Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński czyli Sonda

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Kraj

To już 30 lat... 29 września 1989 r. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zginęli w wypadku samochodowym.

Autorzy „Sondy” przez ponad dekadę rozszerzali horyzonty milionów widzów, tworząc program popularnonaukowy wszech czasów.

Pięć technologii i problemów, które 30 lat temu przewidzieli twórcy „Sondy”

Karierę dwóch wielkich osobowości Telewizji Polskiej – Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego – przerwało tragiczne wydarzenie: 29 września 1989 r. obaj zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem. Autorzy „Sondy” przez ponad dekadę rozszerzali horyzonty milionów widzów, tworząc program popularnonaukowy. Jak po ponad 30 latach ich wiedza i spostrzeżenia naukowe mają się do osiągnięć technologicznych naszych czasów i problemów, które przyniósł postęp?

– Kiedyś to były programy – tak Kurek, z wykształcenia fizyk, rozpoczął jeden z odcinków kultowej dziś audycji. – Proszę pana, wszystko co było kiedyś zawsze wydaje się ludziom lepsze – podsumował Kamiński. To nadal aktualne. Sentyment do programu naukowego wszechczasów trwa, pomimo wielkiej rewolucji technicznej, jaka zaszła od czasów, gdy na analogowym stole montażowym klejono kolejne odcinki „Sondy”.

Dziś przekomarzania dziennikarzy popularyzujących naukę, będące stałym elementem ich spotkań z widzami, ogląda się z przymrużeniem oka, a sam program jak podróż przez czasoprzestrzeń do świata znanego z muzeum techniki. Polska w latach 80. była krajem upadającego socjalizmu. Sprowadzany z zagranicy sprzęt czy zdobywane z ambasad i przedstawicielstw koncernów materiały filmowe były dla widzów oknem do innej cywilizacji.

Pierwszy odcinek „Sondy” został wyemitowany w 1977 roku, tym samym, w którym NASA wysłała w kosmos dwa bezzałogowe statki Voyager. Prowadzących Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego nie ma już z nami, a dwie sondy Voyager nadal przemierzają wszechświat, będąc wytworami ludzkiej cywilizacji znajdującymi się najdalej od Ziemi – opuściły heliosferę i kontynuują lot, pokonując dziennie prawie 1,5 miliona kilometrów.

Czy istnieją jakieś współczesne technologie, elementy rozwoju cywilizacji, które przewidzieli „wizjonerzy z Woronicza”? Jakie zagrożenia i problemy dostrzegali? Przybliżamy pięć najważniejszych.

]]>https://tygodnik.tvp.pl/44555034/piec-technologii-i-problemow-ktore-30-l...]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)

Komentarze

- niejednokrotnie spotkałem się z głośnikami firmy "Sony" gdzie po oderwaniu ich naklejki firmowej ukazywał się pod nią napis: Made in Poland.

Sprzęt muzyczny robiliśmy na najwyższym światowym poziomie choć w limitowanych seriach.
Komputery to w dużej części Polski wynalazek.

Niestety okupacyjny sowiet blokował bardzo wiele naszych pomysłów i inicjatyw abyśmy za dużo nie osiągnęli i zamiast myśleli o locie w kosmos to latali po sklepach za rolką papieru toaletowego.

O samym programie "Sonda" to warto przypomnieć prezentację w tym programie zapisu cyfrowego i płyty "laserowej" jako przyszłościowy nośnik danych :)
Nagrałem niedawno duży fragment tego odcinka programu "Sonda" który był przypominany w TV - a który nagrałem dla siebie kamerą-aparatem Casio prosto z ekranu bo nie miałem nic innego na szybko pod ręką a bardzo chciałem utrwalić dla przypomnienia.

Dziś z roku na rok maleje produkcja płyt CD i DVD (system "Blu-ray" nawet się nie zdążył rozwinąć a "umiera") i za chyba niedługi czas znikną płyty jak kasety magnetowidowe VHS gdzie na Tajwanie kilka lat temu zamknięto ostatnią fabrykę produkcji tych kaset.

Vote up!
5
Vote down!
-1

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1604433

Właśnie takich programów i magazynów mi dzisiaj brakuje. Młodzi nie mają najmniejszego pojęcia co stracili i tracą. Tego po prostu już nie ma.

A na zachodzie?... 70% artykułów to artykuły sponsorowane, które są w rzeczywistości kryptoreklamą. 29% to jawne reklamy i może 1% to coś wartościowego.

Najbardzie boli oglądanie lub czytanie pseudo-fachowców. Prawie wszystko co mówią to oszołomstwo, w najlepszym przypadku ich własne wyobrażenie które nijak się ma do rzeczywistości. Doświadczony inżynier czy naukowiec od razu to wychwyci i przestanie słuchać. Niestety dzieci biorą to za prawdę objawioną, zaś politycy... ci dopiero łykają wszystko jak leci a później nawet w mediach ogólnokrajowych plotą.

I tak dzisiaj wygląda zdobywanie wiedzy... Technologią zaś nazywa się zwykłe oprogramowanie. Nie programem komputerowym tylko "technologią".

 

 

Vote up!
1
Vote down!
0
#1604747