Katalonia - kurs na zderzenie z Madrytem

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

 Dziś [27.10.2017] o 15:34 PAP podała wiadomość {]]>TUTAJ]]>(link is external)}:

  "Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się w piątek za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne - socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos - zbojkotowały głosowanie.
W 135-miejscowym parlamencie za ogłoszeniem niepodległości głosowało 70 deputowanych, 10 było przeciw, a dwa głosy oddano puste. Gdy ogłoszono wynik głosowania, tysiące ludzi zebranych przed gmachem parlamentu zaczęły wiwatować i tańczyć.
 Agencja dpa zwraca uwagę, że rezolucję w sprawie utworzenia "Republiki Katalonii jako niezależnego i suwerennego państwa" przyjęto bez określenia terminu proklamowania niepodległości.".

  Godzinę później na stronie PAP {]]>TUTAJ]]>(link is external)} pojawiła się informacja:

  "2017.10.2716:21
Hiszpania/Senat zaaprobował przejęcie przez Madryt władzy w Katalonii (krótka)".

  Oznacza to, iż "kości zostały rzucone".  Hiszpański parlament zaakceptował stanowisko rządu Rajoya, odbierającego Katalonii autonomię, a parlament kataloński ogłosił niepodległość, czyli utworzenie Republiki Katalonii.  Problem polega teraz na tym, w jaki sposób obie strony będą próbować wcielić te postanowienia w życie.  Rząd w Madrycie może użyć wojska dla wymuszenia posłuchu.  Grozi to jednak wojną domową.  Sytuacja zaczyna przypominać tę na początku rozpadu Jugosławii, gdy Chorwacja i Słowenia ogłosiły niepodległość.  Wtedy wojna wybuchła.  Była długa i krwawa.  W przeciwieństwie do tamtych wydarzeń, nikt na razie nie kwapi się do uznawania Republiki Katalonii.  To może się jednak z czasem zmienić.  Pożyjemy - zobaczymy.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (9 głosów)

Komentarze

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy postanowił odwołać rząd Katalonii i rozwiązał kataloński parlament.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1551146

albowiem ci "wolnościowcy" nie mają znikąd poparcia, a na to aby samemu chwycić za broń nie mają determinacji. Dopóki nie mieszają tam możni tego świata, sprawa spokojnie zakończy się tak jak zaczęła. Pokrzyczeli, pokrzyczeli i poszli do domków pograć na smartfonach.

Nie widzę żadnej analogii do Bałkanów, gdyż tam każdy z krajów związkowych Jugosławii miał armię, lepszą lub gorszą, ale przestrzelaną i w dodatku natychmiast zadziałali nasi zachodni sąsiedzi wspierając swoich wojennych sojuszników. Interesy miała także Rosja, a skoro Rosja to i Amerykanie.

Niemcom obecnie potrzebny jest spokój, aby mogli realizować swoje cele w eurokołchozie, a nie zawierucha na flance.

Vote up!
2
Vote down!
0

Apoloniusz

#1551155

Nie po to poszły tam budżety żeby to się tak skończyło

Vote up!
0
Vote down!
0
#1551171

I też tutaj mieszają szwaby. Tym razem przez Brukselę.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1551228

Red.Gadowski wspomina o informacjach dot.ogromnej korupcji na najwyższych szczeblach władzy w Katalonii z rodziną premiera włacznie. Zatrzymano ostatnio syna premiera jak chciał przemycić ogromną ilość gotówki. Ponadto sasiednia Andorra gdzie była tajemnica bankowa jak w Szwajcarii będzie musiała ujawniać stan kont katalonczykow. I może lepiej podsycac właśnie konflikt narodowościowy niż ujawniać stany kont.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1551264