Koło ratunkowe dla Trzaskowskiego

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

 Moją notkę z okazji 11 listopada 2021 {]]>TUTAJ]]>} zakończyłam następująco:

  " Zdumiewa mnie tempo degrengolady Trzaskowskiego.  Półtora roku temu był kandydatem na prezydenta Polski.  W wyborach uzyskał ok. 10 milionów głosów i przegrał z Andrzejem Dudą tylko niewielką ich ilością.  Nie zdołał przekształcić tego poparcia w siłę polityczną.  Warszawą zarządza nieudolnie.  Powrót Donalda Tuska zniweczył jego nadzieje na jakąś ogólnopolską rolę.  Obecna maniakalna [i przegrana] walka z Marszem Niepodległości ustawia go na pozycji drugiego Franka Sterczewskiego, [który toczył boje ze Strażą Graniczną] czyli złośliwego pajaca.".

  Ostatnio ktoś w USA rzucił jednak Rafałowi Trzaskowskiemu koło ratunkowe.  Dzisiaj [27.11.2021] PAP poinformowała, że:

  "Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ma w przyszłym tygodniu uczestniczyć w debacie Kongresu USA i mówić o stanie demokracji w Polsce. (...) Portal Onet.pl dodał, że chodzi o posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki.  Oprócz Trzaskowskiego w dyskusji wezmą udział pozostali założyciele Paktu Wolnych Miast, czyli burmistrzowie: Budapesztu Gergely Karatsony, Pragi Zdenek Hrib oraz Bratysławy Matus Vallo. (...) w przygotowaniu do tego, że tydzień później Joe Biden organizuje +szczyt demokracji+ , gdzie zaprasza głowy rządów i państw, żeby rozmawiać o stanie demokracji na świecie (...) na marginesie szczytu odbędzie się spotkanie, w którym [Trzaskowski]  również weźmie udział wraz z burmistrzami Budapesztu, Pragi i Bratysławy.  Zarówno "Szczyt dla Demokracji" jak i wysłuchanie w Kongresie 2 grudnia odbędą się w formie zdalnej. (...)
  W obozie władzy - konsternacja." {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.

  Co to takiego ten Pakt Wolnych Miast?  Powstał on w grudniu 2019 roku {]]>TUTAJ]]>(link is external)} a rozszerzył się we wrześniu 2021 {]]>TUTAJ]]>(link is external)}:

  "Na szczycie w Budapeszcie do projektu dołączyły następujące miasta: Amsterdam, Barcelona, Florencja, Frankfurt, Gdańsk, Lublana, Londyn, Los Angeles, Mannheim, Paryż, Podgorica, Rijeka, Stuttgart, Taipej, Taoyuan, Tirana, Ulm, Neu-Ulm, Zagrzeb i Wiedeń. Oznacza to, że Pakt z powodzeniem rozszerzył się nie tylko na resztę Europy, ale także na Azję i Stany Zjednoczone.".

  Według założycieli Paktu:

  "Pomimo tego, że burmistrzowie pochodzą z różnych środowisk politycznych, ubiegali się o urząd chcąc zaprezentować swoim mieszkańcom lepszy model zarządzania. Zdecydowane opowiadają się za progresywnymi i inkluzywnymi wartościami, łączy ich także walka z nacjonalistycznym populizmem.".

  Jest to, jak sądzę, inicjatywa lewicowa i dlatego właśnie zainteresowała polityków Partii Demokratycznej w USA.  Trzaskowski na tym skorzystał.

 

  Moje notki z okresu 12.05.2020 - 3.09.2021 można znaleźć {]]>TUTAJ]]>}.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Komentarze

Rafał Trzaskowski oraz Gergely Karácsony, Zdenek Hrib i Matúš Vallo będą uczestniczyli w wirtualnym  posiedzeniu Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Wyżej wymienieni są burmistrzami Warszawy, Budapesztu, Pragi i Bratysławy i członkami Paktu Wolnych Miast, którgo powstanie nieprzypadkowo zostało ogłoszone światu z murów Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, ufundowanego przez Georga Sorosa.

Jak podaje Wikipedia, czterej burmistrze zdecentralizowanych środkowoeuropejskich stolic nie ukrywają, że występują w opozycji do swoich rządów i w opozycji do procesu centralizacji. Jak podkreślają, są też krytykami rządowego populizmu. Ich filozofią jest eurocentryzm, demokracja, liberalizm i kosmopolityzm. Wyżej wymienieni pragną prowadzić politykę niezależną, czyli w oderwaniu od rządów centralnych, i mieć bezpośredni dostęp do finansowania europejskiego. 

Biorąc te wszystkie fakty pod uwagę trudno się dziwić, że sorosowy Uniwersytet Środkowoeuropejski był ostro krytykowany przez prezydenta Orbana, a nawet zmuszony to przeprowadzenia większości swoich programów do Wiedenia. 

Czterej burmistrze, wprowadzający żwawo w życie idee mistrza Sorosa, zajeli się w czasie ubiegłorocznego spotkania Paktu Wonych Miast krytyką polskiego rządu, który nie tylko, że jest populistyczny, patriotyczny i ma skłonności do centralizacji państwa, ale na dokładkę nie może sprostać wymogom europejskiego Zielonego Ładu.

Przedstawiciele polskiej targowicy nieustannie donoszą do Brukseli i Berlina, a Trzaskowskiemu trafia się teraz doskonała okazja aby donieść bezpośrednio do Waszyngtonu.

1. Strona Podkomisji Spraw Zagranicznych z aktywnym linkiem do spotkania.

https://foreignaffairs.house.gov/hearings?ContentRecord_id=F398FB55-96EF-44A3-AF5D-

D2C6663BB2AC

2. Pakt Wolnych Miast / Wikipedia

https://en.wikipedia.org/wiki/Pact_of_Free_Cities

3. Jak powstał Pakt Wolnych Miast. Artykuł w "Kafkadesk"

https://kafkadesk.org/2019/12/17/central-european-capitals-sign-pact-of-free-cities-against-populism/

Vote up!
1
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1636827