DZIERŻONIÓW - DOCENIENI PO LATACH
ODZNACZENI KRZYŻEM WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI 2017 - 2022
W 2017 i w 2022 roku Krzyżem Wolności i Solidarności, decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, odznaczeni zostali dzierżoniowscy działacze opozycji wobec dyktatury komunistycznej:
- ks. Stanisław Araszczuk, jako wikariusz w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, w latach 1984–1988 był założycielem i opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej,
- Andrzej Piątek i Jerzy Szymczyk, działacze Solidarności Walczącej,
- Kazimierz Janeczko, inicjator i założyciel pierwszej Komisji Założycielskiej „Solidarność” w Zespole Szkół Radiotechnicznych w końcu września 1980 r.
Ks. Stanisław Araszczuk proboszcz parafii pw. Św. Tadeusza Apostoła w Legnicy odebrał 30 czerwca 2017 roku we Wrocławiu odznaczenie państwowe przyznawane przez Prezydenta Polski byłym działaczom opozycji. Krzyżami Wolności i Solidarności zostało odznaczonych 39 osób z Dolnego Śląska. Ks. Stanisław jako wikariusz w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, w latach 1984–1988 był założycielem i opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej. Inicjował działania o charakterze opozycyjno-patriotycznym, a także zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych. Ksiądz Araszczuk ma także status pokrzywdzonego przez Służbę Bezpieczeństwa. – Donosił na mnie TW „Kaligula” (Eryk Jaworski), ale zawsze zło, trzeba dobrem zwyciężać – mówi ks. Stanisław Araszczuk.
29 października 2019 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Orderów Odrodzenia Polski i Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je kapłani z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. W tym gronie znalazł się m.in. proboszcz parafii pw. Św. Tadeusza w Legnicy. Ks. Stanisław Araszczuk za zasługi dla Niepodległej otrzymał Medal STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI.
Andrzej Piątek od początku 1988 r. do 4 czerwca 1989 r. prowadził działalność opozycyjną w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy oraz podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” na terenie Dzierżoniowa. W ramach działalności w strukturach Duszpasterstwa Ludzi Pracy zajmował się transportem i kolportażem nielegalnych wydawnictw na terenie Dzierżoniowa oraz pełnił funkcję łącznika między Duszpasterstwem Ludzi Pracy a podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu.
Jerzy Szymczyk - dzierżoniowianin, pracownik ZR „Diora” od 1972 r. W 1980 r. w sierpniu był pracownikiem wydziału narzędziowni. Uczestnik strajku załogi zakładu, członek NSZZ „Solidarność” od września 1980 r. Po 13.12 1881 r. był jednym z organizatorów spontanicznego strajku na wydziale. Niemal od pierwszych dni stanu wojennego członek TKZ „Solidarność”, aktywny, odważny, zdecydowany. Organizował sieć wydziałowych kolporterów ulotek przywożonych z Wrocławia. Zbierał składki na rzecz Związku, szykanowany, często przeszukiwany w pracy. Kilkakrotnie przechodził rewizje MO w domu. Uczestnik protestu z dnia 31.08.82 r. w Dzierżoniowie a także niemal wszystkich mszy za Ojczyznę i innych patriotycznych uroczystości religijnych.
Od 1984 r. jeden z liderów Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Dzierżoniowie, uczestnik tajnych spotkań. Zatrzymamy przez SB w 1987 r. w czasie pielgrzymki DLP do Gdańska na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Wyrokiem kolegium ds. wykroczeń skazany na karę grzywny. Rozpracowywany przez SB w Dzierżoniowie w latach 1987 – 89 w ramach SOR „Prolog ”.
Kazimierz Janeczko - inicjator i założyciel, wspólnie z Mateuszem C. i Ryszardem Sz., pierwszej Komisji Założycielskiej „Solidarność” w Zespole Szkół Radiotechnicznych w końcu września 1980 r. W stanie wojennym zajmował się zbieraniem składek członkowskich, kolportażem prasy podziemnej (np. „Z rąk do rąk”) oraz nielegalnej literatury. Był inwigilowany przez SB. Jego spotkania z panią Janiną S. były obserwowane i filmowane przez SB. Na zdjęciach wykonanych przez TW „Kaligula” (Eryka Jaworskiego) oznaczany był najczęściej numerem „3”. Był członkiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, aktywnie uczestniczył w spotkaniach i pielgrzymkach Ludzi Pracy na Jasną Górę. Aktywny członek Klubu Inteligencji Katolickiej przy parafii pw. Św. Jerzego. Współtwórca Zespołu Charytatywnego udzielającego pomocy m.in. rodzinom represjonowanych działaczy związku „Solidarność”. Współpracował z Arcybiskupim Komitetem Charytatywnym „Pod Czwórką” - działającym pod patronatem ks. abp. Henryka Gulbinowicza.
Członek pierwszej ponadzakładowej struktury w powiecie - Międzyszkolnej Komisji Organizacyjnej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania utworzonej 02 marca 1989 r. W latach 1989-1993 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania. Od 18 kwietnia 1989 r. aktywny członek Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Dzierżoniowskiej. Rozpracowywany przez SB w Dzierżoniowie w latach 1987 – 89 w ramach SOR „Memoriał ”.
– To wielki zaszczyt i radość otrzymać takie odznaczenie. Jest dla mnie, obok Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, najważniejszym odznaczeniem. Mam co zostawić wnukom razem z przesłaniem - Warto być Polakiem - powiedział odznaczony.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 179 odsłon
Komentarze
Diora
8 Grudnia, 2022 - 22:07
Poczytajcie kto i jak "uzdrowił" Diorę:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9935
Pozdrawiam
Roman Pniewski
To akurat nie o DIORZE, ale o ZRK. Mam amplituner ich produkcji
8 Grudnia, 2022 - 22:53
z... 1986 roku. Mam również w rodzinie prawdziwego muzyka, audiofila. Jest dyrygentem w jakiejś małej operze w Bawarii... W ubiegłe święta był, włączył i stwierdził, że stary wzmacniacz z PRL daje głębie dźwięku jak obecnie najlepsze lampowe. Poczułem się dowartościowany. ;)