Bolesław Chrobry i film o Smoleńsku

Obrazek użytkownika elig
Historia

  W dolnej sali kościoła przy placu Grzybowskim w Warszawie odbył się 15.01 2013 dziewiąty już wykład z cyklu "Sylwetki niezwykłe". Zatytułowany był "Bolesław Chrobry Wielki", a prowadził go prof. Roman Michałowski z Instytutu Historii UW. Organizatorzy to SPJN /TUTAJ/. Przed wykładem prof. Jan Żaryn, prezes SPJN wygłosił kilka komunikatów.

  Zapowiedział, że następny wykład z cyklu odbędzie się dopiero 5 marca 2013, także o 18:00, w tym samym miejscu co dziś. Prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska opowie o Stanisławie Patku, dyplomacie Piłsudskiego i jego starciach z Rosją. Dziś natomiast, 16.01 w dolnym kościele Świętego Krzyża o godz 19:30 będzie wykład doktoranta prof. Żaryna, Piotra Bączka /tego od likwidacji WSI/. We wtorek 22.01 obędą się obchody rocznicy Powstania Styczniowego. W katedrze polowej przy ul Długiej o godz 17:00 /wg Internetu o 18:00/ zacznie się msza święta, a potem nastąpi przemarsz do parku Traugutta na dalszy ciąg uroczystości.

  Profesor Michałowski zaczął od stwierdzenia, iż państwo polskie powstało nagle. Jeszcze w latach 920-930 przodkowie Mieszka I władali niewielkim obszarem miedzy Poznaniem, a Gnieznem. Jednak gdy w roku 992 Mieszko I umierał, jego państwo obejmowało te same tereny co obecnie, za wyjątkiem Mazur, gdzie żyli wtedy Prusowie /lud bałtycki/. Podkreślił znaczenie chrztu Polski i wspomniał o dokumencie Dagome Judex w którym Mieszko I ofiarował swe państwo Świętemu Piotrowi. Już w dwa lata po chrzcie Polski powstało pierwsze biskupstwo w Polsce, które objął Jordan. Sukcesem Mieszka I było to, iż nie podlegało ono żadnej metropolii.

  Podstawą osiągnięć Mieszka I był sojusz z Ottonem I, cesarzem Niemiec. Chrześcijańska Polska była wtedy naturalnym sojusznikiem Niemiec w walce z pogańskimi Słowianami połabskimi, zwłaszcza Lucicami /Wieletami/. Tę politykę swego ojca kontynuował Bolesław Chrobry. Dzięki sojuszowi z Ottonem III, który chciał odbudować Cesarstwo Rzymskie i widział w nim ważną rolę dla państwa Chrobrego doszło w r. 1000 do zjazdu gnieźnieńskiego i utworzenia arcybiskupstwa gnieźnieńskiego oraz kilku biskupstw.

  Chrobry wspierał misje św Wojciecha i św Brunona z Kwerfurtu. Ustanawiał też własne prawa, n.p. przedłużył Wielki Post o dwa i pół tygodnia, a tym, co go nie przestrzegali kazał wybijać zęby. Jeszcze brutalniej karał cudzołożników. Tak przynajmniej twierdził Thietmar, kronikarz niemiecki. Budował liczne kościoły murowane, zwłaszcza w okolicy Krakowa.

  Prowadził wiele wojen. Zdobył nawet Pragę i Kijów. Przyłączyć zdołał jednak tylko Morawy. Sojusz z Niemcami załamał się po śmierci Ottona III w 1002. Jego następca, Henryk II chciał uczynić z Chrobrego zwykłego wasala. W efekcie wybuchła wojna trwająca 16 lat. Doprowadziła ona do przyłączenia Łużyc i Milska do Polski. W roku 1025 na krótko przed śmiercią Bolesław Chrobry koronował się na króla Polski. Prof Michałowski twierdzi, że to Chrobry spopularyzował nazwę naszego kraju.

  Osiągnięcia Chrobrego były wybitne, ale po jego śmierci wszystko się popsuło. Za panowania Mieszka II Polska była atakowana przez Niemców i Ruś Kijowską, a po śmierci Mieszka II w 1034 wybuchł wielki bunt pogan. W 1038 władca czeski Brzetysław najechał i zniszczył Wielkopolskę. Struktury państwowe i kościelne całkowicie się załamały. Dopiero ok.1040 Kazimierz Odnowiciel zaczął je odtwarzać, z tym, że stolicę przeniósł do niezniszczonego Krakowa. Wykład trwał do 19:15, po czym przyszedł czas na pytania z sali.

  Pytano o bunt pogan, a prof Jan Żaryn zapytał o Bolesława Zapomnianego, który miał jakoby panować w latach 1034-1038. Prof Michałowski uważa, że to czternastowieczna legenda. Nie mogłam wysłuchać całej dyskusji, gdyż spieszyłam się na plac Wilsona, do kina Wisła, gdzie o 20:00 zaczynał się pokaz filmu Anity Gargas "Anatomia upadku" o tragedii smoleńskiej i śledztwie w jej sprawie. Krótkie sprawozdanie z tej imprezy jest w portalu Niezalezna.pl /TUTAJ/.

  Było mnóstwo ludzi wszystkie 500 miejsc w sali A było zajętych i co najmniej 100 osób stało pod ścianami, lub siedziało na przyniesionych z holu krzesełkach. Ludzie przywitali oklaskami Cezarego Gmyza i Antoniego Macierewicza. Potem Tomasz Sakiewicz zapowiedział film. Trudno go opowiedzieć. Pokazał on nowych świadków katastrofy i obnażył kłamstwa polskich władz i komisji Millera oraz ujawnił zacieranie śladów przez Rosjan. Mogliśmy też zobaczyć efekty prac ekspertów zespołu Macierewicza.

  Film ten będzie dołączony do wydania "Gazety Polskiej" z 16.01.2013. Warto je kupić !!! Po zakończeniu projekcji na scenę weszła Anita Gargas. Publiczność urządziła jej owację na stojąco. Pani Anita przedstawiła wszystkich członków zespołu realizującego film. Impreza zakończyła się ok. 21:30.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (1 głos)

Komentarze

Film ten będzie dołączony do wydania "Gazety Polskiej" z 16.01.2013.

------

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia.

#323066

elig: Napisałam o tym w notce.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#323275