223. lata temu powieszono przywódców Targowicy

Obrazek użytkownika MoherJ
Historia

Większość czołowych przywódców konfederacji targowickiej zostało skazanych na śmierć i powieszonych w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Wiersz anonimowego autora „Nagrobek Szymonowi Kossakowskiemu” ku przestrodze dedykuję dzisiejszym donosicielom na Polskę z PO, Nowoczesnej, PSLu i KODu:

Przechodniu! Wstrzymay twe modły, BOG ie za Prawych odbiera;
Jam Oyczyzny zdrayca podły - Jak kto żyie, tak umiera.
Straciłem życie i sławę, Niż pierwsze ostatnie wprzodu;
Sam sobie dałem Buławę, Stryczek był z Woli Narodu.
Śmierć mą nie głosiły Dzwony, Wyrok słuszny dni mych przerwą,
Jam tu został powieszony, I tu moje ginie ścierwo.

Kiedy w Wilnie powieszono hetmana wielkiego litewskiego Szymona Kossakowskiego, zaczęły bić dzwony kościoła Św. Kazimierza, a tłum wiwatował „Niech żyje Rzeczpospolita!”. Wkrótce całe miasto znało na pamięć wiersz anonimowego autora „Nagrobek Szymonowi Kossakowskiemu”. Wyrok wykonano publicznie 25 kwietnia 1794 na placu przed tamtejszym ratuszem.

223. lata temu w Warszawie powieszeni zostali z wyroku sądu kryminalnego przywódcy konfederacji targowickiej: biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, hetman polny litewski Józef Zabiełło oraz marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz. Jedynie Marszałek uznał słuszność wyroku i jako jedyny zachowywał się godnie.
28 czerwca 1794 r. zginął w Warszawie biskup wileński Ignacy Jakub Massalski. Aresztowany na rozkaz Tadeusza Kościuszki został wywleczony z więzienia przez wzburzony tłum i powieszony bez sądu na konopnym lejcu. To samo spotkało wówczas byłego marszałka konfederacji targowickiej Antoniego Czetwertyńskiego, dyplomatę Karola Boscampa–Lasopolskiego, szambelana Stefana Grabowskiego, instygatora królewskiego Mateusza Roguskiego, instygatora sądów kryminalnych Józefa Majewskiego, oraz rosyjskiego szpiega Marcelego Piętkę.
Sąd Najwyższy Kryminalny skazał również nieobecnych, którzy uciekli z kraju - generała artylerii koronnej i marszałka konfederacji targowickiej Stanisława Szczęsnego Potockiego, hetmana wielkiego koronnego Franciszka Ksawerego Branickiego, hetmana polnego koronnego Seweryna Rzewuskiego, szambelana królewskiego Jerzego Wielhorskiego, posła podolskiego i komendanta Kamieńca Podolskiego Antoniego Polikarpa Złotnickiego, posła Racławskiego Adama Moszczeńskiego, posła wołyńskiego Jana Zagórskiego, oraz posła gnieźnieńskiego Jana Suchorzewskiego.
Otrzymali oni wyroki śmierci przez powieszenie, utratę wszystkich urzędów, wieczną infamię i konfiskatę majątków. Wyroki wykonano „In affigie” 29 września 1794 r., wieszając obrazy wymienionych zdrajców.

Dzisiaj totalna opozycja, która nie może pogodzić się z tym, że przegrała wybory i nie ma żadnego pomysłu na to, jak być konstruktywną opozycją oraz alternatyw wobec rządowych propozycji, próbuje doprowadzić do obalenia demokratycznie wybranego rządu przy pomocy instancji międzynarodowych. Nawiązuje w ten sposób do tradycji Targowicy, na tym polegał ten mechanizm w XVIII wieku - u mocarstw próbowano załatwiać wewnętrzne sprawy Polski. Opozycja robi to ze względów politycznych i tym samym pełni rolę pożytecznych idiotów, ponieważ jej działania są wykorzystywane przez te struktury w ramach UE, które chcą obecnie zaszkodzić Polsce.

Konfederacja targowicka - spisek magnacki zawiązany w nocy z 18 na 19 maja 1792 w Targowicy (w rzeczywistości 27 kwietnia 1792 w Petersburgu), w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II. Zawarta pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 maja, uznana za symbol zdrady narodowej. Targowica udała się ponieważ Polakom zabrakło odwagi i tylko przyglądali się bieżącym wydarzeniom upatrując w działaniach patriotów „prowokacji”. Czekali aż inni zrobią za nich to co należało do ich patriotycznego obowiązku. Obecnie mając na uwadze negatywną ocenę wystawioną przez wyborców za 8. lat rządów koalicji PO i PSL oraz akceptację przez Polaków programu PiS "Dobrej Zmiany" i ciążący na nas społeczny obowiązek dbania o dobro wspólne oraz szacunek dla Ojczyzny, za co w przeszłości płaciliśmy najwyższą cenę, wzywam totalną opozycję do zaprzestania szkodliwej działalności wobec własnego kraju. Uważam, że dalsze tolerowanie szkalowania naszej Ojczyzny, anarchizowanie, sianie zamętu i destrukcji jest niedopuszczalne i winno być traktowane przez państwo polskie z całą surowością.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (22 głosy)

Komentarze

Masz racje Kaziu, że to  co oglądamy obecnie pod nazwą "totalnych" to kolejna mutacja Targowicy...ciekawe kiedy zmieniony zostanie KK by przywrócić karę smierci dla zdrajców Polski...kolejka będzie spora...

Vote up!
14
Vote down!
0

Yagon 12

#1539453

i nie wiedzą,kto to tacy,ci Targowiczanie, dzięki za przypomnienie nieukom tego FAKTU Historycznego,ku przestrodze 

Vote up!
9
Vote down!
0

gość z drogi

#1539457

Targowiczanie ,ktorzy przyczynili sie do obalenia Konstytucji 3 Maja i przyczynili sie do upadku Polski:

Prymas Michal J,Poniatowski

Biskup Ignacy Massalski

Biskup Wojciech Skarszewski

Biskup Jan Stefan Giedroyc

Biskup Antoni Onufry Okecki

Biskup Adam T. Naruszewicz

a papiez Pius VI  targowice i rozbiory zatwierdzil.

Cynicznie mozna powiedziec, ze kosciol katolicki byl od wiekow w sluzbie  narodu  :-((

Nawet gdy kosciolowi zawdzieczamy bardzo duzo, nawet gdy kosciol towarzyszyl Polakom w ciezkich  czasach rozbiorowych, nie mozna zapomniec o tym haniebnym udziale przedstawicieli kosciola w rozbiorach  Polski

Vote up!
13
Vote down!
0

Gosia

#1539461

Uznał ja za część rewolucji europejskiej mającej na celu obalenie legalnej władzy - carskiej!

"Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą..."

"Na pobitych Polaków pierwszy klątwę rzucę.
Niechaj wiara jak drzewo oliwkowe buja,
A lud pod jego cieniem żyje." (Słowacki, Kordian - Akt 2)

Pzdr,

Vote up!
11
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1539468

Nazwisk jest bardzo wiele,  w tym kilka osób duchownych na stanowiskach. Pewnie dzisiaj byłoby podobnie, sądząc po księżach celebrytach na usługach gównianej.

Zwyczajni księża ginęli w większym stopniu niż przeciętni Polacy. W czasie drugiej wojny zginęło 1/3 duchowieństwa a w np. diecezji chełmińskiej połowa. W klasztorach w Oborach k. Golubia Dobrzynia i w Górce Klasztornej Niemcy zamordowali wszystkich zakonników.

Niemcy i Rosjanie wiedzieli więc, że kler wspiera ludność polską.

Moja Babcia brała udział w strajku szkolnym w Nawrze w obronie lekcji religii, które były prowadzone w języku polskim, pozwalały więc zachować polską mowę.

Wnioski co do prawdziwej roli duchowieństwa w życiu narodu polskiego każdy może wyciągnąć sam.

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1539481

A mój dziadek był ułanem, miał piękną szabelkę i lał przez łeb niemieckie świnie, które w 1939 wkroczyły do Polski.

Trafił do oflagu, a potem na zesłanie, ale  o Polsce nigdy nie zapomniał.  Ot taki rewanż za Targowicę.

Vote up!
6
Vote down!
-2

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1539548

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Psychiatra dał wolne ?...

Vote up!
0
Vote down!
-2
#1539661

jesteś niesprawiedliwa i nieobiektywna, taki fakt sam w sobie niczego nie dowodzi.

nawet targowiczan, w tym ich zwolenników i następców czy Poniatowskiego nie można oceniać jednoznacznie- mimo, że była zdrada.

a Hugo Kołłątaj? był za przystąpieniem króla do targowiczan.

któryś z biskupów został zresztą pozbawiony godności a nawet święceń.

w dawnych czasach bywało, że godności kościelne łączono z politycznymi i magnactwem, nie ubito ich za realizację polityki KK tylko zdradę swojego kraju. po obu stronach byli też masoni, choć głównie postawili na postępowe reformy, w końcu zwalczali absolutyzm i byli patriotycznym narzędziem przeciw ciemnym egoistom. a duchowieństwo, jako wykształceni patrioci, chcieli zwykle propaństwowych reform. wielu z nich towarzyszyło żołnierzom, nieraz nawet z bronią w ręku. bo wtedy księża byli też obywatelami i nikt nie wytykał, że mają siedzieć u siebie- przeciwnie. stanowili po prostu przekrój społeczny Polski a raczej górne rejony, wiń więc społeczeństwo polskie, które wydało tylu rusofili i zdrajców.

 

Papież pochwalił przywracanie ładu czyli zezwalał na wejście ruskich do niedawnego swojego protektoratu, na podstawie otrzymanych informacji a nie z wrodzonej złośliwości czy spiskowej antypolskiej polityki KK. zresztą wcześniej poparł Konstytucję III. maja. walczył z ateizacją i rewolucjami, Napoleona nie poparł a ten najechał Państwo Kościelne i go zdetronizował. nawet ruskie tam były. działo się- takie były czasy (ale to później).

miał może aprobowac przegraną wojnę? czy późniejszą insurekcję? to dopiero by obwiniano KK, nie uważasz?

nuncjusz donosił mu o zamachu stanu z poparciem  warszawskich tłumów, co wyglądało na początek rewolucji. Sejm Wielki odbierał kasę klerowi więc wyglądało, że idzie na gorsze. do dziś w podręcznikach masz podobieństwo z jakobinami czy Francją. daleki Watykan był chorobliwie podejrzliwy co do takich rewolucyjnych zmian, konserwatyzm i władzę traktował b. poważnie. Nic dziwnego, że postawił na zwycięzcę i nienaruszalność zasad. politycznie Watykan trzymał z władzą, co jest normalne. religijnie- jego misją nie są wojny i powstania, raczej przeciwnie. nasz król przeszedł to targowiczan i to był realizm to dlaczego w przypadku papieża ma być inaczej? na masońskiej konstytucji tylko tracił. dziwić się, że nie chciał? ja się dziwię krytykom i ich logice. Kilku zdradziło, tysiące było patriotami, papież prowadzi politykę ale zły Kościół, bo "zdradza naród","nie służy" itp. Tylko, że praktycznie cała oświeceniowa Europa poparła zaprowadzanie porządków w zacofanej, warcholskiej Polsce z początkiem dość rewolucyjnych zmian (którą przecież była). Po I. rozbiorze było podobnie- dziwić się, że biskupi nie poparli obcinania ich przywilejów? kto pierwszy wystąpił przeciw nim? można poudawać, że nie RP o obliczu reformatorów, tylko masony jakieś po satanistycznej złości.

po wszystkich stronach: zaborców, reformatorów, spiskowców, wojska, obojetnych mamy reprezentację polskiego społeczeństwa (nie wspominając, że 80-90% ludu miało to wszystko głęboko w poważaniu). równie dobrze mozna obwiniać kogokolwiek, tylko że winna była Rosja, planowała atak tak, by nie wyglądał na wojnę z niepodległym krajem tylko zaprowadzanie ładu w rzekomym swoim protektoracie, targowica była tylko wygodnym pretekstem.

poza tym nie walczono tylko o piekne idee. otóż pozycja szlachty i kleru miała znacząco upaść na rzecz państwa. czy to nowoczesnego, czy absolutystycznego. to dlatego konstytucję musiano wprowadzać spiskiem. dobrego wyjścia nie było- targowica to zacofanie, zdrajcy i dominacja ruskich, Konstytucja to reformy, podatki, dopuszczenie mieszczan a osłabienie szaraków. w każdym przypadku i tak ktoś tracił bo tak jest przy podnoszeniu się z zacofania. mimo to opowiedziano się za Polską.

 

z tym przyczynieniem się do rozbioru też przesada.

targowica była tylko pretekstem dla ruskich, najazd szykowali i tak zwłaszcza odkąd mieli wolną rękę z racji Prus i dobry absolutystyczny klimat w zwalczaniu ruchów wolnościowych. nie oni, to byłoby coś innego.

a zdrajcy byli już wcześniej i bez tego- płatni agenci i rusofile różnego stopnia. sama frakcja prorosyjska była silna.

 

p.s. zapomniałbym:

Biskup Adam T. Naruszewicz był mimo wszystko patriotą, choć za królem przystąpił do targowicy i brał jurgielt. szok?

nawet proruscy dzielili się na opozycję i prokrólewskich a ci zwykle i tak nie ufali Rosji, prosto alternatywą były Prusy, fałszywy sojusznik, późniejszy aneksjonista, do tego prorosyjski obóz władzy był zarazem przeciwwagą dla ludzi ruskiego ambasadora itp. to wszystko jest tak powikłane, że odpuściłem sobie w szkole naukę różnych prostych wizji historii tego okresu.

 typowi zdrajcy to np. Kossakowski- brat hetmana.

jakby policzyć, to więcej biskupów było we frakcji polskiej, nieprawdaż?

nawet ci sejmowi pracowali nad reformami itp.

pomijanie ich całego wkładu, wraz z duchowieństwem i laikatem a wymienianie tylko kilku nazwisk na dowód zdrady jest więc niczym innym, jak starą dobrą antyklerykalną manipulacją. stąd taka moja reakcja.,

Vote up!
6
Vote down!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1539495

Nie można pomijać faktu, że polskie powstania po części motywowane były rewolucją francuską, a tylko po części dążeniami niepodległościowymi. Papież widział w polskich powstaniach  tą część anty-chrześcijańską, i zagrożenia z tym związane. Dzisiaj łatwo jest oceniać tamte czasy, bo mamy sporo solidnej wiedzy historycznej i filozoficznej, gdyż wiemy do czego rewolucja francuska doprowadziła, i jakie były jej prawdziwe ideologiczne przesłanki. Ale dla Polaków tamtego okresu rzeczy nie były wcale takie oczywiste. Z perspektywy czasu widzimy, że Polacy z tamtych czasów  idealizowali rewolucję francuską i byli naiwni. Z drugiej strony wiara katolicka pomogła im przetrwać i wytworzyć swoiście polską wersję rewolucji. 

Vote up!
10
Vote down!
0
#1539500

Mysle, ze to moj  dodatek spowodowal Pani odpowiedz. Napisalam to gwoli scislosci jako dodatek do obszernego artykulu. Napisalam tez "...nie mozna zapomniec o tym haniebnym udziale przedstawicieli kosciola w rozbiorach  Polski "  To jest fakt.Nie skrytykowalam calego kosciola tylko jego przedstawicieli , przy czym gdy mowimy juz o papiezu, to mozna rzeczywiscie uogolniac. Dziekuje Pani za opinie z innej perspektywy. Pokazalo mi to, ze zycie, szczegolnie poltyka nigdy nie sa czarne i biale, tylko bardzo czesto szare - i to  w wielu odcieniach szarosci (banalne :-)  ale prawdziwe). Jestem daleka od calkowitej krytyki kosciola, ale tez tlumaczenie, ze zdradzili , bo konstytucja  odbierala  im przywileje, do mnie nie przemawia. Historia pokazala, ze za to zaborca zabieral wiele przywilejow np. polskiej, zubozalej szlachcie. Ja znam tez zaangazowanie kosciola na Kresach i podziwiam tych ksiezy, ktorzy do dzis sa ostoja dla pozostalych tam Polakow.

Dzis tak jak wtedy, ktos prowadzi ponad naszymi glowami poltyke, nam wydaje sie, ze w jakims sensie jestesmy zorientowani, wybralismy tych dobrych - tak nam sie wydaje. Gdzie lezy prawda? Czy wszyscy, ktorych dzis szanujemy nie okaza sie w przyszlosci wilkiem w owczej skorze? Moja babcia mowila mi "Licho nie spi, uwazaj dziecko na siebie". Dlatego nieraz jest mi tak ciezko opowiedziec sie po jednej stronie tak w 100 % -"  bo licho nie spi"

Vote up!
7
Vote down!
0

Gosia

#1539563

ruska agentura też hulała choć bez tego mieli masę pożytecznych rusofili. tacy wtedy też nazywali się patriotami, konserwatystami itp. jawnie działali jako silne stronnictwo prorosyjskie. ruskie mieli gotowy spis osób, które ich poprą czy w spisku sejmowym czy w zamachu stanu a przez jakiś bank ich ambasada przekazywała stałe pensje. po prawdzie całe dzieło Sejmu Czteroletniego, kończące się Konstytucją też było rodzajem zamachu stanu, co lubieją przypominać ultralegalistyczne konserwy, jednak w niczym nie tłumaczy to targowiczan. jak napisano, targowica zawiązała spisek już przed uchwaleniem konstytucji, u ruskich, wspólnie i w porozumieniu z nimi, zwracając się nie tylko o pacyfikację wojskiem rosyjskim ale i o rozczłonkowanie państwa (co prawda w jednym organizmie ale i licząc się z utratą ziem RP). Była to jawna zdrada niepodległego państwa a nie jakaś przeciwna racja w przegranym protektoracie. Wśród pretekstów ataku było prześladowanie Rosjan i prawosławnych. Zaprowadzono okupację, terror i grabieże a zdrajcy jeszcze dziękowali carycy za "wolność". Jak zawsze z kacapami, zrujnowano kraj, gospodarkę. Z czasem wymieniono pożytecznych na następną konfederację dla rozbiorów i wiecznej przyjaźni z ZSRR, pardon, Rosją.

 

 

Vote up!
10
Vote down!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1539489

A gdzie to się po 6 maja zapodziały cudowne sondaże, w których Platforma wygrywa wybory?

Ktoś wie może?

Vote up!
8
Vote down!
0
#1539492

Podobno zaawansowane zakusy były także na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zwłaszcza po odkryciu w zdobytej 17 kwietnia 1794 roku ambasadzie rosyjskiej listy wypłat z carskiej kasy dla naszego "króla". Okazało się, że pierwsze pieniądze otrzymał już za udaną elekcję, a przez cały czas panowania pobierał regularną "pensję" od Rosjan.

Szubienicy uniknął na osobisty rozkaz Tadeusza Kościuszki, który miał powiedzieć, że w Polsce nie ma i nie będzie tradycji zabijania królów, co było czytelnym odcięciem się od skojarzeń z Rewolucją Francuską.

pozdr...

/benjamin

Vote up!
9
Vote down!
0
#1539493

Wcześniej Kościuszko narzekał:"Zdrada nigdy w Polszcze ukaraną nie została". Polecam film "III RP - projekt perfekcyjny". www.youtube.com/watch?v=YDZloiwnRno&t=25s
Pierwsze 6 minut dotyczy historii (m.in. Targowicy), później wiele ciekawych faktów o współczesnych targowiczanach. Każdy powinien znać te fakty!

Vote up!
11
Vote down!
0

Leopold

#1539494

   Witam! Do 2015r. mieliśmy państwo w państwie. UB, SB, sowiecka agentura,  kolaboranci, a naprzeciw społeczeństwo. Obecna Targowica to przede wszystkim potomkowie kolaborantów powojennej ponad 70-letniej okupacji Polski przez Sowietów, oraz obca agentura wpływu. Dzisiaj musimy zedrzeć indywidualnie maski z twarzy Targowicy i codziennie przypominać społeczeństwu ich życiorysy. Nadal pilna lustracja i dekomunizacja. Kto mówi , że jest już póżno, ten popiera ten obecnie jeszcze trwający powoli sypiący się mafijny układ postkomuny. Pozdrawiam!

Vote up!
11
Vote down!
0

ronin

#1539503

Powieszono ich wtedy za późno, więc trzeba to teraz wziąć pod uwagę i przemyśleć, żeby historia się nie powtórzyła.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1539519

aby do totalniaków dotarła ta treść ku ich przestrodze, bo normalni Polacy którzy jeszcze istnieją i będą istnieć, nie dopuszczą do kolejnej zmiany - "ZŁEJ ZMIANY" - szczególnie że nie dokonanej za pomocą demokratycznych wyborów, ale puczu lub "innostrannej" interwencji.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1539534