Pomiędzy kapitanem a generałem

Obrazek użytkownika jasieńko
Kraj

 

Erich Priebke i Wojciech. Jeden był kapitanem, drugi generałem. 
Obaj już odeszli, ten w 2014 -tym, tamten w 2013 -tym. 
Pisali i mówili o obu, że zbrodniarze. 
Jakże inne reakcje: Włoch, Niemiec, mieszkańców, potomków – w zestawieniu z naszymi w Polsce. Tu honory, tam przerzucanie gorącego kartofla,
z rąk do rąk. 
Nikt go nie chciał - ani potomkowie ofiar, ani potomkowie oprawców. Człowiek bez ziemi, choć z konkretnym obywatelstwem. I Argentyna go nie chciała choć tam nic nie przeskrobał i żył przykładnym życiem przeciętnego obywatela. 
Nawet zapakowany w drewnianą jesionkę czekał na ostateczny „wyrok” na lotnisku wojskowym Pratica di Mare – zanim nie podjęto salomonowej decyzji
co zrobić z jego doczesnością. A i po śmierci ukarano go jeszcze niepewnością...
Nad Wisłą... cóż, tu woda płynie do morza i zawsze tak jest, jak mawiał prezydent. 
Tamten dożył setki, ten dziewięćdziesiątki. 
Erichowi mszy nie odprawiono. Próbowano gdzieś tam z boku. Pochowano bezimiennie na cmentarzu więziennym - tylko krzyż z numerkiem. Kopertę z numerkiem otrzymał syn na wieczną rzeczy pamiątkę, by wiedział gdzie leży ojciec. 
Tutaj msza w katedrze polowej WP /choć to nie klasyczna świątynia/, grób na eksponowanym miejscu, a córka promuje książkę o ojcu. 
Kapitanowi przypisuje się odpowiedzialność za egzekucję 335 mieszkańców Rzymu w czasie II WS, generałowi około setki ofiar w Stanie Wojennym!
a nie – Wyjątkowym.  
Kapitan został skazany i siedział w areszcie domowym, bo stareńki był; generał – ani jedno ani drugie – bo też staruszkiem był. 
Tak jak wielu, ja też, czekałem na ten nekrolog. 
 
Burmistrz Rzymu Ignazio Marino rzekł był: że grób hitlerowca byłby „obrazą dla Rzymu”. Tamtejsza gazeta „La Republica” stwierdza:
wybór miejsca anonimowego pochówku hitlerowskiego zbrodniarza oraz przeprowadzenie całej operacji w zupełnej tajemnicy, to "akt cywilizacji i człowieczeństwa", na jaki zdobyła się włoska demokracja, nie tracąc przy tym - jak dodaje - pamięci o ofiarach.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Wlochy-hitlerowski-zbrodniarz-Erich-Priebke-pochowany-na-wieziennym-cmentarzu,wid,16148541,wiadomosc.html
 
Trudno porównywać oprawcę hitlerowskiego od nie hitlerowskiego, ale... szczerze? To oprawca i to oprawca – pomijając przymiotniki. To, że został później prezydentem nie jest tu wytłumaczeniem – raczej dodatkowym obciążeniem. Za oprawcę /zbrodniarza/ uznano Milosevica, syna Kadafiego i wielu, wielu innych. 
Jednych oprawców /generałów/ się karze, innych nie. 
Kapitana nikt nie tłumaczył z tego co zrobił, biedaczek wykonywał rozkazy. Generała tłumaczyło wielu – ten rozkazy wydawał. 
Do końca swego żywota twierdził co innego niż ujawnione w końcu dokumenty. Niczego nie odszczekał! /sprawa Popiełuszki/
 
i nie zmienił swojego zdania o tym co zrobił. Zupełnie jak Erich - ten też nie odwołał. 
- A może? – zapytam nieśmiało - są  jakieś inne dokumenty świadczące o jego słusznej choć okropnej decyzji. Może były – i są nadal - jakieś Wpływy, które to wszystko zaspawały na 50 lat - jak Anglicy niewygodne dla siebie sprawy - a generał poprzysiągł milczeć do grobowej deski?
Ano, nie ma. 
To co jest, jest nadal niejasne, całkiem ja ta przysłowiowa już mgła smoleńska... 
I gdy popatrzymy na kondukt żałobny, to głównie wierni czerwoni członkowie, bo trudno uwierzyć, że był przymus jak kiedyś – przymus pierwszomajowy. 
Natomiast ci którzy z nim kiedyś walczyli - o ironio! – a teraz piastują, żegnają go z honorami. Bo takiemu Aleksandrowi się nie dziwię, ale nie rozumiem tych co z nim ponoć walczyli... no, chyba że są mu wdzięczni za obecne piastowanie. 
Czy oni kierowali się argumentem: trzeba wierzyć /w dobre intencje/, a nie rozumieć /wbrew faktom/ czyny? 
Nie będę wymieniał „rarytasów” jakich dostarczył nam ten człowiek w swym całym przedemerytalnym wieku – zrobili to wielokrotnie inni w słowach, wśród których określenie - gorycz – jest delikatnym. 
Póki co, dzisiejszy pogrzeb, to konkretny przykład jak można w Polsce zgnojonym kiedyś ludziom pokazać wała. I to kolejnego, jednego po drugim. Mamy was, o tu...  
 
A może? 
A może to zależy tylko od ilości belek i szlaczków na pagonach, bo gwiazdki /o wy nieszczęsne!/ te same... o nieszczęsne, nawet w Unii!
Bóg powołuje nas do życia. Gwiazdy kreują, według niektórych, nasz życiorys i drogę w nim. Jak widać po tym przykładzie los ludzki pomimo podobnej ilości gwiazdek może przebiegać różnymi drogami, a na koniec - nie zważając na ilość osiągniętych belek - i tak Bóg zabiera nam życie.
Urodzonym po 2004 -tym życiorys będą kształtowały dodatkowo inne gwiazdy i nie wiem czy przypadkiem nie będzie to kontynuacja gwiazdek generalskich, szla/cz/ków i buław. 
 
Na Bałkanach używa się nadal /a ślad już u Haska w „Przygodach Szwejka”/ pewnego ciężkiego przekleństwa, i nawet nie trzeba go specjalnie tłumaczyć... a przy tym wiernie oddaje pewien stan emocjonalny:
- Jebem ti duszu. 
 
Czy jest on wyrazem: bezgranicznej wściekłości czy już tylko bezsilności?
Jakże czasem adekwatny...
 
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Q3QRVEfpl-0

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1426558

Dobry link.
Dziękuję.
Ponieważ film zakończony jest napisem "koniec cz.1-ej - c.d.n." - oczekuję kolejnych odcinków.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1426563

A jak  kiedys będziemy chować Wałęse? Czy jako Lecha czy jako Bolka?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1426564

To zagwozdka.
Wałęsa będzie w kilku wersjach: jako prezydęt, ZOMO-wiec, bolek, lechu, a też trzeba pamiętać i docenić to, że miliony Polaków mieli w nim przy-wódce.:)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1426569

a tego gada tak

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1426574

O rany!
Skąd on taki naręcz kwiatów ma?
To gnida pazerna na kasę, to nie mamy gwarancji, czy wiązanki położone wcześniej na okolicznych grobach się zgadzają.
:)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1426577

Kolegow "po fachu"

 

 

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1426570

Nicolae! Nicolae Ceauceascu!
To ten, któremu regularnie przetaczano krew z rumuńskich noworodków.
Skończył w wielkiej chwale!
Jak na dyktatora przystało.
W dalszym ciągu dziękuję za komentarze z przytupem.
Podobają mi się.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1426579

Wampirow

pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1426583

 

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Miej oczy szeroko otwarte. 

#1426659