Jest w Dzierżoniowie takie miejsce w którym pamięć wywołuje ból i łzy…

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

19 listopada minęła 10. rocznica odsłonięcia i poświęcenia Pomnika upamiętniającego Ludobójstwo Polaków na Kresach, którego dokonali nacjonaliści ukraińscy spod znaku OUN - UPA w latach 1939 - 1947. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w przeddzień rocznicy na Cmentarzu Komunalnym przed Pomnikiem Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II RP.

Polacy którzy wielkim wysiłkiem, przelewając własną krew, wywalczyli i odtworzyli państwo polskie po 1918 roku, podczas II wojny stali się celem wielkiej eksterminacji prowadzonej przez okupujących kraj Niemców i Rosjan. W ludobójstwie obu okupantom pomagali nacjonaliści litewscy (Ponary) i ukraińscy (Kresy Wschodnie II RP).
"Przerażającym jest to, że tych ohydnych zbrodni dokonywali najczęściej ukraińscy sąsiedzi, którzy żyjącym wśród nich Polakom odpłacili okrucieństwem i pożogą za to, że przynieśli na kresowe ziemie kaganek oświaty i nowoczesne formy gospodarowania” - czytamy w Oświadczeniu Ligi Obrony Suwerenności.

Od roku znacznemu pogorszeniu uległy stosunki Polsko-Ukraińskie. Ostry spór na linii Kijów-Warszawa, rozpoczął się pod koniec kwietnia, kiedy Ukraina wydała zakaz przeprowadzania ekshumacji przez polski IPN na swoim terenie. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu. 17 listopada z inicjatywy Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy w Krakowie spotkali się Wiceprzewodniczący Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy - Krzysztof Szczerski i Kostiantyn Jelisejew. Rozmowy dotyczyła najistotniejszych kwestii w relacjach polsko-ukraińskich, w tym sprawy ekshumacji, które nasz kraj chce przeprowadzić na terytorium Ukrainy. Obie strony wspólnie uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony, a wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione" - poinformowała Kancelaria Prezydenta po piątkowym spotkaniu. Mam nadzieję, że jest to sygnał prowadzący do normalizacji stosunków między Polską i Ukrainą.

Podczas uroczystości przed pomnikiem w intencji pomordowanych odmówiono modlitwę za zmarłych oraz hołdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Odczytano list skierowanym do kresowian przez posła Michała Dworczyka, inicjatora uchwały o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP dokonanego na Polakach przez bandytów z UPA i OUN.

„Wyrażam głęboką wdzięczność i gratuluję Stowarzyszeniu Kresowian w Dzierżoniowie za tak godne uczczenie pamięci ofiar i uszanowanie Ich rodzin. Stowarzyszenie Kresowian z Dzierżoniowa, jako jedno z nielicznych w Polsce, fundując Pomnik - wspomnienie o ofiarach Ludobójstwa - przywróciło w świadomości społecznej pamięć o zagładzie ludności cywilnej w województwach: wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, stanisławowskim, poleskim i lubelskim. Pomnik pamięci przypomina o zbrodniach dokonanych na obywatelach polskich przez ich znajomych i sąsiadów - członków szowinistycznej formacji OUN – UPA, 14 Dywizji SS „ Galizien”, oraz policji ukraińskiej przy współudziale ludności chłopskiej. Wiele tysięcy miejsc, prawie dwieście tysięcy bezbronnych ofiar, wciąż jeszcze czeka na godne upamiętnienie, a tysiące żyjących na przywrócenie prawdy historycznej o okrutnym likwidowaniu narodu polskiego. Szanowni Państwo Kresowianie to szczególna grupa naszego społeczeństwa. To ludzie o poranionych duszach, krwawiących sercach i niezaleczonych ranach w psychice. Bolesne jest to, że nigdy ze strony ukraińskiej nie padło jednoznaczne, bezwarunkowe - „Przepraszamy”, nigdy nie usłyszeliśmy - „Wybaczcie”. A przecież chcemy, by nasze stosunki z Ukraińcami układały się dobrze i przyjaźnie, dlatego musimy stanąć na gruncie prawdy” - pisze Michał Dworczyk.

"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" - Cześć Ich pamięci.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

.....patrzę na ten piękny pomnik pamięci, wzniesiony przez synów Ziemi Dierżoniowskiej i Bogu dziękuję, że z Ich krwi wzrosła legenda kresowa, mocna pamięć, nowy naród! Męczennicy Wołynia i Kresów na zwasze już pozostaną w naszej narodowej historii, rozpoznawani jako ten zaszczytny filar wolności, wywalczonej męczeńską śmiercią. Chcieli ich oprawcy ze zbrodniczej OUN-UPA zerzeć na proch, a pamięć o Nich zakopać głęboko, lecz przeliczyli się w środkach, nie zważyli bowiem, iż Ich męczeństwo poruszy serca miliony Polaków na przestrzeni wieków, tego nie przewidzeli odrażający zbrodniarze, ludobójcy. A Oni dziś królują tysiacami w Niebieskim Jerusalem, przybrani w białe szaty, wybielone w męczeńskie krwi, orędują za nami. Pozdrawiam gorąco i serdecznie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1553267