11 listopada oczyma współczesnych...

Obrazek użytkownika maciej1965
Historia

Obchodzimy dziś kolejną, 97 już rocznicę odzyskania niepodległości. Zalewa nas fala analiz i opinii historycznych. Ale czy zastanawialiśmy się, jak to wydarzenie widzieli współcześni? Jak przyjmowali to na bieżąco? Miałem szczęście znaleźć w domowych archiwach książkę z 1920 roku: "Ilustrowana zwięzła Historja Polski, jej odrodzenie i warunki rozwoju" skreślona przez Kaspra Wojnara, kapitana artylerji Wojska Polskiego. Książka napisana i wydana jeszcze przed Cudem nad Wisłą. Napisana językiem przystępnym dla ludzi prostych, przedstawia fakty wprost i bez intelektualnego nadęcia.

Ale myślę, że warto się zapoznać z jej fragmentami dotyczącymi końca wielkiej wojny i odzyskana niepodległości przez Polskę:

Polska odrodzona.

   Tak stała sprawa polska w świecie dyplomatycznym koalicji, gdy Niemcy dnia 5 paźdz. 1918 uznały się za zwyciężone i zwróciły się z prośbą o zawieszenie broni i rokowania pokojowe. Równocześnie uwidocznił się zupełny rozpad Austrji, zwłaszcza pod koniec października. W Polsce zaczęła występować na widownię P.O.W. i razem z legjonistami i oficerami Polakami z wojska austrjackiego rozbrojono austrjaków i odebrano dobytek rządowy w Galicji zachodniej i w okupacji austrjackiej – Dnia 7. listopada utworzył się w Lublinie „rząd ludowy”, z Ignacym Daszyńskim na czele, przewódcą socjalistów galicyjskich, który ogłosił, że Polska jest niepodległą rzecząpospolotą ludową i zapowiedział zwołanie sejmu ustawodawczego.

   Dnia 10 listopada 1918 wrócił Józef Piłsudski do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu po wybuchu rewolucji w Niemczech, witany z nadzwyczajną radością i zapałem.

   Dowództwo wojsk polskich już przedtem wydało rozkazy, aby w dniu 11 listopada 1918 roku przystąpić jednocześnie do rozbrojenia Niemców w Polsce. Przedsięwzięcie to mimo szczupłości naszych sił udało się nadspodziewanie dobrze, bo na Niemców na wiadomość o rewolucji i nich padł strach i bezsilność. Całe kompanje i bataljony niemieckie składały broń i wszelakie meterjały wojenne w ręce polskie.  ....

Trudno oczywiście przepisywać całą książkę, tak więc tych, których zaciekawił ten tekst odsyłam do skanów z oryginału:

Polska Odrodzona...

Pogrom państw zaborczych, ich polityka względem nas i odzyskanie niepodległości Polski

Traktat pokojowy w Wersalu między mocarstwami sprzymierzonemi i stowarzyszonemi a Niemcami z 28 czerwca 1919 roku - o ile on dotyczy Polski

Bogactwa przyrodzone Polski i warunki jej rozwoju

Przy okazji zamieszczę również linki do tekstów, które powstały z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości. Widać tam, jak w tak krótkim czasie rozwinęła się Rzeczpospolita.

Dziesięciolecie niepodległości.

Dziesięć lat niepodległości.

Całość powyższych materiałów można znaleźć pod adresem: Solkat.strefa.pl

Zachęcam również do podjęcia kacji "Jesteś Polakiem - wywieś flagę"

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Nareszcie możemy to Święto traktować radośnie i z nadzieją na jutro. Wszystkiego dobrego od kanadyjskiej Polonii:

http://poloniatube.com/2015/11/11/jozef-pilsudski-jak-zywy-w-kanadzie-2/

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Poloniatube

#1498319

Po ostatnich pięciu latach gdy Święto Niepodległości zepchnieto na margines,a świętowano "europejskie" rocznice, wreszcie wraca ranga dnia waznego dla Polaków. Dzięki prezydentowi Dudzie były to obchody choc troche podobne do świąt w czasie II RP...teraz dopiero widac ile szkód narobiły nie-rządy PO w Polsce...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1498320