Ukraina jakiej jeszcze nie znacie - mniejszość /1/

Obrazek użytkownika jasieńko
KawiarNIA

 

Na zawieruchę w Ukrainie można spojrzeć i z innej strony. Ale jeden warunek - zostawmy na boku wszelkie uprzedzenia, nabrzmiałe pretensje, zielonych ludzików, teorie spiskowe, a głównie - antysemityzmy, nazwiska, krajowych nadgorliwców do pomocy i tego od świecznika, niech przemówią suche dane i statystyka oraz informacje ze źródeł nie polskich. 
Zacznijmy od przypomnienia listy najbogatszych Ukraińców /*1/: 
Rinat Achmetow – 15,4 mld S. Tatar z pochodzenia. To Donieck. Partner biznesowy - Wadim Nowinski.
Wiktor Pinczuk – 3,8 mld S. To Kijów i Dniepropietrowsk. Metalurgia. Korporacja Interpipe. To PrivatGroup.
Ihor Kołomojski – 2,4 mld S. Dniepropietrowsk. Metalurgia. Też PrivatGroup oraz  PrivatBank. Uworzył największe w świecie centrum żydowskie „Menora” w Dniepropietrowsku.
Wadim Nowinski – 1,9 mld S. Rosjanin, od roku obywatel Ukrainy. Metalurgia.
Henadiy Boholjubow – 1,7 mld S. Bankowość i inwestycje. Też PrivatGroup. Promotor żydowskiej edukacji i kultury. Współautor „Menory” j.w. Prezes gminy żydowskiej i przewodniczący ukraińskiego Kongresu Żydów.
Jurij Kosiuk – 1,6 mld S. Rolnictwo, szef największego holdingu rolniczego MHP.
Petro  Poroszenko – 1,6 mld S. Przemysł spożywczy. Obecnie prezydent. 
Serhij Tihipko – 1,2 mld S. Dniepropietrowsk. Przemysł rolniczy i bankowość /Privat Bank/. Były wicepremier, obecnie poseł Partii Regionów.
 
Wszystkie wróble ćwierkają, że Achmetow popierał Janukowicza, Kołomojski Tymoszenko i obecnie Poroszenke. Jak Achmetow to i Nowinski, jak Kołomojski to Boholjubow, a dodatkowo Pinczuk i Tihipko z racji uczestnictwa w PrivatGroup.   
Złośliwi /?/ twierdzą, że Poroszenko ma drugi paszport – izraelski. Taki sam paszport ma Kołomojski, niektórzy twierdzą, że ma jeszcze cypryjski. Cóż, paszport można kupić, są rządy, które nawet go oferują za określoną kwotę pieniędzy. 
Jak ostatnio /maj tego roku/ donoszą sprostowania, i to poczynione przez wydawców izraelskiego wydania Forbs'a, Poroszenko nie ma pochodzenia żydowskiego /*5/, ale tak naprawdę kto go tam wie, skoro wg Wikileaks'a okazał się być od lat agentem amerykańskim. Wydawnictwo Forbs'a w kwietniu umieściło na liście najbogatszych światowych Żydów nazwiska m.innymi Achmetowa i Poroszenki oraz Pinczuka. Stwierdzili, że zaszła pomyłka i Achmetow to – Tatar, a Poroszenko – Ukrainiec. 
Cholera, jak można się tak pomylić?!  
Nie da się ukryć, że z tego zestawienia wyłaniają się pary brydżowe grające przeciwko innym parom, i wiele nie trzeba by anse ze stolika przenieść do rzeczywistości, a mając na względzie, że pary są już potworzone, blisko więc do konfliktu żydowsko- rosyjskiego lub jewrejsko- ukraińskiego.  
 
Mniejszość. Jedna z wielu na Ukrainie. 
Niemiecka Wikipedia podaje, że ilość Żydów na Ukrainie wynosi wg spisu z 2001 r. 0,2% przy ludności 45,4 mln osób /2010 r./. Po rozpadzie Związku Sowieckiego populacja żydowska była określona na 0,9% i zmalała do owych 0,2% z powodu emigracji do USA, Izraela i Niemiec. 
Natomiast Polacy – uwaga!! - tylko 0,3%. Ukraina to przecież nasze Kresy. Czyżby Stalin przesunął prawie wszystkich na Ziemie Zachodnie, a resztę już przerobiono na Ukraińców? Z pewnością starzy mieszkańcy tych terenów wymarli, a następne pokolenia... to też trzeba wziąć pod uwagę. 
Z zestawienia narodowości mieszkających na Ukrainie wynika, że jesteśmy tam już tylko „akcentem”, podobnie jak Żydzi i Węgrzy czy Bułgarzy. Jest tylko małe „ale”... 
Według źródeł niemieckich i żydowskich, bo polskojęzyczne skąpią, Ukraina jest również taka: 
Żydzi z Ukrainy stanowią trzecią co do wielkości społeczność żydowską w Europie i piątą w świecie. Zamieszkują głównie miasta: Kijów /110 tys./, Dniepropietrowsk /60 tys./, Charków /45 tys./, Odessa /45 tys./. Zachodnia strona Ukrainy to niewielkie skupiska Żydów, np. Czerniowce k/Lwowa – 6 tys. To prawie tyle samo co w Doniecku, gdzie jest ich 5 tys. i to rzuca też pewne światło na sytuację we wschodniej Ukrainie – Donieck to przecież Achmetow. 
Większość dzisiejszych Żydów na Ukrainie posługuje się tylko j. rosyjskim /ukraińskim/. 
Ukraina ma ok. 75 szkół żydowskich w 45 miastach, w tym kilka szkół 10-dniowych /Czerniowce, Dniepropietrowsk, Charków, Kijów, Odessa, Winnica, Zaporoże/ i 65 szkółek niedzielnych. Publikowanych jest kilka gazet i czasopism, a telewizja państwowa nadaje również cotygodniowy program telewizyjny „Yahad”. 
Odbudowuje się ruch i życie religijne Żydów w większych skupiskach żydowskich, często w oparciu o zagranicznych rabinów. 
Ukraina i Izrael mają dobre stosunki dyplomatyczne od 1991 r. 
Od roku 1989 z Ukrainy wyemigrowało 200 tys. Żydów ukraińskich. 
W spisie ludności z 2001 r. tylko 103.600 osób określiło się jako Żydzi i tylko 3.100 z nich określiło język ojczysty jako jidysz. Natomiast przywódcy organizacji żydowskich Ukrainy szacują tę ilość na 200 – 400 tys. Obok Żydów aszkenazyjskich, których jest przewaga, istnieją inne grupy żydowskie. 
Proszę porównać: Ukraina - 45,4 mln ludzi i 103,6 tys. określiło się jako Żydzi oraz  Polska - 38 mln i 7,5 tys. /za GUSem wg ostatniego spisu z 2012 r./. 
Według informacji ukraińskiego Komitetu ds. Narodowości i Religii na Ukrainie od początku 2010 r. zarejestrowanych jest 288 organizacji żydowskich i 297 żydowskich zgromadzeń zakonnych. Dodatkowo zarejestrowano ok. 100 żydowskich organizacji charytatywnych i fundacji. Jednak wg danych tych organizacji tylko 15% populacji żydowskiej bierze czynny udział w życiu społeczności żydowskiej. W tych większych ośrodkach miejskich funkcjonują międzynarodowe biura organizacji żydowskich takich jak: JDC, Sochnut, Claims Conference, Hillel. 
WaAd – Stowarzyszenie organizacji i gmin żydowskich Ukrainy powstało w 1991 r., której przewodniczącym jest Josif Zissels. Dzisiaj WaAd Ukrainy w systemie światowego żydostwa jest jednym z najsilniejszych jego elementów, a w 2002 r. był jednym z założycieli Euro- Azjatyckiego Kongresu Żydowskiego /EAJC/. W 2008 r. Kołomojski został prezesem Ukraińskiego Związku Gmin Żydowskich, a w 2010 r. przewodniczącym Rady Europejskiej Gmin Żydowskich. Kołomojski od marca tego roku jest gubernatorem regionu Dniepropietrowsk. 
W 1997 r. założono Żydowski Fundusz Ukrainy, a założycielem i pierwszym prezesem został Aleksander Feldman, przedsiębiorca z Charkowa i deputowany ludowy Ukrainy. 
Żydowski Fundusz Ukrainy i organizacja Żydowskie Forum Ukrainy nieoficjalnie były organizacjami najbliżej powiązanymi z nowymi przywódcami państwa, którzy doszli do władzy w 2010 r. 
Czołowym priorytetem wśród gmin żydowskich jest zwrot znacjonalizowanych dóbr żydowskich. Wspólnoty od 1995 r. rozpoczęły projekt inwentaryzacji mienia żydowskiego na Ukrainie. Liczne budynki zostały już oddane żydowskim wspólnotom przez lokalne władze, ale środowiska żydowskie twierdzą, że z ponad 2500 obiektów zwrócono do tej pory tylko 50 budynków. 
Według monitoringu WaAd Ukrainy ilość zarejestrowanych przejawów antysemityzmu maleje w ostatnich latach, jednak jak twierdzą, najbardziej spektakularne objawy antysemityzmu były widoczne w czasie ostatnich kampanii wyborczych, gdy próbowano podkreślić żydowskie pochodzenie /rzekomo/ Jaceniuka i Tymoszenko. 
W Charkowie /od 2008/ i Odessie /od 2003/ są dwa uniwersytety żydowskie współpracujące z uniwersytetami w Jerozolimie. Wiele wskazuje na to, że w Kijowie powstanie Centrum historii i kultury Żydów wschodniej Europy. 
Od 2004 r. powstają muzea Historii Żydów na Ukrainie w miastach: Czerniowce, Dniepropietrowsk, Winnica, Mariupol, Chmielnicki i Bakhmut. W 2010 r. otworzono dwie nowe synagogi w Krzywym Rogu i Chersonie. 
Publikowanych jest ok. 30 gazet i czasopism, w tym finansowane przez Państwowy Komitet ds. Narodowości i Religii – Jevrejskie Vesti /Jewish News/. 
Niektórzy członkowie żydowskiej społeczności w Dniepropietrowsku mają paszporty izraelskie. 
W Dniepropietrowsku wybudowano największe w świecie żydowskie Centrum kultury /The world’s largest Jewish community center opens to the public this Sunday… /*4//, które stoi w pobliżu miejsca historycznej synagogi Złotej Róży, a kierować nim będzie rabin odłamu Chabad- Lubawicz Szmul Kamenetzki. W uroczystości otwarcia wziął udział m.in. prezydent żydowskiego Parlamentu Ukrainy /rany Julek, jest coś takiego?!/ Wadim Rabinowicz oraz przedstawiciele Izraelskiego Ministerstwa do spraw Diaspory /no patrzcie jak dbają o swoich ziomków!!/. 
W centrum są: muzeum, synagoga, miejsce rytualnej kąpieli, luksusowy hotel, schronisko młodzieżowe, biura, restauracje koszerne, księgarnia, sale lekcyjne i hala widowiskowa. Jednym z priorytetów ośrodka jest wykorzystanie zysków z biznesu /przedsiębiorstw?/ na finansowanie projektów charytatywnych. 
W trakcie budowy centrum w 2010 r. plac budowy odwiedził konsul niemiecki Klaus Zillikens z konsulatu w Doniecku. Kierownikiem budowy był Gennadi Axelrod, a Bogoljubow sponsorem  – filantropem /jak Soros!/. To będzie centrum działalności Chabad- Lubawicz na Ukrainę. Konsul przemawiając do zebranych przedstawicieli żydowskich podkreślił wagę zwiększania więzi kulturalnych i handlowych między Ukrainą i Niemcami. 
A jakie jest powiązanie gospodarki Ukrainy z Niemcami? 
Odpowiedź pierwsza z brzegu, wg polskiej Wikipedii: 
Obecnie Export Ukrainy – 29% UE, 26% Niemcy oraz Turcja i Egipt, Import Ukrainy – 39% UE, 32% Niemcy oraz Chiny, Białoruś, Polska. Reszta to więzi z Rosją. 
A trzeba dodać, że w 2007 r. /według Wiki.de/ wartość niemieckiego eksportu na Ukrainę wynosiła tylko 8%. Czyli niemieckie powiązania wzrosły.  
Izraelskie media oszacowały koszt budowy centrum „Menora” na 60 mln S. Wiki podaje kwotę 100 mln S. Z kolei „Jerusalem Post” nazwał Centrum „jednym z siedmiu cudów świata żydowskiego”. 
Czego jeszcze można dowiedzieć się o Dniepropietrowsku? 
Znajdują się w nim honorowe konsulaty Litwy i Czech oraz... ambasada Izraela. 
Jeśli popatrzymy na jego miasta partnerskie to mamy tam trochę miast europejskich, ale bez niemieckich – a to jest co najmniej zastanawiające. Jest Polska reprezentowana przez Wałbrzych i Szczecin; jest też Herzliya z Izraela. 
Mamy tam też Ukraińsko- Niemieckie Centrum Języka i Kultury. Stąd pochodzi Kuczma, Tymoszenko, tu siedzi Kołomojski i jego PrivatBank. 
Jak podaje niemiecka Wiki:
Hennadij Boholjubov absolvierte in Dnipropetrowsk ein Studium zum Bauingenieur und gründete mit Ihor Kolomojskyj eine der ersten privaten Kommerzbanken, die PrivatBank, die inzwischen das größte Finanzinstitut der Ukraine ist. Er gilt heute als einer der reichsten Oligarchen des Landes.
Znaczy się PrivatBank to podstawa finansowa Ukrainy? No bez przesady, chyba wśród banków prywatnych, tych wg w/w źródła na Ukrainie w 2005 r. było aż 158!!
W Dniepropietrowsku ma siedzibę 40 banków Ukrainy /państwowe i prywatne/. Czy mamy tyle w Warszawce? 
Ta informacja może być prawdziwa, bo prasa niemiecka przytacza rozmowy polityków ukraińskich sprzed paru lat, cytując np. coś takiego: 
„Politykę zostawcie dla Kijowa, finanse dla Doniecka”. 
Dniepropietrowskiem rządzi mafia czyli Dniepropietrowski Klan – to wzajemnie się uzupełniający związek miejscowych oligarchów z ludźmi aparatu władzy. Należą do niego: Privat Group /Kołomojski, Boholjubov, Tihipko/, Pińczuk-Group /Pińczuk ożeniony z córka Kuczmy/, Interpipe oraz koncerny medialne StarLightMedia /kanały telewizyjne/ oraz gazety /Fakty i Komentari/, Derkacz-Group /dawna bezpieka oraz holding medialny EraMedia/, Kuczma-Group /politycy, szefowie koncernu rakietowego JuEmZe/, Tymoszenko-Group /systemy energetyczne VUE, Paweł Lazarenko/. 
Z lotniska regularne linie m.in. z Istambułem i Tel-Awiwem.
Ale w polskiej Wiki tego się nie znajdzie. Większość informacji z Wiki niemieckiej. Nasuwa się pytanie – Dlaczego? Z jakiego powodu?
Nie pytaj - dziel i rządź. Nie informuj, a ogłupiaj.  
 
Myślą niektórzy, że powoływanie się na źródła ukraińskie to pewne źródło prawdy, a ich prasa niewiele różni się od naszej. Prasa ukraińska... w większości w rękach zbliżonych do naszej prasy /prędzej czy później tak będzie/ czyli niemiecko- żydowskich. Dochodzą też ręce z Ameryki /*2/. 
A przykładowo w takich rękach: 
Narodowa TV Kanał UT1 /Wiktor Miedwiedczuk/, Inter TV, Studio 1+1 TV, Alternativa TV, TET, UNIAN /Miedwiedczuk i Surkis/, STB TV, ICTV, Novyj Kanal /Wiktor Pinczuk/. Wydawnictwo Rabinowicz-Katsman publikuje takie pisma: Stoliczka, Stolicznyje Nowosti, Jewish Review, Vek, Mig, Zerkało; amerykański Żyd Jed Sunden jest właścicielem pism Korrespondent i Kiev Post, Grigorij Surkis Kijewskich Wedomosti, Dimitro Gordon Bulwaru, Wiktor Pińczuk Fakty i Commentaries, Grupa Donieck rosyjskich Żydów oligarchów wydaje z kolei Siewodnja.
I nawet niezależna Hromadske wg Wiki.de jest wspierana pieniędzmi amerykańskimi i brytyjskimi. Jednym słowem klapa w mediach, zresztą jak i u nas. 
Miedwiedczuk, Surkis, Pinczuk, Rabinowicz, Sunden itd., w Polsce te ręce są niemieckie, stąd dobór i sposób podania wiadomości lokalnym ludkom odpowiada interesom ibermenszów. Dodam dla jasności, że twierdzi się, że ukraińskie Femeny,  były i są, sponsorowane m.in. właśnie przez w/w Jeda Sundena. 
Powszechnie wiadomo, że pomarańczowa rewolucja to tylko atrapa, a donosił o tym w 2004 r. brytyjski Guardian /*3/. Padło tam stwierdzenie, że finansowanie Pomarańczowej Rewolucji przeprowadzili m. innymi: 
Departament Stanu USA, USAID, instytuty National Democratic Institute for International Affairs, International Republican Institute /finansowane przez rząd USA/, Freedom House i Open Society Institute założony przez Sorosa.  
Czy nie można odnieść wrażenia, że Ukraina jest już podobnie „sprywatyzowana” jak  Polska?  
Koniec cz. 1
W części drugiej - o ziemi ukraińskiej. 
 
Wykorzystano informacje:
 
General Information on Ukrainian Jewish Organizations.htm
eajc.org/page208
 
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (19 głosów)

Komentarze

Konkretny, ciekawy artykuł.

Ps. Używane przez Ciebie ukośniki (zamiast nawiasów?) wprowadzają momentami przy czytaniu zamieszanie. Polecam lekturę poradnika (punkt nr 4).

Vote up!
8
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1441542

czasem trudno pozbyć się przyzwyczajenia. Spróbuję rzucić to palenie.

Vote up!
3
Vote down!
-1

wyrzuć telewizor

#1441713

Z przyzwyczajeniami się bardzo ciężko walczy, bo trzeba się pozbyć komfortu ( w postaci wykonywania nieświadomych czynności) na rzecz świadomego wykonywania czynności prawidłowej.

Z tymi nawiasami jednak nie będzie Ci ciężko.

Ja pamiętam jak musiałem zacząć pisać polską czcionką, z racji tego że byłą to praca magisterska. Na początku było cięzko ale dziś nie żaluję.

Bardzo trudno mi było przezycięzyć przyzwyczajenia gdy postanowiłem że zacznę pisać 10 palcami. Było zdecydowanie ciężej niż z polską czcionką, ale relatywnie szybko zaczęło się zwracać. Dziś moja lewa ręka wykorzystuje zawsze, prawidłowo, 10 palców (pewnie dlatego że gram na instrumentach strunowych); prawa zasadniczo 3,4 (bez małego). Dzięki temu np. zapisanie zbitki "szcz" to około jednej sekundy. :)

Do nauki pisania wszystkimi palcami polecam na samym początku (do wyrobienia nawyków) popularne programy (w tym darmowe). Naprawdę warto!

Jakiś czas temu zwróciłem na ukośniki uwagę Elig - obruszyła się bardzo i wytknęła mi że nawet największy hejterzy jej tego nie wypominają :) Ja uważam, że nie ma co się obruszać, bo nigdy nie jest póżno na dążenie do profesjonalizmu i doskonałośći.

Vote up!
1
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1441778

E tam zawracanie glowy i juz. Ja sie tu takich dwoch pytalem i najwazniejsze jest:
"Kartagina ma byc zniszczona", a bron na Ukraine dostarczona. No.
I to najlepiej za darmo bo wg. logiki takich dwoch tutaj, to Polska ta bron ma i nie potrzebuje. A cicho tam - ci dwaj wiedza lepiej i juz.

Vote up!
4
Vote down!
-4

Bogdan

#1441543

Co nas obchodzi Ukraina?

Czy Ukraińcy pomogli by Polsce?

Vote up!
7
Vote down!
-2
#1441551

bo nas juz okradli zostalo tylko troche lasow i rolnicy indywidualni reszta poszlo sie j....c. Za przyzwoleniem rzadacej mafii i debilnego narodu.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1441564

 Z tego, co donoszą media, obie nacje dogadują się bez problemu. 

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fw-humaniu-zamknieto-ulice-specjalnie-na-marsz-ortodoksyjnych-zydow#

 

Mnie bardziej interesuje rosnąca w siłę mniejszość ukraińska w Polsce. Jakie to może mieć przełożenie na działania naszego państwa , w obliczu nadciągajacej wojny?

Vote up!
7
Vote down!
-2
#1441579

Bardzo ciekawa lektura. Po zapoznaniu się z nią - jest zrozumiałe, dlaczego Rosja wywiozła wyposażenie fabryk. Jeśli po rozpadzie ZSRR fabryki przejęto za symboliczne hrywny - to słusznie Rosja postąpiła zabierając majątek, z którego okradziono naród.

Jasieńko!

Zarówno Ty, jak i Bibrus bardzo dobrze zrobiliście, że przytaczacie konkretne źródła, linki i przedruki.

W ten sposób uniniecie niesłusznych oskarżeń  i portalowego linczu.

Domyślam się, że w niemałe zakłopotanie wpadli zwolennicy i ślepi popieracze wydarzeń na Ukrainie, co widać po znikomej ilości komentarzy.

 

Pozdrawiam.

 

 

Vote up!
6
Vote down!
-3

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1441652

Może napisz, z czym się nie zgadasz w moim wpisie. Nie bądź nerwowy. Uderzyłeś natychmiast i uciekłeś.

Zmień pampersa, bo widać, że obawiasz się prawdy, która wychodzi na jaw.

Ponieważ "jasieńko" w nawiasie napisał "1" - rozumiem, że będzie to pasjonująca "saga".

Biegnij po wspólników do pałowania Polaków.

Vote up!
5
Vote down!
-4

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1441653

i uświadamianiu wielu "Niepoprawnych" piątka.

Pozdrawiam.

Vote up!
5
Vote down!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1441661

i co nas to obchodzi odpowiadam: dla szerszego spojrzenia, dla wyjścia ze skostniałych i okopanych stanowisk, albo.. na ich ugruntowaniu. Rzeczywistość jest wielowektorowa i wpływa na nas czy tego chcemy czy nie. 

To, że tego nie wiemy, o tym nie słyszymy, że tego nie pokazują, nie znaczy, że tego nie ma. 

 

Vote up!
6
Vote down!
-1

wyrzuć telewizor

#1441719

Warto jest wiedzieć, co w trawie piszczy. Tyle, że temat ekspansji Żydów jest juz tak powszechnie znany, a sama sprawa, oczywista, że... aż zastanawia częstotliwość dyskusji.

 Tymczasem, tuż pod bokiem rośnie zagrożenie,  w niczym nie ustępujące tamtemu. Czasem mam wrażenie, że podrzuca się nam - Polakom jakieś tematy zastępcze, już to Żydzi, albo odkryci nagle agenci TW, żeby odciągnąć uwagę opinii publicznej od tego, co rzeczywiście mogłoby ją zbulwersować. Taki granat dymny, tak to się chyba nazywa.

Wczoraj, na przykład, usłyszałam w dyskusji po wykładzie księdza Isakowicza, informację, od której ścierpła mi skóra. Jeśli jest prawdziwa, to polska polityka zagraniczna może zaskoczyć bardziej niż się tego spodziewamy.

Proszę słuchać od 1.25

Pozdrawiam 

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1441743