Węgrów marzenie o Polsce

Obrazek użytkownika patria
Historia

 

Węgrów marzenie o Polsce ...

 

//Tu mówi Imre Nagy, prezes Rady Ministrów Węgierskiej Republiki Ludowej. Dziś we wczesnych godzinach rannych wojska sowieckie rozpoczęły atak na naszą stolicę, chcąc obalić legalny, demokratyczny rząd Węgier. Na pomoc! Na pomoc! Na pomoc! – wołał Imre Nagy po wkroczeniu wojsk radzieckich na Węgry 23 październiku 1956. Ta pomoc nie nadeszła, a węgierski premier został wkrótce aresztowany i w nocy z 15 na 16 czerwca 1958 wraz Pálem Maléterem, ministrem obrony Węgier, dowódcą oddziałów powstańczych, stracony.//

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/866287,Powstanie-na-Wegrzech-krwawo-stlumione

 

A zaczęło się od marzenia Węgrów, że może się im uda... jak Polakom.

 

W nocy z 18 na 19 października  1956 r. wojska sowieckie opuściły swoje bazy na Dolnym Śląsku i Pomorzu i rozpoczęły marsz na Warszawę.

Po wydarzeniach poznańskiego czerwca Polacy, 11 lat po rozpoczęciu okupacji sowieckiej i terroru próbowali odzyskać chociaż namiastkę normalności, zamiast terroru i nędzy w wyniszczonym wojną kraju.

Marsz wojsk został wstrzymany 150 km przed Warszawą a  sowieci zgodzili się na rządy umiarkowanego skrzydła gomułkowskiego zamiast tzw. grupy natolińskiej dążącej do interwencji zbrojnej.

Okazuje się dzisiaj, że duży, o ile nie decydujący wpływ na podjęcie takiej decyzji przez Chruszczowa, który do Warszawy wtedy przyjechał i już na lotnisku wygrażał pięścią Gomułce były wcale nie USA, ani Europa...

... ale Chiny.

 

// 23 października Gomułka odbył rozmowę telefoniczną z Chruszczowem, prosząc go o cofnięcie do baz stojących wciąż na drogach do Warszawy wojsk radzieckich. Mimo upadku Rokossowskiego, radziecki przywódca zapowiedział spełnienie tego postulatu w ciągu dwóch dni. Trudno stwierdzić, co ostatecznie skłoniło przywódców KPZR do wstrzymania interwencji. Wydaje się jednak, że obok obaw przed wysokimi kosztami operacji wojskowej, jakie spowodowałby nieuchronny opór zbrojny społeczeństwa popieranego przez przynajmniej część Wojska Polskiego, decydujący wpływ miał negatywny stosunek kierownictwa Komunistycznej Partii Chin do radzieckiej interwencji w Polsce.

 

 Mao Zedong powiadomiony - podobnie jak przywódcy komunistyczni z Pragi i Berlina o zamiarze radzieckiej interwencji zbrojnej nad Wisłą - wykorzystał polski kryzys dla zamanifestowania przed Moskwą mocarstwowej pozycji Chin, co zresztą zwiastowało późniejsze konflikty między obydwu komunistycznymi potęgami. "Towarzysze radzieccy - relacjonował później swoją rozmowę z przewodniczącym Mao ambasador PRL w Pekinie Stanisław Kiryluk - zwrócili się do kierownictwa KPCh o aprobatę użycia siły. Mao stwierdził, że Komunistyczna Partia Chin kategorycznie sprzeciwiła się zamierzeniom radzieckim, a pragnąc bezpośrednio przedstawić stanowisko chińskie, wysłano natychmiast delegację z Liu Shaoqi do Moskwy".//

http://historia.wp.pl/title,Chiny-przyczynily-sie-do-powstrzymania-radzieckiej-interwencji-w-Polsce-w-1956-r,wid,16972435,wiadomosc.html?ticaid=113ac3&_ticrsn=3

 

Tak sobie myślę, że dzisiaj gdy sojusz Rosji z Chinami jest taki oczywisty, a te drugie nigdy nie wyzbyły się swojej roli mocarstwa na świecie, dobrze wiedzieć, że Polska, wbrew temu co wtłaczają nam od czasu transformacji, wcale nie jest taką niepotrzebną nikomu wyspą zależną jedynie od Rosji, Niemiec czy kompanów w USA.

 

Ale naszym braciom Węgrom już to się nie udało, chociaż nasz dzielny Gomułka był pierwszym którego poinformowano o interwencji zbrojnej na Węgrzech, a początkiem powstania na Węgrzech było nie co inne jak manifestacja poparcia studentów politechniki w Budapeszcie dla żądań poznańskich robotników.

Imre Nagy był komunistą z przekonania, podobnie jak Gomułka.

Pochodził z biednej chłopskiej rodziny, próbował negocjować wycofanie sowieckich wojsk z Węgier, ale kiedy powstanie rozlało się na terenie całych Węgier, utożsamił się ze swoim Narodem i pozostał temu wierny do samej śmierci.

// Imre Nagy początkowo wynegocjował zawieszenie broni z Sowietami, ogłosił neutralność Węgier i wystąpienie kraju z Układu Warszawskiego, podjął rokowania w sprawie całkowitego wycofania Armii Radzieckiej z terytorium Węgier. Na to zgody Związku Radzieckiego jednak być nie mogło.

Nagy schronił się początkowo w ambasadzie jugosłowiańskiej w Budapeszcie. Ale został podstępnie aresztowany. Skazano go po tajnym procesie na karę śmierci i stracony w nocy z 15 na 16 czerwca 1958. Pochowany na śmietniku ze skrępowanymi drutem kolczastym rękami i nogami. 

Czy Imre Nagy nie był człowiekiem naiwnym? – pytał Andrzej Sowa swych gości. – Każdy uczciwy człowiek jest trochę naiwny – powiedział  Akoš Engelmayer. – Wydawało mu się, że ma błogosławieństwo władz radzieckich na takie działania.//

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/866287,Powstanie-na-Wegrzech-krwawo-stlumione

 

W wyniku walk zginęło ok.2500 Węgrów i 740 żołnierzy i oficerów sowieckich, a 1540 odniosło rany.

Ponad 200 tysięcy Węgrów uciekło do Austrii i Jugosławi.

 

// Przed powstaniem i w jego czasie nadzorowana przez oficerów amerykańskich sekcja węgierska Radio Wolna Europa obiecywała Węgrom militarną pomoc Zachodu, zachęcając ich do zbrojnego wystąpienia i instruując wojskowo (np. uczono sporządzania koktajli Mołotowa). Obietnica ta nie została jednakże dotrzymana. Amerykański sekretarz stanu John Foster Dulles miał powiedzieć: „Nie traktujemy tego kraju [Węgier] jako naszego potencjalnego sojusznika wojskowego”. Jedynym krajem, który chciał udzielić pomocy militarnej Węgrom, była Hiszpania pod rządami generała Francisco Franco[4].

 

Słynny „pułkownik Bell” przekonywał przez radio, iż powstańcy mogą i powinni pokonać armię radziecką – udzielał im tez praktycznych rad, jak tego dokonać[5]//

http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_węgierskie_1956

 

Przez radio im instrukcje wydawał... co za cynizm!!

 

A Polacy? Sami przerażeni swoją jeszcze niepewną „odnową” próbowali pomóc jak potrafili.

Spontanicznie oddawali krew, 15 samolotami wysyłano tysiące ton najbardziej potrzebnych medykamentów.

Społecznie i oddolnie organizowana pomoc materialna wynosiła ponad

2 miliony ówczesnych dolarów i była znacznie większa niż ta udzielona przez rząd USA.

 

Dzisiejszym krytykom premiera W. Orbana, który jest sceptyczny wszelkim nawoływaniom do powstań, wypadałoby przypomnieć to zachęcanie do walk Węgrów przez RWE, oraz obojętność na rzeź jaka stała się potem udziałem ich mieszkańców.

Może warto by zrozumieć ten wspaniały, przyjazny nam jak żaden Naród, który dzisiaj próbuje studzić takie zachowania i przetrwać, po prostu przetrwać wśród niekoniecznie przyjaznych mu interesów tzw. wielkiego świata biznesu międzynarodowego.

W końcu my Polacy jeszcze bardziej w swojej historii odczuliśmy jawną zdradę sojuszników... może oni, Węgrzy,  maja lepszą pamięć...

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=JyMdEZpEZnY

 

 

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.5 (głosów:23)

Komentarze

Bo pseudo przyjaciele to sojusznik ciasny

Wciska się tam , gdzie może zrobić interesy

Gdzie nic nie zarobi ,wstawia tylko hostessy

Ofiarę oddaje dla sępów i szakali

Bo sam pozostaje niewiniątkiem z oddali

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1447128

 

Zbigniew Herbert
Węgrom

Stoimy na granicy
wyciągamy ręce
i wielki sznur z powietrza
wiążemy bracia dla was

z krzyku załamanego
z zaciśniętych pięści
odlewa się dzwon i serce
milczące na trwogę

proszą ranne kamienie
prosi woda zabita
stoimy na granicy
stoimy na granicy

stoimy na granicy
nazywanej rozsądkiem
i w pożar się patrzymy
i śmierć podziwiamy

1956

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-9

Astra - Anna Słupianek

#1447131

Wiem i  bardzo naszych bratanków  cenię

Lecz opinii o Judaszach nie zmienię

Takimi okazali się w II wojnie

Churchill i Roosevelt wrogów czcili hojnie

Pozdrawiam

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1447132

"Na pomoc! Na pomoc! Na pomoc! – wołał Imre Nagy po wkroczeniu wojsk sowieckich"

I się nie doczekał. Podobnie jak Powstańcy Warszawy. Bo tzw. "Zachód" ma nas głęboko w d...! 

Tak było kiedyś, tak jest i teraz. Cynizm i wyrachowanie. Możemy liczyć tylko na siebie. I na Węgrów, którzy jak mało kto, pomogli nam w walce z czerwoną zarazą A.D.1920.

Cześć Pamięci Bohaterskim Węgrom, którzy mieli odwagę pokazać komunistom, gdzie ich miejsce.

Na drzewach, zamiast liści!

Podoba mi się!
15
Nie podoba mi się!
-1

Kriss66

#1447140

 

 

 

.........Czyż Rosja nie pomaga w wojnie z terroryzmem? To oznacza, że amerykańska wściekłość z powodu polskiej katastrofy będzie równie pusta i bezzębna jak rosyjskie śledztwo.
Polacy jednak postrzegają to wszystko jako Jałtę II, to znaczy jako kolejny akt zdrady. Polska wrze; obamiści mogą myśleć, że to się poukłada, ale Polacy i reszta Europy Wschodniej wiedzą lepiej. Dla nich jest to akt monumentalnej zdrady.
Życie – tak jak i historia – jest niesprawiedliwe. Polacy są w tej samej sytuacji co Ormianie, Somalijczycy, Indianie, Inkowie, Eskimosi i inni. Bieżące strategiczne sojusze wypierają wcześniejsze tragedie. Ja ignoruję wasze zbrodnie, wy moje. Wina to przepustka.
Jak telewizyjnym sitcomowym slangu – “Nobody Talks, Everybody Walks” (“Nikt nic nie mówi, każdy idzie dalej”).
I jak w starym kagiebowskim powiedzonku – “to nie wypadek, towarzyszu”.
Gene Poteat
emerytowany oficer CIA

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1447515

do siebie miętę, bo w tej części Europy tylko oni i my stanowimy od setek lat wierne dzieci Rzymu.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-5
#1447142

 http://malygosc.pl/doc/963960.Chlopcy-z-Placu-Broni/2

 

 

 

 
Trzynaście minut

Peter Mansfeld był zaledwie dwa lata starszy od Romka. Pochodził z prostej rodziny. W zawodówce uczył się na tokarza. Podczas rewolucji utrzymywał kontakt z powstańcami z placu Szena. Przynosił im jedzenie i broń.
Po upadku powstania 15-letni Peter nadal kosnpirował i wierzył, że uda im się uwolnić Węgry od sowieckiej okupacji. Wkrótce policja aresztowała szwagra Petera. Mansfeld wspólnie z kolegą postanowił go odbić. Zdobyli gdzieś broń i uprowadzili samochód. Na początku 1958 roku zostali aresztowani. – W czasie procesu Mansfeld wziął całą winę na siebie. Nie wyrażał skruchy. Mówił, że walczy o wolność – opowiada Akos Engelmayer.
Pierwszy wyrok brzmiał: dożywocie dla 17-letniego Petera i jego pełnoletniego kolegi. Sąd drugiej instancji skazał Mansfelda na karę śmierci. Wobec jego kolegi utrzymał dożywocie. Z wykonaniem wyroku czekano aż skazany ukończy 18 lat. Mówiono potem, że Peter dusił się na szubienicy trzynaście minut.

Czy pozwolili ci spać

Matka Petera Mansfelda, jadąc rano do pracy, codziennie mijała więzienie, gdzie przetrzymywano jej syna. Na widzeniu Peter powiedział jej, że jest niewyspany, bo przesłuchania odbywają się nocami. Za każdym razem, kiedy kobieta przejeżdżała obok więzienie, pytała w duchu: Czy pozwolili ci, synku, spać?
Petera Mansfelda pochowano w porośniętym zaroślami zakątku budapeszteńskiego cmentarza. Spoczął obok ponad 200 innych ofiar komunistycznego reżimu.
– W czasie narodowych rocznic i święta zmarłych jego grobu pilnowała konna policja, żeby ludzie nie poszli zapalić mu świeczki – opowiada Akos Engelmayer.

Za trudne, by wymówić

W 1991 roku przypadała 35. rocznica powstań w Poznaniu i Budapeszcie.
Ambasador Engelmayer czyni starania, by oba kraje uczciły pamięć swoich najmłodszych bohaterów. Proponuje, by w Poznaniu i Budapeszcie nadać ulicom imiona obu chłopców. I dokładnie w dzień wybuchu powstania w Budapeszcie w Poznaniu, obok istniejącej już ulicy Romka Strzałkowskiego, jednej z ulic nadano imię Petera Mansfelda.
Wbrew obietnicom ambasadora, władze Budapesztu nie zgodziły się, by którejś z ulic węgierskiej stolicy patronował Romek Strzałkowski.
Prezydent miasta tłumaczył, że nazwa była dla Węgrów trudna do wymówienia – opowiada Akos Engelmayer.
Ambasador, chcąc dotrzymać słowa, postarał się, by pamięć Romka Strzałkowskiego uczciło inne węgierskie miasto. Imię bohaterskiego poznaniaka nosi plac w Miszkolcu. Na placu stoi też pomnik Romka.

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-1
#1447176

coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe"
filled="f" stroked="f">

height:228.75pt'>
o:title="" croptop="12094f" cropbottom="12094f" cropleft="7740f" cropright="29027f"/>

coordsize="21600,21600" o:spt="75" o:preferrelative="t" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe"
filled="f" stroked="f">

height:228.75pt'>
o:title="" croptop="12094f" cropbottom="12094f" cropleft="7740f" cropright="29027f"/>

http://kpbc.umk.pl/Content/73762/Wegry-1956-wlasne.pdf

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-6
#1447481