IV Rozbiór Polski - 17 września 1939r.

Obrazek użytkownika jwp
Blog

Wszystkim interesujących się historią Polski i Świata polecam stronę - ]]>www.ivrozbiorpolski.pl/]]>.

Pamiętajmy słowa.

"Naród który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek"

Marszałek Polski Józef Piłsudski

Strona godna zainteresowania choćby ze względu spory wybór materiałów i pracę twórców.

Oto próbka.

Kraków to staro-ukraińskie miasto?

Kilka dni temu w siedzibie Lwowskiej Rady Obwodowej odbyła się prezentacja przewodnika turystycznego w formie mapy pt. "Ukraińskie miejsca w Polsce", z którego można się dowiedzieć, że Kraków to staroukraińskie miasto, a nazwa "Polska" pochodzi od ukraińskiego plemienia Polan.

Przewodnik Ukraińskie miejsca w Polsce

Przewodnik został wydany przez fundację dobroczynną "Ukraina-Ruś", na której czele stoi Rostysław Nowożeniec, deputowany obwodu lwowskiego wybrany z listy Bloku Julii Tymoszenko. Jest to już jej 13 wydawnictwo z serii "Szlakami ojców", która ma przyczynić się do lepszego poznania i popularyzacji historii ziem ukraińskich.

"Idea takiego przewodnika - mówi Nowożeniec - na­ro­dzi­ła się po nie­jed­no­krot­nych podróżach na nasze etniczne ziemie do Polski. Przekonałem się, jeszcze będąc przewodniczącym Rejonowej Administracji Państwowej nadgranicznego rejonu [jaworowskiego - red.], że nawet władza, nie mówiąc już o emigrantach zarobkowych, odwiedzając sąsiednie państwo mało orientuje się gdzie pozostał tam ukraiński ślad. A trzeba brać przykład z Polaków, którzy przyjeżdżając do Lwowa zawsze wiedzą, gdzie pokłonić się swoim przodkom, zostawiając na tym miejscu cząsteczkę narodowego sztandaru - biało-czerwoną wstążkę. Ten przewodnik jest potrzebny po to, aby Ukraińcy wiedzieli gdzie w Polsce trzeba przyczepić wstążkę niebiesko-żółtą".

W przewodniku-mapie znalazły się więc "historyczne świadectwa o życiu Ukraińców". Dowiedzieć się z niego można m.in., że Ukraińcy są w Polsce takimi samymi autochtonami jak Polacy i że nazwa "Polska" pochodzi od staroukraińskiego plemienia Polan, a nie od Polaków-Lechitów. Co więcej - jak podają autorzy publikacji - od V do X wieku całe południe i wschód Polski, włącznie z terytorium dzisiejszej Warszawy, zasiedlały przeważnie plemiona ukraińskiego pochodzenia.

Kraków to natomiast staroukraińskie miasto, które w 999 roku, pod naciskiem Niemców, dostało się pod polską okupację. Pierwszymi biskupami krakowskimi byli ukraińskiego pochodzenia Prohor i Prokop, zaś pierwszą chrześcijańską świątynią: bizantyjska cerkiew św. Jerzego - podaje przewodnik.

Podstawą naukową publikacji były prace Swiatosława Semeniuka, historyka Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki, zdaniem którego dawniej niemal pół Europy było ukraińskie. W wydanej wcześniej przez fundację dobroczynną "Ukraina-Ruś" mapie "Dawna Ukraina-Ruś w wiekach od V do X" Semeniuk udowadniał że staroukraińskie plemiona zajmowały terytorium 14 dzisiejszych państw, tj: Słowację, Mołdawię, Białoruś, prawie 90 proc. Rumunii, 80 proc. Czech, 75 proc. Węgier, południe i wschód Polski, 10 proc. Łotwy, 20 proc. Estonii, 50 proc. Austrii, Niemiec i Litwy, zachodnią część Rosji z półwyspem Tamańskim, a także oczywiście Ukrainę, choć bez terenów obecnych obwodów: donieckiego, ługańskiego, części zaporoskiego, chersońskiego, charkowskiego oraz Krymu.

Tym razem Semeniuk, podczas promocji przewodnika "Ukraińskie miejsca w Polsce", twierdził, że Ukraińcy mieszkają na terenach współczesnej Polski od ponad półtora tysiąca lat, a zatem oba narody mają wspólną historię, którą trzeba czcić i znać. Znani Ukraińcy, Mikołaj Rej, Stanisław Orzechowski, Józef Bohdan Zaleski, Juliusz Słowacki, współtworzyli literacki język polski; zaś wielu polskich królów, Zygmunt August, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski, miało ukraińskie pochodzenie - uważa historyk.

Swiatosław Semeniuk przekonywał również, że nie jest prawdziwa teoria o tym, iż Ukraińcy i Rosjanie są bratnim narodem, związanym wspólną historią i kulturą. "Współcześni badacze obalają nawet teorię o przynależności narodu rosyjskiego (Moskali) do narodu ruskiego, z którego pochodzą Ukraińcy, a nawet do słowiańskiej rasy. Przecież w ich genealogii, historii i kulturze olbrzymią część zajmują Ugrofinowie, Tatarzy i inne ujarzmione przez nich ludy" - mówił.

"Jeśli już i mówić o "braterskim" dla Ukraińców narodzie, to powinni to by być Polacy. Przecież ponad tysiąc lat żyliśmy na wspólnym terytorium, a przeważnie w jednym państwie, wspólnie wygrywaliśmy najważniejsze bitwy w europejskiej historii. Dodatkowo, Polacy to tak samo jak Ukraińcy - Słowianie. Inna sprawa, że Moskwa, którą Ukraińcy i Polacy dwukrotnie wspólnie zdobywali, zarówno przedtem jak i teraz stara się nas rozdzielić żelazną kurtyną" - dodał Semeniuk.

W przewodniku znaleźć można także m.in. informacje o ukraińskich organizacjach w Polsce, adresy cerkwi greckokatolickich i prawosławnych oraz ukraińskich konsulatów.

Autorzy mają nadzieję, że ich wydawnictwo przyczyni się do uświadomienia Ukraińców jeżdżących do Polski. "Staraliśmy się maksymalnie prawdziwie, po długotrwałych badaniach, zaprezentować nasze informacje. Chcemy, żeby współczesny Ukrainiec mógł wziąć go do rąk i wiedział gdzie jedzie, które ukraińskie miejsca odwiedzi, co to takiego Zakerzonia [termin w nomenklaturze UPA oznaczający ziemie na zachód od pojałtańskich granic Polski (od tzw. linii Curzona), które były uznawane przez nich za ukraińskie; obecnie jest używany przez część ukraińskich historyków - ]]>www.kresy.pl/]]>.]" - powiedział Rostysław Nowożeniec.

Fundacja dobroczynna "Ukraina-Ruś" planuje wydać także analogiczne przewodniki "Ukraińskie miejsca w…" Rumunii, Rosji, na Słowacji, Węgrzech. "To dotyczy nie jakichś tam terytorialnych pretensji, a tylko naszej historii i kultury" - przekonują.

Opracowanie i cytaty na podstawie:

]]>www.maidan.org.ua]]>

]]>www.radiosvoboda.org]]>

]]>www.duhvoli.com.ua]]>

A teraz z innej beczki ?

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Jan Bogatko

...letnie wakacje tegoroczne spędziliśmy w Zdyni, w Beskidzie Niskim. Przy malowniczych cerkiewkach (dawniej unickich, dziś prawosławnych, najstarsze z XVIII w.) stoją obeliski, upamiętniające ...1000 lat chrztu Rusi.

Sęk w tym, że Łemkowie przybyli tam dopiero w XVII wieku.

Ciekaw jestem, czy w Paryżu też postawili taki obelisk.

Pozdrawiam,

ps: na Muzeum Nikfora w Krynicy jest tablica, a jakże, po ukraińsku. "Bo ją przysłali z Ameryki", powiedziała pani przy kasie.

A że Kraków to miasto na Ukrainie mówię wszystkim, którzy używają pojęcia Galicja.

Nie wiedzą na ogół, co ono znaczy.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#97207

No cóż, jak widać kreacjonizm w pisaniu historii ma się dobrze.

A specjaliści historię przeszłości tworzą dzisiaj na nowo.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#97212

Polacy zwsze byli dla Ukraińców bardziej życzliwi,Rosjanie zarówno za czasów carskich,sowieckich i obecnie okazywali im wrogość i pogardę.Słynne określenie rosyjskie"chochły" na Ukraińców.

A mimo to,a może właśnie dlatego Ukraińcy przybywający z Kijowa do Lwowa własnie tam budowali podstawy nacjonalizmu,tam działali ideolodzy UPA.Na terenie tzw.Zachodniej Ukrainy dochodziło do rzezi Polaków.To miała być odpowiedź na lata ciemiężenia Ukraińców przez Polskich panów,za złą politykę prowadzoną w 20-leciu.

Nie było i nie ma jednak odpowiedzi na politykę rosyjską wobec Ukraińców,na przesiedlenia,eksterminację resztek elity,wynarodowienie znacznej części ludności,która sama pogardza tym co ukraińskie,a podziwia wszystko co rosyjskie.Mało kto z nich wie co to był Wielki głód na Ukrainie wywołany przez Stalina,za to prawie każdy wie o tym,że Lwów zawsze był ukraiński,a nawet Chełm,Zamość,Lublin,a teraz jeszcze i Kraków.

We Lwowie zaciera się ślady polskości,pod pozorem remontów znikają ostatnie polskie napisy i tablice z budynków.

Stara lwowska piosenka mówi "Z dala widać już niestety wieże kościoła Elżbiety..." a teraz widać wieże (bynajmniej nie kopuły!) cerkwi św.Olgi.

Pewnego Polaka ze Lwowa jakaś Ukrainka zapytała dlaczego wszystkie piosenki o Lwowie są w języku polskim.Nie wiem co jej odpowiedział.Może zabrakło mu słów.

Wiem,że mają trudną sytuację,połowa kraju zrusyfikowana,druga połowa pod wpływem ideologii nacjonalistycznej.Ale gdyby swoją energię wykorzystali do uporządkowania swoich spraw,wykazywania ukraińskości Kijowa i wschodniej cześci kraju,a nie sięgania po Kraków,byłoby dla nich lepiej.

Ukraińcy podobnie jak Litwini ciągle mają pretensje do Polaków.Ich bohater narodowy Andrzej Szeptycki w ostatnich ,przedśmiertnych słowach powiedział:"tylko z Polakami".A oni zawsze przeciw,albo z Rosją,mimo tylu złych doświadczeń .

Strona,którą polecasz bardzo pouczająca.

pzdr

Vote up!
1
Vote down!
0

Korsak

#97409