Jacek Czaputowicz - minister z przypadku

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

 Jacek Czaputowicz został polskim ministrem spraw zagranicznych 9 stycznia 2018 roku, czyli nieco ponad 9 miesięcy temu.  Jego nominacja miała charakter przypadkowy.  Po prostu przewidywany poprzednio kandydat na to stanowisko - wycofał się w ostatniej chwili.  Trzeba powiedzieć, że Czaputowicz jest chyba najczęściej krytykowanym ministrem rządu Mateusza Morawieckiego i to ze wszystkich możliwych stron. 

Jedni zarzucają mu zbytnią ugodowość we wszystkich sprawach, a drudzy np. rusofobię.  Oskarża się go o kontynuację linii Geremka, ale inni mówią o czystkach w MSZ.  Wyrzuceni przez Czaputowicza ambasadorowie utworzyli coś w rodzaju konfederacji i ślą protesty gdzie się da.{TUTAJ}.  Właściwie każde posuniecie ministra Czaputowicza spotyka się z krytyką.  Podam kilka przykładów z końca września i z października 2018.  Czaputowicz udzielił wywiadu rosyjskiemu pismu "Kommiersant" {TUTAJ}.  Jego wypowiedzi zostały natychmiast skrytykowane.  Marek Budzisz napisał tekst "Zły wywiad ministra Czaputowicza w rosyjskiej gazecie" {TUTAJ}.  Stwierdził w nim:

  "Na łamach Kommiersanta (https://www.kommersant.ru/doc/.... ) ukazał się wywiad z naszym ministrem spraw zagranicznych, prof. Czaputowiczem. Chcąc rozwiać ewentualne wątpliwości napiszę od razu – jestem zdania, że jest to wywiad zły, którym w takim kształcie nie powinien ujrzeć światła dziennego. Ale nie, dlatego, że minister mówił rzeczy wątpliwe, czy skłaniające do polemik. Nie. Nic takiego nie miało miejsca. Pan prof. Czaputowicz mówił rzeczy słuszne, z którymi nie sposób się nie zgadzać, a jednak obstaję przy takiej ocenie wywiadu. Poniżej uzasadniam, dlaczego. 
 Trzeba zacząć od tego, że tematyka polska nieczęsto gości na łamach rosyjskiej prasy, zwłaszcza tej wpływowej. Jest to pierwszy wywiad naszego ministra dla rosyjskich mediów. Dziennik Kommiersant z pewnością do takich należy, a wywiad przeprowadziła Galina Dudina, dziennikarka rzetelna i nie manifestująca swej niechęci wobec Polski. A zatem mieliśmy szansę na poważny wywiad w poważnej gazecie, której niestety nie wykorzystaliśmy. (...)  czy rzeczywiście najważniejszym problemem w polskich z Rosją relacjach jest sprawa Ukrainy? Nie dlatego, aby ta była nieważna, ale można byłoby oczekiwać, że polski minister przedstawi polską agendę, zestaw spraw, o których myśli polski rząd chcący realizować nasze interesy. Jest to ważne z, kilku co najmniej powodów. Po pierwsze rosyjska dyplomacje chce i rozmawia o interesach, kwestie sympatii i więzi kulturowych, choć też z jej punktu widzenia ważne są jednak drugoplanowe. Liczą się interesy. A jaki interes wobec Rosji ma Polska?".

  Inną wypowiedź ministra Czaputowicza skrytykował Aleksander Ścios {TUTAJ}:

  "Pierwsza deklaracja Czaputowicza,iż rząd uzna wyrok tzw.TSUE wywołała lawinę wniosków do trybunału ze str.grupy zwanej"sędziami".Dziś szef MSZ potwierdził deklarację i dodał-"trzeba będzie znaleźć kompromis". Zmiana prawa "na żądanie" staje się regułą za rządów @pisorgpl".

  W portalu Onet.pl napisano:

  "Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas konferencji "Polska w świecie kryzysów" nie wykluczył, że nasz kraj będzie kupować rosyjski gaz z Nord Stream 2. To oznaczałoby absolutną klęskę sztandarowego programu dywersyfikacji źródeł energii realizowanego przez rząd." {TUTAJ}.

   Mnie osobiście spodobała się wypowiedź ministra Jacka Czaputowicza z 10.09.2016:

  "– Możemy powiedzieć, że kadra kierownicza resortu została zmieniona niemal w 100 proc. – mówił podczas inauguracji aplikacji dyplomatyczno-konsularnej w Akademii Dyplomatycznej MSZ Czaputowicz. 
  – Na stanowiskach kierowniczych nie ma obecnie osób - czy to w kraju, czy to na placówkach - które byłyby na listach współpracowników komunistycznych służb albo byłyby absolwentami moskiewskiej MGIMO (Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) – dodał. 
Szef MSZ zaznaczył, że rotacja kadr jest „potrzebna dla skuteczności działania”, „jest to zalecenie w ramach służby cywilnej, i jest ona czymś normalnym w instytucjach europejskich”. 
  – Jednak w przypadku dzisiejszej Polski, powiedzmy to wyraźnie, ważne jest także kryterium utożsamiania się z polityką rządu. Są oczekiwania pewnej gwarancji tego utożsamiania się – podkreślił.
  Czaputowicz poinformował, że od czasu zaprzysiężenia rządu byłej premier Beaty Szydło wymienionych zostało lub w najbliższym czasie wymienionych zostanie 86 spośród 101 ambasadorów, z czego 28 od lutego bieżącego roku, kiedy to on sam zapowiedział zmiany w resorcie. 

Szef MSZ dodał, że zmiany objęły także niemal wszystkie ze 111 stanowisk dyrektorów i wicedyrektorów departamentów w resorcie, z czego 46 od lutego br." {TUTAJ}.

  Wygląda na to, że Czaputowicz energicznie zabrał się za porządki w swoim resorcie.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

szkodzą nie tylko Polsce, ale także, a może przede wszystkim PiS. Tylko dyplomatołek potrafi powiedzieć, że "to jest zaszczyt być dopuszczonym do biurka prez. Trump'a.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1573333

Tak, "zaszczytem jest dopuszczenie do biurka, przy którym pracuje przywódca innego państwa",

tak próbował pobronić prezydenta i nie on jeden, to co wypisywali (prezydent z jego niedo-rzecznikiem też) to jakiś cyrk. Zupełnie niepoważni ludzie za to nie przepuszczą okazji, by podgotować atmosferę i dowalić "lewactwu".

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1573336

http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-a-macierewicz-min-j-czaputowicz-zamiast-wspierac-interes-narodowy-i-bezpieczenstwo-polski-wspiera-bezpieczenstwo-niemiec/

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1573334

Żenadna postać, jak dla mnie wielka pomyłka ale ktoś go tam posadził. Wyrozumiałości (zapewne dla obiektywizmu?) nie zrozumiem, starczy znać jego kuriozalne wypowiedzi (to ma być polityk, minister, dyplomata?) a co do dobrych uczynków jakichś, to przypomnę banał, że powinny być normą, za to wypada dawać z siebie coś więcej. Dokładnie tak samo z innymi postaciami, jeśli robią coś dobrze, to przecież od tego są a to nie żadne bohaterstwo czy szczególna zasługa jednostki, tylko tak ma wyglądać normalna praca. Trzeba też pamiętać, że za stołkowymi naszymi stoi spore zaplecze, to nie jest tak, że sami w pojedynkę czegoś bohatersko dokonają, niedosypiając i niedojadając. Mamy pełne prawo wymagać najlepszych na najważniejszych stanowiskach a skoro różni tacy się tam znajdują, to najwyraźniej coś nie tak.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1573335

Nie na darmo dostał pseudonim "mały Geremek".

Skoro PiS obrał kierunek pro-żydowski, to i ministrowie muszą być pro-żydowscy, stąd tyle ministrów z byłej UW, czy UD w rządzie Zjednoczonej Prawicy, a coraz mniej z samego PiS-u.

Resorty siłowe jeszcze ma PiS i sądy Ziobro, ale pozostałe resorty obieli desantowcy Gowina z PO, UW i UD.

Tak Czaputowicz gdy nie był jeszcze ministrem, wraz ze swoim szefem Geremkiem budowali Polin, a Kaczyński w nagrodę zrobił go ministrem spraw zagranicznych.

Tylko nie wiem, czy z własnej woli czy nakazu żydowskiego.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2
#1573337

Ojjj pałują - trafiasz w punkt?

 Siniaki od pał można kurować domowymi sposobami:

- schłodzić miejsca, które uległy urazowi za pomocą  okładów z lodu lub chłodzącej maści;

- masować siniaki szczoteczką do zębów;

- okładać liśćmi kapusty;

- stosować zimne i ciepłe okłady z octu jabłkowego;

 – przykładać przekrojoną na pół cebulę  do miejsca, gdzie powstał siniak;

- dodawać do kąpieli świeże lub suszone ziele tymianku zagotowane w wodzie;

- okładać surowymi ziemniakami;

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

casium

#1573366

-  oni wszyscy  z tej samej uczelni, pt. socjuDEU ...

http://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=96108&_k=nc7aja   

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0


"Stworzyliśmy Rzeszę za pomocą propagandy" - dr Joseph Goebbels ( und KLDachau 1933 )
wilre - "Viva il re"
Niech żyje król

#1573372

Bo rosyjski to dla mnie martwy język od 1993 roku.

Musiałem bazować na wersji wp., oraz na waszych cytatach.

No i nie mogę się z nimi zgodzić z prostego powodu: interpretacja.

Krytykując Czaputowicza, pytacie co ma Ukraina do naszych interesów z Rosją ?  Uważam, że ma o tyle, o ile Czaputowicz bierze Ukrainę za punkt odniesienia. na przykładzie Ukrainy widać, ze aktualnie Rosja nie posiada żadnej wiarygodności - znaczy rosyjskie deklaracje. Tak ja to odebrałem.

Cała reszta o wraku bardzo mi sie podobała.

Co do Nord Stream i waszych dywagacji o klęsce dywersyfikacji, jeśli weźmiemy gaz od Rosji.

Serio macie tak mizerne pojęcie o słowie "dywersyfikacja" ????

Przecież po to nam gazoport, by nie być zależnym od Rosji, a skoro nie jesteśmy zależni, to możemy negocjować cenę. Nie widzę przeszkód, by kupować od Rosji gaz, jeśli cena będzie atrakcyjna - może niższa niż cena dla Niemiec, ale na pewno niższa niż cena gazu skroplonego.

Wtedy możemy robić zakupy i odsprzedawać drożej Ukrainie, Słowacji, czy każdemu innemu chętnemu. Dokładnie tak, jak od 4 lat robi to Litwa, która - zanim zakupiła własny, pływający gazoport - płaciła za gaz drożej od Polski, a dziś matani gaz rosyjski i odsprzedaje nadwyżki Łotwie.

Co do interesów Polski z Rosją - mogą być ogromne i bardzo zyskowne, ale też może ich nie być...  i nie Polska o tym zdecyduje.  A rosyjskie warunki są nie do przyjęcia.

Musimy sie z tym pogodzić i budować gospodarkę na kontaktach z tymi, którzy chcą kontaktów z nami.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3
#1573343

Mogę uwierzyć w Smoka Wawelskiego, ale nie uwierzę w nominację przypadkową człowieka z taaaką kartą opozycjonisty!

Zuza, odznaczona KWiS,  też nie wierzy.

https://www.rp.pl/Plus-Minus/301189943-Jacek-Czaputowicz-Opozycjonista-u-wladzy.html

Pozdrawiam.

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

casium

#1573365

jednak moim zdaniem tą kategorię "ministra z przypadku" należałoby rozszerzyć na wszystkie mianowania z przełomu 2017/2018 roku, mianowanie wszystkich "spadów z mumii wolności" plus zakłamanego i wulgarnego bankstera, czyli "po polskim rządzie, działającym dla dobra Polaków,  mamy obecny "rząd z przypadku" działający głównie dla dobra żydów.

Wszystkie te mianowania były pomyłką, o czym niedługo przekona się partia rządząca obserwując spadki poparcia w sondażach, a następnie kolejnych wyborach, a szkoda, bo wydawało się, że sprawy Polski idą w dobrym kierunku.

Jeśli komuś w jego nieograniczonej bezczelności i rozpanoszeniu wydaje się, że tzw. "zwykli ludzie" - Polacy będą "zapier****ć za miskę ryżu", cytując wiodącego bankstera po to, żeby nikczemni i rozpanoszeni już w Polsce i na świecie żydzi mogli uwłaszczyć się na naszym majątku i żyć na nasz koszt, to się przeliczy!

 

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Serce słowianki nie zna łez ...

#1573373

Wprawdzie "udział w bieżączce, (kojarzy mi się ze sr*czką) wg naczelnego promotora nakazowej  POprawności względem żydokomuny, oznacza kompromitację intelektualną" to jednak przypomnę iż, Donek oferował miskę zgiłego fetoru! 

Dlatego POleciał.

Pozdrawiam serdecznie.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

casium

#1573407