Terroryści i agenci - debata na Foksal

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Odbyła się 17.12.2015 o godz 18:00 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5  w Warszawie.  Przytoczę fragment informacji o niej z portalu Blogpress.pl:

  "Wydawnictwo Editions Spotkania ma przyjemność zaprosić na debatę

"Od konfidenta do terrorysty. Źródła współczesnego jądra ciemności"

W debacie będą uczestniczyć autorzy ostatnio wydanych książek oraz Dyrektor Wydawnictwa - Piotr Jegliński

"Weryfikacja" - Piotr Wroński

"Tragarze śmierci" - Witold Gadowski, Przemysław Wojciechowski

"Konfidenci" - Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski."  {TUTAJ}.

 Warto wspomnieć, że każda z trzech wymienionych książek miała już swoją premierę.  "Weryfikacja" w październiku 2015 [relacja Blogpress.pl + wideo - {TUTAJ}], "Tragarze śmierci" w listopadzie 2015 [relacja Blogpress.pl + wideo - {TUTAJ}, a moje sprawozdanie - {TUTAJ}], zaś promocja "Konfidentów" odbyła się 13 grudnia 2015 [relacja Blogpress.pl + wideo - {TUTAJ}].

 Są to pozycje o bardzo różnym charakterze.  "Weryfikacja to fabularyzowana spowiedź faceta, który najpierw pracował w SB, a po 1989 roku w UOP [porte parole autora].  Jest to powieść z łatwym do odczytania kluczem.  "Tragarze śmierci" to zbiór wywiadów z terrorystami aktywnymi w latach 70-tych oraz 80-tych, a także z agentem Mosadu, Juvalem, który ich tępił.  Ksiązka pokazuje - skąd wziął się terroryzm w Europie.

   "Konfidenci" to cegła licząca 720 stron, będąca publikacją o ambicjach naukowych.  Jej punktem wyjścia była książka Tomasza Tywonka, piszącego pod pseudonimem "Michał Grocki" "Konfidenci są wsród nas", wydana na poczatku lat 90-tych.  Została ona włączona do obecnej książki i uzupełniona [str 39-221].  Do tego dodano szereg aneksów omawiających działalność innych agentów SB oraz wiele kopii oryginalnych dokumentów SB, np. różnych donosów.

 A jak przebiegała sama debata?  Zaczęła się z piętnastominutowym opóźnieniem, gdyż czekano na Witolda Gadowskiego.  Pojawił się on jednak dopiero po godzinie.  Zagail więc Krzysztof Skowroński z Radia WNET, a potem Piotr Jegliński mówił o swym wydawnictwie i prezentowanych obecnie trzech ksiązkach.  Po nim głos zabrał Przemysław Wojciechowski.  Opowiedzial on o tym, jak słuzby PRL wspierały terrorystów, zwłaszcza palestyńskich.  Nie czyniły tego za darmo.  Wosciechowski wspomniał coś o sumis 3 miliardów dolarów, jaki przyniosła im ta działalność.

 Polemizował z nim płk Piotr Wroński, który stwierdził, że głównym "sponsorem" terrorystów nie była wcale PRL, ale NRD, gdzie była rozbudowana sieć ośrodków ich szkolacych.  Mówił on też o swej książce "Weryfikacja" oraz opisywał, w jaki sposób SB starała się "wrobić" podziemną Solidarność w terroryzm.  Gdy Witold Gadowski w końcu się pojawił, wygłosił krótką pogadankę na temat Państwa Islamskiego i walczacych z nim Kurdów.

 Potem Piotr Woyciechowski i Witold Bagieński omawiali "Konfidentów".  Dużo miejsca w tej publikacji zajął artykuł Sławomira Cenckiewicza o związkach Wiesława Chrzanowskiego z SB.  Sławomir Cenckiewicz powiedział, że w latach 40-tych został on złamany przez UB i nigdy potem nie był sie on w stanie im przeciwstawić.  Jako minister sprawiedliwości doprowadzil do wstrzymania waznych śledztw np. w sprawie zabójstwa bł. Jerzego Popiełuszki.

 Ta sprawa zainteresowała słuchaczy i wiekszość pytań z sali dotyczyła właśnie jej.  Ja jednak poruszyłam inny temat, a mianowicie tzw. "władzę szaf".   Wojciech Sumliński opowiadał kiedyś, jak pewien ubek, jego informator, pokazal mu swoją szafę i powiedział, iż z papierów, które tam trzyma utrzymuje siebie i całą swoją rodzine.  Spytałam obecnych, co wiedzą o procedurze wykradania przez funkcjonariuszy akt SB i szantażach.  Odpowiedzial mi płk Wroński.  Oświadczył, że istotnie miało to miejsce, ale tych "sprywatyzowanych" dokumentów nikt nigdy nie szukal, bo nie bylo "woli politycznej".

 Impreza trwała do 20:00, a potem autorzy podpisywali swe książki.  Sala była pełna, w spotkaniu uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób.  Debatę filmowały trzy kamery, w tym należąca do Blogpress.pl . 

  

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

  Jest tu:

 

http://blogpress.pl/node/22133

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

elig

#1503273