Prof. Chodakiewicz na doradcę ministra nauki !

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Jesteśmy pod wrażeniem przemówienia Prezydenta Trumpa pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Warto było tam być, aby poczuć się dumnym Polakiem, wśród tłumów gorąco reagujących na słowa prezydenta USA wypowiadane ‚ z głowy’, choć przygotowane rzecz jasna wcześniej. Wykazał się znajomością historii Polski i nie miał wpadek, które się nie tylko prezydentom zdarzają.

Nie jest już tajemnicą, że historyczną część przemówienia przynajmniej była konsultowana z prof. Markiem Chodakiewiczem, rodowitym warszawiakiem z Żoliborza, który w stanie wojennym w 82 r. wyemigrował do USA i tam zrobił już sporą karierę akademicką. []]>http://niedziela.pl/artykul/98431/nd/Chlopak-z-Zoliborza]]]>

Jest historykiem, wykładał na kilku uczelniach amerykańskich, jest profesorem w The Institute of World Politics[]]>http://www.iwp.edu/faculty/facultyID.32/profile.asp ]]]> i jest czynny także w przestrzeni publicznej w Polsce jako autor książek []]>https://wkrakowie2012.wordpress.com/2012/06/23/marek-chodakiewicz-w-krak...]]>, publicysta Najwyższego Czasu, Glaukopisu, Tygodnika Solidarność itd.

Podpisywał też niektóre akcje założonego i kierowanego przeze mnie Niezależnego Forum Akademickiego ]]>https://nfawww.wordpress.com/category/akcje-nfa/ na]]> rzecz głębokich reform nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Zajmuje się historią Żydów w Polsce, jakże inaczej od emigranta po-marcowego J. T. Grossa []]>https://wobjw.wordpress.com/2010/01/03/chodakiewicz-kontra-gross/ ]]]>, stąd uważany jest przez gremia lewicowe za prawicowego antysemitę, co zostało podniesione przez amerykański Newsweek []]>http://wolnosc24.pl/2017/07/07/amerykanski-newsweek-ujawnil-ze-profesor-...]]> po przemówieniu prezydenta Trumpa.

Chodakiewicz jest jednym z naukowców polskiej diaspory akademickiej rozsianej po zagranicznych uczelniach i instytutach badawczych a liczącej dziesiątki tysięcy mózgów, których nam bardzo brakuje w Polsce.

Niestety w III RP nie było woli aby otworzyć się na Polonię akademicką, tworzoną przez dynamicznych Polaków, którzy przenieśli się do krajów bardziej przyjaznych dla godnego życia i wolności badań naukowych. Co więcej drenaż polskich mózgów się nasilał w III RP, a bariery dla Polaków chcących powracać do Polski nadal rosły ]]>https://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-zbigniewa-ben-zylicza/; Pe...]]> Niezależnego Forum Akademickiego do Sejmu i Rządu RP w sprawie dyskryminacji obywateli polskich przy rekrutacji pracowników naukowych – ]]>https://www.nfa.pl/articles.php?id=471&PHPSESSID=86eb0eb54e1afe3df5b80ff...]]> pomoc Polonii akademickiej! – ]]>http://www.poland.us/popup.php?cG9wdXBfZHJ1a3VqX2FydHlrdWwucGhwP2lkPTI0O...]]>) i chyba nadal nie ma woli aby zostały zniesione, mimo prowadzonej kolejnej reformy systemu akademickiego.

W pracach nad reformą []]>http://www.nauka.gov.pl/ustawa20/] nie]]> utworzono ani jednego zespołu złożonego z Polaków pracujących naukowo za granicami kraju, aby na podstawie swoich doświadczeń opracowali założenia takiego systemu, który byłby bardziej efektywny i który by dawał realne szanse na powrót Polaków z zagranicy, a przynajmniej na ściślejszą współpracę z ośrodkami akademickimi w Polsce.

Takie propozycje przesyłałem do ministra nauki i do kancelarii prezydenta – ale bez skutku. [Sprawa otwarcia systemu akademickiego na Polonię akademicką sprawą dla biura do spraw Polonii i Polaków za granicą. ]]>https://blogjw.wordpress.com/2015/08/07/sprawa-otwarcia-systemu-akademic...]]> udział Polonii Akademickiej w naprawie polskiego systemu akademickiego – ]]>https://blogjw.wordpress.com/2016/03/22/o-udzial-polonii-akademickiej-w-...]]>

Reformę systemu akademickiego opracowują jedynie zespoły krajowe.

Minister nauki zapowiada jeszcze przed Narodowym Kongresem Nauki, że co jak co, ale polskie stopnie tytuły naukowe nadal zostaną utrzymane, choć te kiepskie wyznaczniki poziomu naukowego przez lata nie tylko PRLu, ale i w III RP, kompatybilne były z systemami krajów komunistycznych i post-komunistycznych [stąd słynne zjawisko turystyki habilitacyjnej] a nie zachodnich,  nie znających habilitacji, ani profesur prezydenckich, a lepiej radzących sobie z efektywnością naukową.[]]>https://wobjw.wordpress.com/2010/01/03/prof-dr-hab-dozywotni/]]]>

Brak takiej pro-zachodniej kompatybilności to jedna z najważniejszych barier dla naukowców z Polonii akademickiej, którzy by chcieli pracować dla Polski.

Minister nauki co prawda zapowiada otwarcie na naukowców zagranicznych, ale nie wiadomo jak sobie w praktyce wyobraża ich pozytywny wpływ na poziom nauki w Polsce, skoro niehabilitowani naukowcy (często profesorowie na zachodnich uczelniach) zgodnie obecnymi propozycjami ministra nie będą mogli promować doktorów. []]>http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/1056256,gowin-szkolnict...]]>

Tym samym np. Prof. Chodakiewicz w tym systemie promować doktorów by nie mógł, a w systemie amerykańskim nie tylko jest profesorem, ale i wspiera amerykańskich prezydentów – dawniej prezydenta Busha, obecnie prezydenta Trumpa.

Szkoda, że nie jest do tej pory doradcą polskiego ministra nauki. A byłby w takiej roili bardzo przydatny.

Prof. Chodakiewicz ma dużą znajomość historii i formowania polskich elit [Prof. Chodakiewicz: Czy polskie elity wyginęły?]]>https://www.youtube.com/watch?v=sO03n-C-EUE , Prof]]>. M. Chodakiewicz, L. Żebrowski i T. Płużański – Dlaczego w Polsce nie rozliczono komunizmu? ]]>https://www.youtube.com/watch?v=h8gXzphl6fI i]]> jest zorientowany, że” Nawet na wydziale geologii promowano prymusów selekcji negatywnej   ” ]]>https://lustronauki.wordpress.com/2013/06/23/nawet-na-wydziale-geologii-...]]> jako absolwent tego wydziału w pełni mogę potwierdzić.

Natomiast minister nauki kiepski stan polskich elit wiąże co prawda z czystkami na uczelniach, ale te miały się rzekomo skończyć w 1968 r. i chyba tylko ja w kraju (ale jako dysydent akademicki) podnoszęniestosowność takich interpretacji []]>https://blogjw.wordpress.com/2017/05/21/moim-marzeniem-jest-poznanie-his...]]> i małą przydatność dla Polski takich elit, wyczyszczonych w r. 1968, jak Bauman czy Gross, gdy etatowi akademicy- beneficjenci negatywnej selekcji kadr i czystek wojny jaruzelsko -polskiej po prostu niestosownie milczą.[]]>https://blogjw.wordpress.com/2017/06/24/kiedy-poznamy-straty-wojenne-woj...]]>.

Nie ma wątpliwości, że Prof. Chodakiewicz, jak i jego koledzy z Polonii akademickiej mogliby się bardzo przydać w reformowaniu systemu akademickiego w Polsce, ale co zrobić aby krajowe środowisko akademickie tego chciało ?

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (7 głosów)

Komentarze

Kto jest ten, co bez komentarza, obniżył wartość wpisu?

Ode mnie +5 (i +24).

Niestety - moja opinia o krajowym "środowisku akademickim" jest od lat niezmienna - to takie bagienko, w którym trafiają się raczej nieliczne, wąskie, bezpieczne przejścia. Nigdy nie żałowałam momentu mojej rezygnacji z "kariery akademickiej". Może niesłusznie (?) obruszałam się, gdy do pracy wykonanej przez nas, asystentów, "dopisywał się" - jako pierwszy autor, aktualny profesor, który nawet tematu nie ustalał osobiście. A moim zdaniem - powinien był być wymieniony w podpisie, w nazwie katedry i kliniki. I potem - te olbrzymie ilości prac każdego z profesorów... I jeszcze sugestie "naciągnięcia" danych, jeśli nie zgadzały się z zakładaną tezą... Było, minęło... Tak daleko, a przecież - tak blisko. Dobrze, jeśli znajdą się dziś "Herkulesi", zdolni osuszyć te bagna.

Pozdrawiam!

Vote up!
4
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1543875

"Kto jest ten, co bez komentarza, obniżył wartość wpisu?"

Absolwent Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu

 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1543921

Skorumpowane, przeżarte agenturą rodem z PRL-u i awansujące tylko i wyłącznie swoich...

Dlatego istotny jest postulat, aby prof. Chodakiewicz, jak i jego koledzy z Polonii akademickiej, powinni być zaproszeni do reformowania systemu akademickiego w Polsce.

Tylko, czy autor wyśle to ministrowi? I czy minister będzie chciał skorzystać? Przecież, mógłby to już dawno zrobić...

Vote up!
4
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1543880

Likwidacja obecnego systemu. Tu nie ma co naprawiać.Trzeba wprowadzić system kredytów na studia do wykorzystania tylko na zagranicznych konkretnych uczelniach.. Przetargi na obecne zajmowane przez uczelnie pomieszczenia.

Ze stopniami naukowymi,  profesorskimi tytułami to największa żenada. Ale musimy to środowisko zrozumieć. Te tytuły to jedyne co maja, o osiągnięciach naukowych lepiej nie mówić. Zresztą koń jaki jest każdy widzi. Co do Pana Profesora Chodakiewicza to jestem pewien jego rozsądku, nie zamieni "stryjek" siekierki na kijek. Byłem pewien, że przyłożył palec, a pewnie dużo dużo więcej do przemówienia Prezydenta Trumpa.

U nas i nie tylko u nas się nie da naprawić sytuacji. Zrobić z głupca mędrca - bardzo trudna sprawa.

A ja: jak tylko wcześniej mignął mi gdzieś na ekranie Pan Profesor Chodakiewicz nabrałem pewności - Będzie dobrze, a nawet lepiej.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1543886

Dawno to już do ministra zostało wysłane jak i dziesiątki wcześniejszych tekstów 'akademickich', ale są one dla ministra niewygodne  

Vote up!
3
Vote down!
0

Józef Wieczorek

#1543906

I robią olbrzymi błąd, bo ja na takiego ministra, który nie odpowiada na moje listy - już nie będę głosował...

Chociaż, jakieś złogi postbolszewickiej hołoty w Ministerstwie Sprawiedliwości wpisały mnie na czarną listę za napisanie do ministra Ziobry o "postbolszewickiej mafii w sądach"...

Vote up!
3
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1543909

Na moje listy nawet te kierowane en bloc do wielu z  zasady ministrowie ( ich dyrektorzy departamentów)  odpowiadali   ale ten 'mój" którego nawet lansowałem [ np. https://wkrakowie2015.wordpress.com/2015/10/20/jaroslaw-gowin-o-bezpieczenstwie-kraju-przy-pomniku-gen-andersa-w-parku-jordana/ ]przed wyborami - NIE !  

Vote up!
1
Vote down!
0

Józef Wieczorek

#1543969

Wściekły antypolski atak izraelskiego dziennika po wizycie prezydenta Donalda Trumpa

Data publikacji: 2017-07-07 18:00

(...)

„Haretz” jest najstarszym dziennikiem wydawanym w Izraelu w języku hebrajskim i angielskim. Po raz pierwszy ukazał się w 1918 r. Był sponsorowany przez władze brytyjskie w Palestynie. Potem został przejęty przez „rosyjskich syjonistów”.

Pismo, które ukazuje się także w Ameryce Północnej, ale przede wszystkim jest rozpowszechnione w wydaniu internetowym i ma ambicję, by uchodzić za „rzetelne”, często szkaluje Polaków. W maju 2007 roku dziennik opublikował komiks o Holokauście w swojej wymowie powszechnie uznany za „antypolski, szowinistyczny i stereotypowy”. Komiks opowiada o dwóch żydowskich dziewczynkach podróżujących w wagonie pełnym pijanych Polaków, którzy planują wydanie ich w ręce nazistów. Dziewczynki ratuje niemiecki oficer, który częstuje je cukierkami.

Po jego publikacji do redakcji dziennika napłynęły liczne protesty, w  tym także od Romana Fristera, byłego szefa „Musaf Haaretz” i Ilony Dworak-Cousin, szefowej Towarzystwa Przyjaźni Izrael-Polska. W izraelskim radiu komiks skrytykowała polska ambasador Agnieszka Magdziak-Miszewska.

Również newsweek.com w ostrych słowach skrytykował warszawskie wystąpienie amerykańskiego prezydenta. Portal podzielił się ze swoimi czytelnikami „wstrząsającą” informacją, iż w przygotowaniu przemowy, którą Donald Trump wygłosił w Warszawie, pomagał „oskarżany o antysemityzm” historyk Marek Jan Chodakiewicz.

Lista dyskwalifikujących naukowca „win” jest, jak zauważa amerykański portal długa. Nie dość, że prof. Chodakiewicz bywa częstym komentatorem pojawiającym się w prawicowych mediach – gdzie rzekomo ma głosić antysemickie poglądy – to ośmielił się mieć inne niż prezentowane przez środowiska żydowskie zdanie ws. Jedwabnego. Jakby tego było mało naukowiec był również obecny na wiecu zorganizowanym przez narodowców, co portal zauważa z wyraźnym obrzydzeniem.

Pojawiająca się - krytyczna wobec prof. Chodakiewicza opinia Jana Tomasz Grossa, który został przedstawiony jako ekspert zajmujący się antyżydowskimi pogromami - dopełnia nakreślony przez portal obraz. - Jest on ideologiem skrajnej prawicy. Nie mam wątpliwości, że jest antysemitą - mówi Gross o prof. Chodakiewiczu.

(...)

Read more: http://www.pch24.pl/wsciekly-antypolski-atak-izraelskiego-dziennika-po-wizycie-prezydenta-donalda-trumpa-newletter-172,52896,i.html#ixzz4mRqtmOec

Vote up!
3
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1543912