Oni informowali świat o Holokauście

Obrazek użytkownika MoherJ
Świat

Witold Pilecki, Jan Karski oraz Edward Raczyński, jako pierwsi przygotowali i przekazali aliantom raport o systemowym mordowaniu przez Niemców Żydów, Polaków, Romów, jeńców radzieckich i obywateli innych narodowości w wybudowanych i zarządzanych przez siebie Niemieckich Obozach Koncentracyjnych, w okupowanych krajach. Raport spotkał się z niedowierzaniem i całkowitym brakiem reakcji ze strony USA, diaspory żydowskiej w USA oraz koalicji antyhitlerowskiej. Żydzi zostali pozostawieni sami sobie. Pomocy udzielali im Polacy, którym za udzielenie pomocy, jako jedynemu w okupowanej przez Niemców krajowi w Europie, groziła całej rodzinie kara śmierci. Jak czytamy w sprawozdaniu Biura Odszkodowań Wojennych działające przy Prezydium Rady Ministrów w przedmiocie strat i szkód wojennych w 1947 roku, Polska w latach 1939–1945 poniosła ogółem straty osobowe sięgające 6,028 mln osób, w tym 3,2 mln Polskich Żydów (ubytek urodzeń obliczono na 1,215 mln). Holokaust dotknął nie tylko Żydów, ale również Polaków. "Holokaust Polaków trwał też po II wojnie. Józef Światło, Józef Różański, Jakub Berman, Anatol Fejgin, Stefan Michnik, Helena Wolińska, Julia Brystygierowa i podobne Bestie mordowały w katowniach i sądach tysiące polskich Patriotów w latach 50-tych. IZRAEL, czy ci ŻYDZI są winni zbrodni na Polakach?" - pyta Krystyna Pawłowicz (@Krystyn16616795) 2 lutego 2018.

Warto dzisiaj, kiedy toczy się spór pomiędzy Polską a Izraelem w sprawie nowelizacji ustawy o IPN, przypomnieć szczególnie stronie żydowskiej, postacie tych trzech (z setek tysięcy) Polaków, którzy nie bacząc na grożącą im śmierć, udzielali pomocy swoim współobywatelom Polskim Żydom.

PILECKI Witold (1901-1948) pseudonimy „Witold", „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak", „Jan Uznański", „Witold Smoliński", kryptonim „T-IV"; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więzień polityczny okresu stalinowskiego, ofiara mordu sądowego. 19 września 1940 r. podczas łapanki na Żoliborzu, skąd pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859. Za drutami znalazł się w nocy z 20 na 21 września. Rotmistrz zdobył wiarygodne informacje na temat zbrodni hitlerowskich, stworzył konspirację wojskową wśród więźniów i zdobył informacje na temat tworzonych przez Niemców obozów koncentracyjnych. Jesienią 1941 r. otrzymał awans na porucznika, który potwierdził fakt, że Pilecki poszedł do obozu ochotniczo, żeby tam zorganizować konspirację wojskową i zdobyć wiarygodne dane o zbrodniach popełnianych przez Niemców.

KARSKI Jan, właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim „Witold” (ur. 24 czerwca 1914 w Łodzi, zm. 13 lipca 2000 w Waszyngtonie) – obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych, prawnik i dyplomata, historyk, wykładowca akademicki i profesor Uniwersytetu Georgetown. Sekretarz dyrektora Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika, świadek Holokaustu. 28 lipca 1943 roku Karski został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Polski wysłannik przekazał przedstawicielom najwyższych władz alianckich postulaty przywódców żydowskich o ratunek dla Żydów. Proponował wystosowanie ultimatum wielkich mocarstw wobec Niemiec, że jeżeli nie zaprzestaną mordu na Żydach, zbombardowane zostaną ich miasta. Innym rozwiązaniem byłoby bombardowanie linii kolejowych do obozów zagłady lub dostarczanie broni, pieniędzy oraz paszportów partyzantom i uciekającym przed zagładą Żydom. Podczas tego spotkania w pewnym momencie prezydent Roosevelt przerwał raport polskiego emisariusza na temat Żydów i powiedział: „...Policzymy się z Niemcami po wojnie. Panie Karski, proszę mnie ewentualnie wyprowadzić z błędu, ale czy Polska jest krajem rolniczym? Czy nie potrzebujecie koni do uprawy waszej ziemi?” Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Uhonorowany przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorowy obywatel państwa Izrael. W 2016 mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady.

RACZYŃSKI Edward Bernard (ur. 19 grudnia 1891 w Zakopanem, zm. 30 lipca 1993 w Londynie) – polski dyplomata, polityk i pisarz, prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979–1986. W latach 1941–1943 był ministrem spraw zagranicznych. W oparciu o dokumenty przywiezione w postaci mikrofilmów do Londynu przez kuriera Jana Karskiego i potwierdzone jego świadectwem, Edward Raczyński przygotował i 10 grudnia 1942 przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście, który został wystosowany jako oficjalna nota Rządu RP na uchodźstwie skierowana do rządów krajów będących sygnatariuszami Deklaracji Narodów Zjednoczonych. Nota Raczyńskiego była pierwszym na świecie oficjalnym raportem na temat Holokaustu informującym o nim światową opinię publiczną. Raczyński osobiście redagował również oświadczenie rządu po odkryciu w 1943 grobów w Katyniu oraz wysłał prośbę do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o wyjaśnienie zbrodni.” (Źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia).

STAŃ W OBRONIE POLSKI! - to akcja portalu niezalezna.pl, która rozpoczęła się w piątek. Cały czas - piszą inicjatorzy - apelujemy, aby rozsyłać do mediów na zachodzie Europy i w Izraelu, film Stefana Tompsona, anglojęzyczne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, link do filmu "The True Story about German Death Camps", czyli "Prawdziwa historia o niemieckich obozach śmierci", do analizy prawnej art. 55a znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz do serwisu German Death Camps, który uruchomiło Polskie Radio i wszelkie dostępne materiały pokazujące, jak naprawdę wyglądała historia II wojny światowej, w szczególności Holocaustu, niemieckich obozów zagłady oraz ratowania ludności żydowskiej przez Polaków.

My nie mamy żadnej przyszłości, jeżeli będziemy narodem oskarżanym o Holokaust - oświadczył wczoraj na antenie Polskiego Radia prezes PiS Jarosław Kaczyński.

I podkreślił, że trzeba sobie zdawać sprawę, iż jedyną "podstawą i zapleczem tej obrony" jest nasz naród, polskie społeczeństwo, a dokładnie - jak mówił - "ta jego część, która ma poczucie patriotyczne i ma też dobre rozeznanie polskich interesów".

Polecane linki:

  1. do filmu Stefana Tompsona: ]]>https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=SztV961KKhA]]>

  2. do anglojęzycznego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego: ]]>https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=R9bS9z5OiWY]]>

  3. do filmu "The True Story about German Death Camps", czyli "Prawdziwa historia o niemieckich obozach śmierci": ]]>https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=0NrGiKaXKOw]]>

  4. do serwisu German Death Camps: ]]>http://www.germandeathcamps.org/ ]]>

  5. do analizy prawnej art. 55a znowelizowanej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jej anglojęzyczną wersję przygotowali prawnicy z Instytutu Ordo Iuris: ]]>http://en.ordoiuris.pl/institute-activity/report-article-55a-act-amending-act-institute-national-remembrance]]>

  6. do strony GermanDeathCampsNotPolish.pl Bronimy naszej historii i prawdy o nas!: ]]>https://germandeathcampsnotpolish.pl/]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)

Komentarze

Dlaczego nie ma o tym w szkołach? Bez sensu wkuwaliśmy o starożytności a nie było o podstawach polskiej historii...

Vote up!
7
Vote down!
0
#1557357

Obrona polskich racji i wartości jest naszą powinnością po prostu...

Vote up!
3
Vote down!
0

Yagon 12

#1557407

Serwus MoherJ. Wielkie dzięki za ten wpis! Znakomity i wnoszący b. istotne informacje, wiedzę niezwykle ważną, a dla nas Polaków chlubną, choć traktującą o tak tragicznych wydarzeniach jak niemiecki Holocaust. Wpis jest utrzmany na wysokim poziomie, jest czytelny, polecam każdemu. Tak trzmymać! Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1557458

Dziękuje Sławek. "Jestem Polakiem i mam obowiązki Polskie" te słowa Romana Dmowskiego są dla mnie wskazówką którą kieruję się w swoim życiu. Jak sami nie zadbamy o nasze sprawy to nikt nas nie wyręczy a potomni nie wybaczą nam zaniedbania. Dzisiaj widać wyraźnie jakie wielkie szkody dla naszego wizerunku przyniosła wpajana nam przez kilkadziesiąt lat "pedagogika wstydu". Ale to się zmienia, dzisiaj w Dzierżoniowie był dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, w wypełnionej po brzegi młodzieżą  i dorosłymi sali biblioteki, mówił o poszukiwaniu szczątków naszych bohaterów pomordowanych przez komunistów. Przez ponad godzinę młodzież w ciszy i skupieniu słuchała wykładu, ta cisza i skupienie mówi samo za siebie, młodzi chcą  i interesują naszą historią. Dla nich Żołnierze Wyklęci to bohaterowie godni szacunku i upamiętnienia. To dobry kierunek zmian, jednak mam świadomość, że utrwalenie tego potrwa długo i nasze pokolenie musi tego dokonać.

Musimy bronić naszej historii i prawdy o nas!

Pozdrawiam, Kazik.

Vote up!
2
Vote down!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1557479