Święto Trzech Króli A.D. 2016

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Było pod wieloma względami niezwykłe.  Wprawdzie już po raz ósmy ulicami ponad 400 polskich miejscowości przeszły Orszaki Trzech Króli, ale po raz pierwszy fakt ten został tak wyraźnie dostrzezony przez TVP.  W Progranie 1 przeprowadziła ona transmisję na żywo z uroczystości w Warszawie, urozmaiconą krótkimi migawkami z innych miast, np. z Zamościa.

 Po raz pierwszy też w Orszaku szedł Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką, a TVP ! przeprowadziła z nim kilkunastominutowyw wywiad.  Warto też wspomnieć, że oprócz Trzech Króli pokłon Dzieciątku Jezus złożyli też książe Polski Mieszko I oraz jego zona Dobrawa.  Było to przypomnienie 1050 rocznicy chrztu Polski.  Przypada ona w tym roku.

 Rzadko zdarza się, że w święto kościelne mamy ważne wydarzenie polityczne.  Dziś jednak, w Świeto Trzech Króli, w pensjonacie w Niedzicy odbyły się nieformalne rozmowy prezesa PIS, Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier, Viktorem Orbanem.  Według portalu RMF24.pl {TUTAJ] trwalo ono prawie sześć godzin.  Odbywało się w pensjonacie "Zielona Owieczka".  Premier Orban przybyl tam o 11:00, a obaj politycy opuścili to miejsce po 17:00 [zjedli tam też obiad].  Po spotkaniu nie wydano żadnego komunikatu dla mediów.  Joachim Brudziński powiedział tylko:

 "Nikt z nas dzisiaj rano nie przypuszczał ,że to spotkanie zakończy się dopiero teraz:) 17:56 - 6 sty 2016".  Według Interia.pl {TUTAJ}: "Jak podaje serwis vs.hu, spotkanie zainicjowali politycy Prawa i Sprawiedliwości.".  Mimo dyskrecji uczestników rozmów - pojawiły się już pierwsze komentarze.  W portalu Niezalezna.pl przytoczono {TUTAJ} wypowiedzi europosła PiS, Ryszarda Czarneckiego:

 " Obaj politycy doskonale zdają sobie sprawę, że Polaków i Węgrów łączą nie tylko sentymenty, ale też i interes polityczny – podkreślał Czarnecki w rozmowie z niezalezna.pl.  Wymienił też punkty zbieżne dla obu krajów. – Wyraźnie widać, że na zakręcie historii Unia Europejska dzieli się na starą i nową. I ta stara chce dbać głównie o siebie. Konieczne jest reanimowanie Grupy Wyszehradzkiej, która została przez rząd Donalda Tuska poświęcona na ołtarzu współpracy z Niemcami i Francją w ramach Trójkąta Weimarskiego. Obaj premierzy Orban i Kaczyński są tego zwolennikami – wyjaśniał europoseł.

– Jest też kwestia związana z dużą ekspansją imigrantów do Europy. Z całą pewnością warto, żeby Polska, Węgry, Czechy i Słowacja mówiły tutaj jednym głosem.".

 W portalu Wpolityce.pl ukazał się {TUTAJ} artykuł Jerzego Kubraka "Spotkanie Kaczyńskiego z Orbanem to sygnał dla Brukseli: nie poddamy się ingerencji i naciskom, tak jak nie ulegli Węgrzy!".  Tytuł dobrze oddaje treść publikacji.  Autor  stwierdza:

 "Spotkanie ma natomiast wyraźny kontekst międzynarodowy. Obserwujemy coraz bardziej bezceremonialne naciski, wręcz pogróżki, wobec Polski pod rządami PiS, ze strony zachodnich mediów i unijnych polityków. Atak przebiega na kilku frontach i rozpisany jest na wiele głosów. (...) W tej sytuacji spotkanie Kaczyński-Orban niesie ze sobą twardy przekaz dla Brukseli: nie poddamy się ingerencji i naciskom, tak jak nie ulegli Węgrzy!".  Wpolityce.pl zamiescił też  {TUTAJ} wywiad z prof Rafałem Chwerorukiem zatytułowany: "Prof. Chwedoruk: Spotykając się z Viktorem Orbanem Jarosław Kaczyński manifestuje, że nie jest prawdą teoria o izolacji PiS-u i Polski w Europie.".

 Istotne może być też to, że na jutro [czwartek, 7 stycznia] zaplanowano spotkanie Orbana z premierem Wielkiej Brytanii, Cameronem.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)