Kompozytor, koncertujący jazzman i pianista .....
- "Nazywają mnie muzykiem filmowym, ja jednak zawsze będę przede wszystkim jazzmanem" - mówił o sobie Krzysztof Komeda.
Krzysztof Komeda, właściwie Krzysztof Trzciński, urodził 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 1955 roku, po uzyskaniu dyplomu poznańskiej Akademii Medycznej, podjął pracę jako laryngolog.
Mieszkał m.in. w Częstochowie, Ostrowie Wielkopolskim (matura 1950, działalność w tajnym stowarzyszeniu jazzowym "Jazz Klub Ostrów"), Poznaniu (studia medyczne). Wybitny polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, m.in. do filmów Romana Polańskiego: Dziecko Rosemary i Matnia).
Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego czasami jako polska szkoła jazzu, stylu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku skupionej wokół wydawnictwa ECM.
W 1968 przebywał w Los Angeles, gdzie pracował z Romanem Polańskim. Pod koniec tego roku podczas imprezy alkoholowej z Markiem Hłasko uległ wypadkowi (Hłasko go przewrócił tak, że Komeda uderzył się w głowę); po opatrzeniu obrażeń i krótkotrwałej poprawie stracił przytomność i prawdopodobnie wskutek błędów w leczeniu zmarł po przewiezieniu przez żonę do Polski z powodu krwiaka mózgu.
Zmarł 23 kwietnia 1969 roku w Warszawie.
- "Im więcej czasu mija od jego śmierci, tym bardziej widać, że Komeda - koncertujący jazzman i pianista staje się mniej ważny od Komedy - kompozytora, aranżera i orkiestratora" - powiedział prof. Marek Hendrykowski, historyk sztuki filmowej, autor książki "Komeda" wydanej nakładem poznańskiego Wydawnictwa Miejskiego. "W tej drugiej sferze muzyk okazał się zupełnie fenomenalny" - mówił profesor. Według niego, "to była rzeczywiście wielka osobowość polskiego jazzu, ale sam Komeda wiedział, że jako pianista nigdy nie osiągnie wielkiego sukcesu".
- "Jakim był artystą, wiemy dzisiaj przede wszystkim z filmów - mówił znawca kina. - Komeda to inwencja, oryginalna wyobraźnia muzyczna, niebywały talent do wymyślania melodii. Doskonale łączył muzykę z obrazem filmowym, bywał w tym rewelacyjnie twórczy, miał nieprawdopodobne oko i ucho". Jak mówił Hendrykowski, Komeda "po dwóch tygodniach od zobaczenia filmu przynosił reżyserowi genialną, doskonale pasującą do obrazu muzykę, którą następnie nagrywał w studiu z najlepszymi z najlepszych"-
Wybrana dyskografia :
I Sopot Jazz Festival 1956 (Muza)
Astigmatic (1965 - Muza)
Muzyka Krzysztofa Komedy vol. 1-4 (1974 - Muza)
The Complete Recordings of Krzysztof Komeda vol. 1-22 (Polonia Records)
Muzyka filmowa:
Nóż w wodzie
Matnia
Nieustraszeni pogromcy wampirów
Dziecko Rosemary
Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy lat 70. XX wieku skupionej wokół wydawnictwa ECM.
Krzysztof Komeda obchodziłby w tym roku 80te urodziny.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2425 odsłon
Komentarze
"jako pianista nigdy nie osiągnie wielkiego sukcesu"
3 Maja, 2011 - 17:17
..."to była rzeczywiście wielka osobowość polskiego jazzu, ale sam Komeda wiedział, że jako pianista nigdy nie osiągnie wielkiego sukcesu". - Nie mogę się wypowiadać na temat koncertów bo za młody jestem. Ale przypomina mi się rywalizacja Marsalisa z Davisem.Technicznie Marsalis był lepszy ale to Davis tworzył nowe trendy. Wydaje mi się ,że tak samo było z Komedą.Jego muzyka filmowa jest niezależna również od obrazów do których była pisana. Szkoda tylko,że w mediach publicznych, w końcu do tego przeznaczonych tak jej mało (pomijam akcje "z okazji rocznicy").
Niewinny Czarodziej...
3 Maja, 2011 - 17:27
dlaczego Aniołowie odchodzą tak młodo ? W okresie tego strasznego czasu, komuny lat 56 -68 , to Oni "Niewinni Czarodzieje" , pozwalali zapomnić o komunistycznej zgniliżnie.
Krysko Droga, dopisz drugą część Twojego wpisu >>>
dot. Zosi Komedowej .
pozdrawiam i dziękuję