szczęśliwe dzieciństwo etc.
A to co człowiek zaniedbał musi ... przynajmniej powinien chcieć -naprawić sam .
Swołocz sowiecka nie spadła z Księżyca - ktoś ich tutaj bez przerwy wpuszcza.
Nigdy nie byłoby problemu "przewodniej Partii", gdyby ludkowie nie wstępowali tak chętnie w tzw. "członki"..bo mieli nadzieję na dodatkowy worek cementu, czy przydział na fiacika.
Ja skąńczyłem dwie szkoły wyższe, nie należąc do kurweskich organizacji socjalistycznych ... można było.
To dotyczy również spraw o których piszesz.
Wychowanie naszych dzieci... zależy tylko od rodziców.
To czy będą złodziejami czy ludzmi praworząnymi .
Ale po co ja to piszę, skoro jestem pewny,że to wiesz.
pozdrawiam
Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220573

Witaj,
oczywiście, że się dało. Mój śp. Tata nie zapisał się do żadnej partii, i było to widać po dziurze w portfelu. Ale nie mamona czyni człowiekiem. My w rodzinie zachowaliśmy czystość. I dzieci nasze podążają wytrwale w mozole w ślady Dziadów i Ojców. Dufam, że warto było i jest nie sku...ć" się.
Oj wiem, wielu wie, tylko to ciężar, który trzeba chcieć i umieć dźwignąć.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220581

Witaj,
widzisz ile tematów się otwiera w naszej rozmowie. I jest tak jak w cytacie z opowiadania o "słowozaurze". Tak jest nie tylko z językiem, a i z dobrymi obyczajami i tradycją.
A z współczesnymi "słowozaurami" trafiłeś w sedno, jest jeszcze jeden czas, a właściwie jego brak. Pośpiech i niechlujność. A zemsta ze strony języka przychodzi po latach.
Ton lekki jak najbardziej wskazany, ze względu na figle pewnych, jak to nazwałeś, "konsumentów" mojego tekstu.

Serdecznie Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220549

Na poprawę humoru pozwolę sobie zadedykować Ci nieco zmodyfikowany cytat z Wergiliusza:

"Obawiam się Daa...najów, nawet gdy przynoszą daa..ry."

Chętnie zacytowałbym w oryginale, ale mogłoby nie trafić... ;-)

Serdeczności.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220553

Lub ugodziło by celnie i boleśnie. Choć zapewne dalej by nie "dotarło".

Może trza im w ich języku pisać, w sumie jednak szkoda czasu.
Co poniektórzy są "nienawracalni" z szerokich torów.
I tak pobocznie, a jednak na temat...

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220572

Witam,
pora był późna, a zatem to pewne skróty myślowe. Dziwne zaiste, iż żaden dramaturg lub choćby scenarzysta marnych komedii nie zajął się tym problemem. Byłoby z czego boki zrywać, a i zadumać się.
Gdy "uznani" specjaliści od języka polskiego godzą się na jego pauperyzowanie, a "elyty" władzą kaleczą go okrutnie, to czegóż od ich naśladowców oczekiwać.
A język jest tak plastyczny jak malarstwo. Czytając słyszmy, widzimy i co najważniejsze odczuwamy. To nie jest dane większości, to i dar i owoc pracy z dziećmi. Takiej jak piszesz, codziennej orce na intelektualnym ugorze jaki rozgościł się na dobre w łepetynkach.

Pozdrawiam Równie Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220532

" Słowa, to nie imaginacja, są jak ziemia. Mają kolor, zapach, strukturę i treść. Czujesz je w ręce i na języku. Goszczą wśród nas, tak ważkie jak grzech i dobry uczynek. Jest w nich cały świat." Ja czuję tak samo :)
Niestety, widząc to, co dzieje się z naszym językiem- tym pięknym, bogatym, trudnym polskim, można się załamać. Czasami obserwuję moją mamę, z wykształcenia polonistkę. Często poprawia moją młodszą siostrę, która będąc na wygnaniu, potrafi napisać "pjontek" lub powiedzieć "wziąść". Ale kiedy ja powiem coś w naszym, młodych slangu (robiąc to celowo oczywiście) nawet nie zwróci na to uwagi... Ba, kiedyś potrafiła "skrytykować" nasz język za to, że po angielsku jest soldier, nawet po rosyjsku podobnie, bo przecież sałdat. A po polsku żołnierz. Żeby mówić takie coś powinna przecież najpierw poszukać pochodzenia tego słowa. I powstrzymać się od takich komentarzy. Polonista winien kochać ten język nade wszystko, a nie krytykować jego unikatowość i wyjątkowość.
Ja też niestety odzwyczaiłam się od pisania po polsku, co widać po ilości przecinków w jednym zdaniu. Ale muszę nadrobić, za nieco ponad dwa lata studia :)
Chciałabym, żeby nasza mowa była czymś nietykalnym, niezmieniającym się pod wpływem czasu i pokoleń. Ale niestety, wśród młodych brak chętnych do czytania Trylogii i Pana Tadeusza. Czasami wydaje mi się, że powinien być to obowiązek zapisany w Konstytucji :)
Serdeczne pozdrowienia z cieplejszej obecnie Norwegii :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220489

To smutne co piszesz, jednak póki tacy młodzi obrońcy polskości i języka nie oddają pola wrogom, dopóty nie ginie nadzieja na odrodzenie i naprawę zła uczynionego po części za naszym przyzwoleniem.

Za to Ci serdecznie, z głębi serca dziękuję -

"...Chciałabym, żeby nasza mowa była czymś nietykalnym, niezmieniającym się pod wpływem czasu i pokoleń...".

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220557

...jak miło Cię widzieć w Obejściu Zacnego "Gospodarza".
napisałaś :
//Słowa, to nie imaginacja, są jak ziemia. Mają kolor, zapach, strukturę i treść. Czujesz je w ręce i na języku. Goszczą wśród nas, tak ważkie jak grzech i dobry uczynek. Jest w nich cały świat." Ja czuję tak samo :)//
..............................
..i powiedz Młodziutka Damo... co można jeszcze dodać do Twoich słów... chyba tylko to,że Twoi Rodzice mają wspaniałą, mądrą Córkę.
Masz racje należy wystrzegać się wszelakich imaginacji, to jest złuda , fałsz i nicoś powstała w chorej wyobrażni.
pozdrawiam
Marek
ps.
... będę w Norwegii na przełomie luty/marzec
Jeśli pozwolisz -napiszę, oczywiście via/NP.pl
ps. 2
...jak idzie nauka w nowej Szkole ?
....a teraz przenoszę Cię z Norwegii do Kanady, z wizytą u wspaniałych Ludzi .

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220622

Dziękuję za te ciepłe słowa :)
Oczywiście proszę napisać, będzie mi bardzo miło! W szkole idzie nieźle, chociaż czasem jest ciężko i dojazdy mnie wykańczają. Ale nie narzekam, mam średnią 4,1 na półrocze- jak na naukę w tym języku nie jest źle :) Zastanawiam się, czy w przyszłym roku nie przenieść się na tak zwane IB, czyli międzynarodową maturę. Lekcje byłyby w języku angielskim, a i ze studiami w Polsce byłoby o wiele łatwiej. Teraz siedzę i myślę co zrobić :)
A Indian uwielbiam, zawsze przed oczami stają mi sceny z Ostatniego Mohikanina :)
Pozdrawiam cieplutko, na pewno przyda się na tym mrozie :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220671

Czy ktokolwiek z aktualnych posłów czy senatorów, wszystkich kreujących naszą teraźniejszość, czytał , słyszał lub zna np. "Kazania Sejmowe" Piotra Skargi?
Kiepskie wzorce od samej góry, boć słowa tak dalekie od intencji i czynów.
Robert Helski

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220503

Witam,
może by się znalazło kilku, lecz to o wiele za mało na "Polski Parlament".
A na dodatek psująca się od głowy ryba przytyła po przyswojeniu wątpliwej socjety Palikota.
Sięgają nawet po niepełnosprawnych umysłowo ludzi. Wstyd i hańba.

Serdecznie Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220558

Wielce Szanowny JWP - Panie Bracie!
Stokrotne dzięki za tak potrzebny tekst! Ja sam walczę ze śmieciami typu: "wow" lub "opcja" - to język wykształciuchów.
A nie tak dawno perełka intelektu z TVN-u wydobyła z siebie te oto słowa: "OLDSKULOWA IKONA DIZAJNU NA DZIEŃ DZISIEJSZY POSIADŁA WIEDEZĘ O OPCJACH IWENTÓW DLA CELEBRYTÓW" ...
Czolem Waszmości!
Firley

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Firley

#220542

Witam,
perełka cudna, tak cool i lightowa. Jaki dizajn, takiż język.

Na pocieszenie dodam, że jeszcze Polska Mowa nie zginęła. Tuła się po bezdrożach, jednak jest dla niej wiele drzwi, serc i umysłów otwartych. Gościnnych po staropolsku.

Wypatrujmy jej zatem i niezwłocznie zapraszajmy do naszych domów, by jej zarazki językowe od sąsiadów nie dopadły.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220561

Witaj Braciszku:)
Słowa są zwierciadłem kultury i inteligencji w każdym Polaku.
I to tym silniej, im ten poziom wyższy.
Język Polski jest wymagający, ale im bardziej opanowany, tym większej dostarcza satysfakcji.
Pozwala na bardzo precyzyjne wyrażenie myśli.
To nie proteza, gdzie sensu trzeba doszukać się w kontekście.
Nasz piękny, bogaty język, w którym można znaleźć po kilka słów o podobnym znaczeniu, zamiast kilku znaczeń dla jednego słowa,jak w Angielskim.
Wartość słowa, najlepiej odda dowcip:
Jak jest po rosyjsku "dobrobyt"?
--- Nie szukaj.
Oni też nie wiedzą!
A teraz coś w ramach braterstwa z Węgrami

Pozdrawiam serdecznie

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220543

Witaj Bracie, odpowiem Ci słowami prof. dr hab. Piotra Jaroszyńskiego z cyklu "Myśląc Ojczyzna"...

"...Jak można być Polakiem lekce sobie ważąc troskę o piękno i poprawność własnej mowy...".

"...W naszych dziejach język bywał stanicą, bastionem, opoką niepodległości...".

Pozdrawiam Serdecznie i z Polsko - Węgierskiej Beczki...

jwp Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?

Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220566

gość z drogi

język rodzimy ,wszak za Tą wartość niepodważalną Dzieci we Wrześni

pokazały czym jest...i jak potrafią o Niego walczyć i cierpieć...

TO ON nas łączy,On pozwala zachować tożsamość,a treść jaką  dzięki 

Niemu jesteśmy w stanie wyrazić,to wszak nasza POEZJA<PROZA,to dzięki NIM przetrwalismy Zabory,Niewolę i rusyfikację

pozdrawiam WAS serdecznie i wybaczcie ,jesli popełnię gdzieś literówkę,lub zgubię rytm

ale kocham GO,bo to Matka,Ojciec i Rodzina pierwsi w w tym języku powitali mnie

na tej Ziemi

na którymś z poprzednich ławeczkowych spotkań Ktoś napisał,że 

Przyjaciele podobni są do Aniołow...piękne stwierdzenie,piękne i prawdziwe...:)

dziesiąteczka za Ukłon dla Polskiego Języka i troskę o SŁOWO

wszak z BOGÓRODZICĄ

na ustach, szli nasi Dziadowie,na wroga......

Piękny Polski Język...jak mu się nie kłaniać.....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#220583

Witaj Gościu,
bo nasz język czasem kręty i garbaty jak polskie polne drogi wszakże zawsze nas prowadził do Polski. Rozbrzmiewał na frontach całego świata, w polskich domach na krańcach świata do snu i przy żniwach pieśnią.
Potykamy się czasem o niego, lecz mamy go zawsze w sercu.
Bardziej łączy niźli dzieli. Szumi niczem wierzby przydrożne i połyskuje łanami zbóż. Rozświetlał najciemniejsze noce polskiej historii i radował śmiechem naszych dzieci.
To droga bez początku i końca, my sami nie wiemy gdzie. Byle nie dać się uwieść francuskim rogalikom, lepsze polskie obwarzanki.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220591

gość z drogi

dziękuję :)

kiedyś te kilka słów było moimi nikami,polskie,polne drogi....łza w oku sie zakręciła...

Boze jak TO było dawno i ta melodia Polskie drogi i polne drogi pełne niespodzianek, i wspaniałych ludzi przy nich spotykanych...

polskie,polne ,internetowe drogi...... nie ma takie noty,która by oddała wszystko,co czuję...

powiem więc bardzo skromnie,dziekuję...:)

Dziękuje i TYM,którzy pozwolili mi spotkać na tych Polskich,Polnych drogach 

prawdziwe Polki i Polaków :)

nie oddamy ani Polski,ani naszego Języka,raz giętkiego,innym razem garbatego

a Polskie ,Krakowskie Obwarzanki,kochamy....

serd pozdr :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#220597

Kaleczenie mowy naszej,ojczystej boli.Ale większy bul(cytuję za klasykiem)sprawia sprowadzanie języka do prostych komunikatów.Tak mało rozmów,za mało...
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

markiza

#220594

Witaj,
o to właśnie im chodzi. Zagonieni, na zakupach, w pracy, porozumiewamy się już tylko wspomnianymi prostymi komunikatami.
Pokolenie Message.
Ja nie narzekam, mam z kim i o czym rozmawiać. W domu, wśród znajomych i na naszym portalu Niepoprawni.
Tylko co z resztą, nie chcą, czy też nie potrafią już rozmawiać.

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220598

Dziękuję za piękny artykuł.

Piękniejszym słownictwem nie można oddać bólu serca i rozpaczy, kiedy się widzi na każdym kroku kaleczenie naszej ojczystej mowy.

Preferowanie języków obcych - też zawsze bardzo mnie raziło. Owszem, znajomość ich ułatwia życie ,ale nie może być stawiana przed językiem polskim.

Dla wytłumaczenia niechlujstwa w nauczaniu właściwego czytania i pisowni - wymyślono nawet jakieś schorzenia typu "dysleksja', "dysgrafia" i inne PO-mysłowe  "odchylenia".

Pamiętam. ponad 40 lat temu ojciec mój mówił, że Anglicy mają taki szacunek do swojego języka i społeczeństwa, że aby artysta zagraniczny zaprezentował u nich swój utwór z tekstem - słowa muszą być przełożone na język angielski. Odbiorca musi je rozumieć .

W Rosji, kiedy powstawały Mc Donaldy - reklama ich była pisana cyrylicą. To też świadczy o szacunku do języka. Nie wiem, jak jest teraz.

Pamiętamy wszyscy długie wystąpienia NASZEGO Pana Prezydenta LECHA KACZYŃSKIEGO. Takim pięknym językiem polskim może posługiwać się TYLKO Wielki Patriota. Każde słowo miało swoje zabarwienie, sens, było wypowiadane z szacunkiem i miłością.

Tym większa gorycz, rozpacz i żal,kiedy się ogląda i słyszy te występy obecnego p.rezydęta. To nie mowa, "rąbanie" jak mówiła nasza Pani od polskiego w szkole podstawowej.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za piękny artykuł.

Daję 10 pkt.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220639

Zapomniałam podziękować za ilustracje muzyczne artykułu, co niniejszym czynię. Szczególnie za utwory: M.Grechuty i Cz. Niemena.

Pozdrawiam raz jeszcze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220640

gość z drogi

długo zastanawiałam się jak nazwać to jego" wyrzucanie słów z siebie" i ... :)

Brawo,

rąbanka...a tak przy okazji,to ta rąbanka o czymś świadczy,ale to już pytanie do fachowców...

pozdr

10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#220660

[quote=gość z drogi]

gość z drogi

długo zastanawiałam się jak nazwać to jego" wyrzucanie słów z siebie" i ... :)

Brawo,

rąbanka...a tak przy okazji,to ta rąbanka o czymś świadczy,ale to już pytanie do fachowców...

pozdr

10

[/quote]

 

Uzupełniam. To nie "rąbanka", ale "RĄBANIE" - czyli mowa bezbarwna i monotonna. Tak, jak rąbanie drewna.Każdy dźwięk jest taki sam.

Skoro z aplauzem przyjmujesz naukę - napiszę Ci jeszcze coś. Z tej samej dziedziny. Otóż moja Pani od polskiego "płynne" wypowiedzi pałacowego profesora nazwałaby "dukaniem".

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220662

gość z drogi

poprawiam się "RĄBANIE"lepiej brzmi :)

moja nie żyjąca już polonistka,cudowna Osoba,nazwałaby to jeszcze dosadniej,bo kochała piekną wymowę i "ćwiczyła" nas OKRUTNIE

re" dukania" :))))

ciekawe ,czy jego poloniści palą się ze wstydu,czy nie?

ad "rąbanka"albo" siekanie kotletów"...

tak mówiła moja polonistka,gdy komuś przydarzyło się coś podobnego do bula

pozdr :)

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#220669

jest dbać o nasz polski język, wspaniałe narzędzie porozumiewania się Polaków. Faktem jest, że po okresie komunistycznym nasz język został zainfekowany szeregiem rusycyzmów ale ja pytam, gdzie się pochowali nasi językoznawcy aby go z nich odkazić? Pewnie są obecnie zaaferowani wartkim potokiem angielszczyzny, która eliminuje z naszego pięknego języka nasze własne słowa zastępując je obcymi.
Rozumiem, że w dzisiejszym świecie nauka języków obcych jest pożądana i konieczna. Proszę mi jednak pokazać chociażby jeden przykład spolszczenia jakiegoś angielskiego słowa wskutek napływu do Wyspiarzy polskiej emigracji. Ich język pozostaje nadal hermetyczny i odporny na wszelkie obce naleciałości. Nie tylko zresztą ich język.Dotyczy to każdego innego kraju w zachodniej Europie.
Pamiętam, że czytałam kiedyś jak polscy lotnicy w czasie Bitwy o Anglię szaleli na niebie strącając niemieckie samoloty i porozumiewając się między sobą po polsku. Bo tylko w ten sposób mogli szybko reagować na niemieckie ataki. Zadowoleni z faktu, że strącili kilka maszyn, wylądowali z szerokim uśmiechem na ustach czekając na pochwałę. Ale spotkała ich potworna reprymenda, bo angielskie naziemne dowództwo nie wiedziało co oni tam w powietrzu do siebie gadają. To, że zadanie wykonali z nawiązką, w ogóle się nie liczyło. Zresztą Anglikom z pewnością trudno jest zrozumieć polską fantazję, to inna sprawa.
Powracając jednak do współczesności twierdzę, że obecne zaśmiecanie języka polskiego obcymi naleciałościami ma głębsze dno. Pamiętam jak swego czasu nieżyjący Geremek kazał w Sejmie cały pakiet teczek unijnych przepisów w języku angielskim po prostu włożyć w nowe teczki i na teczkach napisać po polsku, czego to dotyczy i w tej formie Sejm to przyjął. Kto zaś chciał się zapoznać, musiał sobie sam przetłumaczyć. Na pytanie, ilu wówczas było w Sejmie Polaków, nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Rugowanie języka polskiego odbywa się cichcem, bez rozgłosu. Przecież zamysłem Brukseli jest eliminacja państw narodowych na rzecz struktury państwa europejskiego. Czym szybciej wyruguje się kultury narodowe, tym szybciej ten proces nastąpi. O tym powinniśmy stale pamiętać i nie dawać się ogłupiać przez tych wszystkich wykształconych i z dużych miast.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#220648

Taki stary przebój...

Pozdrawiam i dziękuję za rzeczową dyskusję.

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220707

Dziękuję bardzo za załącznik muzyczny. Od rana z przyjemnością na dobry początek dnia słucha się takiego lekkiego utworu.

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220753

Taki wspomnień czar, nie zawsze z górnej półki.
Przecież nie zawsze musi by na "poważnie"...

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220786

Oj, faktycznie "wspomnień czar". "Wmontowaniem" takiego linku, cofnąłeś mnie...do okresu sprzed 35 lat. Przypomniały mi się wieczory spędzane w klubie jazzowym "AKWARIUM" na Emilii Plater. Omlet z pieczarkami i zielonym groszkiem, do tego prawdziwa Coca Cola podawana w szklanej butelce. Obok miłość mojego życia., a na scenie dobry zespół.  Jazzu nauczyłam się słuchać właśnie wtedy. Taką moc ma miłość. Oj, piękne to były czasy........"To były piękne dni".

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220797

Bywałem w Akwarium przy okazji wizyt w stolicy.
W tym dawnym oczywiście. Coś z mojego podwórka...

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220841

.... witaj Królowo Tatr... "latam" za Tobą po całym portalu z nadzieją ,że Cię spotkam... no wreszczie :-))
Dobrze Cię widzieć u mojego Przyjaciela... tutaj jest bardzo OK !, Tutaj "ludkowie" , kochają tylko dobrą muzykę .
Zastanawiałem się dlaczego tak bardzo Cię polubiłem...
już wiem - masz przepiękny nick i kochasz JAZZ.
Serdecznie Cię pozdrawiam... a Temu który Ci "pokazał" tę Muzę .... niskie- ukłony .
Marek
.... tej muzyki słucha się przy cherry :-))
ps.
....wybacz,że czytałem Twoje słowa do JWP :-))

MOŻE JESZCZE to :

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220855

Maruś! Ja to Cię chłopie bardzo przepraszam, że się wcinam w dialog, ale jak Ty Bensona i Jarreau słuchasz przy "chery", to... ;-(

Jakbyś słuchał przy sherry, albo nawet jak byś słuchał przy wiśniówce, to ok. De gustibus... ;-). Ale błagam, nie słuchaj przy chery, bo odbierasz innym apetyt na dobrą muzykę. ;-)

Ja tam wolę "one scotch, one burbon" i "one beer" (na popitkę)!

Pozdrawiam serdecznie.

Podpisano: miłośnik alkoholizacji prz jazzie (i nie tylko)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220858

.... przechodzimy na scotch :-))
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220862

Fajnie, "żeśmy" się dogadali! Niestety, nie umiem wklejać (genetyczna obawa przed ACTA?), ale zamiast "miłego bambo", wolałbym naprawdę "dobrego bambo". Ot, np. Otisa Readinga.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220864

.... tak, dłaczego weszli do tych samolotów ??

i jeszcze ON :

POZDRAWIAM,
Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220869

  Dziękuję za hojne obsypanie mnie prezentami muzycznymi. Pięknymi prezentami. Dziękuję również za bardzo miłe słowa skierowane pod moim adresem.

Winna jestem wyjaśnienie, dlaczego tak późno reaguję; otóż od dnia podpisania ACTA - jestem szczęśliwa, jeśli  mogę korzystać z internetu wtedy, kiedy chcę. To już druga przerwa w dostępie do tej usługi. Dzisiaj na szczęście - tylko 3 godzinna. Nazajutrz po podpisaniu ACTA - byliśmy odcięci od świata przez prawie 2 doby.

I "Marusia" i "jwp" pozdrawiam tak samo serdecznie.

"limba"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220873

Weszli, bo weszli. Przeznaczenie. Nie chciałbym snuć analogii, ale to dziwnie zabrzmiało w kontekście rozmów na NP. Ale - jak dla mnie - OK. To tylko taka przypadkowa zbieżność, Od muzyki, do polityki. Z Otisa, panie Marku, to wolałbym "Siting on the Docj on the Bay" ;-). Stevie Ray - OK.

Pozdrawiam.

PS. Stevie - to był śmigłowiec.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220884

Witaj,
bardzo to interesujące co napisałaś, niektórych sytuacji nie znałem.
Co do obrony języka, to jak zwykle u nas "nie nada", ale inni potrafią swojego bronić.
I niestety to wynaradawianie to nie teoria spiskowa, to fakt.
Teraz robią to po cichutku, bardziej kuszą europejskością, niż zabraniają polskości. Na jedno wychodzi, a jest nawet gorzej niż dawniej. Są znacznie przebieglejsi, ci nowo-komuniści.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220900

Pięknym utworem w wykonaniu Ewy Demarczyk , który "wkleiłeś" dla "Szpilki" - trąciłeś w moją najcieńszą "igiełkę".

Gdybyś  był tak miły -  będę bardzo wdzięczna, jeśli pojawią się tutaj "Groszki i róże".- również w wykonaniu E. Demarczyk

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220909

Witajcie,
to dla pogodzenia gustów poleję... i nie tylko...

I moje najpiękniejsze...

Pozdrawiam Was Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220891

Polej, polej! ;-)

Serdeczności.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220894

.... w pierwszym, drugim i trzecim przypadku - to tragedia.

pozdr.
Marek

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220893

Miały być, ale je już wklejałem kilka razy i dałem Baczyńskiego.
Jednak na życzenie...

Pozdrawiam

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#220919

 Dziękuję pięknie za spełnienie mojego życzenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#220923

gość z drogi

serdecznie pozdrawiam :)

10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#221091