Wspomnienie
- Ktoś mądry powiedział, że jeden procent talentu + 99% pracy składa się na efekt końcowy. Ja myślę, że to oczywiście jest przesadą. Trzeba mieć jakąś iskrę bożą, ale z pewnością sama iskra nie wystarcza i trzeba zapału – słowem trzeba rozniecić tę iskrę.-
Źródło: czat portalu Wirtualna Polska, 27 grudnia 2000
Minęła kolejna rocznica śmierci Czesława Niemena, a w mediach CISZA....
Czyż nie dziwna ta Polska, czyż nie dziwne te media?
Czyz nie dziwny jest ten swiat?....
Siedemnastego stycznia 2011 roku minęła siódma rocznica śmierci Czesława Niemena. Wielkiego człowieka, o przeogromnym talencie, ogromnym dorobku artystycznym i ponadczasowym wkładzie w polską kulturę i sztukę.
Do Polski przyjechał z rodzicami na początku 1958 roku, jako dziewiętnastoletni chłopak. Rodzina Wydrzyckich (bo tak brzmi prawdziwe nazwisko Czesława Niemena, o którym mowa) do kraju wróciła w ramach tak zwanej repatriacji i zamieszkała w Gdańsku. Czesław rozpoczął naukę najpierw w średniej szkole muzycznej, potem się edukował na Gdańskiej Akademii Muzycznej, której jest absolwentem.
Debiutował jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych. Na początku jako amator występował między innymi w studenckim klubie Żak" w Gdańsku. W 1963 roku rozpoczął współpracę z "Niebiesko-Czarnymi". Wtedy to zaczęła się kariera na całego, płyty, nagrania, występy w całej Europie że wspomnę chociażby Francję, Włochy czy Niemcy, tam też nagrywa płyty, zyskuje uznanie słuchaczy i krytyków, uznanie na miarę swego talentu.
Przełomowym krokiem w jego karierze był rok 1967 kiedy to na festiwalu w Opolu z zespołem „Akwarele” zdobywa Grand Prix (wtedy to się nazywało Nagroda Prezesa PR i TV), ponadczasową piosenką "Dziwny jest ten świat", która do dzisiaj jest sztandarowym polskim protest-songiem i krzykiem pokoleń. W tymże też roku wydał swój pierwszy longplay, który jako pierwsza polska płyta otrzymał miano "Złotej płyty". Czesław Niemen wydał podczas swego życia ponad dwadzieścia longplayów i tyleż samo singli i mini albumów. Dodając do tego płyty wydane po jego śmierci z jego twórczością, płyty nagrane przez innych artystów na jego cześć oraz ogromne ilości taśmy w studiach i archiwach z muzyką teatralną czy filmową, nie będzie przesadą z mojej strony, jeśli powiem, iż był to największy polski artysta naszych czasów.
Komponował utwory rockowe i jazzowe, był prekursorem big-beatu. Do 1967 r. był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista.
Jego największe przeboje to: "Pod papugami", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Dziwny jest ten świat", "Sen o Warszawie". Tworzył także muzykę teatralną i filmową, m.in. do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
- Człowiek w moim wieku mniej sam siebie akceptuje i właściwie to bardziej jest skłonny sprzedawać swoje wytwory wyobraźni, a twarz chować w cieniu pod chmurą kapelusza.-
Opis: o niechęci do pozowania do zdjęć.
Źródło: czat portalu Wirtualna Polska, 27 grudnia 2000
- Jeśli przez lata między dwojgiem ludzi powstaje więź, zrozumienie, wzajemne wyczuwanie się i ta całość zostanie naruszona, osamotnienie jest tym bardziej dojmujące.-
Autor: Małgorzata Niemen, Zwierciadło, nr 5/1927, maj 2007
W ostatnich latach życia koncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. W swych kompozycjach chętnie wykorzystywał instrumenty elektroniczne i syntezatory. Na muzykę młodego pokolenia patrzył z rezerwą. - Dzisiaj wydaje się, że nie trzeba mieć żadnego pojęcia o śpiewaniu, żeby śpiewać. Rynek zachłysnął się czymś, co jest jedną wielką balangą. Zapanowała pląsomania w takt fokstrota na cztery. I każda próba odejścia, szczególnie w tekstach, od tematu damsko-męskiego jest nie do przeskoczenia, ponieważ media odmawiają publikacji - powiedział w jednym z wywiadów.
Oprócz muzyki, Niemen tworzył też prace plastyczne. Rysował od dziecka, później szczególnie zainteresowała go grafika komputerowa. W 2001 r. przeznaczył część swoich prac na licytację. Dochód z aukcji został przeznaczony dla Polskiej Akcji Humanitarnej na kupno sprzętu edukacyjnego dla szkół na Litwie.
Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 r. w Warszawie. Podczas pogrzebu na warszawskich Starych Powązkach artystę żegnało 3 tysiące ludzi.
- My byliśmy z Czesławem ponad 30 lat, jego brak jest jak brak ręki. Pomału staram się odnaleźć w tym wszystkim. Na początku otaczało mnie coś w rodzaju ciemnego smogu – poruszałam się, uśmiechałam, rozmawiałam, ale to byłam druga ja. Do dzisiaj jestem podwójna.-
Autor: Małgorzata Niemen, Zwierciadło, nr 5/1927, maj 2007
....Dziwny jest ten świat
gdzie jeszcze wciąż
mieści się tyle zła.
I dziwne jest to,
że od tylu lat
człowiekiem gardzi człowiek...(...).
Popiersie w Alei Sław na Skwerze Harcerskim
zródło: materiały z sieci
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2338 odsłon
Komentarze
Kryska
18 Stycznia, 2011 - 15:04
jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.
@ Kryska..... dzięki !
18 Stycznia, 2011 - 15:29
.... ja też wkleję jeszcze jeden utwór Czesława : Jak to się stało że "Obok Nas " nie jest światowym przebojem ?? pozdr, Marek http://www.youtube.com/watch?v=Qx0CEfE2S4o
CZESŁAW NIEMEN - Obok nas
18 Stycznia, 2011 - 15:40
Urodzić się gdzie ziemia jałowa to znaczy tytuły poematów...
18 Stycznia, 2011 - 16:05
Powiedziałaś Krysko, że media milczą...
Zatracili najwyższe wartości towarzysze pozatrudniani w stacjach tv, ale cóż... wypada tylko ponadczasowe słowa wyśpiewane przez Czesława Niemena mocno w swoim sercu przytulić i wierzyć, że "ludzi dobrej woli jest więcej"...
Wspaniałe wspomnienie przygotowałaś, dziękuję...
Jakże Człowiek jest piękny.....
____________________________
Prawda ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią.- Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko
Krysko
18 Stycznia, 2011 - 16:35
Ro rzeczywiście bardzo piękna postać i przewspaniały człowiek . Poza tym zrobiłaś niezły materiał o Jego muzyce , która i w mojej ocenie jest wartością ponadczasową . Jest tak polską jak nie wiele z rzeczy , które dzieją się pod naszym niebem , zwłaszcza w dobie obecnej.
Tą moją notką składam i ja hołd temu wielkiemu twórcy.
/10pkt/
pozdrawiam
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."
/Z.Herbert/
/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/
-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>
pamiętam
18 Stycznia, 2011 - 17:13
Wychowałam się na muzyce Cz.Niemena
I ta Jego fascynacja
29 Stycznia, 2011 - 22:53
I ta Jego fascynacja Norwidem. Nie wiem czy ktoś to jeszcze pamięta, ale w jednym z programów telewizyjnych uczestniczył wspólnie z profesorem Kazimierzem Rudzkim zarzucającym Mu "nadmierną eksploatację głosu", mówiąc dzisiejszym językiem, krzyki.
Niemen powiedział, w trakcie, programu, że chciałby aby w encyklopedii pod hasłem Niemen był odnośnik - patrz Norwid.
Dzięki Kryska. Nie pierwszy raz, i daj Boże nie ostatni, wklejasz takie perełki, które dopiero dzisiaj odnalazłem.
Pozdrawiam serdecznie.