Gdy nie wiadomo o co chodzi...

Obrazek użytkownika Honic
Kraj

Trudno nie zauważyć przebijającego z wielu komentarzy na temat problemów górnictwa węgla kamiennego w Polsce niezdecydowania. Postaram się więc o parę własnych słów tytułem komentarza.
Kiedy sprzedano już prawie wszystko co się sprzedać dało w normalnym trybie, przyszedł czas na kombinacje z użyciem właściwości intelektualnych. Wiadomo, że nie da się gospodarki tak przestawić żeby węgiel w istotnej części przestał być potrzebny, bez względu na wciskaną klimatycznie ocieplaną ideologię. Zresztą kilka lat temu próbowano już jakiejś akcji dotyczącej wydobycia i handlu węglem - chodzi mi o śmierć Barbary Blidy, "Śląską Alexis" i kilka osób podejrzanych lub nawet z postawionymi zarzutami, z których wszystkie uniewinniono. "Prace" komisji Kalisza trwały coś trzy lata, a gdy zakończono jej działalność, sprawa już była mocno przyschnięta i wyciszona.
Chodzi o to, że bardziej ekonomicznie opłacalne może być wydobycie pewnej, niezbędnej gospodarce ilości węgla przez niewielką ilość kopalń niż wydobycie tej samej ilości węgla przez wiele kopalń. Redukcja ich ilości (przez zamknięcie) zwiększyłaby dochody właściciela pozostałych. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia zrozumiałe jest zainteresowanie co poniektórych sygnalizowane na portalach informacyjnych (np. tu: http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-universal-energy-chce-kupic-upadajace-kopalnie-kto-stoi-za-f,nId,1588867; http://www.bankier.pl/wiadomosc/Palikot-chce-kupic-kopalnie-3269181.html). To również element nacisku na strajkujących. Oczywiście do "prywatyzacji" doszłoby w czasie i sytuacji zależnych od relacji inwestor-właściciel. Czy - i dla kogo opłacalne byłoby częściowe zniszczenie górnictwa węglowego w celu otrzymania zwiększonego zysku z jego pozostawionej części, bez ponoszenia kosztów likwidacji kopalń które są konieczne i istotne.
Nie da się też ukryć że takie rozwiązanie jest na rękę "państwom ościennym" posiadającym własne górnictwo węglowe. Przerabialiśmy to już przy okazji likwidacji przemysłu stoczniowego i innych aspektów.
Intuicja mówi mi że będziemy przerabiali takie akcje przy innych okazjach. Sądzę w oparciu o informacje z powszechnie dostępnych portali informacyjnych że kondycja takich firm jak "LOT" czy spółek dawnego PKP nie jest najlepsza. Są one więc potencjalnym obiektem do sprzedaży. Ich wartość może podnosić obecność nowoczesnych jednostek takich jak Dreamliner czy Pendolino, przy jednoczesnej niejednoznacznej ocenie kondycji firm.
Z tego wszystkiego wynika, że Ewa Kopacz nie została zatrudniona na swoim stanowisku z powodu jakichś nadzwyczajnych zdolności. Po prostu ma wykonać zadanie i przyjąć odpowiedzialność na siebie, zwłaszcza gdyby coś się nie udało. W przypadku prywatyzacji polskiego górnictwa sukces może oznaczać po zakońćzeniu kariery urzędniczej np. miejsce w Radzie Nadzorczej (coś jak przypadek kanclerza Schroedera). W tym celu odbywa się łatwo dostrzegalna, ale żałosna akcja pijarowska porównywania nazwiska Kopacz do Iron Lady Thatcher. Z tego może wyjść co najwyżej Lady Digger. Jak wiadomo, za rządów Thatcher zlikwidowano brytyjskie górnictwo i dokonano tego dość brutalnie i stanowczo. To żle wróży polskim górnikom. Wydaje mi się bowiem, że ze strony rządowej nie ma dobrej woli rozwiązania konfliktu. Tyle że jak dotychczas wychylają się z wyzwiskami głównie młodzi i niedoświadczeni urzędnicy niezbyt wysokiego stopnia. Ci od których coś zależy, siedzą cicho. Cóż, taka jest rola młodych. I tak lepsza niż w niektórych zakładach pracy za komuny (obecnie już nieistniejących), gdzie zapewne musieliby ganiać po flaszkę dla starszych kolegów. O zasadniczej służbie wojskowej nie wspominając.
 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:13)

Komentarze

Chodzi o chleb i miejsca pracy dla tysięcy rodzin. I nie tylko chodzi o górników,bo likwidacja kopalni pociąga za sobą wiele innych branż, niby nie związanych z górnictwem.  Same kopalnie są nierentowne z powodu bardzo złego zarządzania, na co zwykły górnik nie ma najmniejszego wpływu.  Myślę ,że to wszystko jest specjalnie sterowane  odgórnie tak ,by doprowadzić do upadłości i sprzedać za bezcen kolesiom.  Ludzie ich nie interesują.     Hasło z wczorajszego protestu w Bytomiu.   *Rząd pod sąd*.  Myślę ,że bardzo na czasie  i oby się spełniło.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1460782

Droga Babo Jago

Pozwolisz że zapytam tylko:

 

Pod jaki sąd ten rząd ?

 

Czy jest takowy w bis PRL, gdzie rządzi

PZPO ?

W POLSCE, gdzie zbulała sprawiedliwość ?

 

Jaki (p)rezydęt taka ona jest.

Ta Temida !

 

 

a

dla tych co nie wiedzą:

PZPO znaczy -

 

Polska Zjednoczona Partia Oszustów

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1460816

Jakie ???

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1460817

nic w komentarzu na ten temat nie ma i nic tez nie widać (zdjęcia)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1460818

a sądy

są takie jak ich nadzorca i żyrant spod żyrandola.

przyklepuje i żyruje wszystkie przekręty kolesi, co kręcą lody

i niszczą POLSKĘ.

on, ten, bul !

za nic ma

 

POLSKI INTERES NARODOWY.

 

on jest bezwolny pajac, kukła pociągana za sznurki przez tych co za nim stoją.

co  go wybrali ruskimi serwerami !

POdobnie jak był kukłą Donald zwany matołem

(jest takim samym pajacem teraz w brukselce)

https://www.youtube.com/watch?v=UYdQO58FXvE&feature=player_detailpage#t=60 (link is external)

i jak takowąż kukłą jest

obecna premiera,

desygnowana na stolec za swą głupotę i miernotę.

 

Wszak przysłowie stare powiada:

 

głupi, mierny

ale wierny !

 

I to jest właśnie PZPO.

POwinni wszyscy !

zamiast liści !!!

 

I POLSKA

by złapała drugi oddech PO dziesiątkach lat niszczenia.

Wróciłaby do normalności

PO tych latach destrukcji dokonywanej przez zbrodnicze sitwy na usługach ościennych mocarstw i innych wrażych sił !

 

kłaniaję się zniszczone stocznie,                                                                                                                                         PLO, niszczone okrutnie na wiele sposobów PKP, Nord Stream, huty sprzedane jakiemuś indyjskiemu gangsterowi,

całe gałęzie polskiego przemysłu po których tylko wspomnienia.

 

Krew nagła człowieka zalewa jak dotyka tych tematów.

 

to jest tak gigantyczne sq.........ństwo,

że brak słów by je odpowiednio opisać.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1460822

To dla czego na Śląsku tak dużo ludzi głosowało na PO i PSL

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1460821

słuchaj Jestem Jaki Jestem,

 

USTALONO POnad  WSZELKĄ WĄTPLIWOŚĆ, ŻE

te mendy tuskomoruskie fałszują wybory

 

KAŻDE  !

 

A Ty z takim pytaniem ?

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1460843

Sami Ślązacy o tym mówili w TV, że PO ich wkręciło, co do niegłosowania na PIS, i teraz wstyd im, bo PIS miał racje,

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1460918

Bardzo dobry wykład prof. Ancyparowicz w Rozmowach niedokończonych - 14.01. Nawet leming do kw. zrozumieć powinien.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1460793

Koppacz-ka podobnie jak Tusk została wybrana w castingu niemiecko0unijnym po to by dokończyc zniszczeń Tuska  a wcześniej Buzka czy Bieleckiego. Jakby jednak nie wyszło i ludzie poszli na ulice to zwiewac nie ma gdzie...a PO-licję i wojsko towarzysze z PO juz "sprywatyzowali"...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1460794

Eugieniuszowi Kłopotkowi! To taki wypuszczany dla zmylenia "dobry policjant" PSL-owski! Rżnie kontrolowanego głupa, trochę coś niemiłego powie na koalicjanta, a tak naprawdę jest razem z nimi! Przy głosowaniach wie, kiedy będzie przewaga koalicji, więc pozwala sobie dla uspokojenia PSL-owskiego elektoratu, zagłosować przeciw! W innych niepewnych przypadkach zawsze jest za głosami koalicyjnymi! Nie cierpię tego fałszywego cwaniaczka! Wyjątkowo perfidna persona diabeł w owczej skórze! Pisze to dlatego, bo czekałam właśnie, żeby się utwierdzić w przekonaniach i doczekałam sie ponownie! Oto cały Kłopotek: "największy błąd w konflikcie z górnikami leży w braku wyczucia negocjacyjnego rządu"! Jetem bardzo, bardzo ciekawa, zobaczymy jak będzie głosował! 

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

viki

#1460800

Niestety, dałem się na to kiedyś nabrać i nawet faceta polubiłem. Jednak karty odkrył dość szybko...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1460923