Uczelnie tajnego funkcjonowania

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

Polskie uczelnie publiczne funkcjonują dzięki finansowaniu z budżetu (kieszeni podatnika), ale podatnik nie ma zbyt wielu szans, aby się dowiedzieć, na co tak naprawdę uczelnie te jego pieniądze wydają i jaki jest w tym interes publiczny. 

Autonomiczne uczelnie mają skłonność do tajnego funkcjonowania. Utajniają nie tylko swoją historię, nie ujawniają, skąd się wzięły obecne kadry akademickie, a także jak są obecnie rekrutowane.

Dostęp do informacji o ustawianych konkursach na etaty jest blokowany, podobnie o projektach badawczych. Domagając się przez lata tych danych, sukcesu nie odniosłem, ale przecież obywateli w Polsce mamy więcej.

Próbę dotarcia do informacji na temat ideologizacji życia akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęło ostatnio kilka organizacji pozarządowych. Zadano władzom UJ kilkanaście logicznych i prostych pytań w sprawach bulwersujących dla części polskiego społeczeństwa. Na UJ utworzono Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ, o niejasnych/nieznanych naukowych i finansowych podstawach funkcjonowania. Dział ten koncentruje się na problemach płci i seksualności, a jest raczej obojętny na dyskryminację/bezpieczeństwo osób o odmiennej – od obecnie preferowanej – orientacji moralnej i intelektualnej.

Pytania organizacji miały dużą wagę społeczną, wskazywały na przedkładanie ideologii nad naukę na UJ, wyrażały zatroskanie degradacją uniwersytetu – kiedyś chluby Polaków. Odpowiedzi jednak odmówiono, uzasadniając, że podniesione problemy nie są szczególnie istotne dla interesu publicznego.

I takie są standardowe odpowiedzi (o ile w ogóle są) na pytania obywateli, którzy widocznie nie wiedzą, jaki jest publiczny interes, bo ten autonomicznie – nie oglądając się na „pospólstwo”, widocznie niedouczone – wyznaczają władze uczelni i obywatelom nic do tego!

Ci, dla interesu publicznego, mają płacić jeno podatki, a uczelnie mają być jak najlepiej finansowane, oczywiście bez kontroli społecznej!

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

Po ustaleniach okraglostolowych powstal burdel z roku na rok powiekszajaca sie dzialalnoscia agentury obcego wplywu.Nie wiem po co jest ministerstwo oswiaty czy czegos tam ale mysle ze to martwa instytucja nie majaca dalszej racji bytu w zaistnialej sytuacji.Tlustych spasionych rektorow przybywa a wynikow w zastraszajacym tempie ubywa.Cos jest nie tak,ale o tym cicho-sza.Za to co drugi dzialacz to jak nie doktor  to docent z nawolona iloscia infor,acji nie na temat,ale jest  rzeczoznawcza.Niektorzy to nawet lepiej znaja Rosje niz sam Putin,lub ameryke niz Bidem lub byly prezdent Trump.

Vote up!
3
Vote down!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1637052

Po ustaleniach okraglostolowych powstal burdel z roku na rok powiekszajaca sie dzialalnoscia agentury obcego wplywu.........

Tak Weteranie Polski.

 

TO chyba wszystko POLINska układanka.

Gdzie nie spojrzeć tam jakieś dziwa się dzieją.

Niezrozumiałe są dla Polaka!

Polskę NAM niszczą na wiele sposobów.

Zaczęli niszczyć przy okrągłym stole.

POPów nam wciąż przybywa.

Pączkują ścierwa PO wrednym matole.

 

a POPy 

to ci Pełniący Obowiązki Polaka, z POLSKĄ Naszą nie mający nic wspólnego. Jak matoł właśnie dla którego Polskość to nienormalność, jak szechtery, lewandowskie, buholtze & & & & &. Długo by wymieniać. Cel tych ścierw klarowny jest - zniszczenie Naszej Polski, i zamienienie JEJ w myckowaty Polin!!!

Vote up!
2
Vote down!
0
#1637075