Śląska "Inka"

Obrazek użytkownika Husky
Historia

 

 

Sprzedała jedyny zegarek...rodzinną pamiątkę...kupiła broń i granaty i przemyciła je do UB-eckiej katowni imienia św.Michała w Krakowie.

17 XII 1946 "Ludzie Honoru" mordują w Katowicach strzałem w potylicę Śląską "Inkę". Śp.Irenę Odrzywołek. Bohaterkę która odegrała kluczową rolę w rozbiciu UB-eckiej katowni w Krakowie przez Polskich Powstańców ze Zgrupowania Śp.mjr Józefa Kurasia Ognia

 

Została aresztowana w dniu 5 listopada 1946 roku w Gliwicach. Akt oskarżenia sporządzono już w dniu 18 listopada, niejawna rozprawa sądowa odbyła się w dniu 3 grudnia, trwała 3,5 godziny łącznie z 40-minutową przerwą i zakończyła się orzeczeniem kary śmierci dla Ireny Odrzywołek i Bolesława Pronobisa. Prośba o ułaskawienie została złożona w dniu 4 grudnia, a odmowa łaski prezydenta Bolesława Bieruta nosi datę 11 grudnia. Protokół wykonania kary śmierci podpisany został w dniu 17 grudnia 1946 roku. Wszystkiego razem było – 42 dni, od aresztowania do wykonania kary śmierci. Trudno szukać tak ekspresowo przeprowadzonej sprawy sądowej. Widać ogromny pośpiech funkcjonariuszy, aby tych dwoje oskarżonych jak najszybciej uśmiercić. Działają szybko, aby ktokolwiek lub cokolwiek nie przeszkodziło od orzeczenia do wykonania kary śmierci.

Irena Odrzywołek podejmując swoje wybory życiowe, mimowolnie dostała się w tryby bezlitosnego i okrutnego wymiaru sprawiedliwości, jaki stworzyli komuniści po 1945 roku. Została ofiarą, jedną z tysięcy, zbrodni popełnionych w majestacie prawa. Rozstrzelani w katowickim więzieniu byli anonimowo grzebani na cmentarzu w Panewnikach. Tam również została pochowana Irena. Po latach, dla uczczenia wszystkich pogrzebanych ofiar, została ufundowana symboliczna mogiła oznaczona napisem –

 „Boże, jeśli o nich zapomnimy, to ty zapomnij o nas!”

Na zdjęciu to ta Dziewczynka z gałązką w ręku.

PAMIĘTAMY o Tobie  Irenko!

Wieczna Chwała Bohaterom !

 

Dzięki Irenie Odrzywołek powiodła się akcja uwolnienia osadzonych w krakowskim więzieniu św. Michała na terenie dawnego klasztoru karmelitańskiego. O niemal nieznanej do dzisiaj bohaterce antykomunistycznego ruchu podziemnego mówi w rozmowie z PCh24.pl Grzegorz Jeżowski, adiunkt w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

 

 

Rozmowa PCh24.pl
Sprzedała zegarek. Kupiła broń i granaty

]]>https://www.m.pch24.pl/sprzedala-zegarek--kupila-bron-i-granaty,31974,i....]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (15 głosów)

Komentarze

Wieczna Cześć i Chwała Niezłomnym Bohaterom!

Vote up!
9
Vote down!
-2

jan patmo

#1612169

Cześć i Chwała Bohaterom !

Ciekawa historia - dziękuje za jej opisanie.

Vote up!
8
Vote down!
-1
#1612183

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

z jakich powodów? Czemu nie napisałeś iż była członkiem Polskiej Partii Robotniczej? Nie pasowało do obrazu nieugiętej bojowniczki? Tak przecież robili komuniści, oni też pewne niewygodne fakty, jak np. "niewłaściwe pochodzenie" tuszowali Przecież łatwo można było to wyjaśnić iż dawało to jej możliwość lepszego dostępu do więzionych. Nie opisujesz człowieka, nie opisujesz akcji w jakiej wzięła udział, idziesz linią pustej propagandy budującej gipsowego człowieka, i czarnych charakterów tych, co ją skazali. To nie jest prawda historyczna, to pusta propaganda dla "narodu głupiego co wszystko kupi".

Vote up!
1
Vote down!
-5
#1612240

Gdyby nie była członkiem Polskiej Partii Robotniczej pewnie by żyła
Ale ...

Vote up!
4
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1612248

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Nawet fakt bycia członkiem PPR (broń Boże nie przypisuję tej bohaterce iż pozwoliła wyprać sobie umysł by wierzyć w ideologię tej partii) nie chroniło tego, co złamał prawo ówczesnego państwa, choć dziś uznajemy iż było to działanie patriotyczne, od kary śmierci. 

Jak widzisz dziś upartyjniona, tak jak wtedy, prokuratura +nawet nie podejmuje tematu przestępstw dokonanych pod egidą KC PiS. Chrzanowski i afera KNF, Kuchciński i afera podkarpacka z podtekstem pedofilskim, Birecki i afera SKOK, Kaczyński i afera dwóch wież i wiele innych. Przynależność do PIS chroni przed odpowiedzialnością za dowolne przekręty. Widzisz sam, że służby nadzorowane przez ułaskawionego przestępcę nawet nie sprawdziły Banasia. Choć ta sprawa może okazać się dla Polaków korzystna, gdy Banaś w raporcie pokaże przekręty Ziobro. Wiadomo, że jeden i drugi umorusani są w przekręty po uszy, ale dla Polaków może okazać się bardzo korzystne gdy dwie mafie chwycą się za łby. Może to Polakom otworzy oczy? Gdy dwóch przestępców chwyta się za bary ludziom uczciwym tylko na korzyść może to wyjść.

Vote up!
2
Vote down!
-5
#1612253

Jak ktoś napiszę o pedałach na Saskiej Kępie , debilach Faralach z Leonka, czy o twoim mężu to też skończysz trollowanie na PIS-ie

 

Vote up!
3
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1612288

cyt:

, co złamał prawo ówczesnego państwa

Kto to prawo ustalał, twój ojciec,matka starszy brat

Vote up!
3
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1612290