Smoleńsk - pamiętamy

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

To już sześć lat gromadzimy się na uroczystości żałobnej, z bólem. Wspominamy tych, którzy zginęli, ale jest w nas nadzieja, Że wysiłki tych , którzy nie chcieli zapomnieć, przyniosą wreszcie rezultaty. Jeśli zapytać, czego mają dotyczyć, to trzy sprawy: porządku pamięci, porządku faktów czyli prawdy i porządku sprawiedliwości - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas zakończenia obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim.

6. rocznicę tragedii smoleńskiej spędziłem w domu przed telewizorem oglądając relację z uroczystości na kanale TVP Info. Stan zdrowia nie pozwolił mi na udział w obchodach w Warszawie, ale całym sercem i duszą byłem na uroczystościach, umożliwiła mi to telewizja. Oglądając relację czułem, że wreszcie jestem w wolnej Polsce. Uroczystości upamiętniające tragedię w tym roku miały taką atmosferę i zadumę, jaka była sześć lat temu w czasie żałoby po katastrowie na Krakowskim Przedmieściu. Cieszę się z kilkusettysięcznej manifestacji pamięci katastrofy smoleńskiej, poparcia rządu i prezydenta. Państwowy charakter uroczystości sprawił, że poczułem dumę i radość z tego, że władze starają się zrobić wszystko, aby znaczenie tej wielkiej tragedii nie uległo zapomnieniu i robią wszystko, aby ją wyjaśnić. Uderzyło mnie również, jak wielki jest wśród Polaków głód prawdy, jak ogromna potrzeba wyjaśnienia okoliczności katastrofy i jej przyczyn. Do dziś bowiem tak naprawdę wiemy niewiele. Na szczęście mimo 6.letnich wysiłków nie udało wcisnąć Polakom ciemnoty, że nic ważnego się w Smoleńsku nie stało. I że nawet, jeśli się stało, to winę za to ponosi tragicznie zmarły prezydent Lech Kaczyński. A jeśli nie on, to na pewno jego brat. Mówili o czterech podejściach do lądowania, o pijanym śp. gen. Błasiku, o naciskach i „debeściakach”. Rozsiewali te wersje TW „Bolek”, prof. Nałęcz, Żakowski, Gasiuk-Pihowicz, Palikot, Niesiołowski, Tusk, Komorowski, Kopacz, Sikorski, tzw. eksperci TVN24 i GW, Olejnik i cała wataha, dla której zwłaszcza w dniu smutnej rocznicy brakuje już epitetów - nie udało wam się, krótko mówiąc, zrobienie z Polaków skończonych durni i wcisnąć kitu.

Kiedy prezydent Andrzej Duda wzywał do przebaczenia posmoleńskich „niesprawiedliwych słów, gorszących zachowań, momentów poniżenia”. Do wzajemnego przebaczenia, to - przepraszam - pojawiły mi się przed oczami wasze wykrzywione w nienawiści i pogardzie twarze. Trudno mi wybaczyć, ale jestem w stanie to zrobić, jeżeli uderzycie się we własną pierś oraz przeprosicie to po chrześcijańsku wybaczę.

Dzisiaj chcemy tylko i aż tylko, ustalić prawdę i wymierzyć sprawiedliwość. „Ta sprawiedliwość może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy są przesłanki prawne, kiedy śledztwa przyniosą wynik. Nie mogę rozstrzygać, jakie te wyniki będą. Wiem natomiast, że rozpoczęło się prawdziwe śledztwo. Polacy zbyt łatwo przebaczali. Tak, przebaczanie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i wymierzeniu kary” - powiedział Jarosław Kaczyński. Tragedia smoleńska i to, co się przed i po niej działo, była wielkim dramatycznym świadectwem bylejakości naszego państwa. Złego rządzenia, błędów, wszystkiego tego, co w Polsce nigdy zdarzyć się nie powinno. Zginęli tam Polacy, którzy przeświadczeni byli o jednym: o ważności dbania o sprawy państwowe, o bohaterów naszej historii i politykę historyczną, dbałości za państwo w którym żyją zwykli ludzie, o których należy dbać.

I na koniec refleksja okazuje się, że można sprawnie bez burd i bijatyk przeprowadzać kilkusettysięczne manifestacje, zwłaszcza wtedy, gdy nie biorą w nich udziału prowokatorzy i zadymiarze ze znanych tajnych formacji.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)

Komentarze

... ale pamietajmy, że to dopiero początek drogi najeżonej przeszkodami.
Życzę powrotu do pełnej kondycji i serdecznie pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1511068

Dziękuję za dobre słowo. Damy radę tak jak ja dałem radę nowotworowi...

Vote up!
4
Vote down!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1511070

Witam

Dużo zdrowia życzę i wielu radości w wolnej Polsce.

Vote up!
4
Vote down!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#1511095

Rzeczywiście było spokojnie, yroczyście i dostojnie. Prowokatorzy z PO się pochowali, nie było lewackiej "bratniej pomocy", tylko garstka dinozaurów z KOD-u "protestowała chroniona przez policję...

Vote up!
2
Vote down!
0

Yagon 12

#1511115

Pełna zgoda zwłaszcza co do ostatniego zdania. Byłem tam na miejscy nie po raz pierwszy i az cisnęły sie słowa na usta do nielicznych policjantów " I jak to, mozna bez kordonów antyterrorystów, barierek, zasieków, kiedyś wozów strazy pożarnej blokujących dostęp do pałacu, kiedyś specjalnie zbudowanego podium na wysokości koś. Sw. Anny aby maksymalnie zawęzic przejście" mozna by tak bez końca. Po raz drugi - po Marszu Niepodległości teraz Marsz Pamięci przebiegł godnie, bez zbednej obstawy, przed Pałacem tylko żołnierze w warcie honorowej, a przybyłych było najwięcej w historii.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1511134

niepomierne katusze, że "nic się nie stało"!

SzKODniki też muszą być niepocieszone.

Mam nadzieję, że już niedługo!

Vote up!
1
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1511136