Zakazane słowo - Naród

Obrazek użytkownika patria
Blog

 

Zakazane słowo – Naród

 

Używane coraz rzadziej, traktowane na przestrzeni ostatnich dwudziestu paru lat, najpierw z pobłażliwością, potem z szyderstwem... teraz już jawnie atakowane.

Czym zastępuje się w Polsce słowo Naród?

Otóż na wszelkie sposoby odmienia się słowo -  s p o ł e c z e ń s t w o.

O to właśnie chodzi ! Mamy stać się społeczeństwem a przestać być Narodem.

O społeczeństwie polskim mówi i pisze się:  powinno... potrzebuje... uważa... oczekuje... żąda... nie zgadza się... zgadza się... walczy.. uczy... czyta... mówi.... krytykuje.. nienawidzi... kocha... podziwia... ale w żadnym przypadku nie używa się zakazanego słowa – Naród.

Ciekawe dlaczego?

Moim zdaniem odpowiedź jest niepokojąco prosta: dlatego, że potem, wyeliminuje się jeszcze tylko ten niepotrzebny nacjonalistyczny przymiotnik,

 polski – i pozostanie wreszcie to, o co ostatecznie chodzi – społeczeństwo jakieś tam!!

Pomiędzy  Narodem a społeczeństwem różnica bowiem jest i to baaardzo zasadnicza.

 

Wczoraj, przyjaciel przesłał mi link, z nagraniem sympozjum profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu... posłuchajcie...

Jeśli Was szlag nie trafi, to znaczy, że udało im się i jesteśmy jedynie społeczeństwem, nie Narodem...

 

]]>http://usf.amu.edu.pl/filmoteka/debata/rozmowy-na-temat-odc-4-polskie-wi-ta-narodowe]]>

O co więc tutaj chodzi?

Podając za wikipedią:

 

Naród – wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków.

 

W definicji tej, podłoże etniczne jest cechą wiodącą a społeczne jest jedynie jedną z cech narodu.

Profesorów bardzo denerwują homogeniczni Polacy, bo homogeniczni znaczy jednorodni, etniczni... czyli Naród.

Zauważmy jak wiele mówią o interesie Polski, ale już flaga niekoniecznie i duma z historii też niekoniecznie, pamięć o homogenicznych przodkach, po co?

W końcu w Polsce też niekoniecznie muszą zamieszkiwać Polacy.

Jak ogromną rolę natomiast przywiązują do mniejszości!

W przypadku mniejszości już duma zadziałała i to jeszcze jak!

Mniejszość? Jak najbardziej. Nazywana enigmatycznie wielokulturowością i jej wkład, to jest według tych przedstawicieli coś najwspanialszego co spotkało Polskę na przestrzeni dziejów.

Dowiadujemy się, że mniejszości w Polsce były i są czymś wyjątkowym, wspaniałym i tworzyły organizacje społeczne.

Jakie, pytam?!!

Na tym nagraniu nie ma podanego ani  j e d n e g o  przykładu.

Co takiego Polacy zawdzięczają tym wielokulturowym mniejszościom, zamieszkującym tereny Rzeczpospolitej od setek lat?

 Poza nielicznymi wyjątkami, które wtopiły się w naszą kulturę i poczuwają do wspaniałego dziedzictwa naszej historii, co ofiarowały Polakom, te pozostałe wspaniałe mniejszości?

Witanie kwiatami przez mniejszość żydowską naszych najeźdźców? Mordowanie homogenicznych Polaków w okresie komunizmu?

A może niemiecką V kolumnę, która strzelała do swoich polskich sąsiadów?

Przed II W.Św. z około 800 tys. mniejszości niemieckiej w Polsce, 200 tys. było członkami organizacji hitlerowskich,a w czasie kampanii wrześniowej, 3 września oddziały niemieckiej piątej kolumny,  dokonały akcji dywersyjnej w Bydgoszczy, w wyniku której zginęła polska ludność cywilna i 240 żołnierzy Wojska Polskiego z przegrupowującej się Armii „Pomorze”.

A może dzisiejszą mniejszość niemiecką, która robi co tylko możliwe, aby przekonać Polaków na Śląsku (RAŚ), że należy im się autonomia, bo właściwie to są tylko społeczeństwem zamieszkującym Polskę?

A może mniejszość ukraińską, która stawia w Polsce pomniki banderowcom, tym samym które wymordowały setki tysięcy Polaków na terenie II RP, na Wołyniu i nie tylko?

Tymi mniejszościami i ich „wkładem” w organizacje społeczne tak zafascynowani są polscy profesorowie...

 

Bo społeczeństwo, to według tej samej wikipedii:

Społeczeństwo – podstawowe pojęcie socjologiczne, jednakże niejednoznacznie definiowane. Terminem tym tradycyjnie ujmuje się dużą zbiorowość społeczną, zamieszkującą dane terytorium, posiadające wspólną kulturę, wspólną tożsamość oraz sieć wzajemnych stosunków społecznych. Społeczeństwo ponadto posiada własne instytucje pozwalające mu na funkcjonowanie oraz formę organizacyjną w postaci państwa, plemienia czy narodu.

 

W definicji tej wiodącą cechą jest zbiorowość. A naród? W społeczeństwie jest określony jako dopuszczalny, gdzieś tam na końcu... nawet za plemieniem... jakimś tam.

Uważam za objaw niesłychanego wręcz cynizmu, że goście, którzy żyją jak pączki w maśle, z naszych publicznych pieniędzy, głoszą również publicznie antypolskość.

Ich wydziwianie i krytykowanie świąt państwowych, oraz celebrowania pamięci o wspaniałej historii, to antypolonizm w czystej postaci.

Uważam, że istnieje potrzeba wzniosłości w obchodzeniu świąt i rocznic pamięci zarówno zwycięstw jak i klęsk narodowych.

Bo Naród to właśnie wspólnota, a społeczeństwo to jedynie zbiorowość... takie nic, promujące multi kulti, gender, homoseksualizm, relatywizm i walkę z rodziną.

 

 

Rozdział I Konstytucji w pkt. 4 tak stanowi:

Art. 4.

Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

 

Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

 

Zostaje tylko na koniec zacytować słowa Marszałka Piłsudskiego:

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

 

... społeczeństwem...

 

 

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (17 głosów)

Komentarze

Dlaczego Żydzi są narodem wybranym a nie np. Polacy? Zapowiada sie ciekawa dyskusja !!! Temat jakze na czasie w obliczu zagrozenia ze strony sowieckiej dziczy. 5+

Vote up!
10
Vote down!
0
#1437811

ustanowił Żydów, a nie Polaków, narodem wybranym?

Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
-3

Szpilka

#1437843

Jeśli nawet nie jesteśmy Narodem Wybranym to jednak jesteśmy Narodem.

Vote up!
7
Vote down!
-1

Ostatni legion

#1437858

w odpowiedzi:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=FK05Xqtt71M

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=HeaQzfE2kHw

Vote up!
3
Vote down!
0
#1437875

lepszy.

Slowo NAROD czy NARODOWOSC zostaly przez zydokomune zastapione kosmopolityzm,gdzie nie ma granic i narodowosci.

Teraz czasem ta sama pokacapskobolszewicka cholota wciska nam nowy model bolszewizmu a mianowicie PANSLAWIZM i co ciekawe ze

na to zalapuje sie wielu uzytecznych idjotow.

Vote up!
9
Vote down!
-2
#1437881

  • Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha, naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza i tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć
    • Autor: Jan Paweł II, z homilii wygłoszonej w czasie mszy św. odprawionej pod szczytem Jasnej Góry w Częstochowie, 19 czerwca 1983
Vote up!
7
Vote down!
0
#1437883

Z Wikipedii:

"Naród wybrany – istniejący w judaizmie i większości wyznań chrześcijańskich pogląd o szczególnym związku Żydów z Bogiem, który jest niezmienny i przekazany w Starym (Rdz 28,14-15; Pwt 7,7n) i Nowym Testamencie (Rz 11,28n).

Według tego poglądu wybranie narodu izraelskiego jest rezultatem niezbadanej woli Boga, a nie szczególnych zasług tego narodu."

Czyli to nie Żydzi sami siebie wybrali lecz była to wola Boga. Jak Żydzi tę wolę Boską szanują, każdy widzi analizując ich poczynania na przestrzeni wieków.

Pozdrawiam

 

Vote up!
1
Vote down!
-1

Szpilka

#1437910

Co oznacza, że Żydzi są "narodem wybranym"?

 

 

 

Idea, że Żydzi są „narodem wybranym”, wywodzi się z Tory.

„Wybranie” nie oznacza – wbrew mylnej i dość często pojawiającej się opinii – ustanowienia Żydów ponad innymi narodami, ich wywyższenia, ale wyznaczenie (wybranie) ich spośród innych ludów do wykonywania określonego zadania. Jest nim przyprowadzenie ludzkości pod górę Synaj, gdzie Żydzi otrzymali Torę. Jest nim prezentowanie ludzkości idei Jednego, Jedynego Boga, który wymaga od człowieka moralnego postępowania wobec innych ludzi (etyczny monoteizm).

Dlaczego akurat Żydzi zostali wybrani do spełnienia tej misji?

Jedna z koncepcji głosi, że dlatego, iż byli narodem małym, nielicznym, niepozornym. Bóg nazywa lud Jisraela „szczególną własnością” (po hebrajsku: am segula) i Tora tłumaczy: „Nie dlatego Bóg zapragnął was i wybrał, bo jesteście liczniejsi niż wszystkie [inne] ludy – [przeciwnie], jesteście ze wszystkich ludów najmniejsi” (Dewarim 7, 7). 

Bóg więc – można interpretować – chciał, aby Jego posłaniec był niepozorny. Chciał, aby to idea przekazywana ludzkości przez tego posłańca zwyciężała, a nie posłaniec. Im słabszy jest ten, kogo się posyła, tym bardziej tryumf idei, którą głosi, jest tryumfem i zasługą samej idei, a nie posłańca! Gdyby do spełnienia misji wybrany został naród potężny, liczny – jego sukces w przybliżaniu ludzkości idei Boga byłby przypisany potędze tego narodu, a nie sile idei moralnego, Jedynego Boga. Żydzi są narodem „najmniejszym”. „Jestem prochem i popiołem” mówi o sobie Awraham (Bereszit 18, 27), a Mosze i Aharon pytają: „Kim my jesteśmy?” (Szemot 16, 7) – zauważa Raszi.

Inny pogląd odwołuje się do midrasza, opowiadającego o tym, jak Bóg oferował innym ludom Torę i żaden nich nie chciał jej przyjąć, ponieważ przestrzeganie przykazań zawartych w niej było zbyt trudne pod względem etycznym. Wreszcie, gdy Żydzi szli przez pustynię, „Święty Jedyny (niech będzie błogosławiony) odwrócił nad nimi górę Synaj jak ogromne naczynie i rzekł: „Jeżeli przyjmiecie Torę, to dobrze, ale jeśli nie – to będzie wasz grób” (Szabat 88a).

http://www.the614thcs.com/40.381.0.0.1.0.phtml

Vote up!
7
Vote down!
0
#1437913

No popatrz ! Znowu czegoś ciekawego się dowiedziałem.

Z jakiego pisma cytujesz ? Bo pisownia Awraham, Mosze, .....

Vote up!
2
Vote down!
0

#1437979

Już sobie odpowiedziałem !  Fajny link.

Tak przy okazji : kolor żółty jest jako wyróżnienie, kiepsko widoczny. Stosuj neonowy zielony, jaskrawy czerwony,niebieski...

Vote up!
3
Vote down!
0

#1437980

No tak. On sa narodem a my mamy byc społeczeństwem. Moze tłumem nawet i czernią. Gratuluję władcom neo-edukacji "polskiej" zmyślności.

Vote up!
6
Vote down!
-1

Ostatni legion

#1437861

  • Naród istnieje, dopóki istnieje jego kultura.
    • Opis: napis nad wejściem do afgańskiego Muzeum Narodowego.
    • Źródło: Andrew Lawler, Ocalić afgański skarb, „National Geographic”, marzec 2005.
Vote up!
8
Vote down!
0
#1437882

Dlaczego Żydzi są narodem wybranym a nie np. Polacy?

Wydaje mi się że jednak : poprawnym tłumaczeniem jest "plemię" . Plemię wybrane - plemię wężowe itp.

Mieszkańcy Sodomy też zostali "wybrani" (!) (mocno się o to postarali)

Vote up!
3
Vote down!
0

#1437978

za twoje

 

to za twoje pieniądze

kręci się jego płyta

to za twoją krwawicę

lży ci antypolonita

Vote up!
6
Vote down!
0

jan patmo

#1437813

O Polsko, póki ty duszę anielską będziesz więziła w czerepie rubasznym, póki kat będzie rąbał Twoje cielsko, póki nie będzie Twój miecz zemsty strasznym
to ze Slowackiego

Vote up!
7
Vote down!
0
#1437817

 bo temat rzeczywiscie na czasie

Vote up!
8
Vote down!
0
#1437839

jest jednym z celów globalnych uzurpatorów świata prowadzącym do ustanowienia jedynej władzy na naszym Globie. Podkreślanie i celebrowanie przynależności do określonego narodu przeszkadza zaś w tym i to bardzo. W tym celu ośmiesza się i przylepia złe znaczenia  słowu NACJONALIZM. Ma nie być żadnych ciągot narodowych i już! Do rozmydlania wspólnot narodowych mają służyć również tzw. euroregiony jako łącznik między sąsiednimi krajami.

Pozdrawiam

Vote up!
10
Vote down!
-1

Szpilka

#1437846

takich slow jest wiecej , inne to Bog , Honor , Ojczyzna , patriotyzm . Wiem , ze o tym wiesz , tak po prostu dodalem .

Pozdrawiam .

Vote up!
6
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1437965

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=rECSJFeLL_U

Vote up!
5
Vote down!
0
#1437880

  • Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej.
Vote up!
8
Vote down!
0
#1437885

„Dziś, po dziesięciu wiekach nie możemy zacząć budowania w ‘czystym polu’. Polska bowiem ma wspaniałą przeszłość, ma swoje dzieje, kulturę, literaturę, sztukę, rzeźbę. Musimy więc nieustannie nawiązywać do przeszłości! Naród bez przeszłości jest godny współczucia. Naród, który nie może nawiązać do dziejów, który nie może wypowiedzieć się ze swoją własną duchowością – jest narodem niewolniczym. Naród, który odcina się od historii, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych – to Naród renegatów. Nie wolno tworzyć ‘dziejów bez dziejów’; nie wolno zapomnieć o tysiącleciu naszej ojczystej i chrześcijańskiej drogi, nie wolno sprowadzać Narodu na poziom ‘zaczynania od początku’, jakby tu, w Polsce, dotąd nic wartościowego się nie działo; nie wolno milczeć, gdy na ostatni plan w wychowaniu młodego pokolenia spycha się kulturę rodzimą, jej literaturę i sztukę, i jej moralność chrześcijańską oraz związek Polski z Kościołem rzymskim i z przyniesionymi do Polski wartościami Ewangelii, Krzyża i mocy nadprzyrodzonych. Nasza godność narodowa wymaga, byśmy oparli się tej zarozumiałości, z jaką lekceważone jest wszystko, co polskie, na rzecz tak na nam obcego importu”.

 

POLSKA RACJA STANU W NAUCZANIU STEFANA KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO

http://www.warszawa.mazowsze.pl/panel/rastawicka.htm

Vote up!
8
Vote down!
-2

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1437938

Prymas Wyszyński czuł Polskę i Polaków jak nikt...

Jeszcze tylko i ja dorzucę...

 

//Człowiek w Narodzie żyje nie tylko dla siebie i nie tylko na dziś, ale także w wymiarze dziejów Narodu. Jeżeli powtarzano nam „Finita la Polonia” a głos z Watykanu mówił: „Polska nie chce umrzeć”, to było to tylko potwierdzenie wolni Narodu. Polska może żyć własnymi siłami, własnymi mocami, rodzimą kulturą wzbogaconą przez Ewangelię Chrystusa i przez czujne, rozważne działanie Kościoła. Polska może żyć tu, gdzie jest, ale musi mieć ku temu moc. Musi patrzeć i ku przeszłości, aby lepiej osądzać rzeczywistość, i mieć ambicję trwania w przyszłość. Naród jest jak mocne drzewo, które podcinane w swych korzeniach, wypuszcza nowe. Może to drzewo przejść przez burzę, mogą one urwać mu koronę chwały, ale ono nadal trzyma się mocno ziemi i budzi nadzieję, że się odrodzi (…).
Źródło: ks. Bronisław Piasecki, Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia, Poznań 2001, s. 11–12.//

 

pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
-5

Astra - Anna Słupianek

#1437944

Skopiowałam, dzięki. Warto to cytować przy każdej nadarzającej się okazji. pzdr

Vote up!
6
Vote down!
-2

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1437948

do administracji: oceny nie mają żadnej wartosci, dopóki są anonimowe.

W tym wspaniałam wątku grasuje pałkarz - niech się pokaże.

Vote up!
4
Vote down!
-1

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1437984

Niestety palkarze  minusuja nie wartosc wpisu ale nick ktory sie pod komentarzem pojawia

Vote up!
5
Vote down!
0
#1437994

Przyzwyczaiłam się... no i sama też od jakiegoś czasu nie pozostaję dłużna...

 

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
-5

Astra - Anna Słupianek

#1438092

wet za wet

Vote up!
3
Vote down!
0
#1438095

Ja nie daję minusów za nick, choćby inni tak robili. Jak widać po powyższym tak robią. Ktoś, kto wejdzie tutaj przez przypadek, to sobie pomyśli, że nie wszyscy zgadzają się z wypowiedziami kardynała Wyszyńskiego. Nie będzie dociekał dlaczego. Powiem Ci, że nie rozumiem jednego. Tej agresji, jeśli ktoś się nie zgadza z daną osobą. Przecież można dyskutować na spokojnie, ale często tak nie jest. A tutaj jest możliwość przekonania danej osoby do swoich racji, jednak z tego się nie korzysta. Przecież może być różnie. Ktoś może być niedoinformowany, ktoś może wyciągać fałszywe wnioski, kogoś można nie zrozumieć co miał na myśli. Jednak od razu przypina się jakąś etykietkę danej sobie. Tak nie powinno być, agresja niczego nie załatwi. Kiedyś, dawno temu w Internecie ludzie wspierali się nawzajem. A teraz? A w obecnej sytuacji powinniśmy się trzymać razem, bo w jedności jest nasza siła.

Vote up!
4
Vote down!
-1

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1438110

Tak powinno być, nie osobiste animozje tylko treść, a kiedy w dodatku to jest cytat wspaniałego Prymasa....

Tyle, że kiedy na ten temat pisałam, to również dostawałam pały...

Dzisiaj  zostałam nazwana nie tylko kobietą z plebsu, ale nawet wywłoką :(

Dlatego właśnie rzadko tutaj komentuję, bo okazuje się, że pały to za mało :)

 

Pozdrawiam

 

Vote up!
3
Vote down!
-5

Astra - Anna Słupianek

#1438114

<Dzisiaj  zostałam nazwana nie tylko kobietą z plebsu, ale nawet wywłoką :(>

a kto tak napisal ?

Vote up!
4
Vote down!
0
#1438117

tymi komentami :))))

Fakt, że nazwałam jazga wazeliniarzem... to pewnie zasłużyłam co? :)))

 

//

@Patria

jazgdyni - 5 Września, 2014 - 12:46

Przeczytałem... zadowolona?

Dotychczas nie myślałem, że jesteś kobietą z plebsu. Ale jesteś....
Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
odpowiedz
#1437999

@ Jazgdyni....

maruś - 5 Września, 2014 - 13:11

... Janusz, a Ty co chcesz od kobiet z plebsu ?

Kobieta z plebsu , to kobieta z ludu, często uboga ale z charakterem i dumą.

Ta wywłoka, która cytowała te paszkwilne słowa autorstwa największej kanalii w neosferze - nie zasługuje na miano Kobieta.

Już raz dała "show", oczerniając * Contessę*, na Neonie.

A ja naiwny, myślałem, że poślesz ją w czarną dziurę kosmosu ?!!

Zastanawiam się, dlaczego to towarzycho z Neonu tak "cierpi", przychodząc na Niepoprawnych.

Czy nie można przyjąć konwencji Ruszczkiewicza i dawać im :.... kopa w dupę z biletem w jedną stronę ? !

pozdrawiam

Marek

ps.

.... liczę, że masz honor i odpowiesz szczerze na pytanie :

- Czy Dixi nie miał racji ?
Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
od//

 

 

I to jest raczej mój ostatni koment tutaj....

Vote up!
3
Vote down!
-4

Astra - Anna Słupianek

#1438122

powiem, ze nie wiem co mam odpowiedziec

szok

Vote up!
4
Vote down!
0
#1438124

wiedziałby jak obronić kobietę.

Vote up!
2
Vote down!
-2

Verita

#1438171

też tak wyglądają dyskusje?Nie chodzę nigdzie oprócz NP,więc nie wiem.Do tej pory było mi tu dobrze...ale jak tak dalej pójdzie to nic tu po mnie.

Pozdrawiam tym razem tylko kobiety,te z plebsu szczególnie.

 

Vote up!
2
Vote down!
-2

Verita

#1438167

mam nadzieje ze to byl jednorazowy wybryk i wiecej on tak nie napisze

Vote up!
4
Vote down!
0
#1438170

Nie wiem co powiedzieć, strasznie to smutne, trzymaj się jakoś :)

Vote up!
4
Vote down!
-2

NIE dla prywatyzacji Polskich Lasów Państwowych

#1438155

Nasza Ojczyzna - POLSKA  jest bezimienna.

Mendy i męty medialne mówią o POLSCE  "ten kraj".

To boli, bardzo boli.

Czemu się dziwić, jeśli najważniejsze osoby w państwie polskim starają się unikać wymawiania najpiękniejszych dla nas słów?

Wystarczy uważnie słuchać tego, co bredzi chrabija bredzisław bul von Lewatywa

Nie chodzi o treść, ale formę.

tusek był pionierem w takiej gramatyce i ekwilibrystyce wypowiedzi.

Zawsze o Polakach mówi w 3-ej osobie l.mn.,co oznacza, że nie identyfikuje sie z Narodem polskim.

Wręcz  odcina się od nas - Polaków.

(Polacy zrobią, Polacy muszą, Polacy chcą, Polacy kupią, Polacy dadzą, Polacy będą....it.d.)

 

 

Vote up!
4
Vote down!
-1

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1437989

Sekowanie polskości i wszystkiego, co z Polską związane to bardzo niebezpieczny i niepokojący , jeśli nie najważniejszy problem, z którym musimy podjać zdecydowaną walkę.

Ponieważ  to, co pisze "patria" jest bardzo istotne, dlatego Jej - jakże  wartościowy - blog powinien być zamieszczony jak najwyżej na SG.

 

Pozdrawiam.

Vote up!
6
Vote down!
-2

bursztyn

Nic bardziej groźnego, niż głupi przyjaciel.
Lepszy byłby mądry wróg.
/Jean de Lafontaine/

#1437993