Kapitan Kirk naprawdę w Kosmosie

Obrazek użytkownika elig
Idee

  

Sądzę, iż wielu Czytelników pamięta serial "Star Trek", a co starsi z nich także głównego bohatera pierwszych jego części, kapitana Kirka.  Grał go kanadyjski aktor William Shatner.  Ma on teraz już 90 lat, a mimo to dzisiaj [13.10.2021] naprawdę poleciał w Kosmos na pokładzie rakiety New Shepard należącej do firmy Blue Origin stworzonej przez Jeffa Bezosa - właściciela Amazona.  Jak czytamy {]]>TUTAJ]]>(link is external)}:

  "To był niesamowity i niezapomniany lot dla 90-letniego Williama Shatnera. Stał się on najstarszą osobą na świecie, która poleciała w kosmos. Jego wyczyn zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Pobił on wcześniejszy rekord, należący do 82-letniej Mary Wallace "Wally" Funk, legendy amerykańskiego lotnictwa i programu kosmicznego, która odbyła w lipcu lot suborbitalny wraz z Jeffem Bezosem.".

  Relację z tego wydarzenia transmitowała w Polsce stacja TVN24 Bis.  Oczywiście można ją było też obejrzeć w CNN [replay {]]>TUTAJ]]>(link is external)}] oraz DW.  William Shatner dotknął  tylko progu Kosmosu.  Lot trwał tylko 11 minut, w tym 3 minuty w stanie nieważkości.  Rakieta dotarła na wysokość ok. 106km, czyli ponad umowną granicę przestrzeni kosmicznej.  Co jest jednak ważne, człon z silnikiem i kapsuła z czterema astronautami powróciły bez problemów na Ziemię.  Sama kapsuła robiła wrażenia niezwykle wygodnej.  Uważam, że dalszy rozwój tej technologii może uczynić bliski Kosmos dostępnym dla zwykłych ludzi.

 

  Moje notki z okresu 12.05.2020 - 3.09.2021 można znaleźć {]]>TUTAJ]]>}}.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)