Fajerwerki propagandy sukcesu

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

 Mieliśmy ich pełno wczoraj [2.06.2017] w TVP.  Dziś natomiast na pierwszej stronie "Gazety Polskiej Codziennie" mamy wielki napis "190:0! Wielki sukces polskiej dyplomacji".  Na stronie internetowej "GPC" (]]>TUTAJ]]>(link is external)} czytamy:

  "W piątek Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przeprowadziło wybory na pięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ-etu na lata 2018–2019. Polska była jedynym kandydatem na to stanowisko z regionu Europy Wschodniej. – Warszawa może być wiodącym głosem polityki europejskiej na salonach światowej dyplomacji – mówi „Codziennej” dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
  Do wyścigu o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa stanęło pięć krajów. Oprócz Polski, reprezentującej grupę Europy Wschodniej (EEG), o stanowisko to zabiegały Kuwejt (grupa Azji i Pacyfiku), Peru (grupa państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) oraz Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa (grupa afrykańska). Jednocześnie przeprowadzono wybory uzupełniające w grupie państw Europy Zachodniej, której kandydatem była Holandia.Aby uzyskać członkostwo w jednym z sześciu organów głównych ONZ-etu, kandydaci muszą zdobyć przynajmniej dwie trzecie głosów spośród 193 przedstawicieli Zgromadzenia Ogólnego ONZ-etu. Jeśli kraj ubiegający się o status członka nie zdobędzie wymaganej liczby głosów, procedura może zostać to powtórzona, a w ostateczności konieczne może być przedstawienie innej kandydatury.". 
  Autor: Joanna Kowalkowska

  Z portalu Onet.pl {]]>TUTAJ]]>(link is external)} dowiadujemy się iż:

  "W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, są to: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.
Kandydaci starający się o niestałe członkostwo w RB musieli zdobyć poparcie dwóch trzecich państw należących do Zgromadzenia Ogólnego i uczestniczących w wyborach.
Od czasu, gdy w grudniu 2016 r. z ubiegania się o miejsce w Radzie zrezygnowała Bułgaria, Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie.".

  Widać więc, iż na jedno miejsce przypadał tu jeden konkretny kandydat, a problem polegał tylko na tym by zdobyć dla niego poparcie co najmniej 129 państw.  Polska zdobyła aż 190 głosów [dwa kraje się wstrzymały].  Jest to niewątpliwie pewien sukces, lecz nie powinniśmy go przeceniać i zbytnio się nadymać. Można bowiem podzielić los ekipy Tuska, która zrobiła propagandowy show wokół tzw. prezydencji Polski w UE i potężnie się ośmieszyła, gdyż to jest stanowisko przyznawane automatycznie z rozdzielnika.  Niestałe członkostwo w RB stworzy polskiej dyplomacji dodatkowe pole do działania, ale samo w sobie nie wpłynie na międzynarodową pozycje Polski.

  Aby się o tym przekonać, zobaczmy jacy będą niestali członkowie RB w dniu 1 stycznia 2018 r.  Jeszcze rok kadencji pozostanie Etiopii, Boliwii, Kazachstanowi, Holandii oraz Szwecji, a dwa lata - Polsce, Gwinei Równikowej, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Peru i Kuwejtowi.  Swoje kadencje zakończą zaś Ukraina, Egipt, Urugwaj, Senegal i Japonia.  Włochy "odstąpiły" połowę swej kadencji Holandii.  Nie wydaje się, by pełnienie funkcji niestałego członka RB przez dwa lata poprawiło wyraźnie międzynarodową pozycję Senegalu czy Ukrainy.  Z Polską będzie zapewne tak samo.

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (9 głosów)

Komentarze

... bo wydaje mi sie, ze przecietny Polak o wielu dobrych posunieciach rzadu PIS nie wie i przez to nie docenia. Inni robili szopke z 27:1, my robimy szopke ze 190: 2:. Wedlug nas wybor Tuska byl szopka, wedlug wielu niezbyt zorientowanych Polakow wybor Tuska to "taaaaaaakie" , wielkie wyroznienie. Tylko zasada jest taka - ze tej propagandy nie powinno sie szyc grubymi nicmi i nie przesadzac.

Vote up!
6
Vote down!
0

Gosia

#1541245

może zmądrzeją i zrozumieją w końcu, ze Polska to nie folwark, czy jakieś zadupie.

 

Vote up!
4
Vote down!
-1

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1541252