Ronald Reagan
Ronald Reagan to postać o wielu twarzach i wielu paradoksów. Syn katolika i protestantki, hollywoodzki aktor z własną gwiazdą na słynnej alei i prezydent USA, żartowniś i człowiek z misją, i zdeterminowany wojownik, który zdolał pokonać sowieckie „Imperium Zła” bez jednego wystrzału
5 czerwca 2004, w Los Angeles zmarł, jeden z najwybitniejszych prezydentów Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan.
W Polsce pamiętany przede wszystkim jako sojusznik związku zawodowego „Solidarność” oraz zagorzały przeciwnik systemu komunistycznego. Przyczynił się do zwycięstwa zachodniego bloku w Zimnej Wojnie oraz upadku komunizmu w wielu krajach
Takie rozmowy i spotkania tworzyły najnowszą historie Polski a nie jakieś skoki agenta Bolka przez stoczniowe ogrodzenie
Bardzo mądry i rozsądny człowiek... przypadło mu zarządzać w trudnym czasie i w wielu kwestiach jest nadal nie do pokonania,a szkoda... Szacunek, pamięć, godność, honor, siła, wiedza, błyskotliwość,pokora,dyplomacja...by wymieniać. Największe sukcesy Reagan odnosił w relacjach z Moskwą. Wygrał podjęty na nowo wyścig zbrojeń i zmusił Gorbaczowa do defensywy i bezprecedensowych rozmów rozbrojeniowych, Porozumienia amerykańsko-sowieckie na tym polu to bodajże największy sukces drugiej kadencji Reagana. Warto też pamiętać, że jego sojusznikiem w zmaganiach z Kremlem przez obie kadencje pozostawała Żelazna Dama – premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Oboje niewątpliwie się lubili i podzielali konserwatywny światopogląd. Stali się symbolami nowej, ostatniej fazy zimnej wojny
Pamięć dla Lidera
God Bless America
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 116 odsłon
Komentarze
Komuniści usiłowali zastraszy Reagana w LA w końcu lat 40.
6 Czerwca, 2023 - 03:44
Reagan i jego osobista krucjata przeciwko komunizmowi
Ronald Reagan zapoznał się osobiście i bezpośrednio z zagrożeniami dla życia jakie stwarza działalność komunistów w praktyce. Bowiem w połowie lat czterdziestych XX w. komuniści z Hollywood grozili śmiercią lub kalectwem Reaganowi, jego żonie oraz dzieciom.
Często się zastanawiam jak daleko mógłbym zajść, jeślibym studiował.
- Ronald Reagan, z przemówienia do studentów w Eureka College*
Warto tu podkreślić, że prezydent Reagan wierzył w siłę idei rozumianych jako polityczne oraz ekonomiczne teorie, a także rozumiał olbrzymie znaczenie roli jaką ma określona filozofia władzy państwowej w społeczeństwie demokratycznym — co może być także określane jako ideologia.
Reagan świetnie zdawał sobie sprawę z zagrożeń jakie stwarza dla wolności osobistej wkraczanie władzy państwowej w coraz to nowsze zagadnienia. Wierzył też, iż jako prezydent może dokonać koniecznych zmian w społeczeństwie amerykańskim tylko w przypadku wywarcia decydującego wpływu na istniejące w tym okresie przeważające idee dotyczące roli władzy państwowej w kraju.
Hollywood amerykańskim centrum propagandy komunistycznej
Zdecydowaną walkę z szybko rozprzestrzeniającym się w filmowym Hollywood sowieckim komunizmem Reagan stoczył już w połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku. W Hollywood w tym okresie wpływy szpiegów sowieckich oraz rola opanowanych przez komunistów związków zawodowych była olbrzymia. Komuniści zaczęli mieć duże wpływy w Hollywood, zwłaszcza od 1936 roku po zorganizowaniu tzw. Popular Front, w którym działali wspólnie z nimi amerykańscy liberałowie, czyli skrajna lewica. Praktycznie, w pewnym okresie — bez zgody komunistycznych związków zawodowych nikt nie mógł być przyjęty do pracy przy obsłudze produkcji filmowej.
W 1948 roku na spotkaniu z Ronaldem Reaganem i gwiazdami Hollywood: Henrykiem Fondą i Jamesem Cagneyem — Artur Koestler, znany autor powiesci „Ciemność w południe” — tak okreslił amerykanskich liberałów z Hollywood: To nie lewica. To jest Wschód. Kinematografia od zawsze była jednym z głównych narzędzi czerwonej propagandy.(1)
Po ataku hitlerowskich Niemiec na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku, jakakolwiek krytyka prawa komunistów w Hollywood do władania związkami zawodowymi pracowników obsługi filmów była praktycznie niemożliwa. Komuniści twierdzili także, iż aktorzy muszą opuścić ich wieże z kości słoniowej i zacząć działalność polityczną.** Powstawało coraz więcej filmów prosowieckich oraz popularyzujących komunistyczne hasła.
Komunistyczny przywódca w Los Angeles County twierdził, że “partia komunistyczna jest bardzo zainteresowana osiągnięciem sukcesu przez The Conference of Studio Union (CSU)” a także zorganizowaniu postępowego centrum w Hollywood zamiast IATSE”. Partia komunistyczna była więc zainteresowana utworzeniem ośrodka infiltracji pozostającego pod jej wpływem oraz w znacznie większym stopniu niż dotychczas popularyzującego komunistyczną propagandę w filmach. Z tego wynikało, że pomiędzy związkiem IATSE liczącym 16000 członków, a liczącym 10000 członków CSU — musi dojść do zaciętej walki o wpływy.***
Już w marcu 1945 roku rozpoczęła się więc walka o władzę nad związkowcami pomiędzy Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) a The Conference of Studio Union, związku kierowanego przez członka partii komunistycznej w USA i sowieckiego szpiega Herberta Sorrela.**** Walka ta doprowadziła do wydarzeń nazwanych Czarnym Piątkiem Hollywood. Trwający ponad pół roku strajk doprowadził do tego, że w październiku około 300 zdesperowanych strakujących zaatakowało idących do pracy pracowników przy bramach wytwórni Warner Brother’s. W walkach przy bramach wytwórni zraniono 40 osób.
Reagan nie pozwolił się zastraszyć komunistom
W tym okresie rada Screen Actors Guild (SAG) poprosiła członka tej rady Reagana o mediację sporu pomiędzy tymi dwoma związkami. Jednak komunista Sorrell uważał, że SAG powinno także zastrajkować, czemu sprzeciwiał się Reagan. W końcu Reagan i inni przywódcy SAG zadeklarowali strajk zorganizowany przez Sorrela z CSU za nielegalny i stwierdzili, że aktorzy powinni pracować. Zezłościło to Sorrela, który zaczął wzywać do bojkotu filmów z Reaganem. I choć aktorzy wchodzili do wytwórni jakimś tylnym wejściem, to Reagan nie pozwolił się zastraszyć i wjeżdżał samochodem przez bramę obstawioną przez pikiety strajkujących ze związku opanowanego przez komunistów. Reagan został wybrany na prezydenta SAGw 1947 roku.
Do Reagana zadzwoniono także z pogróżkami, że albo poprze strajk, albo jakieś osoby zajmą się tym, by jego twarz nigdy więcej nie była widziana w filmach. Co mogło oznaczać zamach na jego życie, albo też oblanie twarzy kwasem solnym.**** Po tym telefonie Reagan zaczął nosić pistolet, był także pod ochroną policji.
W 1947 roku 24 "przyjaznych świadków", w tym m.in. Gary Cooper, Ronald Reagan, Ayn Rand oraz Walt Disney zeznało przed specjalną komisją Kongresu USA, że w Hollywood działa wielu komunistów. Niektórzy z tych zeznających wymienili także nazwiska osób, które ich zdaniem były działającymi na szkodę USA komunistami.
O tych swoich doświadczeniach z walki z komunistami Reagan później napisał:
“Teraz wiem z własnego doświadczenia, w jakisposób komuniści używają kłamstw, oszustw, przemocy oraz każdej innej odpowiadającej im taktyki w celu zwiększenia sowieckiej ekspansji”.
Reagan napisał też: “Wiedziałem, iż Ameryka nigdy nie stanęła wobec bardziej szkodliwego lub diabelskiego zagrożenia niż to, jakie jest stwarzane przez komunizm”.
Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.