Dzwon Zygmunta bił przez 30 minut.

Obrazek użytkownika Husky
Historia

18 kwietnia 2010 r. ponad 100 tys. ludzi zgromadziło się w Krakowie, by pożegnać parę prezydencką, która osiem dni wcześniej zginęła w katastrofie smoleńskiej. Dziś mija 10 lat od tamtych wydarzeń.

 

 

Pożegnanie Lecha i Marii Kaczyńskich z Warszawą

Nabożeństwu żałobnemu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, a nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk odczytał list kardynała Angela Sodano. 

Pogrzeb Pary Prezydenckiej  Kraków 18-04-2010

Kondukt żałobny w drodze na Wawel

Po zakończeniu uroczystości w Bazylice Mariackiej, trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich umieszczono na lawetach armatnich. Tłum zgromadzony na krakowskim Rynku odśpiewał spontanicznie "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie kondukt żałobny przeszedł ulicami Grodzką, św. Idziego i Podzamcze na Wawel. Gdy znalazł się u stóp królewskiego zamku, rozległ się dźwięk Dzwonu Zygmunta, który bił przez następne 30 minut.

 

Trumny z ciałami pary prezydenckiej złożono w alabastrowym sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w przedsionku krypty Józefa Piłsudskiego. W tym momencie oddano 21 salw armatnich.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:9)

Komentarze

W 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze na Wawelu, Mszę św. w intencji pary prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej sprawował abpMarek Jędraszewski

 

 

„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej Katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: Nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb, ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, cała nasza historia” – mówił 8 marca 1964 roku metropolita krakowski arcybiskup Karol Wojtyła, który tego dnia odbywał swój uroczysty ingres do Katedry na Wawelu. 

 

https://diecezja.pl/aktualnosci/abp-marek-jedraszewski-w-10-rocznice-pogrzebu-lecha-i-marii-kaczynskich-w-katedrze-na-wawelu/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1626496