W Dzień Zaduszny światełko pamięci z modlitwą za zmarłych

Obrazek użytkownika MoherJ
Kultura

Nie zginie ten, kto trwa w pamięci
żywych...

2 listopada w Dzień Zaduszny, członkowie Klubu GP Dzierżoniów II zapali Znicze Pamięci na cmentarzu parafialnym przed tablicą upamiętniającą trzech żołnierzy Armii Krajowej śp. Jerzego Kaszyńskiego, śp. Jerzego Pizłę i śp. Mieczysława Jeruzalskiego rozstrzelanych w 1947 r. w dzierżoniowskim więzieniu i potajemnie pogrzebanych na terenie dzierżoniowskiego Cmentarza Parafialnego. Zapaliliśmy je również za żołnierzy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Modliliśmy się za tych, którzy byli zawsze wierni dewizie Wojska Polskiego - Bóg, Honor, Ojczyzna. Wierni temu, co przyrzekali, czym żyli, wierni ludzkiej godności, którzy nigdy nie chcieli przyjąć na siebie jarzma niewoli. To byli członkowie organizacji niepodległościowych: żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niepodległość i innych.

Zapaliliśmy światełko pamięci na grobie Gruzina śp. ppłk dypl. Waleriana Tewzadze, który podczas wojny obronnej Polski w 1939 walczył w obronie Warszawy, był członkiem AK a po wojnie mieszkańcem Dzierżoniowa. Pamiętaliśmy też o śp. majorze Krzysztofie Woźniaku, mieszkańcu naszego miasta, który zginął w Afganistanie w czasie potyczki z rebeliantami, w czasie próby zatrzymania groźnego terrorysty, zapaliliśmy znicz przed obeliskiem ku czci pamięci i odmówiliśmy modlitwę za za poległego żołnierza.

Zapaliliśmy również znicze przy Pomniku Losów Ojczyzny przed tablicą poświęconą pamięci ofiarom 96. osobowej delegacji na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy tragicznie zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem w drodze do Katynia, dokąd podążali, aby upamiętnić 70. rocznicę zbrodni sowieckiej.

Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.

Cześć Ich pamięci!

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)

Komentarze

Dla WSZYSTKICH Przyjaciół i Bliskich, których już nie ma wśród nas...

Vote up!
9
Vote down!
-1
#1524511

https://www.youtube.com/watch?v=nHCJwNyr5ws

Vote up!
4
Vote down!
-4

Verita

#1524513