Śląska "Inka"

Obrazek użytkownika Husky
Historia

 

 

Sprzedała jedyny zegarek...rodzinną pamiątkę...kupiła broń i granaty i przemyciła je do UB-eckiej katowni imienia św.Michała w Krakowie.

17 XII 1946 "Ludzie Honoru" mordują w Katowicach strzałem w potylicę Śląską "Inkę". Śp.Irenę Odrzywołek. Bohaterkę która odegrała kluczową rolę w rozbiciu UB-eckiej katowni w Krakowie przez Polskich Powstańców ze Zgrupowania Śp.mjr Józefa Kurasia Ognia

 

Została aresztowana w dniu 5 listopada 1946 roku w Gliwicach. Akt oskarżenia sporządzono już w dniu 18 listopada, niejawna rozprawa sądowa odbyła się w dniu 3 grudnia, trwała 3,5 godziny łącznie z 40-minutową przerwą i zakończyła się orzeczeniem kary śmierci dla Ireny Odrzywołek i Bolesława Pronobisa. Prośba o ułaskawienie została złożona w dniu 4 grudnia, a odmowa łaski prezydenta Bolesława Bieruta nosi datę 11 grudnia. Protokół wykonania kary śmierci podpisany został w dniu 17 grudnia 1946 roku. Wszystkiego razem było – 42 dni, od aresztowania do wykonania kary śmierci. Trudno szukać tak ekspresowo przeprowadzonej sprawy sądowej. Widać ogromny pośpiech funkcjonariuszy, aby tych dwoje oskarżonych jak najszybciej uśmiercić. Działają szybko, aby ktokolwiek lub cokolwiek nie przeszkodziło od orzeczenia do wykonania kary śmierci.

Irena Odrzywołek podejmując swoje wybory życiowe, mimowolnie dostała się w tryby bezlitosnego i okrutnego wymiaru sprawiedliwości, jaki stworzyli komuniści po 1945 roku. Została ofiarą, jedną z tysięcy, zbrodni popełnionych w majestacie prawa. Rozstrzelani w katowickim więzieniu byli anonimowo grzebani na cmentarzu w Panewnikach. Tam również została pochowana Irena. Po latach, dla uczczenia wszystkich pogrzebanych ofiar, została ufundowana symboliczna mogiła oznaczona napisem –

 „Boże, jeśli o nich zapomnimy, to ty zapomnij o nas!”

Na zdjęciu to ta Dziewczynka z gałązką w ręku.

PAMIĘTAMY o Tobie  Irenko!

Wieczna Chwała Bohaterom !

 

Dzięki Irenie Odrzywołek powiodła się akcja uwolnienia osadzonych w krakowskim więzieniu św. Michała na terenie dawnego klasztoru karmelitańskiego. O niemal nieznanej do dzisiaj bohaterce antykomunistycznego ruchu podziemnego mówi w rozmowie z PCh24.pl Grzegorz Jeżowski, adiunkt w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

 

 

Rozmowa PCh24.pl
Sprzedała zegarek. Kupiła broń i granaty

https://www.m.pch24.pl/sprzedala-zegarek--kupila-bron-i-granaty,31974,i.html

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:15)

Komentarze

Wieczna Cześć i Chwała Niezłomnym Bohaterom!

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1612169

Cześć i Chwała Bohaterom !

Ciekawa historia - dziękuje za jej opisanie.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Tezeusz

#1612183

z jakich powodów? Czemu nie napisałeś iż była członkiem Polskiej Partii Robotniczej? Nie pasowało do obrazu nieugiętej bojowniczki? Tak przecież robili komuniści, oni też pewne niewygodne fakty, jak np. "niewłaściwe pochodzenie" tuszowali Przecież łatwo można było to wyjaśnić iż dawało to jej możliwość lepszego dostępu do więzionych. Nie opisujesz człowieka, nie opisujesz akcji w jakiej wzięła udział, idziesz linią pustej propagandy budującej gipsowego człowieka, i czarnych charakterów tych, co ją skazali. To nie jest prawda historyczna, to pusta propaganda dla "narodu głupiego co wszystko kupi".

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5

Państwo teoretyczne już było, dziś mamy państwo z tektury oparte na kłamstwach i pogardzie dla Polaków. Czas na pozytywizm, na pracę u podstaw, by śmiechem pognać uzurpatorów.

#1612240

Gdyby nie była członkiem Polskiej Partii Robotniczej pewnie by żyła
Ale ...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1612248

Nawet fakt bycia członkiem PPR (broń Boże nie przypisuję tej bohaterce iż pozwoliła wyprać sobie umysł by wierzyć w ideologię tej partii) nie chroniło tego, co złamał prawo ówczesnego państwa, choć dziś uznajemy iż było to działanie patriotyczne, od kary śmierci. 

Jak widzisz dziś upartyjniona, tak jak wtedy, prokuratura +nawet nie podejmuje tematu przestępstw dokonanych pod egidą KC PiS. Chrzanowski i afera KNF, Kuchciński i afera podkarpacka z podtekstem pedofilskim, Birecki i afera SKOK, Kaczyński i afera dwóch wież i wiele innych. Przynależność do PIS chroni przed odpowiedzialnością za dowolne przekręty. Widzisz sam, że służby nadzorowane przez ułaskawionego przestępcę nawet nie sprawdziły Banasia. Choć ta sprawa może okazać się dla Polaków korzystna, gdy Banaś w raporcie pokaże przekręty Ziobro. Wiadomo, że jeden i drugi umorusani są w przekręty po uszy, ale dla Polaków może okazać się bardzo korzystne gdy dwie mafie chwycą się za łby. Może to Polakom otworzy oczy? Gdy dwóch przestępców chwyta się za bary ludziom uczciwym tylko na korzyść może to wyjść.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

Państwo teoretyczne już było, dziś mamy państwo z tektury oparte na kłamstwach i pogardzie dla Polaków. Czas na pozytywizm, na pracę u podstaw, by śmiechem pognać uzurpatorów.

#1612253

Jak ktoś napiszę o pedałach na Saskiej Kępie , debilach Faralach z Leonka, czy o twoim mężu to też skończysz trollowanie na PIS-ie

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1612288

cyt:

, co złamał prawo ówczesnego państwa

Kto to prawo ustalał, twój ojciec,matka starszy brat

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1612290