Wielki Czwartek

Obrazek użytkownika Husky
Kultura

Dzień dobry Niepoprawna Rodzinko

 

 

 

Wielki Czwartek rozpoczynający Święte Triduum Paschalne jest pamiątką ustanowienia Eucharystii

Miejmy drodzy Niepoprawni czas w tym wielkim tygodniu na przemyślenia dotyczące przyszłości Polski  bowiem dobro Polski jest czynnikiem nadrzędnym. 

Miłego i radosnego dnia dla Was wszystkich życzę

 

W Wielki Czwartek Kościół katolicki rozpoczyna Triduum Paschalne. Chrześcijanie wspominają tego dnia Ostatnią Wieczerzę, na której Jezus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas niej biskup święci oleje (chorych i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych. Kapłani koncelebrujący ze swoim biskupem odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza Krzyżma jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji.

Wieczorem w kościołach parafialnych i zakonnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.

Jednak Chrystus nadał tej uczcie nowy sens. Mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazał apostołom: “To czyńcie na Moją pamiątkę”. Tradycja upatruje w tych słowach ustanowienie służebnego kapłaństwa, szczególne włączenie apostołów i ich następców w jedyne kapłaństwo Chrystusa.

Mandatum

W liturgii podczas śpiewu hymnu “Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony. Po homilii może mieć miejsce obrzęd umywania nóg. Główny celebrans (przeważnie jest to przełożony wspólnoty – biskup, proboszcz, przeor), umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć.

Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusu, świec i wszelkich ozdób.

 

]]>https://ekai.pl/wielki-czwartek-pamiatka-ustanowienia-eucharystii-i-kapl...]]>

 

ps.

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)

Komentarze

"Główny celebrans (przeważnie jest to przełożony wspólnoty – biskup, proboszcz, przeor), umywa i całuje stopy dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć." - Tak, skoro mamy też mieć trochę refleksji, to jak w tym co napisałeś, że kościół (a wiec i księża) powinien służyć - jak się ma do tego to, że niektórzy księża z mojej parafii czynnie popierają terrorystów w szkołach, którzy używają dzieci jako zakładników? Jak mam teraz patrzeć na takiego księdza? Już nawet nie wspominam o tym aby iść do takiego do spowiedzi... - dziś jest ich święto i mam im teraz złożyć życzenia, kiedy mają gdzieś małe dzieci???

Ps. tak jak kiedyś mówiłem, wielu też księży (nie z mojej parafii) czynnie bierze udział w egzaminach, czym wspiera dzieci. Będe chyba musiał się przepisać do innej parafii - najgorsze tylko to, że do tej pory uważałem swoją parafię (księży) jako jednych z najbardziej pobożnych w okolicy (mam kontakt z niejedną parafią) - to do kogo mam się przepisać? Lewacy rozwalają kościół ale najbardziej to on sam się rozwala od środka...

Vote up!
5
Vote down!
0

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1586842

Kilkunastu więźniów uciekło z miejscowego zakładu karnego, aby wyjść w procesji z figurą Jezusa El Rico. Następnie wrócili dobrowolnie do więzienia...

Malaga: wielkotygodniowa łaska dla więźnia

https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2019-04/hiszpania-wielka-sroda-procesje-pokutne.html

Vote up!
6
Vote down!
0
#1586879

 

Jutro jest szczególny dzień.

Znikam.

 

Vote up!
5
Vote down!
0
#1586929

Bardzo antysemickie święto. Ciekawe, jak przeżywa je judeochrześcijanin Duda?

Vote up!
0
Vote down!
0

zbychu

#1587278