469 radnych w Warszawie, Nowy Jork tylko 51 na 8,5 mln. mieszkańców

Obrazek użytkownika Nathanel
Kraj

Trwają idiotyczne dyskusje o tworzeniu Metropolii Warszawskiej. Żenujace jest to że żaden z dyskutantów nie ma pojecia o czym mówi. Problem Warszawy to problem całej Polski. Cała Polska wymaga zmiany systemu. Polskę trzeba odebrać politykom a zwrócić Polakom. Bedziemy wiedzieć jak się rządzic bez nich.

Bizantyjski rozmach polskiej biurokracji. Mamy tylu posłów co USA kongresmanów tyle że Ameryka jest krajem dziesięciokrotnie większym i nieporównywalnie bogatszym. Ich na taki rozmach jak nas nie stać.

Warszawa , miasto z ponad 1,5 mln mieszkańców ma 469 radnych. Nowy Jork z ponad  8,5 mln stać tylko 51 radnych. Olbrzymi Los Angeles ma ich zaledwie 15, Berlin 100, a Paryż 172.

 

Powie ktoś że w Nowym Jorku są dzielnice które też mają Rady.  Sprawdziłem.

Główna Rada miasta ma 51 radnych reprezentujących swoje dzielnice (borough) mające rangę powiatu. taka dzielnica - powiat ma własny system wymiaru sprawiedliwości w postaci prokuratora powiatowego wybieranego w wyborach powszechnych. Tak wygląda realna niezależna prokuratura.

Każda dzielnica - powiat ma swoje rady terenowe a ich ilość zależy od ilości mieszkańców.

Taki Bronx, porównywalny z Warszawą ma ich jak widać 12. Brooklyn -18.

Taka Rada Wspólnotowa zajmuje się szeregiem spraw, w tym: zagospodarowania przestrzennego, użytkowania gruntów identyfikując potrzeby społeczności ocenia pracę agencji rządowych w celu poprawy lokalnych usług. Rada Wspólnoty działa jako organ doradczy, pilnując aby Rada Miasta  działała zgodnie z prawem.

Każda Rada Wspólnoty  składa się  maksymalnie z 50 członków wolontariuszy, każdy z nich jest zatwierdzany przez Prezesa lokalnego Borough ale połowa członków jest mianowana przez członków Rady Miasta (Bronx ma ich w Radzie Miasta ośmiu wybieranych w wyborach powszechnych).

Członkowie Rady muszą mieszkać, pracować lub mieć jakiś inny istotny interes w danej społeczności. Nominacje są zazwyczaj dokonywane każdej wiosny.

Nie możliwości przywieźć jakiegoś phalanta w teczce .

Teoretycznie Rada Warszawy to tylko 60 radnych ale ponieważ radni dzielnicowi są opłacani tak samo jak przyboczni HGW należy ich liczyć łącznie. Radni w dzielnicach w NYC pracują honorowo. Zatrudnia się tylko Szefa Rady i Managera oraz urzędników.

To tylko przyczynek do zastanowienia się dla nas Polaków.

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

Chyba nigdzie na swiecie nie funkcjonuje cos takiego jak "gabinety polityczne" - to czysto olski wynalazek.

"Wynalazla go spolka PO-PSL - a w programie wyborczym PiS-u byla likwidacja tych cud-potworkow, ale dzisiaj mamy... pelna akceptacje , tylko Kukiz 15' usiluje zwalczyc te wrzody polityczne... ale bezskutecznie: wszyscy pozostali sa za.

Co to jest "gabinet polityczny"? - Ano jesli minister, wiceminister, wojt, starosta, burmistrz ma znajomkow ewentualnie rodzine i chce ich zatrudnic (bez konkursow, badania wyksztalcenia, umiejetnosci), to zaklada sobie "gabinet polityczny, gdzie moze przyjac kazdego i kazdemu wyplacac dowolne pieniadze - jest to poza wszelka kontrola spoleczna.

Owo "cudo" kosztuje Polakow... kilka miliardow rocznie... a "Gabinetow" przybywa  - bo ktoz nie chcialby brac pieniedzy za pogawedke z burmistrzem czy innym wojtem raz na jakis czas?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1533054