Ł.Warzecha: PiS chce iść do dobrobytu na skróty, popychając nas na ścieżkę najpewniej zakończoną przepaścią

Obrazek użytkownika wawel24
Idee

"To nie było najlepsze z wystąpień Jarosława Kaczyńskiego. Przydługie, nieco chaotyczne. Lider PiS przedstawił w nim jednak wizję państwa, jakiego chce jego partia. Jasne jest też całkowicie, kto w tym państwie ma być w centrum uwagi, dopieszczany przez władzę, a komu łaskawie pozwala się występować w roli dojnej krowy.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego miało cztery główne wątki: wartości, postkomunizm, państwo i socjalizm.

  • Opowieść o postkomunizmie, którą wygłosił Kaczyński na konwencji, pozwala PiS nie zajmować się realnymi problemami organizacji państwa
  • Kaczyński wygłosił płomienną pochwałę państwa wszechmocnego, wszechopiekuńczego, wtrącającego się w każdą dziedzinę życia. Jednocześnie mówił, że PiS jest partią wolności 
  • Z kolejnych socjalnych zapowiedzi jasno wynika, że dla PiS ważni są ci, którzy żyją z transferów socjalnych, a nieważni są ci, którzy się na nie głównie składają

W sferze wartości usłyszeliśmy to, co zwykle — nie ma tu żadnego zaskoczenia, ale jest niekonsekwencja. Kaczyński stwierdził, że dla PiS najważniejsza jest ochrona życia, wspominając eutanazję i aborcję.

Tyle że PiS nie spełnił przez cztery lata najbardziej umiarkowanego spośród postulatów środowisk określających się jako pro life, wspieranego przez Kościół, czyli nie zakazał aborcji eugenicznej. Gdy tylko ten temat się pojawiał, PiS zaczynał kluczyć i lawirować.

PiS nie zdecydował się również na wypowiedzenie ratyfikowanej za PO konwencji stambulskiej, operującej lewicowym językiem, gdy idzie o kwestie płci i rodziny – mimo że nie będąc jej stroną, nie bylibyśmy wyjątkiem. W naszej części Europy jest więcej takich państw. 

Wygląda więc na to, że odwoływanie się do wartości to element głównie retoryczny, gdy zaś idzie o konkrety, PiS jest po prostu zachowawczy i nie chce zmian ani w jedną, ani w drugą stronę. Trudno więc uznać, żeby realizował tutaj konserwatywną agendę. 

Drugi wątek to postkomunizm. Kaczyński opowiedział historię płynnego przejścia od patologii wczesnej III RP do rządów poprzedników PiS, a nawet do czasów dzisiejszych, bo przecież postkomunizm ma być tym zjawiskiem, które dopiero PiS będzie w stanie zlikwidować do końca. Na razie walczy zaciekle, ale postkomunizm jakoś się nie daje. 

Opowieść o postkomunizmie jest dla PiS bardzo wygodna. Po pierwsze, pozwala wyznaczyć czytelną granicę: my – w obronie wolnej Polski, oni – postkomuna. Jesteś przeciw PiS – jesteś za postkomuną. Po drugie – odciąga uwagę od realnych problemów. Celem ma być walka z postkomunizmem, a nie jakieś tam organizowanie dobrze działających instytucji. Jeśli coś się natomiast wciąż w Polsce dzieje nie tak, to pewnikiem nie jest to kwestia słabych kompetencji władzy, jej dyletanctwa, przedkładania partyjnych racji nad państwowe czy nepotyzmu, ale złej postkomuny, która czai się wciąż w zakamarkach.

Ta opowieść kiedyś już wybrzmiewała. Wtedy Kaczyński nazywał to „układem”. 

O ile diagnoza Kaczyńskiego jest trafna, gdy idzie przynajmniej o pierwszą, częściowo także drugą dekadę III RP, to przywoływanie jej dzisiaj jako jednego z głównych wątków politycznej agendy oraz wyjaśnienia wciąż istniejących problemów jest już wyłącznie sprytnym zabiegiem retorycznym, mającym przemówić do tej części elektoratu, która zafiksowana jest właśnie na haśle walki z postkomuną.

Polskie problemy są obecnie całkiem innego rodzaju. Ich źródłem jest choćby fatalny system legislacji przy braku pełnej transparentności tegoż, a nie jakieś postkomunistyczne układy. Można być jednak pewnym, że skoro ten właśnie wątek został tak mocno wybity, owymi faktycznymi problemami partia rządząca specjalnie zajmować się nie zamierza. Nie było zresztą o nich w ogóle mowy w wystąpieniu Kaczyńskiego. Nie pojawił się temat, mówiąc najogólniej, dobrego rządzenia w sensie instytucjonalnym. To logiczne, skoro założenie jest takie, że PiS rządzi znakomicie z definicji. Instytucje są tu jedynie elementem niepotrzebnie krępującym. 

Ogromnie ważny był motyw państwa. Zabawne, że lider najbardziej etatystycznej i paternalistycznej partii, jaka kiedykolwiek sprawowała w III RP rządy, stwierdził, że dla PiS najważniejsza jest wolność. Wolność to pojemne pojęcie. PiS rozumie ją wyłącznie jako wolność w sensie suwerenności państwa oraz wolność polityczną w sensie realizacji konstytucyjnych swobód. Ignoruje całkowicie kwestię wolności w znaczeniu osobistej swobody podejmowania decyzji przez obywateli, brania za nie odpowiedzialności i decydowania o sobie. Co zresztą jest typowe dla ugrupowań lewicowych. 

Kaczyński przedstawił w swoim wystąpieniu apologię państwa – wszechpotężnego, wszechopiekuńczego, decydującego za obywatela, co dla niego dobre. Ta wizja została przeciwstawiona lekceważeniu państwa przez poprzedników. To zresztą w dużej mierze celna diagnoza. Tyle że odpowiedzią PiS na słabość państwa za Platformy jest jego wszechmoc. Tym niebezpieczniejsza, że pozbawiona solidnej podbudowy instytucjonalnej. 

Kaczyński nie pozostawił złudzeń: państwo ma być w centrum. Ma w swej niezmierzonej mądrości decydować, co jest dla obywateli dobre, a co złe. Ma im urządzać życie. Nie w sensie – jak twierdzą przeciwnicy rządu – narzucania na przykład norm światopoglądowych. W tę stronę PiS nigdy nie poszedł i pewnie nie pójdzie. Chodzi o organizowanie ludziom życia przez mikrozarządzanie ich codziennością poprzez niezliczone regulacje, zakazy, nakazy. Państwo ma być dobrym, mądrym ojczulkiem, który będzie kierował swoje głupiutkie dzieciaczki – obywateli – na właściwą drogę, a w razie czego dawał im po pupie, jeśli zbłądzą. 

W trakcie konwencji minister Jadwiga Emilewicz napisała na Twitterze, że Kaczyński nawiązuje do polskiej wolnościowej tradycji. Pani minister powinna chyba lepiej zgłębić historię I Rzeczypospolitej, bo można odnieść wrażenie, że albo jej nie zna, albo nie słuchała Kaczyńskiego. 

Wreszcie wątek czwarty, socjalny – najbardziej porażający. Gdyby żył Hugo Chavez — sprawca ruiny, w którą popadła Wenezuela za sprawą jego socjalistycznych eksperymentów — mógłby się z pewnością uśmiechnąć, słuchając zapowiedzi Kaczyńskiego. Wbrew płynącym również z wnętrza Zjednoczonej Prawicy głosom, że dość już rozdawnictwa, dość socjalu, że pora zwrócić się w stronę tych, którzy na ten dobrobyt mają pracować, najwyraźniej w gabinecie na Nowogrodzkiej zapadła jednak inna decyzja kierunkowa. PiS nie tylko nie przyhamował licytacji na socjalne obietnice, ale wręcz dosypał węgla. Można odnieść wrażenie, że za sterami lokomotywy prowadzącej ten pociąg stoi naprawdę szalony maszynista. 

Na to, co zostało nazwane „hattrickiem Kaczyńskiego”, składają się trzy obietnice: pełne dopłaty dla rolników, podwójna 13. emerytura w 2021 r. i radykalne podwyżki płacy minimalnej – do 3 tys. zł w 2020 R. i do 4 tys. zł w 2023 r.

O kosztach tych rozwiązań Kaczyński oczywiście nie mówił. Nie bez powodu. Koszt 13. emerytury to dzisiaj około 10 mld zł rocznie, a więc, z grubsza biorąc, mówimy o kolejnych 10 mld zł. Do tego Beata Szydło mówiła o podnoszeniu emerytur, więc zapewne na tej sumie się nie skończy. 

Szczególne wrażenie zrobiła jednak zapowiedź podwyższania pensji minimalnej. To bowiem oznacza dla przedsiębiorców radykalnie wyższe koszty pracy, w tym zwłaszcza składki na ZUS. Premier zapowiedział wprawdzie następnie, że rząd będzie pracował nad uzależnieniem tychże od dochodu – to faktycznie od dawna wysuwany przez przedsiębiorców postulat – ale o ile zapowiedź podwyższania pensji minimalnej jest konkretna, to zapowiedź Morawieckiego – nie. Nie bardzo nawet wiadomo, czy miałoby to dotyczyć wszystkich przedsiębiorców, czy tylko wybranych.

Zresztą nawet gdyby sprawa składek ZUS została załatwiona po myśli przedsiębiorców, to i tak ustawowe podwyższanie minimalnego wynagrodzenia będzie miało morderczy skutek dla mniejszych biznesów. Dziś przeciętne wynagrodzenie wynosi ponad 5 tys. zł. Nawet wziąwszy pod uwagę jego ewentualny wzrost – przy założeniu stałej koniunktury, co wcale nie jest pewne – i hipotetyczną inflację, minimalne wynagrodzenie planowane na 2023 r. wygląda na tym tle wręcz absurdalnie – miałoby przecież wynieść ponad 80 proc. obecnej przeciętnej pensji! 

Kaczyński nie wspomniał, co zrozumiałe, o dwóch skutkach tych zapowiedzi. Pierwszym musi być nieuchronny wzrost inflacji, która i tak rośnie, zjadając część socjalnych transferów. Drugim jest, że te szczodre plany nie obciążą przecież budżetu państwa, ale przedsiębiorców. Innymi słowy – PiS kupuje sobie wyborców cudzymi pieniędzmi (po raz kolejny zresztą). 

Z wystąpienia Kaczyńskiego wynika jasno, kto jest w sferze zainteresowania PiS, a kto nie. Przede wszystkim są w niej osoby, dla których socjal w różnej formie jest dzisiaj głównym sposobem na podwyższenie poziomu życia. PiS hoduje sobie coraz większą grupę wyborców uzależnionych od jego skrajnie socjalistycznego kursu na agresywną redystrybucję. W orbicie zainteresowania mieszczą się także emeryci oraz pracownicy etatowi. 

Komu zaś Kaczyński okazuje ostentacyjnie brak zainteresowania? Przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy mają jedynie opłacać obietnice partii rządzącej, ale także wszystkim tym, dla których – dzięki ich własnej pracy, wykształceniu, samozaparciu – socjalne prezenty od PiS są jedynie dodatkiem, bez którego mogą się obyć. To grupa, która ma pełną świadomość, że już jest dla rządzących dojnymi krowami, a będzie jeszcze bardziej – nawet jeżeli jakaś część pieniędzy potem do nich wraca. 

Gra partii rządzącej jest czytelna. Jak największa grupa wyborców ma zostać zmobilizowana kolejnymi obietnicami. Nie idzie o odebranie elektoratu komukolwiek, ale o to, żeby sympatycy nie pozostali w domach. Niewykluczone jednak, że tutaj rządzące ugrupowanie przesadziło. Może się bowiem okazać, że zapowiedzi Kaczyńskiego będą mieć bardzo umiarkowane działanie mobilizujące – w końcu, z punktu widzenia wyborców PiS, to po prostu kolejne socjalne prezenty – za to jak płachta na byka zadziałają na tych, którzy mają dość bycia traktowani jak skarbonka Prawa i Sprawiedliwości. Tylko kto oferuje im rozsądną alternatywę? Koalicja Obywatelska, mówiąca o darmowym internecie i godzinie oczekiwania na SOR? Wolne żarty. 

Kaczyński oznajmił, że celem PiS jest budowa państwa dobrobytu. Lecz państwa dobrobytu – którego trwałość też zresztą budzi wątpliwości – budowały swój kapitał i szacunek dla gromadzących go ludzi przez dziesięciolecia. PiS chce to zrobić na skróty, popychając nas na ścieżkę, która najpewniej skończy się przepaścią. A wtedy pozostanie zrobić krok do przodu…"

Łukasz Warzecha

wczoraj 19:37

 

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.5 (głosów:20)

Komentarze

czy Ty rozumiesz dlaczego tak wielu punktuje negatywnie tekst Warzechy? Przecież nawet etatowcy powinni zrozumieć, ze ten ostrzegawczy tekst jest też w ich interesie.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-6
#1602039

Witam, Rebeliantko

Dużo osób rozumie, ale do rozumienia potrzebny jest organ tegoż. Skatologia zaś uprawiana przez niektóre osobniki sprzyja, niestety, zanikowi organu rozumienia. Wiesz, ja się pierwszy raz z czymś takim spotkałem w sieci, z takim zdziczeniem. Dziwne to miejsce. Powiedzieć gniazdo wściekłych os, to nic nie powiedzieć. Kilka osób tworzy jakąś melinę. Nie wiem tylko czym handlują. I niezbyt to mnie interesuje. Jedyne wrażenie, to uczucie nieziemskiego brudu. I na tym skończę opis tej przedziwnej, bezprecedensowej sekty. Mówić więcej na ich temat, to zaszczycać ich.

Na szczęście portal ten odwiedza też sporo normalnych osób.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-4

wawel24

#1602055

że może - wedle swojej oceny - zaatakować Ciebie za cytowanie Warzechy. Nie widzi w przywołaniu tekstu tegoż publicysty żadnego interesu publicznego. Smutne. Publicystyczna "gwiazda" na NP, to zwykły paragrafiarz, bluzgający non stop wyzwiskami i zajmujący się w okresie wyborczym przede wszystkim ujawnianiem swoich negatywnych emocji względem innych portali i osób.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4
#1602114

Istotny podział społeczeństwa w Polsce nie jest podziałem politycznym.

Jest to podział na ludzi żyjących kategoriami duchowymi, oraz na ludzi, w których głowach nie ma odniesienia do kategorii duchowych, absolutnych. Brak uznania, że jest coś takiego jak nieredukowalna prawda, także prawda o wydarzeniach i zjawiskach politycznych, prawda filozoficzna i historyczna. Że da się ją poznać… Że istnieje we Wszechświecie Bóg, a jest Nim Trójca Święta, który nie jest obojętny wobec wszystkich naszych wyborów… Że istnieje dobro i zło, pomiędzy którymi nie ma żadnej ciągłości…

Tu leży przyczyna podziału w parlamencie, w rodzinach i na blogach.

Przy okazji warto się zastanowić Dlaczego tak wiele rzeczy uchodzi zepsutemu duchowieństwu, obojętnie czy to będzie zepsucie finansowe, seksualne, doktrynalne czy liturgiczne. Dlaczego dochodzi do protestantyzacji kościoła katolickiego?

....Ponieważ tak wielu katolików „stoi z boku”, zabrakło im ducha wojownika.

Dlaczego boimy się ryzyka?

https://www.youtube.com/watch?v=-OTcKA6jSso

https://www.youtube.com/watch?v=vrMiqiedn08

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1602115

zamiast rzeczowej debaty publicznej, odwołującej się do wartości konstytuujących naszą cywilizację (łacińską), zbyt często  mamy prostacką propagandę i boksowanie przeciwników. Bokserzy nie dają się wypowiedzieć "merytorycznym" i byłoby to może tylko żałosne, gdyby jednocześnie  nie niosło ze sobą praktycznych skutków w postaci nieprzemyślanych decyzji politycznych,

Eh!

Ps. W Polsce protestantyzacja KK jest w mojej ocenie na razie tylko zagrożeniem. Polska to nie Niemcy. Ale zło się czai "za progiem".

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4
#1602116

niech Cię Pan Bóg w końcu oświeci, bo te polityczne "zapasy w kisielu" to naprawdę śmieszna rzecz.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3
#1602117

Przykład  Ks. Michała Woźnickiego: O modernistach w Kościele i w zgromadzeniu Salezjanów oraz podjętej przez nich sądowej próbie eksmisji Księdza Michała.

https://www.youtube.com/watch?v=zzztxiYmtkc

https://www.youtube.com/watch?v=KgafviQ0qy0

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Verita

#1602122

Zawodowe żydy wyklną każdego, kto demaskuje ich proceder.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4
#1602123

najkrótszy skrót

 

przez ten najkrótszy skrót

w Rosji będzie wielki głód!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

jan patmo

#1602124

Nie lubię chrzanienia Warzechy - to jest taki kret POwski wśród prawicowców.

W sprawie podwyższenia płacy minimalnej, to z jednej strony mi się podoba, jednak fakt, że jeśli z drugiej nie pójdą przy tym obniżki dla przedsiębiorców to będzie bardzo źle.

Jednak brednie też gada, że podwyższeniem płacy minimalnej nie obciąża budżdetu państwa - przecież w budżetówce bardzo wielu (jak nie większość) pracuje na płacy minimalnej. Inna sprawa, że powinni najpierw oczyścić budżetówkę z POwskich POmiotów (których tam jest ogromna większość) nim zrobią takie podwyzki - a o oczyszczaniu środowiska nie słychać w ogóle.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1602172