Pandemiczne sukcesy polskich naukowców

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

Pandemie/epidemie często powtarzają się w historii. W XX wieku Europa zmagała się kilkakrotnie z  epidemią tyfusu, i to  na frontach wojennych, gdyż przemieszczające się  masy żołnierskie były roznosicielami śmiercionośnej bakterii.

Odzyskaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyła duża śmiertelność,  nie tylko wśród  żołnierzy, ale i ludności cywilnej, dotkniętej zarazą tyfusu i grypy hiszpanki. Nie ogłoszono jednak lockdownu, nie odłożono odzyskania niepodległości na lepsze czasy, po ustaniu epidemii.

100 lat temu epidemia  tyfusu szła wraz z nawałą bolszewicką na Warszawę, ale  Bitwy Warszawskiej nie odwołano, dzięki czemu Polska została ocalona, mimo epidemii.

 W czasach  pandemii oczy zaniepokojonego  społeczeństwa są zwrócone na naukowców, oczekując na jakieś działania i środki zapobiegające rozszerzaniu się zarazy, redukujące zagrożenie chorobą  i śmiercią.

Podczas I wojny światowej na froncie walki z epidemią tyfusu sukcesy odnosił Ludwik Hirschfeld, szczególnie na Bałkanach. Kontynuował on badania nad krwią i działania dla ograniczenia tyfusu  po powrocie do niepodległej Polski, a także podczas II wojny światowej. Po wojnie stworzył Instytut Immunologii   we Wrocławiu, ale musiał się zmagać z pandemią pseudonaukowego łysenkizmu i Nobla nie otrzymał.

Ogromne zasługi dla walki z tyfusem miał  Rudolf Weigel, spoczywający w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego badania, zastosowane w praktyce, ocaliły miliony osób na całym świecie,  a przynajmniej tysiące ludzi z elity intelektualnej Lwowa, zatrudnionych jako karmiciele wszy i wykorzystywanych w produkcji niezbędnej szczepionki.  Weigel  nie chciał podpisać volkslisty, bo jak argumentował „człowiek raz na całe życie wybiera sobie narodowość”. Choć pochodził z rodziny austriackiej, wybrał Polskę. Tym samym pozbawił się Nobla zablokowanego przez Niemców w 1942 r. Ale i po wojnie go nie otrzymał, bo był fałszywie oskarżany o kolaborację z Niemcami ! Dobre uczynki rzadko uchodzą bezkarnie…

Polski świat naukowy oczywiście bierze udział  w walce z pandemią koronawirusa. Powołano zespoły badawcze, zapewniono finansowanie projektów, osiągnięto pewne sukcesy, nagrodzono zasłużonych dziesiątkami krzyży i  odznaczeń, ale wyniki badań spoczęły na półkach. Chyba nie były tak znaczące jak wyniki badań Hirschfelda, czy Weigla, ale system wdrażania w życie nawet najbardziej innowacyjnych badań/wynalazków, jak wiemy, w Polsce kuleje.

Wynalazki mogą być, ale na półkach, a nie w życiu ! Dlatego czekamy jak na zbawienie, na wynalazki zagraniczne, aby zmniejszyć straty pandemiczne. Powstał nawet interdyscyplinarny zespół naukowców PAN do monitorowania pandemii. Monitoring jest potrzebny, ale sam rozprzestrzenianiu się wirusa nie zapobiegnie.

Polscy naukowcy w dobie pandemii odnoszą większe sukcesy, ale niestety negatywne. Na manifestacjach proaborcyjnych/antykościelnych odrodziły się  relacje mistrz-uczeń, ale w układzie kompromitującym świat akademicki. 

Profesorowie i ich uczniowie mówią jednym głosem: je.ać PiS, wyp…dalać,  tworząc tym samym postępową korporację nauczanych i nauczających nienawidzących PiS i domagającej się aborcji, która zastąpiła na uniwersytetach  wsteczną korporację poszukujących prawdy.

Podczas pandemicznych manifestacji proaborcyjnych zadano kłam twierdzeniom, iż tzw. czystki antysemickie roku 1968 r. doprowadziły do przerwania ciągłości polskich elit, a to z powodu opuszczenia Polski przez  elity zasłużone w instalacji systemu komunistycznego.

 Na okoliczność Strajku Kobiet przywoływane jest dzieło doktorskie zbrodniarki komunistycznej Heleny Wolińskiej  „Przerwanie ciąży w świetle prawa karnego”. Dr.Helena Wolińska opuściła Polskę po 1968 roku,  ale jej idee nadal są żywe i stanowią podstawy naukowe ruchu kobiet,  wspieranego przez najwyższe gremia akademickie.

O przerwaniu ciągłości tych elit nie ma mowy, gdy poglądy  ofiar czystek jaruzelskich, mających odmienną orientacją intelektualną i moralną,  nie liczą się na drodze postępu. Ci wypędzeni realnie, a nie tylko pozornie, nie mają żadnych relacji ze swoimi uczniami, gdyż je zerwano nadzwyczaj skutecznie, aby nie wpływali na uczniów negatywnie.

Ten stan rzeczy został utrzymany w III RP oraz  poparty czyszczeniem niewygodnej pamięci. I nawet koronawirus tego  trendu nie odwrócił. Zespoły PAN prowadzą monitoring pandemii, ale monitoringu relacji Mistrz-Uczeń w domenie akademickiej nikt nie prowadzi.

Tekst opublikowany w tygodniku Gazeta Polska nr. 49 z 2 grudnia 2020 r.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:17)

Komentarze

O gruźlicy tuż po wojnie jakby wszyscy zapomnieli. A kto wie czy gruźlica nie była bardziej zakaźna i dużo bardziej śmiertelna niż covid-19. Jak bardzo była niebezpieczna uświadomił mi dopiero list z archiwum rodzinnego, kiedy kuzynka pisze do drugiej, że nie odwiedziła rodziny mojego dziadka, bo tam był gruźlica i nie chcieli narażać własnych dzieci. 

Kilka lat temu usłyszałam, że zmarło kilku podopiecznych pewnego schroniska dla bezdomnych. Przyczyną była jakaś odmiana gruźlicy lekooporna. Niedługo po tej wiadomości, w sumie pogłosce, której nie mogłam sprawdzić, zmarł w wieku najwyżej 50 lat ojciec kamilianin, który opiekował się tymi bezdomnymi, jakby potwierdzając wcześniejszą pogłoskę. Czy ktoś z sanepidu ostrzegał? Czy wprowadził jakieś środki zabezpieczające? Czy zamknął całe miasto w kwarantannie?

To co się dzieje teraz jest czymś niewyobrażalnym i w skali kraju i w skali świata.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Alina

#1655109

Pani Alino

 

Jako zwycięzca konkursu o gruźlicy dla dzieci w latach 60-tych i którego ojciec wówczas ostro z gruźlicą walczył, ryzykując własnym zdrowiem, a ojciec mojej żony, tuż po wojnie zmarł na gruźlicę, pozwalam sobie dodać, że wydawało się, że tę chorobę całkowicie opanowaliśmy. Niestety nie.

Chyba rok temu niepokojące wieści zaczęły płynąć z Danii, gdzie stwierdzano rosnącą liczbę nowych zachorowań na gruźlicę, coraz bardziej lekoodporną.

Nam się wydaje, że swoim działaniem i swoim rozumem potrafimy zmienić, czy zatrzymać bieg natury. Niestety, wykazujemy się pychą, a obecna pandemia tylko pokazuje, jacy potrafimy być ciągle bezradni wobec takich żywiołów, jak huragany, susze, trzęsienia ziemi, czy wulkany. Pokpiliśmy również w swoim zadufaniu potęgę mikroskopowego świata żywego.

 

7,6 miliarda ludzi na świecie stanowi zaledwie 0,01 proc. wszystkich żywych organizmów. Jest nas, jako element całej biomasy Ziemi mniej, niż jest kryla w oceanach. Wirusy na przykład łącznie ważą trzy razy więcej niż cała ludzkość razem wzięta. Robaki podobnie nas przebijają, ryby dwunastokrotnie, a grzyby aż dwustukrotnie.

Nowe badanie pokazuje, że najwięcej jest (co nie dziwi) roślin – 82% całej żywej materii Ziemi. Aż 13% to bakterie, a połączony zbiór pozostałych (grzyby, zwierzęta, ryby, owady) to zaledwie 5% biomasy naszego świata. 

Czyli jeszcze raz - ludzie, 0,01% życia na Ziemi, walczy z 13% bakterii. Czyli bakterii jest aż 1300 razy wiecej w kilogramach niż wszystkich ludzi. I na koniec - każdy z nas ma w sobie nieustannie (głównie przewód pokarmowy) 2 - 3kg bakterii.

Mamy naprawdę potężnego przeciwnika w bakteriach i wirusach. Czy ta nasza walka kiedykolwiek się skończy?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Za zaproszeniem   https://klubdyletantow.blogspot.com

 

 

 

 

#1655203

Interesujące informacje. Na pytanie czy ta walka się skończy? odpowiedź brzmi - nie. Założenie że można eksterminować jakiś organizm bezkarnie jest niestety błędem, który powtarzamy a piać i a piań. Obecne działania szczepionkowe tylko czynią tę walkę coraz zacieklejszą. Ja mam kołtuńskie spojrzenie na ten problem i uważam że tak radykalna ingerecja  człowieka takie  jak szczepionki i działania  w celu ostatecznego rozwiązania jak widzimy nie udają  się. Nie wyeliminowaliśmy zadnego microba na Ziemi, a  powrót tych niemal eksterminowanych jest dużo bardziej niebezpieczny niż poprzednie współżycie  z ofiarami po obydwu stronach. Vide wspomniana w komentarzach gruźlica  czy polio. Szczepionki w dłuższej perspektywie czasowej nie działają. Skuteczność szczepionek na grypę to jest 10%. Naruszanie względnej lub czasami mniej względnej harmonii współżycia człowieka z microbami. w skali micro i macro kończy się tragicznie dla ludzkości.  Micro to dbanie o pokojowe  współżycie z 1,5 kg osobistych microbów - a są to tak dobre jak i złe microby, Te dobre waraz z naszym szstemenm odpornościowym  głównie chronią człowieka przed  rozpychaniem się tych żłych i  niebezpiecznym  wzrostem ich populacji. Ta wojna toczy się przez nasze całe życie. Codziennie.  W skali macro świat dopuścił aby  pazerność wielkiej Farmy doprowadziła do kreowania pandemii aby następnie z nią walczyć oczywiście sprzedając za niebotyczne pieniądze szczepionki, które naet nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się zarazy, a te j stosowane . od paru tygodni, wprowadzają do organizmu ludzkiego obce RNA, które łyczy się z ludzkim  DNA, o czym oczywiście media nie mogą wspominać. Nie będę tutaj robiła świetnej notce koło pióra:  Kończę i pozdrawiam przedświątecznie 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

faxe

#1655214

   Witaj! Antyszczepionkowcy Covidowi, to następna nowa forma działań Neokomuny, aby utrzymać stań wrzenia społecznego. Doskonale wiedzą, jak zaszczepić społeczeństwo strachem. Autorytety się cholera znalazły. Obecnie pilna potrzeba szerokiej kampani informacyjnej, a nie porad szarlatanów.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

ronin

#1655234

Najważniejsze, że szczepionka na Covid-19 jest tak samo bezpieczna jak prysznice w Oświęcimiu. Tak przynajmniej mówi Danka Holecka, cały rząd i pato-wirusolodzy na smyczy Pfizerów.

Przypomnę, że z taką sytuacją już mieliśmy w historii do czynienia: okupację hitlerowską przeżyli tylko ci żydzi, którzy nie wykonywali zarządzeń władz okupacyjnych.
Ci którzy te zarządzenia wykonywali skończyli w dołach śmierci albo piecach krematoryjnych!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

panMarek

#1655304

To co teraz wyprawia ten rząd to nic innego jak prowadzenie wojny przeciwko narodowi, coraz więcej Polaków to widzi i przestaje wierzyć w cokolwiek mówią rządzący politycy. Lekarze krytykujący decyzje rządu są zastraszani, nawet wiceminister sprawiedliwości, który głośno powiedział, że wyleczył siebie i rodzinę tanią amandatyną został wezwny na dywanik. Świrus jest okazją dla grandziarzy na zrobienie grubych pieniędzy na "szczepionkach" i wzięciu za "twarz" milionów zastraszonych ludzi.

Dzisiaj pisanie prawdy o świrusie nie jest prowadzeniem szkodliwej działalności, lecz biciem na alarm, aby ci, którzy jeszcze na oczka nie przejrzeli zrobili to jak najszybciej. Tu na niepoprawnych, też mamy zadaniowych naganiaczy, jeden z nich nawet obiecał, że sobie wstrzyknie tę substancję. Duda, który nigdy nie zaszczepił się nawet na grypę, przeprowadził rozmowę z trzema naganiaczami o których mówi W. Gadowski w swoim ostatnim komentarzu tygodnia. Najciekawsze jest to, że nawet naczelny firmy Pfizer nie chce się zaszczepić i wspaniałomyślnie odstępuje swoją dawkę "bardziej potrzebującym".

https://nczas.com/2020/12/17/prezes-pfizera-odwiedzil-ambasade-izraela-i-zapalil-chanukowe-swiece/

https://gadowskiwitold.pl/aktualnosci/komentarz-tygodnia-kolejne-zwyciestwo-austriackiego-zolnierza/

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1655151

"To co teraz wyprawia ten rząd to nic innego jak prowadzenie wojny przeciwko narodowi" - choć wielu mężów stanu typu Budka, Biedroń, Lempart czy inny Wałęsa wygłasza identyczne zdanie, nie znaczy to, że mają rację. Ten rząd "wyprawia" z grubsza to samo, co inne rządy. Problem jest taki, że nie ma dobrego remedium na rządzenie w czasie pandemii - zawsze jest to kompromis między wydolnością służby zdrowia, potrzebami gospodarki, a wytrzymałością zgnębionych sytuacją ludzi. Szczepionka (niezależnie od skuteczności) wnosi bardzo potrzebną nadzieję. Ludzie są w różnych sytuacjach - u starych, gdzie ryzyko choroby niesie 30% szansę śmierci, ryzyko ew. powikłań poszczepiennych ma mniejsze znaczenie. Osobiście się zaszczepię mimo szansy wysypki czy groźniejszych reakcji. Prez. Duda już swoje przechorował, więc nie ma powodu się szczepić. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Leopold

#1655161

nie daje gwarancji, że nie będzie się zakażonym ponownie, a więc Duda wg. takich wiadomości powinien się także zaszczepić. Czytałem, że lekarze sceptyczni wobec tej szczepionki powinni być " reedukowani". O ile się nie mylę powiedział to doradca min. Niedzielskiego Krzysztof Simon, ale mogę się mylić. Szczepionka ta ingeruje w ludzkie DNA i jakie tego mogą być skutki nie wiemy. Czy nie jest zastanawiająca ucieczka przed szczepieniem samego dyrektora firmy Pfizer?

Powiedział on mianowicie, że się nie zaszczepi ponieważ zostawi swoją dawkę bardziej potrzebującym, chyba ma wszystkich za głupków. I jeszcze jedno, dlaczego nie wolno mówić o tym, że amantadyna leczy. Właśnie ten tani lek wyleczył szybko bardzo wielu zakażonych, między innymi D. Trump'a. Ale są tacy, którzy przy pomocy tej pandemii chcą zrujnować gospodarkę wielu państw i zaprowadzić nowy porządek świata.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1655164

Panie Leopoldzie , ale to rząd decyduje, a nie te lemparty czy Budki

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

faxe

#1655215

oto czego dopuszczają się obecne władze na całym świecie.

Poniżej link do rozmowy z Prof.Francisem Boyleem, ekspertem od praw człowieka i broni biologicznej, na temat szczepionek na coronavirusa. Pan profesor nazywa toto frankenshots.
Wprowadzając frankenshots do obiegu łamie się Kodeks Norymberski w zakresie etyki eksperymentów medycznych. Mamy tu do czynienia z nazistowską metalnością.

https://www.youtube.com/watch?v=ULOb4l7Qa4M&feature=emb_logo

Niestety tylko wersja angielskojęzyczna.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4
#1655156

#1655168

Rząd zaszczepi wszystkich Polaków?! Terror koronawirusowy w Polsce? M. Pawlicki wRealu24

https://www.youtube.com/watch?v=5vtrxOBSbNE

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Alina

#1655175

Co robić?
"Nie masz, nie masz nadzieje..."

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1655187

powinna zapalić się każdemu Polakowi, gdy na wiosnę nasz "katolicki" rząd postanowił wpuszczać do kościołów tylko po 5 osób.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1655197

to nie są żarty, nagrań takich jak to kolejne, które tu zamieszczam jest niesamowita ilość w internecie. Zna Pan J. angielski więc proponuję posłuchać. O tym wielkim oszustwie mówią polscy lekarze i dziennikarze, jak i zagraniczni.

Poniżej jeszcze jeden ciekawy wywiad, ten jest w j. polskim.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1655213

wstrzymał szczepienia po tym jak cztery osoby personelu tego szpitala zachorowały po otrzymaniu tej nieprzetestowanej mieszanki firmy Pfizer. Z bliskich źródeł wiem, że zdania pracowników służby zdrowia na temat szczepienia się są podzielone 50/50, ta negatywnie nastawiona część mówi nawet, że zwolni się z pracy jeżeli będzie zmuszana do zaszczepienia się.

https://www.nbcchicago.com/news/local/suburban-hospital-suspends-covid-19-vaccinations-after-adverse-reactions/2398756/

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1655224

Dlaczego szczepionki na COVID-19 mogą wpływać na płodność człowieka? Syntycyna

http://cioz-dobrostan.pl/szczepionka-badania-plodnosc-syntycyna/

Tzn. normalny człowiek nie powinien się szczepić, ale urzędnicy, politycy i wielcy tego świata niech się szczepią ... Będziemy mieli ich z głowy że tak powiem "bezkrwawo".

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

Alina

#1655196

    Witam! A kim jest Ten "prawdomówny" redaktor naczelny Rola z realu.24? Byłym rzecznikiem Kukiz 15. Teraz z Konfederacją razem w dilu. Jak tam widzę psychola Sośnierza i Winnickiego, jako twarze "prawdy objawionej", to mam odruch wymiotny. Te twory zmajstrowały komunistyczne służby, jako koło ratunkowe PO - Partii Oszustów. To towarzystwo, tylko bytuje na antypolskiej postawie, jako typowa obca agentura wpływu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

ronin

#1655217

A kim jest reszta dziennikarzy i polityków na dzisiejszej scenie politycznej? Dziewicami?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Alina

#1655236

A kim jest reszta dziennikarzy i polityków na dzisiejszej scenie politycznej? Dziewicami?

Poza tym spodziewałam się tu dyskusji na temat poglądów, a nie wycieczek personalnych kto gdzie pracował. W sumie każdy dziennikarz jest trochę jak aktor - odgrywa rolę (nomen omen) za którą mu płacą.  I dopóki płacą, a aktorowi nie przeszkadza grana rola, to ja ogrywa.

W Realu24 dziennikarze najczęściej pokazują real, to co główne media omijają szerokim łukiem - i zdarzenia i tematy. To oni wchodzą w tłum demonstrantów i prowadzą rozmowy na żywo z organizatorami i uczestnikami. Tego nie robi ŻADNA telewizja, żaden "zawodowy" słynny dziennikarz, pewnie dlatego, że mają dużo więcej za uszami niż np. red. M. Rola.

Nie możemy ustalić wspólnego stanowiska, bo ja przede wszystkim słucham co kto mówi, jednocześnie uwzględniam wiedzę o człowieku i jego dotychczasowych dokonaniach. Nie wszyscy zasługują na całkowite potępienie. Przecież jak uczy historia nawet zbrodniarze kiedy się nawrócili i odkupili swoje grzechy mogli stać się świętymi, co trzeba sobie koniecznie przypomnieć w okresie świątecznym.... Takim nawróconym kandydatem na współczesnego świętego jest np. były I sekretarz wojewódzki PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach, którego rola w czasie stanu wojennego jest dziś pomijana. 

https://historia.tvp.pl/49159494/strona-rzadowa-tadeusz-fiszbach-stal-sie-persona-non-grata-w-kregach-wladzy

Usłyszałam tylko gdzieś w przelocie, że TF znajduje się w jakimś klasztorze. Nie usłyszałam, czy jako zakonnik, czy podopieczny, ze względu na wiek.

Poza tym dziwi mnie Pańskie podejście do tego co mówią ludzie wg pana niewiarygodni. Czy gdyby ostrzegali Pana przed przepaścią, miną, zasadzką, jakimś wielkim niebezpieczeństwem też by im Pan nie wierzył? Ani nie sprawdzał czy mówią prawdę? Jeśli tak, to życzę szczęścia ....

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Alina

#1655240

Relacja na żywo z marszu: 

Grzegorz Braun i Socha OSTRO na Marszu o Wolność

https://www.youtube.com/watch?v=_-FwrGxs2JU 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

Alina

#1655242